Feedback Συζήτηση για την αναβάθμιση της πανσελήνου

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 17/10/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Πέρα από τα όμορφα πράγματα του νέου δρώμενου καλό είναι να δούμε και τα πρακτικά.
    1. Τα διακοσμητικά των 10 λεπτών που πληρώσαμε με φι δηλ ευρώ, πρακτικά αχρηστεύονται. Δεν προλαβαίνουμε να μαζέψουμε τις υπάρχουσες εκτάσεις σε 10 λεπτά, φαντάσου τώρα που πρόσθεσαν και τις εκτάσεις της πανσελήνου. Ούτε αυτά των 20 λεπτών δεν φτάνουν, χωρίς βοηθό πάντα. Αρα χρειάζεται επέκταση της ώρας λειτουργίας τους ( τουλάχιστον διπλασιασμός ), για να γίνει δίκαιο το παιχνίδι. Διαφορετικά δεν θα παίζεται το - πάλαι ποτέ χαλαρωτικό - παιχνίδι χωρίς βοηθό δηλ χωρίς ευρώ.
    2. Δεν γνωρίζουμε αν το τσάτνι ισχύει και για τις νέες εκτάσεις της πανσελήνου. Αν ισχύει τότε σαφώς συμφέρει σε σχέση με τον ορό βαμπίρ. Αν δεν ισχύει τότε ο ορός καταστρέφει τους υπόλοιπους χώρους γιατί τους στερεί το πολύτιμο +2 αφού μόνο μία διαμαντένια θέση υπάρχει.
    3. Οι συνταγές που δίνουν πε μου είναι αδιάφορες. Οποιος νομίζει ότι κάτι προσφέρουν τις παίρνει. Εγώ δεν θα πάρω.
    4. Φυσικά προτεραιότητα είναι το άνοιγμα των νέων εκτάσεων. Μετά η "πουσαρισμένη" παραγωγή δέντρων και σταύλων πανσελήνου.
    5. Τέλος, θα πρέπει να σκεφτούμε και να σκεφτούν οι υπεύθυνοι, κατά πόσον είναι εφικτό να παίζονται τόσες εκτάσει ταυτόχρονα, από άποψη χρόνου, χρηστικότητας, κατανάλωσης φαιάς ουσίας. Γιατί σίγουρα θα υπάρξουν δρώμενα που θα συντρέχουν. Είναι σκόπιμο - ευχάριστο δεν είναι σε καμιά περίπτωση - να αναλώνομαι στο "τσικι τσικι" του ποντικιού; Εχετε σκεφθεί σε πόσα πράγματα του παιχνιδιού πρέπει να έχει καποιος το μυαλό του; Εκτός του ότι όποιος είναι τυχερός και εργάζεται δεν προκειται να βγάλει δρώμενο (από τα ταυτόχρονα) χωρίς λεφτά.
    6. Τα γρφικά είναι κάτι παραπάνω από όμορφα αλλά μην ξεχνάτε κύριοι ότι εσείς μας μάθατε κατά τη διάρκεια τόσων ετών λειτουργίας του φαρμεράμα ότι για να ανταπεξέλθουμε πρέπει να σκεφτόμαστε πρακτικά και πεζά.
     
    Αρέσει σε kaltsula, NOTHS58, kolokythopitas και 23 σε άλλους.
  2. nickoikono11

    nickoikono11 Βετεράνος του παιχνιδιού

    Powerranger σε ευχαριστουμε παρα πολύ για τις συμβουλες σου και τη γνωμη σου κυρίως για τις συνταγες. Εγω δεν τα ειχα σκεφτει ολα αυτά και συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!
     
  3. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Καλησπέρα και με το καλό να υποδεχτούμε τις νέες εκτάσεις της πανσελήνου...θέλω να κάνω μια "ανήθικη" πρόταση xD,επ'ευκαιρία της αναβάθμισης των εκτάσεων,καλό θα ήταν τα προιόντα της πανσελήνου,να μπούνε στη λαική,καθώς στις ελάχιστες μέρες του μήνα που άνοιγε η μια και μοναδική έκταση,πολλοί δεν προλάβαμε να μαζέψουμε τα απαραίτητα προιόντα για τις νέες αποστολές.
    Ευτυχώς θα έχουμε αρκετές ημέρες ανοιχτή τη πανσέληνο...ελπίζω και πιστεύω θα τα καταφέρουμε!
     
