Feedback Συζήτηση για τη Γιορτή 1 Η γιορτή του χάλογουιν

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 11/10/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις σας για τη
    Γιορτή 1 Η γιορτή του χάλογουιν
    [​IMG]

    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.

    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται. Θα πρέπει να γίνονται στις κατάλληλες

    ενότητες για βοήθεια.

    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Γιορτή-1-Η-γιορτή-του-χάλογουιν.27494/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Γιορτή-1-Η-γιορτή-του-χάλογουιν.27492/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    Απίστευτο...


    Καλησπέρα.
     
    Αρέσει σε niktsa112, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01 και 8 σε άλλους.
  3. FARMER.GP

    FARMER.GP Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!! Η πρώτη γιορτή έρχεται σχετικό με το Χάλογουιν και χρειάζεται τη βοήθεια μας!:) Θα καταφέρουμε ολοκληρώσουμε τις απαιτήσεις που εμφανίζονται;:eek: Δεν ξέρω, για εσάς εγώ προσωπικά θα ασχοληθώ ελάχιστα με το δρώμενο. Πολύπλοκο το βλέπω πάντως. Καλή τύχη όσους-ες το φτάσουν μέχρι τέλους!!;)
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, nickoikono11 και 5 σε άλλους.
  4. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Εγω δεν καταλαβα απολυτως τιποτα, μιας και οι εικονες IMG, δεν μου ανοιγουν.
    Καλο απογευμα σε ολους!
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, nickoikono11 και 5 σε άλλους.
  5. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    Εγω καταλαβα οτι το μονο που μας ελειπε ηταν χωρος για γιορτες τιποτα αλλο:cry::cry:
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, maria_palou και 10 σε άλλους.
  6. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλημέρα παρεούλα και καλή Κυριακή σε όλους. Στα μέρη μας λένε την έκφραση "Θαμάζονται τι να κάνουν", πόσο θα συμφωνήσω μ αυτή την έκφραση... Τα λόγια περιττά.....
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, maria_palou και 7 σε άλλους.
  7. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Kαλημερα κι απο μενα και καλη Κυριακη σε ολους..
    Το μονο που καταλαβα, είναι ότι κανεις μας δεν καταλαβε τιποτα..
    Θελει πολύ φροντιστηριο, το ολο θεμα..Ελπιζω να μην μεινουμε μεταξεταστεοι..χαχαχαχ..
    Φιλικα Βικυ.. :inlove:
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, maria_palou και 10 σε άλλους.
  8. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Να προστεθω και εγω στους προλαλησαντες!!!! "Ντεν καταλαβαινω τιποταααααααααα!!!!!!!!! ".Αφηστε το να ξεκινησει και θα δουμε!!!!!!! Χαχαχαχααχ.....
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, Coinhunter01, maria_palou και 11 σε άλλους.
  9. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Τι δεν καταλαβαίνετε; Η παλιά εταιρεία έφτιαξε ένα παιχνίδι (το Farmerama) χαλαρό για παίκτες που ζητάνε κάτι εύκολο για να περάσει η ώρα... η καινούργια εταιρεία θέλει να βγάλει όσο περισσότερα χρήματα γίνεται... και να η ευκαιρία... από τις παραγγελίες ούτε χρήματα έβγαζε, ούτε τις χρησιμοποιούσε κανένας και δεν άδειαζαν οι αποθήκες αλλά οι μάγκες οι σχεδιαστές το βρήκαν... από τις παραγγελίες θα βγαίνουν οι περισσότεροι "εορταστικοί πόντοι ανταμοιβής" και έτσι αν θέλεις να παίξεις σε αυτό το κομμάτι τότε:
    Ͱ άδειαζε τις αποθήκες σου,
    Ͱ αγόραζε εισιτήρια,
    Ͱ αγόραζε καλάθια,
    Ͱ μάζευε φασουλοφλουριά (άρα θα έχουν και νόημα τα δρώμενα που δίνουν φασουλοφλουριά και που πολύ λίγοι τα δίνουν σημασία) και
    Ͱ κάνε να νεύρα σου τσατάλια και κάτσε πάνω στον υπολογιστή, ξέχνα και το φαΐ και την οικογένεια και ...

    Προσωπικά έχω αποφασίσει εδώ και καιρό να παίζω αυτό το παιχνίδι με τον τρόπο που έπαιζα παλιά... χαλαρά, σπέρνε, θέριζε, φτιάχνε ζωάκια και άμα έχεις καιρό κανε και κανένα δρώμενο... αυτά τα εορταστικά είναι πολύ κουραστικά και χρονοβόρα και εγώ παραπάνω χρόνο δεν διαθέτω. Όλο το καλοκαίρι-Σεπτέμβρη έβγαλα 1 ή 2 δρώμενα και καθόλου δεν στενοχωρήθηκα... άμα δω ότι με παίρνει μπορεί να ασχοληθώ... αλλά δεν το βλέπω...
     
