Feedback Συζήτηση για τη Νέα Προσθήκη " Κοιλάδα Εντελβάις "

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την *Kirki*, 6/12/22.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. nikoskra

    nikoskra Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    το κλαδευτηρι ειναι πολυ σπανιο δυστυχως
     
    Αρέσει στους soyla74 και Lina123.
  2. panos601

    panos601 Βαρόνος του φόρουμ

    οπως και τα κλειδια εξαφανιστηκαν. πριν εβγαζε περισσοτερα
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, dafro123, soyla74 και 4 σε άλλους.
  3. Lina123

    Lina123 Εξαιρετικό ταλέντο

    Καλησπέρα!!
    Το κλαδευτήρι είναι όντως σπάνιο αλλά και να το έδινε συχνά έτσι ώστε να φτιάχναμε το δέντρο, τους καρπούς που θα τους αποθηκεύαμε? Έχουμε 6 δέντρα προς το παρόν (πλυν την ευρωπαική λάριξ) και ήδη οι αποθήκες είναι κορεσμένες.
    Το να πετάμε τους καρπούς δεν νομίζω ότι έχει καμία λογική. Παρόλα αυτά δίνουμε καρπούς για τα σήματα, δίνουμε στις παραγγελίες, δίνουμε για ανακύκλωση, δίνουμε στην μάνα μας και στον πατέρα μας:pκαι πάλι γεμάτες είναι..... Οπότε μάλλον θα έπρεπε να βρεθεί μία άλλη λύση για αυτό.
    Και η αναβάθμιση της αποθήκης αργεί απ΄όσο θυμάμαι, άρα τι μας μένει...... Ακόμα το σκέφτομαι:)
     
    Αρέσει σε -ΡΙΚΑ1985-, olga-tse62, Megas_kokoriko και 6 σε άλλους.
  4. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    Καλησπέρα αγρότες. Κοντεύω να φτάσω στο επίπεδο 20
    Η αποθήκη μου είναι γεμάτη και δεν ξεκλειρίτηκε γιατί απλά για την ανακύκλωση μπορείς να δώσεις μεσαίους κορμούς και να φτιάχνεις τα δέντρα σου με τους μικρούς κορμούς. Τους μεγάλους τους κρατάω για παν ενδεχόμενο.
    Μέχρι εδώ έχω όλα τα δέντρα αβαθμησμένα, ότι μου επιτρέπει από τις αποθήκες το αναβάθμησα, γεμάτη την αποθήκη των σημάτων, από όλα τα σήματα, σε αναμονή για τη νέα προσθήκη και απλά περιμένω να φτάσω στο τέλμα για να μην ξαναπατήσω στην περιοχή μέχρι την προσθήκη γιατί να πω την αλήθεια, κανένα μα κανένα ενδιαφέρον, μονότονο και κουρασστικό. Τελικά μπορεί να έχει δίκαιο το λαγουδάκι, γιατί όποιος δουλεύει, τιμορείται σ' αυτήν την περιοχή. Μέχρι και κλαδευτήρι χειρός έχω πετάξει (κοντεύουν τα 50 κι αυτά, και μικρά ξύλα, το μόνο που δεν έχω πετάξει είναι τα κλειδία. Στην ανακύκλωση θα έπρεπε να μπορούσες να δώσεις και από την κατηγορία διάφορα γιατί τα κλαδευτήρια έχουν καλή αξία για εκεί. Είμαι χαρούμενος που τερματίζω γιατί τώρα θα μείνω μόνο στη φάρμα μου και ελπίζω ν' αργήσει η νέα προσθήκη αν είναι κι αυτή τόσο μονότονη.
    Καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει σε elenam35, -ΡΙΚΑ1985-, olga-tse62 και 6 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    εφτασα στο 11 επίπεδο εχω ανοιξει μονο μια αναβάθμιση και δεν μ απασχολει καθολου αν θα ανεβω επιπεδο και πότε... εκτος απο τα 3 δωρα για την φαρμα δεν εχω δει κατι ενδιαφέρων μεχρι στιγμης.. οπότε χαλαρα και όποτε τελειώσει.. καλό βράδυ παιδια
     