    Αρέσει σε poi94, vickymou, sofiapao76 και 4 σε άλλους.
  4. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Αναβάθμιση της πανσελήνου λοιπόν...
    Πολλά τα προσωπικά ερωτήματα γι αυτή την απόφαση της εταιρείας.
    Για ένα ιβέντ μιας ημέρας το μήνα αναρωτιέμαι αν ήταν τόσο μεγάλη ανάγκη να γίνει όλο αυτό ,τη στιγμή που διαιωνίζονται μεγάλα προβλήματα στη βασική φάρμα και ας δεχθώ πως ο νέος χώρος των διακοσμητικών της πανσελήνου ελαφρύνει λιγάκι το πρόβλημα αλλά μόνο στα συγκεκριμένα διακοσμητικά (και πόσα απ' αυτά να κατέχει ο μέσος παίκτης?)
    Ήταν ανάγκη για τόση δουλειά ? για τέτοια "επένδυση" και μάλιστα τη δεδομένη χρονική στιγμή ??
    Γιατί το έκανε η εταιρεία ?? Τι έχει στο μυαλό της ?? Τι επιδιώκει να πετύχει ?
    Στο δικό μου μυαλό πάντως εδώ και καιρό έχει παγιωθεί η άποψη πως η βασική φάρμα αργοπεθαίνει προς όφελος του bahamarama (και απο σήμερα της πανσελήνου???)
    Στο δια ταύτα όμως παρά τις σοβαρές ενστάσεις μου... Η μια έκταση είναι άνευ κουβέντας , καθαρή σαν σκέψη ,δίχως να απαιτεί τίποτε που προσφέρεται σε όλους ανοιχτή για τα συγκεκριμένα διακοσμητικά. Πολύ ωραία και μπράβο!!!
    Η άλλη έκταση όμως με προβληματίζει έντονα ....
    Που θα πάει το θέμα "πανσέληνος"?? θα διαρκεί περισσότερο της μιάς ημέρας ??
    Θα έχουμε ιβεντ των 10.000 - 15.000 φυτών με ότι συνεπάγεται αυτό??
    Και τι θα μας προσφέρουν αυτά τα ιβέντ , κάτι σοβαρό και ουσιαστικό ή μόνο σπερνοφύτεμα???
    Θα αποκτήσει μεγαλύτερη βαρύτητα η πανσέληνος και θα παίξει ενεργό ρόλο στο farmerama ??

