Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    παιδια εγω ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι σας επιασε τους περισσοτερους και αγοραζεται μανιωδως κοπρια!! αφηστε να γινουν στοιβες να δουμε τι θα γινει. και προς την εταιρια για αλλη μια φορα τα αποτελεσματα αυτης της κινησης ειναι ολεθρια, για τους παικτες που θελουν λιγη κοπρια για τα χωραφια τους και τωρα εχουν μετατραπει ολοι σε εμπορους. το καλυτερο ειναι να απελευθερωθει και η αποθηκη ή να ξαναγυρισουμε στο προηγουμενο καθεστως!!
     
    Αρέσει σε soyla74, mayromatis, psipsi1978 και 13 σε άλλους.
  2. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο

    τ να πωωω τα ειπατε ολα !! ....παλευα ποση ωρα να πετυχω λιγη κοπρια να βαλω στα χωραφια μου εως που αγανακτησα !!! ....θα τα αφησω και εγω μονο με νερο και τελος!! μα πραγματικα τι χαλι ειναι αυτο,....μα ποιος σκεφτηκε να κανει αυτο το πραγμα??... και γιατι το εκανε μονοπλευρα? δηλ παιδια δεεεεν μπορειτε να παραγετε αλλα μπορειτε να μεινετε αφραγκοι αγοραζοντας 200χτ το σ@@@ο!! ......καλυτερα να μην εκφραστω γιατι θα εχω να μπω μετα κανα μηνα !!!>:(>:(
     
    Αρέσει σε maria071966, mayromatis, psipsi1978 και 6 σε άλλους.
  3. kolokythopitas

    kolokythopitas Έμπειρος

    καλησπέρα σε όλους,πολύ κάλο μέτρο,γιατί όταν σταθεροποιηθεί η αγορά ,το λίπασμα θα έχει φτηνή τιμή και θα κάνουμε μεγάλο απόθεμα,κι αν δεν γίνει δεν πειράζει, από την άλλη αναβαθμίζετε το απλό λίπασμα. μεγάλη ανατροπή στο παιχνίδι,αυτό δεν θέλαμε όλοι, ανατροπές,απεριόριστη κοπριά είναι μαγεία:D, εδώ ξαναμπαίνει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης και δεν καταλαβαίνω την δυσαρέσκεια σας . εξάλλου δεν χάνουμε αυτά που είχαμε κερδίσει ,300 τεμάχια λίπασμα πάλι θα τα έχουμε στην αποθήκη μας . αυτό είναι μια άλλη άποψη για το πως αντιλαμβανόμαστε και παίζουμε το παιχνίδι και πρέπει να το δούμε θετικά;).να είστε όλοι καλά.:):):)
     
  4. _Lisy_

    _Lisy_ Βαρόνος του φόρουμ

    Συμφωνω απολυτως με τον Αλχημιστ ... εχω να πω οτι εμενα προσωπικα αυτο ολο ειναι υπερ μου διοτι δεν βαζω ποτε σταβλους και οταν βγηκε η ΕΑ πηρα απο τη λαικη περιπου 26,000 με μολις 8,80 ετσι να βρισκονται , μιας και δεν βαζω κοπρια στα φυτα των ιβεντς ... περισσοτερο εκανα στοκ να εχω για το ανθοπωλειο ... Φυσικα δεν θα μεινω σε αυτο το στοκ θα μαζεψω περισσοτερο τουλαχιστον 200,000 οπως θα κανουν πιστευω και πολλοι φιλοι μου που ασχολουμαστε με τη λαικη ...
    Με πειραξε ομως πολυ διοτι μου ακυρωνει το πριμιουμ πλεονεκτημα που ειχα αλλα να δωσω τοπο και σε αυτο ...
    Ολο αυτο αν μεινει οπως ειναι εγινε για το καλο των μικρων επιπεδων ??? χμμμ ο καιρος θα δειξει , αν και πιστευω οτι τα μεγαλα επιπεδα που ασχολουνται με τη λαικη θα μπορουν πλεον να ρυθμιζουν την τιμη της ...
    Ειλικρινα απο ολα τα θεματα που μπορουν να διορθωθουν στο παιχνιδι η κοπρια ηταν το πρωτο ??? εγω δεν θα το εβαζα ουτε καν τελευταιο , φοβαμαι μονο μην προσπαθησουν να το διορθωσουν κανοντας καποιο νεο λαθος μεγαλυτερο απο το πρωτο ...

    ΥΓ. Αγαπητε κολοκυθοπιτα ... αν καποιοι εχουν σταβλους απο καποιο σημειο και μετα η κοπρια τους θα πηγαινει χαμενη εκτος και αν δεν εχουν σκοπο να εχουν μεγαλυτερο στοκ απο το μαξ της στοιβας τους, αρα ??? αρα οταν θα εχει ιβεντ παλι θα αναγκαζονται να αγορασουν
    ισως να κανω και λαθος θα δειξει ...
     
