Feedback Συζήτηση για την ανακοίνωση από τους διαχειριστές της κοινότητας

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την evieva, 31/1/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. biki2004

    biki2004 Νέος ειδικός

    διαβαζω προσεκτικα ολα τα ποστ που εχετε ανεβασει μεχρι τωρα κ θελω να προσθεσω κ γω τη γνωμη μου. Εχω 30 τζαμποδεντρα απο απλα μεχρι χχλ που σημαινει οτι εχω καλες ποσοτητες στα λιπασματα.ο νεος παικτης ομως αποκλειεται να φτασει σε αυτα τα αποθεματα χωρις χρηματα. αυριο μεθαυριο λοιπον θα ανεβαζουμε εμεις οι παλιοι τα ποστ μας που θα λεν τί ωραια κ ευκολα που τελειωνουμε τα περισσοτερα δρωμενα κ οι καινουργιοι τί θα εχουν να πουν?δεν ειναι λογικο να φερνει νευρα αυτο?φυσικα κ μιλαω απο προνομιακη θεση γιατι εχω τα παντα κ χωρις να εχω πληρωσει τα μαλλιοκεφαλα μου αλλα υπηρξα αρχαρια κ ξερω ποσο πολυ περιμενα να αποκτησω αυτα που ειχαν κ οι αλλοι κ σιγα σιγα τα καταφερα,οι καινουργιοι ομως τί εχουν να περιμενουν?μηπως να μπαιναν σαν ανταμοιβη σε καποιο ιβεντ για να τα χουμε ολοι κ να μαστε ισοι?Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι σε αλλες χωρες ισως ειναι προθυμοι να βαζουν το χερι βαθια στην τσεπη γιατι τα 5 ευρω δεν εχουν την ιδια αξια παντου.αυτο που ξερω ομως ειναι πως αυτος που θελει τα πολλα χανει κ τα λιγα.ελπιζω τα παραπονα μας να μη γινουν 'στου κουφου την πορτα'.
     
    Αρέσει σε pinelopi55, dkokka, nana και 22 σε άλλους.
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    alexbas

    Διακρίνω μία εκ μέρους σου εμπάθεια προς παίκτες και συντονιστές.
    Για να μην δημιουργούμε λοιπόν εντυπώσεις, να σε ενημερώσω οτι το θέμα στο οποίο έγιναν αρχικά οι αναρτήσεις αναφερόταν στα ενημερωτικά δελτία του παραγωγού.
    Η επίσημη ανακοίνωση που αναρτήθηκε πρόσφατα ήταν από τους διαχειριστές της ενότητες.
    Επειδή προφανώς δεν γνωρίζεις , να σου πω οτι είναι δύο εντελώς διαφορετικές θέσεις. Παραγωγός & διαχειριστής.

    Συνεπώς κρίναμε σωστό να μεταφέρουμε τις αναρτήσεις σε νέο ξεχωριστό θέμα εφόσον η ανακοίνωση δεν προερχόταν απο τον παραγωγό αλλά απο τους διαχειριστές αντί να τις διαγράψουμε και να κατηγορηθούμε για λογοκρισία.

    Οσο αναφορά το τελευταίο σκέλος της ανάρτησης σου θα σου πω οτι ποτέ δεν διαγράψαμε ανάρτηση η οποία τηρεί τους κανόνες και δεν προσβάλει παίκτες, συντονιστές και υπαλλήλους της Bigpoint. Αν λοιπόν τηρείς τους κανόνες και είσαι προσεκτικός στους χαρακτηρισμούς σου, δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι οτι θα εξαφανιστεί η ανάρτηση σου. ;)
     
    Αρέσει σε skareleni, jimixatz, giorgos19691969 και 3 σε άλλους.
  3. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Να αποστασιοποιηθώ λίγο απο τα παραπάνω αναφέροντας οτι τα παράπονα τα οποία αναφέρουμε δεν αντικατοπτρίζουν μόνο την Ελληνική κοινοτητα Farmarama, αλλά αντικατοπτρίζουν τις απόψεις της κοινότητας Farmarama ως σύνολο. Τα άλλα φόρουμ δε λένε κάτι διαφορετικό απο εμάς.

    Οσον αφορά τη διευκρίνηση οτι η επίσημη ανακοίνωση προέρχεται απο τους διαχειριστές της κοινότητας, μάλλον μπερδέυει τα πράγματα αντί να τα διαφωτίζει.

    Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρεται σαφώς σε πολλές αρμοδιότητες που συνάδουν με τη θέση του παραγωγού.
    Η ορολογία που χρησιμοποιείται και οι φράσεις κλειδιά είναι πανομοιότυπα με τις ανακοινώσεις του παραγωγού.
    Σαν να τα έχει γράψει ο ίδιος άνθρωπος, λέμε τώρα.

    Εχω την εντύπωση οτι όλοι εμείς στα παραπάνω πόστ απευθυνόμαστε, με αφορμή την ανακοίνωση, πρός την ομάδα παραγωγής η οποία και χαράζει την πορεία του παιχνιδιού.

    Τώρα εάν κάνω λάθος και οι διαχειριστές να έχουν τέτοια αρμοδιότητα και να έχουν λάβει όλες αυτές τις αποφάσεις, τότε τι να πω?
    Ο παραγωγός δηλαδή τι δουλειά κάνει?
     