    Για την ώρα θα ανοίξουν τα 2/6 της συνολικής έκτασης με τις 2 αποστολές τις οποίες σε καμία περίπτωση δεν τις λες εύκολες...
    Και εύλογα αναρωτιέμαι αν για τα υπόλοιπα 4/6 θα χρειαστεί να σπερνοφυτεύω 1-2 χρόνια ακόμη μέχρι να τις ανοίξω...
    Και για ποιό λόγο να γίνει αυτό τελικά ?? Και γιατί δεν μας είπε σήμερα με ποιό τρόπο - τίμημα θα ανοίξει η υπόλοιπη έκταση ??
    Μπορεί να θέλει "τη μάνα μου και τον πατέρα μου" για να ανοίξει , λέω μέσα μου...
    Προσωπικά θα ήθελα - εν όψη χάλοουιν- κάποια άλλη προσέγγιση στο θέμα...
    Και για να μην μακρυγορώ θεωρώ πως τα εντυπωσιακά γραφικά - σκηνικά της αναβάθμισης δεν συνοδεύτηκαν απο κινήσεις ανάλογης ποιότητας και ουσίας . Θα ήθελα πιο ξεκάθαρη θέση για την νέα έκταση και το πως θα ανοίξει αυτή , πιο αποδοτικές συνταγές , αν θέλετε πιο προχωρημένες ιδέες ανάλογες του όλου εγχειρήματος.(κρατάω μια επιφύλαξη για τις επόμενες μέρες)
    Η προσωπική μου στάση απέναντι σε όλ' αυτά που έρχονται???
    Έχω σε αφθονία απο όλα τα ζητούμενα φυτά για τις αποστολές , μου λείπουν οι νέοι καρποί λαμπιδόσφαιρας. Μέχρι να τους συγκεντρώσω - όταν και αν - δεν θα παραδώσω τίποτε.
    Ο λόγος είναι απλός , θέλω να δω τι θα ζητάει για να ξεκλειδωσω τα άλλα 4/6 της έκτασης και να φανεί ο ρόλος που θα παίξει η νέα έκταση στο παιχνίδι απο δω και πέρα. Αν με συμφέρει να την ανοίξω ή όχι ,αν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω στο παιχνίδι με νέες εκτάσεις και τι αλλαγές - επίδρασεις θα φέρουν αυτές ... τόσο απλά !!!
    Η άποψη πως ο παίκτης πρέπει να κάνει τα πάντα στο παιχνίδι στο μέγιστο βαθμό , τελευταία δε με βρίσκει σύμφωνο .
    Ο παίκτης "που τα κάνει όλα και συμφέρει" πιστεύω πως αρέσει πάρα πολύ στην εταιρεία , τέτοιους παίκτες θέλει.
    Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι αυτού του είδους το παιχνίδι - το να τα κάνουμε όλα - είναι διασκεδαστικό όπως παλιά.
    Και όσο πάει το παιχνίδι γίνεται ολοένα πιο απαιτητικό σε χρόνο , χρήμα , γνώση και οργάνωση... Προκειμένου να μη καταντίσει ψυχοφθόρο πιστεύω πως απαιτείται ξεκαθάρισμα στις πολλές δράσεις - πτυχές του παιχνιδιού. Θα ασχοληθώ με 5-6 πράγματα που μου αρέσουν και δε θα "στεναχωρηθώ" για τα άλλα !!! Ότι κάνω και όταν το κάνω... και ας είναι σ αυτά η νέα έκταση πανσελήνου !!!
    Συνταγή δεν θα αγοράσω δίχως καμία άλλη σκέψη !!!
    Ως επίλογο θα πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για τον χώρο των διακοσμητικών !!!
     
    Αρέσει σε andrew140, gsiomos, NOTHS58 και 22 σε άλλους.
  5. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Κάπως έτσι xD

    Και τα υπόλοιπα μέρη της έκτασης θα ανοίγουν με ανάλογες αποστολές.
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και vickymou.
  6. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Ευχαριστούμε πολύ για την άμεση ενημέρωση κα Snorkel !!
    Μετά όμως απο την απάντησή σας κατάλαβα τι ήταν αυτά τα "συμπτώματα" που είχα χθες...
    Ήταν Παν - σεληνιασμός !!!xD και μάλιστα ανίατος !!
    Καλή συνέχεια !!
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, maria071966 και 4 σε άλλους.
  7. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Καλησπερα σας...

    Ειναι ολοφανερο οτι η εταιρεια προσπαθει κατα τη γνωμη μου να χωρεσει ολα τα αποτυχημενα παιχνιδια της στο ενα και μοναδικο πετυχημενο ...τωρα βαζουν πλαγιως το fantasyrama αυριο θα αλλαξουν την πολη και θα φερουν το rising cities ...και ολο αυτο γιατι σε λιγο θα εχουν μυστηρια καθε 2 μερες , μια για τη φαρμα, μια για την πανσεληνο, μια για το νησι, μια για την πολη.
    Προσωπικα αν ηθελα νεραιδες και ξωτικα θα ημουν στο fantasyrama δεν μου αρεσει αυτο το κουλουβαχατο ... εκεινη την εκταση που εφεραν για ειδικα δρωμενα εμεινε παρατημενη ας εκαναν κατι εκει αλλα που καιρος για λιγο παραπανω ψαξιμο.
    Ευτυχως που υπαρχουν τα μεγαλα και ενεργα φορουμς οπως αυτο της πολωνιας το οποιο θεωρω το πιο ενεργο και δυναμικο, οπου εκει διαβασα το πιο ευστοχο σχολιο ..."τωρα ξερουμε τι απεγιναν οι προγραμματιστες του fantasyrama ... ηρθαν στο farmerama και τα κανανε πουρε "
    Αντι να κοιτανε μεγαλυτερο κερδος απο τους παλιους παιχτες καλυτερο θα ηταν να ψαχνουν τροπους για περισσοτερους νεους παιχτες, αυτη ειναι η αποψη μου ...
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, nickoikono11, NOTHS58 και 22 σε άλλους.
  8. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Καλησπέρα