    Αρέσει σε ΓεροΠαυλής, annasykourio, -ΡΙΚΑ1985- και 8 σε άλλους.
  6. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    Κοντευω 19 επιπεδο και θεωρω και εγω οτι πρεπει να βρεθει ενας τροπος να αμοιβεται η παραγωγη και οχι να τιμωρειτε αναγκαζοντας μας να πεταμε πραγματα στην ανακυκλωση!Επισης νομιζω οτι ειναι αδικο και οχι και εξυπνο να χανονται οι ποντοι εμπειριας μετα το επιπεδο 20 ,γιατι οταν φτασουμε εκει δεν θα υπαρχει λογος να συνεχισουμε το παιχνιδι.Ουτε ποντους εμπειριας θα μπορουμε να μαζεψουμε, ουτε υλικα να αποθηκευσουμε...
     
    Αρέσει σε maria_palou, ολγα1112, Nantia123 και 6 σε άλλους.
  7. t-xris

    t-xris Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα.Στο επίπεδο 20 δεν μετράνε οι πόντοι?
     
  8. Hellenagal200010

    Hellenagal200010 Νέος ειδικός

    Η απουσία των πόντων στο επίπεδο 20 μας δίνει την δυνατότητα να αυξήσουμε τις χωρητικότητες σε όλη την αποθήκη των καταναλωτικών αγαθών, των κορμών, των υλικών κατασκευής, των σημάτων της σοφίας κλπ.

    Και αφού αυξήσουμε τις χωρητικότητες, τότε μπορούμε να συνεχίσουμε να γεμίζουμε τις αποθήκες όσο πιο πολύ μπορούμε.
    Για παράδειγμα έχω 2928 καταναλωτικά αγαθά την αποθήκη μου.Γιατί να μην τα φτάσω στο ανώτατο όριο των 4000;;

    Διαβάζω που κάποιοι συναγρότες έχουν φτάσει σε σημείο να πετάνε καρπούς και διάφορα άλλα.
    Μέχρι αυτή την στιγμή σε ότι αφορά εμένα, διαγράφω κάθε μέρα λίγα μόνο ανθισμένα κλαδιά και κεχριμπάρι.
    Δεν έχω πετάξει ποτέ τίποτε άλλο, ούτε φρούτα ούτε κορμούς κλπ.

    Δεν γνωρίζω σε ποια φάση θα χρειαστεί να το κάνω
    , ( όποιος μπορεί ας με ενημερώσει) πάντως είμαι στο 20 επίπεδο εδώ και 25 μέρες περίπου και εξακολουθώ και γεμίζω αποθήκες και αξιοποιώ τους καρπούς όσο μπορώ, έτσι ώστε όταν ξεκινήσουν τα νέα επίπεδα να υπάρχει μία σχετική αφθονία αγαθών στην αποθήκη μου.
    Εύχομαι σε όλους μια όμορφη μέρα!
     
    Αρέσει σε μαρω69, rixainrempite, vagelis1968 και 14 σε άλλους.
  9. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Αρέσει στους jiorgos και toylaaaaa.
  10. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Το παιχνίδι έχει αλλάξει εντελώς καθώς πρέπει από την αρχή να συνηθίσεις τις ποσότητες που πρέπει να δίνεις και τους χρόνους παρασκευής των πραγμάτων. Φτου και από την αρχή δηλαδή. Για εμένα σημαίνει αυτό που ξέρω πολύ καλά για αυτό το παιχνίδι και το έχει επισημάνει και ένας άλλος συναγρότης : χαλαρά... (γιατί αρκετό άγχος έχουμε κάθε μέρα, δε χρειάζεται άλλο)
     
    Αρέσει σε supermario$, martha72, vagelis1968 και 14 σε άλλους.
  11. papiast

    papiast Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    μήπως θα μπορούσε να γίνει να δίνουμε τα υλικά για σήματα λίγα λίγα και όχι όλα μαζί; θα μας βοηθούσε στην αρχή που οι αποθήκες είναι μικρές για να μην πετάμε φυτά που φτιάξαμε.
     