    Αρέσει σε dkokka, kalli_press, βιβη.2003 και 20 σε άλλους.
  4. Louisa

    Louisa Κόμης

    Θα συμφωνήσω και εγώ με τις/τους προλαλήσαντες και θα αναφέρω ότι ειλικρινά δεν καταλαβαίνω κάποια πράγματα:
    "Τα ερωτήματα σχετικά με τη συμπεριφορά της κοπριάς είναι ακόμα πολλά και γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι από εσάς είστε προβληματισμένοι και δυσαρεστημένοι από τις αλλαγές. Ωστόσο, δεν θα την αλλάξουμε όπως ήταν πριν στο άμεσο μέλλον. Λυπούμαστε που η αλλαγή σας δυσαρέστησε, αυτή ήταν άλλη μια δύσκολη απόφαση που κληθήκαμε να λάβουμε για να διατηρήσουμε τη μακροπρόθεσμη υγεία και δυνατότητα παιξίματος του παιχνιδιού."
    Η κοπριά είναι εργαλείο πολύτιμο των παικτών και ειδικώς εκείνων που δεν μπορούν να διαθέσουν ευρώ για Σούπερ Λίπασμα και δεν διαθέτουν τα καταργημένα πλέον τζαμπόδεντρα. Όταν ξεκίνησα να παίζω, πριν λίγους μήνες, η κοπριά ήταν ελεύθερη προς αγορά κι έτσι και οι νέοι παίκτες μπορούσαν, με κάποιο προγραμματισμό στα ΧΤ, να την αποκτήσουν και να αποφασίσουν ελεύθερα πότε θα τη χρησιμοποιήσουν -όπως έκανα κι εγώ με τα ελάχιστα ΧΤ μου. Τώρα, που έχω μεγαλώσει και πλουτίσει σχετικά, είναι αδύνατον να την αποκτήσω εν μέσω δρώμενου διότι η τιμή της ανέρχεται σε δυσθεώρητα ύψη και πραγματικά ούτε το πτυχίο πανεπιστημίου που έχω στα οικονομικά δεν μπορεί να με βοηθήσει να καταλάβω πως αυτό ευνοεί την υγεία και τη δυνατότητα παιξίματος του παιχνιδιού.
    Γνωρίζω πως η εταιρεία, σαν επιχείρηση που θέλει να είναι υγιής, χρειάζεται έσοδα και κέρδη και γι' αυτό ο κάθε παίκτης προσφέρει τον οβολό του για την ευημερία του παιχνιδιού. Όμως και η εταιρεία πρέπει να θυμάται ότι ο πελάτης πρέπει να είναι ικανοποιημένος για να συνεχίσει κι εκείνη να έχει έσοδα. Το να αναζητούνται συνεχώς τα ευρώ μας και να αγχωνόμαστε με τις απανωτές αποστολές, οι τόσοι πολλοί περιορισμοί και τα κλεισίματα θεμάτων στο φόρουμ δεν νομίζω ότι ευνοούν το κλίμα χαλάρωσης και ευεξίας που αναζητεί κανείς σ' ένα παιχνίδι.
    Λυπάμαι ειλικρινά που δεν βρήκα κάτι να με ενθουσιάσει σε αυτήν την ανακοίνωση των διαχειριστών. Ελπίζω στην επόμενη...
    Συγνώμη που σας κούρασα. Καληνύχτα.
     
    Αρέσει σε dkokka, ath, βιβη.2003 και 23 σε άλλους.
  5. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα ...

    Ευχαριστη εκπληξη το ποστ της ΑντονιαΤ μακαρι να ισχυουν οσα μας ειπε , δεν εχω κανενα λογο να μην το πιστεψω .

    Μηπως ομως τα πραγματα παραειναι απλα για να μην τα βλεπουν οι ανθρωποι που συνεχιζουν να προγραμματιζουν το παιχνιδι ?
    Εξηγουμαι ... οταν εγω ξεκινησα το 10 (ουσιαστικα ανοιξη του 11) ειχα να "συναγωνιστω" παικτες μερικων μηνων πριν απο την εγγραφη μου ... αυτη τη στιγμη ενας παικτης εχει να συναγωνιστει παιχτες με "προυπηρεσια" 6 ετων αυτο απο μονο του ειναι αστειο ... διαβαζει στις κουβεντουλες οτι μετα απο 24 ωρες καποιοι τελειωσαν ενα ιβεντ που για εκεινον ειναι απλα το ακατορθωτο και κατεβαζει καθε προσπαθεια .... Τι θα μπορουσε να γινει ? να εχουν τα πολυ μικρα επιπεδα μεχρι 60 επιπεδο αβανταζ στα βιοτεχνικα στα αναδυομενα ακομη και σε βηματα των ιβεντς ειναι παραλογο να παιζουν ολα τα επιπεδα σε ενα ιβεντ ...

    Καταργηθηκε το +3 στα φυτα και οι λαικες ειναι ουσιαστικα αδειες απο φυτα ..αυτο δεν το βλεπουν ? τι αποστολες να κανει ενας νεος παικτης για να "πορωθει" με το παιχνιδι ... αν το παιχνιδι δεν ειναι ευκολο στα μικρα επιπεδα κανεις δεν θα μεινει απο τους νεους ...
    Οτι και να δωσει η εταιρεια στα μεγαλα επιπεδα αν δεν εχει νεους ειναι δωρο αδωρο ....
    κανεις δεν μενει σε καποιο παιχνιδι που με το καλημερα του λεει δωσε ευρω ...
    Βοηθηστε τους !!!