    Διάβασα προσεχτικά τις απόψεις των συμπαικτών μου και οι περισσότερες έχουν αξιόλογες προσεγγίσεις οι οποίες και δεν συνάδουν με αυτόν που μας πλάσαρε τις νέες εκτάσεις, τα νέα βιοτεχνικά κ.λ.π.

    Και όπως ακριβώς ειπώθηκε απο την Lisy σε ξένο φόρουμ, ότι οι προγραμματιστές μόνο πουρέ δεν έχουν καταντήσει το φαρμεράμα αλλά κάτι χειρότερο. Αυτό λοιπόν που έχω να προτείνω στους υπεύθυνους είναι ότι ακριβώς επειδή υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις απο πολλούς παίκτες, προτού ρίξουν την ''κανονιά'' τους ας κάνουν μια κουβέντα μαζί μας για το τι πρόκειται να επακολουθήσει, να ακούσουν τις απόψεις και τις εισηγήσεις μας και μετά ας πράξουν τα δέοντα.

    Αλλιώς και επειδή ο πουρές μετά απο καιρό ξυνίζει, θα ξαναπώ για πολλοστή φορά, φέρτε πίσω τους παλιούς και ξαναδώστε την αίγλη που είχε κάποτε το φαρμεράμα.

    .
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, NOTHS58, kolokythopitas και 21 σε άλλους.
  9. kitsena

    kitsena Ειδικός του φόρουμ

    Εγώ, φανατική του φαρμεράμα τα τελευταία 5 χρόνια , αναρωτιέμαι αν .... όλο αυτό το τυχαίο - τυχαιότατο άπλωμα του παιχνιδιού σημαίνει διάλυση . Καθε φορά που μπαίνουν 3-3 νέα ζώα , δέντρα σκέφτομαι : κέραμοι και πλίνθοι ατάκτως ερριμμένα . Λίγη οργάνωση , συμμάζεμα μας χρειάζεται .
    Προφανώς πλέον είναι δύσκολο να παίξεις δωρεάν , μα και να χωρέσουν στο κεφάλι σου τόοοσες πληροφορίες .
    Κατά τα άλλα , καλά . Υπέροχα τα νέα γραφικά , ατάκτως ερριμμένα .
     
    Αρέσει σε kaltsula, NOTHS58, kolokythopitas και 19 σε άλλους.
  10. alexandrosa

    alexandrosa Ενεργός συντάκτης

    Μια λεξη μονο χαρακτηριζει ολη την υποθεση. ΑΧΤΑΡΜΑΣ
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, maria071966 και 16 σε άλλους.
  11. icons1