    Αρέσει σε soyla74, mini88_, rixainrempite και 28 σε άλλους.
  10. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλους, για την ώρα πρέπει να πω δεν εχω εντυπωσιαστει. Οι απλές ανταμοιβές δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Πάλι εργαλειοθήκες βιοτεχνικά προϊόντα που μπορούμε να βρούμε στην λαϊκή, πολύ λίγους π.ε και χτ. Κοιτώντας την λίστα, μόνο φτάνοντας στα 2 τελευταία βήματα, έχει έπαθλα που θα ήθελα να αποκτήσω, αλλά δεν σκοπεύω να αδειάσω την αποθήκη μου κάνοντας παραγγελίες που ζητούν πολλά και δίνουν ελάχιστα.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, nickoikono11, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 6 σε άλλους.
  11. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλημέρα αγρότες και αγρότισσες!

    Είναι κάτι καινούριο, φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό, ας αρχίσει με το καλό, παίζουμε χαλαρά και βλέπουμε πως θα πάει.
    Αν είχε στο τέλος, φιορινόδεντρο, πιστεύω πως περίπου θα το παίζαμε όλοι με κλειστά τα μάτια.:p

    Μην ξεχνάμε, πως κάποιοι από εμάς παίζουμε και στο δρώμενο του θερισμού που γίνετε μια φορά το χρόνο.
    Αν αδειάζουμε την αποθήκη μας εδώ, θα έχουμε πρόβλημα στο δρώμενο του θερισμού.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, nickoikono11, FARMER.GP και 10 σε άλλους.
  12. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Kαλημερα φιλοι μου..
    Εγω προσωπικα τις αποθηκες μου δυσκολα θα τις αδειασω..Δεν υπαρχει σοβαρο κινητρο για να αποφασισω να το ρισκάρω..
    Τα δωρα των παραγγελιων είναι ελαχιστα και....τσιγκουνικα.. Γι αυτό δεν εχω σκοπο να ασχοληθώ.. Σε επερχόμενες ''γιορτες'',
    που ισως εχουν πιο ενδιαφέρουσες ανταμοιβες, θα το σκεφτω..
    Μονο από το κατάστημα, με φασουλοφλουρια παιρνουμε 420 ποντους και ότι κερδίσουμε από τα δρωμενα του μηνα..
    Εορταστικούς ποντους θα παρουμε επισης ,από την αποστολή ,''τσοπανοσκυλο της κολασης'', που αρχιζει αυριο το μεσημερι στις 15.00, κανοντας εκτροφες ..
    Ας ξεκινησει λοπον η πρωτη ''γιορτη'' ,για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα και βλεπουμε στην πορεια πως θα παει..
    Φιλικα Βικυ.. :inlove:
     
    Αρέσει σε sofiapao76, nickoikono11, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 6 σε άλλους.
  13. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Μερικοί υπολογισμοί που μπορεί να βοηθήσουν κάποιους.
    Για να ολοκληρώσουμε το βασικό μέρους της γιορτής (να πάρουμε τις αναβαθμίσεις) χρειαζόμαστε 16.270 πόντους ανταμοιβής.
    Από δρώμενα θα λάβουμε 2.190 πόντους και από το Μαγαζόραμα θα λάβουμε 420.
    Συνεπώς χρειαζόμαστε ακόμα 13.660 πόντους.
    Αν υπολογίσουμε τις 28 ημέρες σημαίνει οτι καθημερινά θα πρέπει να παραδίνουμε παραγγελίες που θα μας δώσουν 488 πόντους.

    Αν πάρουμε το εορταστικό πακέτο θα λάβουμε επιπλέον 65 πόντους x 28 ημέρες = 1.820 πόντους ανταμοιβής.
    Αρα χρειαζόμαστε ακόμα 11.840 πόντους. Αν υπολογίσουμε τις 28 ημέρες σημαίνει οτι καθημερινά θα πρέπει να παραδίνουμε παραγγελίες που θα μας δώσουν 422 πόντους.

    Συνεπώς δεν χρειάζεται να παραδίνουμε όλες τις παραγγελίες αλλά μόνο όσες μας συμφέρουν. Όσες δίνουν πολλούς πόντους ανταμοιβής και ζητάει προϊόντα που έχουμε.
     