    Εμεις προτεινουμε εσεις διαβαζετε αλλα τελικα τιποτα δεν γινεται ... κοινως να ειχαμε να λεγαμε

    [​IMG]

    Μια εικονα χιλιες λεξεις ... περιμετρικα τα ευρω και στη μεση οι μικροι παικτες ... δεν βγαζει πουθενα ποσο πιο απλα να το πουμε ?
     
    Αρέσει σε dafro123, dkokka, ath και 33 σε άλλους.
  6. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Δεν έχω να πώ πολλά, συμφωνώ απόλυτα με όλους τους προλαλήσαντες. Ίσως το μόνο που θα μπορούσα να συμπληρώσω είναι ενα σχόλιο πάνω σε μια αποστροφή του λόγου των διαχειριστών.
    " Δεν ήταν εύκολη η απόφαση, αλλά είναι η σωστή για ένα μακροπρόθεσμα υγιές παιχνίδι. "
    Για να έχουμε όμως ενα υγιές παιχνίδι, θα πρέπει να έχουμε και μακροπρόθεσμα εισαγωγές νέων παικτών. Η τροπή που έχει πάρει όμως το παιχνίδι μόνο ελκυστική δεν την λές, τόσο στην προσεύλεση νέων παικτών όσο και στην παραμονή τους στο παιχνίδι.
    Και κάτι ακόμη που πρέπει να λάβουν σοβαρά οι διαχειριστές είναι οτι με τις λανθασμένες επιλογές που έχουν γίνει απλά καταφέραν να δούν και οι παίκτες μακροπρόθεσμα το παιχνίδι και.... αυτό είναι πολύ κακό για την οικονομία του παιχνιδιού!!
     
    Αρέσει σε dkokka, ath, nana και 23 σε άλλους.
  7. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    καλησπέρα σας
    αφορμή να αναρτήσω το ποστ αυτό , είναι το ποστ της αγαπητής μας Antonia T , μερικές θέσεις πιο πάνω...
    είχα γράψει εδώ και μέρες αλλά δεν το ανέβασα... μετάνοιωσα και μόνο που αφιέρωσα μιάμιση ώρα για να το γράψω
    και ήρθε αυτό το ποστ να μου δώσει μια ελπίδα , μικρή... μια τόση δα ελπίδα πως κάτι γίνεται , κάτι συμβαίνει... και να δώσω μια τελευταία ευκαιρία στην εταιρία μαζί με μια πίστωση χρόνου να μας δείξει έμπρακτα το ότι μας ακούει (από πότε όμως???)

    Έκτα γεννέθλια του farmerama ... και ήρθε αυτή η καταπληκτική ανακοίνωση των διαχειριστών ως κεραυνός εν αιθρία...
    Μια ανακοίνωση τραγική , όλο αρνητισμό , αναβολές , ακυρώσεις και δικαιολογίες σε μια μέρα γιορτής...
    Προηγήθηκε ένα τραγικό εορταστικό ιβεντ γεννεθλίων .... να χρονομετρώ για να πάρω ΔΥΟ ΤΡΟΦΕΣ και ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ !!!
    Λες και στέρεψαν οι ιδέες , λες και αυτό είναι διασκέδαση , να κάνω επειακό ιβέντ 19.000 φυτών και 1100 αναδυόμενων...
    Ήρθε και το ενημερωτικό δελτίο και σκέφτηκα , δε μπορει... μας κάνουν πλάκα... έτσι γιορτάζονται τα 6α γεννέθλια???

    Θα πω αυτήν τη φορά πιο ουσιαστικά πράγματα απο όλα όσα είπα σε προηγούμενα ποστ μου , δε θα διαμαρτηρηθώ για όλα όσα ΔΙΚΑΙΩΣ έγραψαν οι συμπαίκτες μου και συμφωνώ μαζί τους.. είναι όμως η τελευταία ευκαιρία να πούμε αλήθειες ,να μας ακούσετε και επιτέλους να κάνετε αυτό που επιτάσσει και απαιτεί η κοινότητα και όχι η οικονομία σας.
    Το μεγαλύτερο πρόβλημα του παιχνιδιού , είναι η τεράστια επιτυχία του η οποία ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΦΘΗΚΕ , ΔΕΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΕ...
    δεν σχεδιάστηκε το παιχνίδι για 200 επίπεδα βασικής , για 400 στο νησί , για κοραλιογεννή υφαλο , για 5 επαγγέλματα, για πολλά άλλα μαζί με αυτά όμως να φέρνει και τεράστια κέρδη στους μετόχους.... Τωρα παλεύει ανάμεσα σε αδυναμίες του παρελθόντος
    σε σχεδιασμούς που δεν υλοποιούνται , και σε στοχους αυξανόμενων κερδών...και ξεχάσαμε την διασκέδαση , τη δράση , τη δημιουργία, τον σχεδιασμό και την στρατηγική!!! τα περισσότερα εδω αποκτώνται με πραγματικά χρήματα και αυτό αρνηται να το αλλάξει η εταιρία ΣΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ... φτάσαμε σε σημείο να "εξαργυρώνεται" ΕΞΑΚΟΣΙΑτοσα φιορίνια η ικανοποίηση απόκτησης ενός νέου σταύλου απ τους σταυλάρχες !!!
    Αλλο μεγάλο πρόβλημα είναι η παντελής έλλειψη ανταποδοτικότητος στον παίκτη - ειδικά στον τακτικό-συνεπή και αυτόν που καταθέτει περισσότερο απ τον καθένα χρήματα .... δε μπορεί κύριοι να πέρνει 100 φυντάνια ο παίκτης και να τυχαίνει ΔΥΟ ΝΕΑ ΔΕΝΤΡΑ
    να περνει 80 σταυλάρχες για να τύχει 2 νέους σταύλους ή να αγοράζει 4-5 πακετα τροφων στις εκτροφες και να μην περνει τιποτε...
    να γιορταζετε τα 6α γεννεθλια και να μην δίνετε απο 50 μονάδες τροφης και λιπασμα για καθε έτος εγγραφης του παικτη... να μην επιβραβευεται παίκτης με 365 λογκιν το χρονο.... να μην κανετε δωρο στον καθενα την ημερομηνια εγγραφης του....ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΑ E-MAIL !!!
    Ακόμη ενα μεγαλο προβλημα ειναι η ελειψη ανταγωνιστικων ιβεντ διαβαθμισμένης δυσκολιας... να φτανουν λιγοι στο τελος των ιβεντ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝΑΛΟΓΑ... να εχουν τα ιβεντ 3 και 4 σταδια οπου στα τελευταια να απαιτουν σκεψη , χρονο και αποθηκες αλλα να αποζημιωνεται αναλογα ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ... θελω να πω με δυο λογια , πως τα ιβεντ εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων ειναι αδιάφορα , βαρετα , κουραστικα και με ελάχιστη ανταμοιβή.... Μπορείτε ακομη να κάνετε 3-4 παγκόσμιους διαγωνισμους όπως η γατοπαρέα , ένα κάθε τριμηνο ή τετράμηνο...