    icons1 Τακτικός στο φόρουμ

    Και πάνω που λέγαμε πως είχαμε άγιο που γλιτώσαμε εκείνον τον κοραλοφράχτη, πώς λεγότανε δε θυμάμαι, μας προέκυψε η χώρα του ποτέ.
    Φαντάζομαι στο όχι μακρινό μέλλον η έκταση θα ανοίγει για εβδομαδιαίο ιβέντ και κάπως έτσι θα μας πηγαίνει, κύρια φάρμα, μπάχα, πανσέληνο, εκτροφές και κάτι έξτρα, γι'αυτό είπα νωρίτερα ότι σε όλες τις εκτάσεις-11 παρακαλώ και δεν μετράω τη φασολιά που είναι άλλη μία-θα κάνουμε τα ίδια-φαίνεται επιπλέον και από τα μυστηριώδη που έρχονται.
    Παρεμπιπτόντως, επίσης φαντάζομαι ότι θα ανακοινωθεί ότι το τσάτνι δεν θα επενεργεί στην πανσέληνο-ή θα βάλουν τον ορό σε χρυσή θέση αλλά αμφιβάλλω- αλλιώς η συνταγή του ορού θα πουλήσει ζερό τεμάχια.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, geokarasgr, soyla74 και 10 σε άλλους.
  12. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σας:)
    Κοίταζα τον κόσμο του σεληνόφωτος ,τα ετερόκλητα και ασύνδετα στοιχεία που τον αποτελούν .Απο τη μια πλευρά τα πεδία πανσελήνου με τα φαντασματά τους και η στοχειωμένη έπαυλη με τις νυχτερίδες της κι΄απ την άλλη το ξεκάρφωτο φούξια κάστρο κι' η έκταση με τα ροζουλί μανιτάρια και τις γατονεράιδες σε πρώτο πλάνο,που παραπέμπει σε παιδικό εικονογραφημένο παραμύθι .
    Τι να πώ για το τρενο που μοιαζει να το οδηγεί μεθυσμένος μηχανοδηγός ,το γλυκό δεν έδεσε καλά ,η προσπάθεια να συνδεθούν τα ασύνδετα δεν ηταν επιτυχής .
    Ευπρόσδεκτος ο καινούργιος χωρος για τα διακοσμητικά της πανσελήνου,ηταν κρίμα να μενουν στη μπάρα τοσο ευφάνταστα αντικείμενα ,πολυ θετικό το γεγονός οτι ολοι ειχαμε πρόσβαση σ΄ολη την έκταση του .
    Ομως ο χώρος της πανσελήνου ,μετατράπηκε σε κόσμο του σεληνόφωτος ,και τα χαρακτηριστικά που αποκτά παραπέμπουν ξεκάθαρα σε παιχνίδι που καταργήθηκε ,καθένας επιλέγει τι του αρεσει να κάνει ,η να ασχοληθει η να το αγνοήσει .Αν αυτος ο χωρος εξακολουθησει να ανοιγει μια μέρα καθε μήνα ,αν οτι παραγεται εκει δεν μπει στη λαική για αγοραπωλησίες ,δεν εχει ιδιαιτερη σημασία αν και πότε θα ανοίξουμε την καινουργια έκταση .
    Δεν θα σπεύσω να αποκτήσω και να ταισω γατονεραιδες,απέχουν πολύ απο τα λασποτέρατα και τις σκοτεινές πυγολαμπίδες ,ουτε προκειται να ασχοληθω με τις καινουργιες συνταγές ,αφου δεν θελησαν να μας δωσουν κατι αξιόλογο και σημαντικό ,ωστε να αξιζει να κουραστουμε για να το αποκτησουμε ,θα το πάω εντελώς χαλαρά κι οπου βγεί.
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, maria071966 και 14 σε άλλους.
  13. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους!
    Με κάλυψαν πλήρως οι αναρτήσεις των συμπαικτών μου και ιδιαιτέρως του καλού μας συμπαίκτη dalaveria.gr...
    Θα προσθέσω μόνο πως ναι,είναι όμορφα τα γραφικά, όμως το παιγνίδι έγινε πια, πολύ φορτωμένο και πολύ κουραστικό...
    Ας το προσέξουν λίγο εκεί στην εταιρεία.Το παιγνίδι υποτίθεται είναι για να χαλαρώνει κάποιος...δεν είναι και δεν πρέπει να είναι πλήρης εργασία...γιατί έτσι θα καταντήσει το φαρμέραμα.
     