    Αρέσει στους supermario$, fisherman65 και sirtakis.
  12. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    καταλαβαινει κανεις τι ειναι τα μπονους καιρου και η καταιγιδα στα φυτα και που χρησιμευουν? παντως μειωση χρονου δεν ειναι.....
     
    Αρέσει στους vagelis1968 και SYLVART.
  13. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Ο καιρός θα είναι νέα προσθήκη σε 2 εβδομάδες.
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  14. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα. Συνεχίζεται το πρόβλημα με τα νέα αναδυόμενα στις αλπικές εκτάσεις. Αδυνατώ να ανταποκριθώ στις παραγγελίες με συνέπεια χάσιμων πόντων. Ζητάτε το αδύνατο. Παρακαλώ πολύ , κάτι να γίνει με αυτό το θέμα. Ευχαριστώ,
     
    Αρέσει σε GEPPO1, supermario$, vagelis1968 και 4 σε άλλους.
  15. supermario$

    supermario$ Ενεργός συντάκτης

    Καλημέρα σας,
    Σε συνεχεια των παραπάνω εμενα τώρα μου ζητάει σε 1 νεα παραγγελία 13 καλάθια μανιταριών(!!!!) ,72 βωλίτες, 30 αλπικά εντελβάις και 384 αλπικά ρόδα(!!!!!) για να κερδίσω συνολικά 230 πόντους και 2 φυτοεπιταχυντές.Δεν νομίζω να συμφέρει να τα παραδώσω.Για να έχει ενδιαφέρον η νεα προσθηκη πρεπει να εξορθολογιστούν οι απαιτήσεις στις παραγγελίες κατά πολύ.Επίσης όπως προανέφερθαν καποιο συμπαίκτες παραπάνω πρέπει να δίνεται ξεχωριστός χώρος για τα σήματα γιατί πετάμε τζάμπα σήματα φρουτάρχη προκειμενου να φτιάξουμε τα νεα σηματα απο τα φυτά
    Ευχαριστώ
     
    Αρέσει σε GEPPO1, jiorgos, maria_palou και 4 σε άλλους.
  16. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Ειναι κριμα να πετας τα σηματα μηπως να ανοιγεις ολες τις ρουνες απο τα δεντρα αν φυσικα δεν τις εχεις ανοιξει,:inlove:
     
    Αρέσει στον/ην supermario$.
  17. supermario$

    supermario$ Ενεργός συντάκτης

    Βεβαίως και τις εχω ανοιξει
     
    Αρέσει στον/ην GEPPO1.
  18. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Συγνωμη για την απαντηση απλα υπαρχουν καλυτεροι τροποι αντι να τα πεταμε ισως στην ανακυκλωση σου φανουν χρησιμα
    εγω δεν πεταω τιποτα, μεχρι τωρα ακομη και οταν σταματησα να παιρνω ποντους γιατι ανεβηκα 20 επιπεδο εδινα στις παραγγελιες που εδιναν ως τελικο δωρο καραμελες η στιγμιαιο δεντρο και κλειδια :inlove:
     
  19. supermario$

    supermario$ Ενεργός συντάκτης

    Και εγώ είμαι εδω και καιρό στο επιπεδο 20 αλλά έχουν γεμίσει ολες οι αποθηκες μου με αλπικα δεντρα και για να μπορώ να παράγω κάποια δεντρα προκειμενου να εχω ξυλεια και αναδυόμενα, αναγκαζομαι να δίνω στην ανακύκλωση αλπικα δεντρα και όχι σηματα,φαύλος κύκλος δηλαδή.
    Παρόλο που μου αρέσει η νέα προσθηκη της έκτασης εντελβάις,νομίζω ότι χρειάζονται αρκετές διορθωτικές κινήσεις για να γίνει πιο λειτουργικη και ενδιαφέρουσα...
     
    Αρέσει σε GEPPO1, olga-tse62, jiorgos και 6 σε άλλους.
  20. olga-tse62

    olga-tse62 Γνώστης του φόρουμ

    καλημερα!ειμαι 21 επιπεδο εχω ολα τα υλικα που χρειαζονται αλλα δεν μπορω να κατασκευασω σπορο ορχιδεας παντοφλας.γιατι?
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.