    Και επιτέλους να έχετε λιγότερες διαρροές ανάμεσα σας , λιγότερες ανακοινώσεις για οτιδήποτε σκεφτόσαστε , ονειρευτήκατε ή σας πέρασε απ το μυαλό... προστατέψτε το παιχνίδι και τους εαυτους σας και να είστε σοβαροι... Δε μπορεί να βγαίνουν κάθε τόσο φωτογραφιες και εικόνες σε σαϊτ απο φήμες και σενάρια... αλήθεια , πως το κάνετε αυτό??? θελει πολυ προσπάθεια να βγάζετε φήμες κάθε τόσο αλλα να κάνετε ελάχιστα !!!! δε σας τιμωρουν οι προϊστάμενοί σας ??? σας επιβραβευουν για να διαρρέετε συνεχώς φήμες?

    Πέρα απο τις πιο πάνω προτάσεις-παρατηρήσεις μου ,θέλω να σας μεταφέρω και κάποιες σκέψεις μου...σκέψεις και προβληματισμούς
    ενός παίκτη πεντέμιση ετών που γιόρτασε τα 6α γεννέθλια του παιχνιδιού...
    Κοιτώντας σήμερα το παιχνίδι , τι είναι αυτό που θα με κάνει να γιορτάσω και τα 7α γεννέθλια του χρόνου εδω??? ποιός ο λόγος να παραβλέψω όλα όσα έγιναν και να πάμε μαζί άλλο ένα χρόνο στο παιχνίδι ??? τι θα με κρατήσει εδώ άλλο ένα χρόνο ???
    Η απάντηση είναι υποκειμενική για τον καθένα αλλά πιστεύω θα σας προβληματίσει (πιο σωστά , θα έπρεπε να το γνωρίζετε και να προβληματιζόσασταν απο καιρό) Η δική μου απάντηση είναι πως σίγουρα ΔΕΝ θα με κρατήσει η ενοποίηση της λαϊκης που σχεδιάζετε
    ΔΕΝ θα με κρατήσει οι δυο-τρεις νέες συνταγές του αλχημιστή , ΟΥΤΕ οι μια δυο ρούνες στο δέντρο της σοφίας....πιστέψτε με δε θα με
    κρατούσε ούτε ο ύφαλος...δε θα με κρατήσουν ΤΙΠΟΤΕ ΑΠ ΟΛΑ ΟΣΑ ΣΧΕΔΙΑΖΕΤΕ ΜΕ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ...
    Αυτό που με κρατάει ακόμη είναι οτι λυπάμαι τον κόπο μου , τα όνειρα , τον σχεδιασμό και τα χρήματα που έδωσα αλλά πια δεν σας δίνω όπως στο παρελθόν , και μια μικρή παρέα φίλων που είμαστε καιρό μαζί εδω και μοιραζόμαστε κάποια πράγματα για το παιχνίδι.
    Παίζω περιμένοντας μόνο το "δώρα-ανταλλαγές" και το ιβεντ θερισμού... αυτά έχω να λαχταρώ και να με ικανοποιούν...
    Με δυο λόγια , μου προσφέρετε ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ... πιο πολύ θυμάμαι και καμαρώνω το παρελθόν μου παρά σχεδιάζω το μέλλον μου εδω στο παιχνίδι... έτσι καταντήσατε το παιχνίδι σήμερα...
    Ελπίζω να φτάσουν οι φωνές μας ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ κι οχι στα κομπιουτεράκια σας....
    Τολμήσετε επιτέλους ρήξεις , ρήξεις με τους ισολογισμούς σας και με τα "καθαρά κέρδη" ...
    τολμήστε λιγότερα κέρδη και πιο ικανοποιημένους πελάτες , χαρούμενους πελάτες
    δώστε μια προοπτική και επιβραβευσεις για τον χρόνο του παίκτη και τα χρήματα που δίνει...σεβαστήτε τον κόπο , τον χρόνο και τα χρήματα των πελατών σας επιστρέφοντας δράση , πλοκή , φαντασία και οχι αναγκάζοντας μας να έχουμε το ένα χέρι στο ποντίκι κλικάροντας ατελείωτα και το άλλο στην τσεπη πληρώνοντας ξανά ατελείωτα!!!!
    Κλείνω εδώ και δε θα ξαναγράψω.... είναι η τελευταία ευκαρία ΣΑΣ... τελευταια ευκαιρία να ξαναφερετε την διασκεδαση, τα ονειρα , την στρατηγικη , νεες ιδεες και δράση παραμερίζοντας την "οικονομία και την πρόοδο" των εισπράξεων - οχι του παιχνιδιου που επικαλειστε.Χαράξτε στρατηγική ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΑΣ και οχι με τον οικονομικό διευθυντή σας βάζοντας εισπρακτικούς στόχους.
    Ο καλύτερος "varun" είναι οι παίκτες που μεγαλουργούν έξι χρόνια εδω...αυτοί που σας πληρώνουν ποικιλοτρόπως και όχι αυτοι που τους πληρώνετε αδίκως.
    Καλό βράδυ σε όλους.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/2/16
    Αρέσει σε photo68, dkokka, ath και 59 σε άλλους.
  8. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλημερα
    δεν ειναι σωστο να γραψω εδω αλλα αφου ειναι προσωπικη η αναρτηση της snorkel θα απαντησω κ ας κανει οτι νομιζει....
    1ον δεν εχω υπαρξει εμπαθης προς κανεναν ετσι κ αλλιως τα γραπτα μενουν οποτε παρακαλω/προκαλω να μου δειξει καποιος καποια αναρτηση μου με αναλογο περιεχομενο.....
    2ον οπως εγραψε πιο πανω κ ενας συμπαικτης μας (αναρτηση νο 23 απο τον κατα το ημισυ συνονοματο χριστο-αλεξανδρο
    παραθετω τα γραφομενα του....