    Αρέσει σε kadim65, NOTHS58, kolokythopitas και 13 σε άλλους.
  14. TANGRA

    TANGRA Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    kai emena me vriskon simfoni oso ipan i poi pano sin kati akoma.....exo kataberdevti me ola avta:oops::oops::oops::oops:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, soyla74, maria_palou και 2 σε άλλους.
  15. Kodessa

    Kodessa Δούκας του φόρουμ

    Αποκαρδιωτικος ο νεος χωρος της πανσεληνου και σαν στησιμο και με ολα αυτα που ζητανε οι αποστολες . Ξεκινησε το 2009 ενα πανεμορφο παιχνιδι εξελιχθηκε το 2010 με 2015 σε κατι συναρπαστικο με εκατομμυρια παικτες και το εφθασαν σημερα που μιλαμε να ειναι ενα παιχνιδι αγγαρειας για οσους παικτες εχουν μεινει .Αν κατορθωσω και τελειωσω το ιβεντ γιατι μονο με αυτο θα ασχοληθω καλως ,αλλοιως καλη καρδια 8)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, maria071966, soyla74 και 9 σε άλλους.
  16. Peper1974

    Peper1974 Αρχάριος στο φόρουμ

    μια χαρα τα λες αλλα καλυτερα να γραφεις ελληνικα .εχουμε τοσο ωραια γλωσσα.....
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, maria071966, gtrullis και 9 σε άλλους.
  17. -lousi-leon2001

    -lousi-leon2001 Επιβλέπων του φόρουμ

    [​IMG] Δεν μου αρέσει να μπαίνω από δω. Η προηγούμενη είσοδος είχε κάτι... ένα μυστήριο... την ομίχλη της. Κοιτάξτε την τώρα!
    Καλό ξημέρωμα!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, maria071966, GaTe987 και 5 σε άλλους.
  18. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Μία αλλαγή που από πολλούς εδώ και αρκετό καιρό ήταν αναμενόμενη... μία αλλαγή που θα είναι... είτε η αρχή για κάτι καινούργιο πιο όμορφο ή το τέλος κάτι όμορφου... κάτι άλλο δεν έχει.

    Από άποψη γραφικών δεν πιστεύω να υπάρχει από κανέναν μας αμφιβολία ότι είναι πολύ προσεγμένο και ωραίο. Από εκεί και πέρα όμως έχει πολλά τα οποία θα πρέπει να δούμε λίγο. Είχαμε μέχρι πρόσφατα ένα παιχνίδι το οποίο το παίζαμε για να χαλαρώσουμε και να απολαύσουμε με ηρεμία κάποιο χρόνο σε ένα παιχνίδι το οποίο σε σχέση με παλαιότερα... με αυτό από το οποίο ξεκίνησε δεν έχει πλέον καμία σχέση. Οι απαιτήσεις σε χρόνο - τακτική - και για αρκετούς ίσως χρήμα (είναι πάντα επιλογή του καθένα μας αν θα ρίξει πραγματικό χρήμα στο παιχνίδι - όπως και τόσα άλλα πράγματα) έχουν υπερδιπλασιαστεί με αποτέλεσμα να κάνουν τους παλιούς παίκτες να αισθάνονται να τους διώχνει από την παρέα του και να αναρωτιούνται ποιες άλλες "αρνητικές" πορείες έχουν χαράξει οι νέοι ιδιοκτήτες και όχι οι αρχικοί εμπνευστές του παιχνιδιού.

    Πολλοί γράφουν για σύμπτυξη ενός ή περισσοτέρων "αποτυχημένων" παιχνιδιών στο παιχνίδι μας... δεν μπορώ ούτε και ξέρω να κρίνω καθώς όλα τα άλλα παιχνίδια δεν τα έπαιζα, όμως θα το δεχτώ καθώς όλα τα παιχνίδια που αναφέρονται και αυτά που μας παρουσιάζουν με τις νέες αλλαγές ταιριάζουν απόλυτα και δεν έχουν και καμία απολύτως σχέση με το αρχικό FARMERAMA που γνωρίζουμε.

    Προσωπικά πως θα πορευθώ στο/στα συγκεκριμένο/α δρώμενο/να και πως στο μέλλον...

