Feedback Συζήτηση για τη Νέα Προσθήκη " Κοιλάδα Εντελβάις "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 6/12/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Αυτό συζητάω Μαρία (και Μάρα)... Για να παίξεις τους Φιοντορ και Φιλ πρέπει να μπορείς να τους δώσεις ολόκληρη την παραγγελία για να πάρεις το μπόνους ολοκλήρωσης. Εγώ τους παίζω κάθε δεύτερη περίπου φορά. Αλλιώς χάνεις υλικά και χρόνο και είσαι γύρω στο 20% πίσω στους πόντους. Για να μπορέσεις όμως να είσαι έτοιμος/η να δώσεις όλους τους πόντους πρέπει να έχεις γεμάτες αποθήκες. Οι αποθήκες με τα φρούτα είναι πολύ καλές και ποτέ δεν βρέθηκα να μην μπορώ να εξυπηρετήσω τη Σκάρλετ στις παραγγελίες της... ίσα ίσα που στη Σκάρλετ τραβάω και καραμέλα για διπλή παραγγελία. Στα φυτά αυτό δε συμβαίνει και νομίζω ότι υπάρχει αναντιστοιχία, απλά είπα να το πω κάπως απόξω - απόξω. Και να πούμε εδώ ότι φαντάζομαι ότι όλοι κυνηγάμε το επίπεδο 25 που μπορεί να σου δώσει μια παραπάνω έκταση ή αλλιώς 100-200 δις πόντους τη μέρα παραπάνω... αλλιώς δεν θα το έκανα θέμα.
     
    Αρέσει σε anastz, Lina123, vagelis1968 και 5 σε άλλους.
  2. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Συμφωνώ, για το 25 πάμε όλοι. Καλό είναι που γίνεται θέμα και μαθαίνει ο ένας από τον άλλο.
    Καλή συνέχεια :)
     
    Αρέσει σε Hellenagal200010, Lina123, vagelis1968 και 4 σε άλλους.
  3. amorphis

    amorphis Ανερχόμενος

    τσεκαρισμενο ειναι , δεν χανω αναδυωμενα . συνεχιζω να μην βρησκω κλαδευτηρια......
     
    Αρέσει στους jimixatz και vagelis1968.
  4. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    To μεγαλυτερο προβλημα νομιζω ειναι τα ξυλα.οταν ξαναξεκινησε το παιχνιδι ειχα περιπου 100 μεγαλους κορμους[γιατι ειχα φτασει στο 20 επιπεδο και συνεχιζα να παιζω και να γεμιζω αποθηκες]και σημερα εχω 23.Δυστυχως χρειαζονται και τα φυτα ξυλα και σε λιγο θεωρω οτι δεν θα μπορω να φυτευω ολα τα χωραφια... οσο για τα αναδυομενα των φυτων ,ερχονται περισσοτερο απο πολυωρα φυτα τα οποια χρειαζονται και περισσοτερα ξυλα.....
     
    Αρέσει σε soyla74, Dolos-Lolos, toylaaaaa και 4 σε άλλους.
  5. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Είδα κάτι που με προβλημάτισε και ειπα να το μοιραστώ εδώ. Στις αποστολές της πλατείας του χωριού στην 9η αποστολή της Αλις ζητά το ξεκλείδωμα έκτασης στα βορινά δάση, το οποίο σημαίνει αν είστε όπως εγώ στο 21ο, να μην βιαστείτε μόλις μπείτε στο 22ο επίπεδο να ξεκλειδώσετε την έκταση, αλλιώς θα πρέπει να πάτε στο 28ο επίπεδο. Αν κατάλαβα κάτι λάθος παρακαλώ διορθώστε με.
     
    Αρέσει στους Nantia123 και Hellenagal200010.
  6. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Σε αρκετές εργασίες συμβαίνει αυτό, αν έχουμε προχωρήσει πολύ. Έχει επίσης εργασία να μεγαλώσουμε χώρο στην αποθήκη. Εγώ το μόνο που μπορώ να μεγαλώσω είναι η αποθήκη σπόρων φυτών. Επίσης έχει εργασία να αυξήσουμε την αποθήκη στα πράσινα καύσιμα, τα οποία εγώ έχω φτάσει στο τέρμα. Πιστεύω όταν φτάσω εκεί θα έχει την εργασία σημειωμένη ότι έχει γίνει. Αλλιώς θα μας βοηθήσει η υποστήριξη... Θέλει προσοχή πάντως!
     