    Η επίσημη ανακοίνωση αναφέρεται σαφώς σε πολλές αρμοδιότητες που συνάδουν με τη θέση του παραγωγού.
    Η ορολογία που χρησιμοποιείται και οι φράσεις κλειδιά είναι πανομοιότυπα με τις ανακοινώσεις του παραγωγού.
    Σαν να τα έχει γράψει ο ίδιος άνθρωπος, λέμε τώρα.

    3ον για το τελευταιο σκελος που αναφερεις ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι διεγραψες αναρτηση μου πριν μερικους μηνες οπου σου εκανα μερικες ερωτησεις αποδεικνυωντας πιθανη εμπαθεια εκ μερους σου προς εμενα
    υ.γ. δεν συνηθιζω να χαρακτηριζω ανθρωπους (ειδικα δε οταν δεν τους γνωριζω προσωπικα ωστε να εχω πληρη αποψη εκτος ισως σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις κ για συγκεκριμενα θεματα οπως πχ προσφατα χαρακτηρισα ατυχη την περιγραφη συμπαικτριας για τη φασολια σε προηγουμενο δρωμενο αλλα μεχρι εκει κ ουδεποτε τον ιδιο τον ανθρωπο)
    εν πασει περιπτωσει μπορεις οποτε θελεις να επαναφερεις την εν λογω αναρτηση για να δουν ολοι οι μετεχοντες τουτου εδω του χωρου ποιος ειναι εμπαθης...

    ευχαριστω για το χρονο σας κ καλη σας συνεχεια
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, flyla78, .[agrotis]. και 16 σε άλλους.
  9. ste007

    ste007 Επαγγελματίας του φόρουμ

    κάθισα και διάβασα όλες τις αναρτήσεις και συμφωνώ με τα περισσότερα
    συμφωνώ ότι και οι νεότεροι παίχτες πρέπει να έχουν τζαμποδεντρα και καταλαβαίνω και το μήνυμα οτι η εταιρία το κάνει για οικονομικούς λόγους
    από την στιγμή που θα μπει μια τέτοια ευκαιρία στο παιχνίδι θα προσπαθήσουν να αποκτήσουν περισσότερα νέοι και παλιοί παίχτες
    εγώ έχω 23 τζαμποδεντρα και παίρνω μια μιρκη βοήθεια αλλά σημαντική στο σούπερ λίπασμα μιας και έχω 8*6=48 σλ κάθε 24 ώρες
    αν ξαναμπεί τέτοια ευκαιρία εγώ θα προσπαθήσω να πάρω περισσότερα τζαμποδεντρα όπως και ο καθένας μας
    αυτό ίσως θα θεωρεί η εταιρία οτι δεν θα κάνει καλό στην οικονομια του παιχνιδιού αφού οι παίχτες δεν θα αγοράζουν πια σλ μιας και θα έχουν τα δέντρα που μάλλον κάτι τέτοιο θα είχε γίνει εκείνη την περίοδο
    πιστεύω πρέπει να γίνει ριζική αλλαγή για να ευνοηθούν και τ μικρά επίπεδα και να διατηρηθεί η 'ισορροπία' στο παιχνίδι
    πιστεύω ούτε αυτή η κατάσταση δεν είναι καλή αλλά ούτε οι μικροαλλαγες θα κάνουν κάτι
    θα πρέπει να υπάρξει μια περίοδος ηρεμίας για όλους
    χθες τελείωσε ένα ιβεντ αύριο ξεκινάει άλλο δεν έχω καταφέρει να κάνω μόνιμες αποστολές με φυτά εδώ και πολύ καιρό πόσο μάλλον κάποιος που παίζει 2 χρόνια ή είναι κάτω από 80 επίπεδο
    έχουμε εκτροφές κάθε μήνα μην πω και παραπάνω
    τέλος πάντων μην επεκταθώ περισσοτερο και φύγω εντελώς από το θέμα
     