    Για τώρα θα προσπαθήσω να ανοίξω αν μπορώ μία τουλάχιστον έκταση με όποιο κόστος χρόνου από τα υπόλοιπα δρώμενα, καθώς πιστεύω πως η επιπλέον έκταση θα με αποζημιώσει για το μέλλον. Όσος χρόνος θα μείνει θα μοιραστεί για ότι άλλο προκύψει. Τις συνταγές ούτε τις κοιτώ αλλά ούτε με ενδιαφέρει να τις αγγίζω ή να κάνω την προσπάθεια να τις αγγίξω καθώς και μόνο η παρουσίασή τους από την εταιρία είναι προσβλητική όταν με αναλογικά (σε σχέση με την απόδοση) μικρότερες απαιτήσεις έχει κανείς πολύ πιο αποδοτικές. Όσον αφορά τις συνταγές για περισσότερους Π.Ε. όποιος παίζει για να ανέβει επίπεδο είναι σχετικά γρήγορα, είναι μία σχετικά ακριβή λύση. Εγώ δεν παίζω για να ανέβω επίπεδα και μάλιστα προσπαθώ εσκεμμένα να το μπλοκάρω όταν και όσο μπορώ καθώς από ένα επίπεδο και μετά (από το επίπεδο 90 και μετά) πιστεύω πως είναι καλύτερα να είσαι όσο πιο χαμηλά γίνετε για να έχεις πλεονεκτήματα σε δρώμενα κλπ.
    Όσο για χρήμα, δεν ρίχνω και δεν θα ρίξω, θα παίζω όσο μου το επιτρέπουν οι αποθήκες και ο χρόνος μου. Ότι δεν καταφέρω να αποκτήσω τώρα αλλά και στο μέλλον ίσως με στεναχωρήσει όμως έχει αποδειχθεί άπειρες φορές στο παιχνίδι ότι όλα κάποια στιγμή σου τα δίνουν με κάποιο αντάλλαγμα ή επειδή έχει περάσει χρόνος από την αρχική του ύπαρξη.

    Αυτά τα λίγα από εμένα και καλή συνέχεια
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, maria071966 και 10 σε άλλους.
  19. lorenjo

    lorenjo Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    βρε συ κοκορικο ντροπη λιγακι? τι extreme ιδεες ειναι αυτες? υποκινεις εξεγερση? ακου ελευθερους τους βοηθους? και πως ο ισολογισμος θα βγει+.
     
    Αρέσει σε NOTHS58, kolokythopitas, maria071966 και 5 σε άλλους.
  20. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα στην παρέα, δε λέω ωραία τα γραφικά, παραμυθένιες καταστάσεις, αλλά δεν είναι Πανσέληνος αυτή, κάτι σα να χάθηκε στο δρόμο. Χάθηκε η μαγεία με τα τρομακτικά τοπία, η ομίχλη, που ανέφερε συμπαίκτρια πιο πάνω, όπως και πολλοί συμπαίκτες μου αναφέρθηκαν στο θέμα και συμφωνώ με τους περισσότερους εδω μέσα. Τώρα έρχονται τα μυστηριώδη, δηλαδή δε μας έφταναν της φάρμας, του νησιού, έρχεται και της πανσελήνου. Για να πω την αλήθεια, λίγο με άγχωσε και λίγο με κούρασε. Πολλά μαζεμένα. Θα προσπαθήσω το δρώμενο και τίποτα άλλο. Ούτε δέντρα, ούτε στάβλοι, ούτε τίποτα. Προτιμώ να κρατήσω τα χρήματά μου για βοηθούς που σίγουρα θα μας χρειαστούν. Και η Πανσέληνος απ' ότι θυμάμαι κρατάει μια-δυο μέρες. Όλα αυτά εκτός απο το χώρο με τα διακοσμητικά που θα ναι ανοιχτός, θα είναι κλειστά. Τόσος ντόρος για ένα διήμερο; Περίεργα πράγματα συμβαίνουν και δυστυχώς δε μου αρέσουν καθόλου. Που πάρε ορέ, ρε που πάμε... (γνωστή ατάκα απο ελληνική ταινία)
    Βοήθειά μας:p

    *** Αλλιώς τα περίμενα, κι αλλιώς τα είδα. Θα προτιμούσα όλα αυτά τα παραμυθένια να ήταν δρώμενο που ήρθε και έφυγε, οχι κάτι για να μείνει. ALCHEMIST φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο..
     
    Αρέσει σε Hellenagal200010, kolokythopitas, koyrsaros και 13 σε άλλους.