    Αρέσει στους toylaaaaa, soyla74 και SYLVART.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Νομίζω οτι χάσατε κάποιο σημείο στις Συχνές ερωτήσεις.

    "Κάποιες μοναδικές αποστολές μπορεί να ολοκληρωθούν αυτόματα σε περίπτωση που ο παίκτης έχει ήδη ολοκληρώσει αυτή την ενέργεια εκ των προτέρων και δεν μπορεί να περιληφθεί."



    Οπότε αυτό ΔΕΝ ισχύει.
    Πρώτον γιατι η αποστολή ζητά να ξεκλειδωθεί η 1η έκταση.
    Δευτερον γιατί η αποστολή θα ολοκληρωθεί αυτόματα αν έχει ηδη ανοιχτεί.


     
    Αρέσει στους μαρω69 και jimixatz.
  8. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    κα Snorkel στις σ.ε λεει εκταση, δεν προσδιορίζει ποιά έκταση, γι αυτό και το ανάφερα.

    [​IMG]
     
  9. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Καλησπέρα σας,

    Στα πλαίσια της παραπάνω κουβέντας, ήθελα να πω κι εγώ ότι παρατήρησα στην 8η αποστολή της Άλις που ζητάει 5 Χ Κοινή Ξυλεία και 3 Χ Πολυτελές Χούμους, ενώ ολοκληρώνεται η παραγωγή δεν τσεκάρονται με το πράσινο τικ, ως τελειωμένα..
     
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Δεν έχεις παράξει τίποτα από αυτά που ζητάει οπότε και δεν την έχεις ολοκληρώσει. Πολύ σωστά δεν εμφανίζεται το τικ.

    Δες προσεκτικά τι ζητάει :)
     
  11. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Ζητάει 5 Χ κοινή ξυλεία και 3 Χ πολυτελές χούμους ..
    Μάζεψα και κοινή ξυλεία και πολυτελές χούμους και όχι μία φορά μόνο. Όταν λέει 5 Χ εννοεί τεμάχια, έτσι δεν είναι;
    Τι δεν πιάνω; :eek:Μέχρι το 8 δεν είχα πρόβλημα..


    ** οκ ναι, έχετε δίκιο, δικό μου λάθος. το κατάλαβα
    ευχαριστώ!
     
  12. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    για να δω αν καταλαβα καλα στην 7η εργασια του ian gray που ζητα αναβαθμιση στον αποθηκευτικο χωρο για τα πρασινα καυσιμα πρεπει να φτασω στο 28ο επιπεδο για να την καταφερω????
     
  13. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Οχι, τι εχει να κανει το επίπεδο. Εγω εχω φτασει τον αποθηκευτικο χώρο στο μάξιμουμ, οποτε θα θεωρηθεί ολοκληρωμένη εργασία.
     
  14. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού



    την εχω πληρως αναβαθμισμενη ως αυτο το επιπεδο η επομενη αναβαθμιση ειναι στο 28ο επ. παντως δεν μου ολοκληρωσε την αποστολη .... ρωτησα κ στη βοηθεια για επισημη απαντηση ...αντε να δουμε