    Αρέσει σε dkokka, nana, βιβη.2003 και 16 σε άλλους.
  10. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    λοιπον θα το ξαναπω, αυτη την φορα λιγο πιο δυνατα!! μας απογοητευετε για αλλη μια φορα με τις αποφασεις σε αυτη την ανακοινωση αλλα και με τις γενικοτερες αποφασεις και το λενε παλιοι και νεοι παικτες!! οι αποφασεις ειναι μονομερεις χωρις να λαμβανονται υποψιν οι δικες μας γνωμες. ελπιζω να μην το σβυσεις και αυτο σαν εκτος θεματος γιατι ειναι ακριβως μεσα στο θεμα!! και το θεμα ειναι η δυσαρεσκεια για την αποφαση για τον υφαλλο, τα τζαμποδενδρα και ολα τα αλλα που γινονται τον τελευταιο καιρο. εμεις ακομα σας δειχνουμε τι μας ενοχλει εσεις αν θελετε μπορειτε παλι να μην το λαβετε υποψιν σας!!
     
    Αρέσει σε nana, powerranger91, βιβη.2003 και 14 σε άλλους.
  11. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    τα τζαμποδεντρα τα καταργείτε χωρίς να το θέλουμε. Αυτήν την άχρηστη μπάρα που αναδύεται σε κάθε μάζεμα και κολλάει και το παιχνίδι, επιμένετε να τη διατηρείτε αν και όλοι είμαστε εναντίον της. Κατά τα άλλα ακούτε τη γνώμη μας και τα παράπονά μας. Δηλαδη αν δεν τα ακούγατε, τι ακόμα θα κάνατε;; Για να δω και το σκεπτικό σας για την εξέλιξη του παιχνιδιού.
    Οσο για την αδικία που αναφέρουν κάποιοι συμπαίκτες μου ως προς τους νέους παίκτες, έχω κάποιες επιφυλάξεις αλλά δεν ξέρω σε ποια ενότητα να τις πω. Θεωρώ πάντως ότι οι παλιοί έχουν αδικηθεί και όχι οι νέοι και φυσικά έχω και αποδείξεις γιαυτό.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, GEPPO1, LILA413 και 11 σε άλλους.
  12. RARANIARO

    RARANIARO Ενεργός συντάκτης

    καλησπερα απο μενα και να καταθεσω και την δικη μου αποψη
    περιμενω καθε φορα το τραινο express να δω μηπως παιζουν και τα τζαμποδεντραΔεν εχω και θα θελα να ειχα,ποια οικονομικη καταστροφη μπορουν να προκαλεσουν;ας τα βαλουν ως επαθλο σε δρωμενα.Οσον αφορα τα ζωα και τα δεντρα βαρεθηκα και χωρο δεν εχω πια και διαθεση...
     
    Αρέσει σε nana, βιβη.2003, kikijimy και 13 σε άλλους.
  13. dionmilia84

    dionmilia84 Προχωρημένος

    ολο σκεφτομουν να γραψω η να μην γραψω?.. εστω και ας μην εισακουομαστε λοιπον ολοι εμεις νεοι και παλιοι θα γραψω και γω το "λυθαρακι" μου, επυτελους παραδεχτηκατε λοιπον μετα απο καθυστερηση καμποσου πραγματικα μεγαλου! διαστηματος οτι τα τζαμποδεντρα ενολιγης θα ειναι "πληγμα" να το πω στα οικονομηκα της εταιριας, αληθεια επρεπε να περασει τοσο.. μεγαλο διαστημα για να μας το αναφερετε? ολοι μας τα περιμεναμε οσπου διαβασαμε αυτη την απογοητευτικη ανακινωση.. ολοι οι παιχτες μικρου μεσαιου η μεγαλου επυπεδου τα θελουν τα ζητανε και τα περιμενουν.. στο χερι σας ειναι λοιπον η απογοητευση η η χαρα του καθε ενεργου μελους του παιχνιδιου.. σας, για τον υφαλο δεν θα πω τιποτα γιατι εχει καταντησει καλα καλα δεν προλαβε να ερθει αστειο ολο αυτο.. καθε 3 και λιγο βγενουν κενουργια πραγματα και το 90% αν οχι το 100% ζητα πραγματικα χρηματα ως την αποκτηση του.. καθε τι ακομα και το ιδιο το παιχνιδι πλεον θυμηζει εμπορικο.. δεν θα μου εκανε καθολου εντυπωση αν στο μελον πληρωνες για να πεξεις το παιχνιδι, θα συμφωνησω με ολους απο πανω τους συναγροτες μου και θα πω οτι πλεον σιγα σιγα ολο και περισοτερα ατομα του εκφραζουν την δυσαρεσκια τους για αυτο, θα ηθελα να πω πολα ομως θεωρω οτι υσχιει η εκφραση.."στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα"
     
    Αρέσει σε powerranger91, βιβη.2003, natalia_prod72 και 16 σε άλλους.
  14. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    τι εγινε δε καταλαβα(ημουν αλλου) διαβασα απο την αρχη αλλα γρηγορα και ειδα παραπονα- ενστασης -κενα -υποσχεσης που δε πραγματοποιηθηκαν-χαλασμενη ζυγαρια μονοπλευρη και αλλα πολλα, σιγουρα οι <<φωνες>>θα πανε εκει που πρεπει και ετσι πρεπει για το καλο ολων και τις εταιριας και δικο μας, 100% σιγουρα δε μπορει να γινει αλλα ας δουμε προσπαθειες διορθωτικες και οχι υποσχεσεις, ας δωσουμε <<λιγο>> χρονο στην εταιρια για να δουμε τη μπορει να κανει, για να μειωθει το <<χασμα>>εταιριας -προς εμας και καινουριων-παλαιων παικτων. εγω ειμαι αισιοδοξος και υπομενω αλλα δε θα πω οτι αδικα φωναζετε ισα-ισα απλος λιγο πιο χαμηλη η τονοι και υπομονη
     