    Αρέσει σε ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, sgr5081, kitsena και 5 σε άλλους.
  14. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    καλησπέρα, εγω θα διαφωνήσω με τους παραπάνω υπολογισμούς της lagoudaki, μέτρησα τους πόντους όλων των παραγγελιών μου και μου δίνουν συνολικά 233 πόντους, με 2 μαζέματα παραγγελιών ( κάθε 9 ώρες ανανεώνονται αν είδα καλά ) φτάνω στους 466 την ημέρα.
    Φυσικά μπορεί την επόμενη μέρα να δίνει περισσότερους ή και λιγότερους ποιος ξέρει ; Και αν είναι όντως έτσι τσίμα τσίμα, αλίμονο αν κάποιος χάσει μια ή παραπάνω μέρες. Εκτός λοιπόν από την ανισότητα μεταξύ παραγγελιών και αμοιβών, έρχεται να προστεθεί και το άγχος της 28ημερης διάρκειας - προθεσμίας. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό της εταιρίας, θεωρώ οτι είναι οτι πιο παράδοξο έχουν σχεδιάσει ποτέ.
    Αν εχω κάνει λαθος στους υπολογισμούς μου, παρακαλω διορθωστε με.
     
    Αρέσει σε nana, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22, -lousi-leon2001 και 2 σε άλλους.
  15. kitsena

    kitsena Ειδικός του φόρουμ

    Αγaπητοι φιλοι , θα χρειαζομουν μια βοηθεια. Τελειωσα την αποστολη με τις 100 εκτροφες και ταισα 19 τροφες τους σκυλους. Πρεπει να κανω κατι αλλο σημερα;
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/10/19
    Αρέσει σε kostas.k1970, Coinhunter01, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 2 σε άλλους.
  16. alonisos

    alonisos Ανερχόμενος συντάκτης

    Αγαπητοι φιλοι και το ιδιο αγαπητοι συντονιστες.Ειναι η πρωτη φορα που θα εκφρασω ειλικρινα καλοπροαιρετα παραπονακια.Αυτο το δρωμενο απευθυνεται ουσιαστικα σε μεγαλα επιπεδα και αυτα με δυσκολια θα το βγαλουν(ΑΝ το βγαλουν).Οποτε,εμεις οι πιο μικροι?Μια μικρη απελπισια!Επισης,θα παρακαλουσα,οι εκαστοτε παπαγαλοι,σκυλακια η οτι αλλο χοροπηδουν στις ακρες της φαρμας να μην ενοχλουν το φυτεμα η μαζεμα καρπων.Ξερετε ποσες φορες δεν καταφερα να φυτεψω η να μαζεψω εξ αιτιας τους?Μπορει ΕΝΑ χωραφι η δεντρο να ειανι αστειο για τους περισσοτερους,οχι ομως για ολους.
    Συγχωρηστε με αν εκφραζω παραπονα,αλλα καπου πρεπει να τα πω κι εγω.
     
    Αρέσει σε nana, kostas.k1970, ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 και 3 σε άλλους.
  17. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα.

    Θα σας παρακαλέσουμε να κρατήσετε την συζήτηση καθαρή.
    Η όποια απορία της συμπαίκτριας μας μπορεί να λυθεί εάν τοποθετήσει την ερώτηση της στις κατάλληλες ενότητες βοηθείας.
     
    Αρέσει στους -sia1971-, Coinhunter01 και αμφιθεα.
  18. ΔΗΜΗΤΡΗΣ22

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ22 Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπερα στην αγροτοπαρεα. Μετα απο σοβαρη μελέτη του δρωμενου και βλέποντας τις ανταμοιβες και τα ποσταρισματα των συναγροτων, αποφάσισα να μην μετεχω στην πρώτη γιορτη. Δυστυχως πολλά ζητούνται, λίγα προσφέρονται. Δεν έχω καμμία διάθεση να τρέχω καθημερινά για τις παραγγελίες αδειάζοντας την αποθηκη μου. Επιπλέον να πρεπει να πληρώσω για τα καλύτερα επαθλα. Οχι ευχαριστω πολύ αλλά προτιμώ να ασχοληθω με τα δρωμενα που τρέχουν η που έπονται. Καλη τυχη σε οσους ασχοληθουν.
     
    Αρέσει σε kitsena, nana, nickoikono11 και 8 σε άλλους.
  19. Coinhunter01

    Coinhunter01 Ειδικός του φόρουμ

    Καλημέρα!
    Αν σε ενδιαφέρουν οι πόντοι ανταμοιβών και έχεις απόθεμα, μπορείς να πας στις παραγγελίες. ​
     
    Τελευταία επεξεργασία: 17/10/19
  20. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα. Κάπου έχεις μπερδευτεί.
    1. Οι παραγγελίες ανανεώνονται κάθε 24 ώρες δηλαδή στις 01:00 τα μεσάνυχτα και όχι κάθε 9 ώρες
    2. Οι πόντοι απο παραγγελίες είναι περίπου 785 την ημέρα και όχι 466.
    Προφανώς δεν μέτρησες όλες τις παραγγελίες.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.