    η απαντηση που πηρα ειναι οτι θ αλλαξει η αποστολη κ θα μαθουμε με επισημη ανακοινωση ... το ποτε θα γινει αγνωστο......
     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/7/23
    Αρέσει στον/ην SYLVART.
  15. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα!
    Μάλλον τα προβλήματα με τις επιθέσεις στο παιχνίδι έβαλαν σε δεύτερη μοίρα το σχολιασμό για την κοιλάδα...
    Πάντως πολύ καλές οι νέες διορθώσεις στην αποθήκη! Μας δίνουν μια παραπάνω ευχέρεια διαχείρισης...
    Αυτό όμως που θα ήθελα -και πιστεύω όλοι- θα ήταν να αυξηθεί η χωρητικότητα στην αποθήκη φρούτων. Είναι πολύ μικρή και δεν έχει δυνατότητα αναβάθμισης, έστω και σε μεγαλύτερο επίπεδο. Εμένα τουλάχιστον μου γράφει ότι αναβαθμίζεται στο επίπεδο μηδέν!!!
    Φτάνουμε να ξεκλειδώσουμε και τα επόμενα δένδρα σιγά-σιγά και σίγουρα θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα. Ας προστίθενται τουλάχιστον ακόμα μερικές αναβαθμίσεις, σε μεγαλύτερα επίπεδα, αν δεν μπορούν να αλλάξουν οι υπάρχουσες, όπως έγινε στις άλλες αποθήκες.
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, vagelis1968, fisherman65 και 12 σε άλλους.
  16. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους, πλέον μπορώ να πω ότι έχω βρει μια ισορροπία στα φυτά, δέντρα και στην αποθήκη, παρόλα αυτά υπάρχουν δυο πράγματα που με ενοχλούν. Το πρώτο είναι η χαμηλή ροή των αναδυόμενων, παρότι φυτεύω ποικιλία δέντρων και φυτών τις περισσότερες φορές δεν φτάνουν για τις παραγγελίες της ημέρας. το δεύτερο που με ενοχλεί πολύ, είναι όταν στην ανακύκλωση τυχαίνω βλαστάρια και επιταχυντές αντί για α.π.ε. Μάλιστα σήμερα μετά από 32 ώρες αναμονής από δυο ανταλλαγές των 9500 έτυχα μόνο βλαστάρια και επιταχυντές και καθόλου α.π.ε. Είναι ήδη αρκετά δύσκολο να μαζέψω α.π.ε για να ανέβω επίπεδο, θα ήθελα τουλάχιστον να μπορώ να ολοκληρώσω τις παραγγελίες και η ανακύκλωση έστω και μετά από τόσες ώρες να δίνουν μόνο α.π.ε.
     
    Αρέσει σε xaidi, olga-tse62, sirtakis και 8 σε άλλους.
  17. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    συμφωνω απολύτως μαζι σου.. ειναι εντελως ασκοπο να περιμένουμε τοσες ωρες κσι νσ παίρνουμε βλασταρια κλπ που πολλες φορες δεν τα χρειαζομαστε καν
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, maria_palou, SYLVART και 3 σε άλλους.
  18. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Καλησπερα
    Δεν ξερω αν το λεει καπου στις συχνες ερωτησεις αλλα η νεα εκταση ανοιγει στο 25 επιπεδο , αλλα οχι ολοκληρη, ανοιγει σταδιακα ενα μερος ειναι στο 30 αλλο 35 μετα 40 και 45 και τελος στο 50 επιπεδο της κοιλαδας
    ειναι λιγο ζησε Μαη μου:cry:
     
    Αρέσει σε Lina123, jimthrilosgate7, GEPPO1 και 8 σε άλλους.
  19. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    κοιτα ειμαι 59, μέχρι τα 70 θα το εχω ανοιξει όλο, μετά έχω χρόνια μπροστά μου, θα το απολαύσω:p
     
    Αρέσει σε xaidi, kat77, Lina123 και 10 σε άλλους.
  20. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλή εβδομάδα.ξεκίνησε με βροχές ,θείο δώρο για τις φωτιές.
    Το θεωρώ αδιανόητο.Ακόμα και με αγορές, η "βαλίτσα"πάει μακρυά.Κατά την άποψη μου,άλλο ψυχαγωγία και άλλο ψυχαναγκασμός. Η νέα έκταση, θεωρώ πως δοκιμάζει τα νεύρα μας. Ακόμα κι ένα παιδάκι,θα τη βαρεθεί γρήγορα.
    Θα πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές ως προς το συμφέρον όλων και της εταιρείας και των παικτών. Αυτό το "ράβε-ξήλωνε" ΄δεντρων και φυτών θα απέδιδε μόνο εάν μας βοηθούσε στην άνοδο επιπέδου.
    Και στην ανακύκλωση είναι αστείο μετά από 36 ώρες να πέρνουμε το ελάχιστο ,που και πάλι οι 200 πόντοι, είναι λίγοι.
    Δεν είναι τυχαίο,που πριν ανακοινωθεί η νέα έκταση στο 25 επίπεδο, πολλοί μείναμε πίσω, διότι δεν ασχολούμασταν.
    Προσωπικά την είχα στο 11 επίπεδο και κατάφερα με πολλές ωρες να τη φτάσω στο 20. Εις το εξής δε θα μπορώ να δαπανώ τόσο χρόνο.Οπότε συμφωνώ, με το "ζήσε Μάη μου". Καλό Φθινόπωρο!
     
    Αρέσει σε jiorgos, vagelis1968, xaidi και 7 σε άλλους.