    Αρέσει σε soyla74, giannissuper, jimixatz και 3 σε άλλους.
  15. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    λιγο πιο χαμηλοι οι τονοι? μα φωναζουμε και δε μας ακουνε! ειναι σαν να φορανε ωτοασπιδες! περιμενω σχεδον 2 χρονια!!!! για τα τζαμποδεντρα. και αλλο τοσο περιπου για τον υφαλο. πριν λιγους μηνες ειχε πει ο κ.varun πως ο υφαλος θα βρισκοταν συντομα κοντα μας, επειτα μας ειπαν πως θα αναβληθει η λειτουργια του και πλεον πως δε θα υπαρχει! το χειροτερο ειναι οτι μας αδικησατε, ολοι εσεις που ειστε υπευθυνοι για το παιχνιδι, ο καθενας ξεχωριστα! και ξερετε γιατι? γιατι ενω μας ειχατε υποσχεθει τοσο πολλα και μας δημιουργησατε συναισθηματα ανυπομονησιας και χαρας ξαφνικα ερχεστε και μας λετε πως ολη αυτη η ανυπομονησια και οι σκεψεις που καναμε τις καναμε τζαμπα! ομως κι οι σκεψεις αυτες κοστιζουν... μας κοστιζουν!! και πραγματικα ντρεπομαι που δεν εγραψα με το που διαβασα την ανακοινωση κι αν δεν ηταν η εβιεβα αυτο θα περνουσε απαρατηρητο! ηδη μπαινω λιγοτερο στο παιχνιδι. κι ακομα λιγοτερο καθομαι στο φορουμ. δεν ανυπομονω πια να παω σπιτι και να μπω, ισα ισα που πολλες φορες το ξεχναω. ακομα και ηβεντ ξεχναω οπως ξεχασα και τοα αυριανο και δεν εχω προετοιμασει καν τη φαρμα μου γιατι φυτευω φραουλες -.- και στο φορουμ να μπω να δω τι? το καινουριο δεντρο-ζωο-κατοικιδιο-φασολια? το να μας "ζητατε" συνεχως τοσο μεγαλα ποσα για πραγματα που χανουν γρηγορα την αξια τους ειναι αισχροκερδεια! ισως να μην εκφραστηκα σωστα, αλλα πιστευω καταλαβαινετε τι θελω να πω. αποοητευομαι συνεχως. πλεον ουτε και το παρε δωσε μου δινει τοση χαρα. απλα κανω υπομονη, γιατι πιστεψα σε αυτο το παιχνιδι και την κοινοτητα του. ενιωσα μελος μιας ομαδας και δε θελω να το χασω αυτο. αν ομως συνεχιστει ετσι, δε θα εχω τη δυνατοτητα να παιξω πια!
     
    Αρέσει σε gsiomos, pinelopi55, kalli_press και 22 σε άλλους.
  16. .[agrotis].

    .[agrotis]. Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σε όλους νέους και παλιούς παίκτες
    Σπανίως γράφω στο φόρουμ και συχνότερα όταν έγραφα, αποκλειόμουν για το «ύφος» και το περιεχόμενο των αναρτήσεων μου. Να σημειωθεί δε ότι οι περισσότερες από τις αναρτήσεις μου έχουν αφαιρεθεί ως άσχετες με το εκάστοτε θέμα. Κυρίες και κύριοι, εγώ αποκλειόμουν από το φόρουμ και διαγράφονταν οι αναρτήσεις μου, επειδή έγραφα, όλα όσα εσείς γράφετε από την Κυριακή. Το μοναδικό ενδιαφέρον της εταιρείας ήταν και παραμένει η αύξηση του κέρδους της πολύ καιρό τώρα. Χαίρομαι που το αναγνωρίζετε όλοι και χαίρομαι γιατί υπάρχει επιτέλους μια σύμπνοια μεταξύ νέων και παλιών παιχτών, όσο δαπανούν και όσων δε δαπανούν χρήματα. Προσωπικά εφαρμόζω την κατά το δυνατόν ελαχιστοποίηση εξόδων. Όλα τα άλλα απλώς παραμένουν φιλοσοφικές συζητήσεις περί του παιχνιδιού.

    Αφαίρεση σχολίου που αντιβαίνει τους ΓΟΧ
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/2/16
    Αρέσει σε XAMBILL, koyrsaros, βιβη.2003 και 13 σε άλλους.
  17. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Παιδια,παρακολουθω εδω και μερες τις αναρτησεις σας και εφοσον διαβασα καμια δυο φορες τι ειπαν τα μελη της κοινοτητας ..απογοητευτηκα οπως και εσεις.Συνεπως η εταιρια εχει την δυνατοτητα να προσφερει χαρες και ταυτοχρονα να παιρνει.Για να υπαρχει μια ισσοροπια μεταξυ των δυο πλευρων πρεπει να παρθουν μετρα που καποιες φορες θα μας κανουν να πεταξουμε απο την χαρα μας και αλλες φορες θα μας χαντακωσουν...Αυτο που θελω να πω και κλινω εδω ειναι πως ειτε μας αρεσει ειτε οχι αλλαγες δυσαρεστες και ευχαριστες θα υπαρχουν παντα και συνεχως θα αυξανονται για βιοποριστικους λογους.Ας τις αποδεχτουμε λοιπον παρολου που καποιες φορες δινονται ψευτικες ελπιδες..Αξιζει να σημειωθει πως το αν θα ξοδεψει χρηματα καποιος για το παιχνιδι ειναι καθαρα προσωπικο θεμα του καθενος και κανεις δεν υποχρεωσε κανεναν να αγορασει κατι παρα μονο ο ιδιος του ο εαυτος απο την χαρα της αγωνιας να αποκτησει αμεσα ή εμμεσα αυτο που επιθυμει ..Επισης,να προσθεσω πως παλια η εταιρια και λογικα πολλες εταιριες ειχαν τεραστια εσοδα κυριως απο τον τομεα της paysafecard τωρα με τα capital contrlos ολες οι εταιριες εχουν οικονομικη καταπτωση ...Αβιαστα λοιπον,συναγουμε το συμπερασμα,οτι ακομη και εαν η εταιρια πληττετε οικονομικα δεν ειναι λογος να αθετει γεγονοτα και αναβαθμισεις που υποσχεθηκε οταν ηταν στα "καλα της".
     
    Τελευταία επεξεργασία: 3/2/16
    Αρέσει σε powerranger91, giannissuper, skareleni και 8 σε άλλους.
  18. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Τις διορθωτικές αλλαγές να τις δούμε, αλλά η γραμμές χαράχθηκαν και αποτυπώθηκαν στην ανακοίνωση.

    Κάποιος ή κάποιοι αποφάσισαν οτι τα τζάμπο δεντρα είναι κακά για τη μακροχρόνια οικονομία του παιχνιδιού.
    Με τι κριτήρια? Με κοντόφθαλμα λογιστικά ή έχοντας φαντασία και διορατικότητα?
    Το έχουνε δέσει δηλαδή οτι όλοι μας που έχουμε αυτά τα δέντρα θα είμασταν εδώ και θα καταθέταμε τις εισφορές μας υπέρ βοηθών συγκομιδής, συνδρομής μύλου κλπ άμα δεν τα είχαμε?
    Κατά τη γνώμη μου τα τζάμπο δέντρα δεν ήταν σφάλμα, οικονομικό ολίσθημα. Ηταν κίνηση που έδωσε πνοή στο παιχνίδι και κράτησε πολλούς παίκτες οι οποίοι συνεχίζουν να συνεισφέρουν, ο καθένας όσο μπορεί και όσο θέλει.

    Αντί να μας ενημερώνουν οτι τελείωσαν τα τζάμπο δέντρα, θα έπρεπε να μας εξηγούν με ποιό τρόπο θέλουν να τα διανέμουν.
    Με ποιό τρόπο θα τα χρησιμοποιήσουν για να κρατήσουν τους νέους παίκτες στο παιχνίδι. Aνα πόσα επίπεδα θα δίνουν δώρο ένα τζάμπο δέντρο σε παίκτη. Με ποιό τρόπο θα φροντίσουν να αποκτήσει ο κάθε "πιστός" παίκτης απο 10 μέχρι 15.

    Εγώ δε θέλω σε ανακοινώσεις του Farmerama να βλέπω λογιστικά και οικονομικά φύλλα. Αυτά τα βλέπω και αλλού.
    Εδώ στο παιχνίδι θέλω να βλέπω φαντασία, διορατικότητα και με ποιό τρόπο μπορείτε να με εκπλήξετε ευχαριστα.

    Οι τόνοι που χρησιμοποιούμε, οριακά ευπρεπείς σε ορισμένα σημεία όσον αφορά τον εαυτό μου τουλάχιστον, δεν απευθύνονται ούτε προς συντονιστές αλλά ούτε και προς τους διαχειριστές της κοινότητας.
    Θεωρώ όμως οτι είναι μέσο ώστε να μεταφερθούν οι φωνές μας και στα κερωμένα αυτιά και να μπούν μια φορά οι γνώμες μας πάνω απο τους οικονομικούς στόχους τριμήνου, εξαμήνου και έτους. Να ακουστούν σοβαρά.

    Και πρός διευκρίνηση, 44 τζάμπο δέντρα έχω και λιάζονται στον ήλιο. Δε χρειάζομαι ούτε ένα παραπάνω.

    Λίγο φαντασία στο φανταστικό χώρο της φάρμας. Αυτό ζητάμε. Είναι πολύ?
     
    Αρέσει σε kalli_press, powerranger91, giannissuper και 21 σε άλλους.
  19. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Η πρότασή σου για τα τζαμπόδεντρα, είναι πραγματικά σπουδαία νομίζω. Μια χρυσή τομή. Να μπορούν να αποκτήσουν όλοι απο λίγα.
    Νομίζω πρέπει να το σκεφτούν!
     
    Αρέσει σε dkokka, powerranger91, giannissuper και 13 σε άλλους.
  20. pepi1973

    pepi1973 Προχωρημένος

    θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου γιαυτο και γω μετα το παγωμα τησ paysafe και τη συνεχομενη εισβολη νεων αντικειμενων με τη μορφη τζογου περιοριζομαι μονο στη free εκδοση του παιχνιδιου δεν συναγωνιζομαι κανεναν παρα μονο τους στοχους που θετω η ιδια καλο βραδυ σε ολους
     
    Αρέσει σε dkokka, powerranger91, giannissuper και 14 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.