    Αρέσει σε maria071966, mayromatis, maroula και 7 σε άλλους.
  5. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Αυτό ξαναπεστο! o_Oγια αυτό πως και δεν βάλανε δημοσκόπηση; :p Φαινεται πως ήταν τόσο σιγουροι!!! :)
     
  6. kolokythopitas

    kolokythopitas Έμπειρος

    τα λόγια μου, πάντα έχουν μια αλληλουχία και προσπαθούν να δίνουν ένα διαφορετικό τόνο μέσα στο παιχνίδι και μια άλλη άποψη αν χρειάζεται,πάντα όμως με ύφος και ήθος συνετό.ο καθένας μπορεί να αντιλαμβάνεται το παιχνίδι όπως θέλει.το ξανά λέω λοιπόν,το μέτρο είναι πολύ καλό .να είστε όλοι καλά.
     
    Αρέσει στους mayromatis, elenigri και marketoysa.
  7. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    καλησπέρα κι απο μένα.
    θα προσπαθήσω να κάνω σοβαρή κουβέντα για ένα θέμα που από μόνο του σοβαρό δεν το λες ....
    αλλά μιας και οι συμπαίκτες μου ασχολήθηκαν σοβαρά μ αυτό , λέω να καταθέσω κι εγώ τους προβληματισμούς μου
    φυσικά και δεν υπάρχει κάποιου είδους παρανομία σε ότι έγινε στη λαϊκή και τις πωλήσεις κοπριάς
    γιατί δηλαδή δεν είναι "παράνομο" να αγοράζω αρώματα σε μεγάλες ποσότητες όταν δεν έχει γεννητούρια και έχουν χαμηλότερη τιμή και μετά να τα πουλάω μέσα στα γεννητούρια σε μεγαλυτερη τιμή??? ή οτιδήποτε άλλο όπως στεφάνια και πασχαλινές τώρα που βγήκαν πολλοί και πουλούσαν.... αυτό άλλωστε είναι το εμπόριο-λαίκή με όποιο ρίσκο περιέχει
    δε μπορεί να λες πως είναι παράνομο κάτι στη λαϊκή που είναι μόνο αγορά και πώληση ... "ακυρώνεις" την ίδια τη λαϊκή έτσι...
    οπότε κατά την κρίση μου , κάτι άλλο κρύβεται πίσω απ αυτή τη βιαστική κίνηση της εταιρίας
    προσωπικά για μένα ήταν παντελώς αδιάφορη η κοπριά ... σπανιότατα τη χρησιμοποιούσα κι αυτό μόνο όταν με ζόριζε ο χρόνος όταν είχα 8ωρο φυτό των ιβέντ και λόγω δουλειάς μετρούσε και το κάθε λεπτό
    τα 10 τεμ που χρειάζονται για το στεφάνι δεν είναι λόγος να κάνω τεράστιο απόθεμα και γενικά δεν κατανοώ το αγχος ,τη δυσαρέσκια και τη δυσφορία πολλών παικτών που η φάρμα τους είναι γεμάτη δέντρα - διακοσμητικά και οι σταύλοι και τα χωράφια αποτελούν παρελθόν απο τις φάρμες τους.
    υποθέτω δε πως μερικοί που έγραψαν παραπάνω , έχουν δεκάδες χιλιάδες σουπερ λίπασμα στην αποθήκη τους απ τα τζαμπόδεντρα τους , μάλιστα κι εγώ είμαι απ αυτούς κι έτσι γενικά μου ειναι αδιάφορο το θέμα "απόθεμα κοπριάς"
    όλα αυτά που είπα παραπάνω , άλλοι θα διαφωνίσουν κι άλλοι θα συμφωνήσουν ανάλογα με τον τρόπο παιχνιδιού που κάνει ο καθένας
    προς τι λοιπόν όλο αυτό ??? γιατί αυτές οι "άκομψες" και βιαστικές αλλαγές που μάλιστα "ακυρώνουν" πλεονεκτήματα πληρωμένα με το πρίμιουμ ??? εδώ είναι η αλήθεια που η εταιρία γνωρίζει αλλά εμείς εικάζουμε και προσπαθούμε να μαντέψουμε...
    η γνώμη μου είναι πως συντελείται μια αλλαγή στο παιχνίδι που θα πάρει χρόνο αλλά θα προσπαθήσει η εταιρία να αποκαταστήσει ισσοροπίες - αδικίες και ίσως άργησε κι όλας να κάνει... και το "άδικο - αδικημένο" φίλοι μου είναι οι σταύλοι και τα εργαστήρια!!!
    κάποιες σειρές στα σύννεφα τελευταία που ευνοούν το χρόνο παραγωγής τους , άλλη που δίνει στα εργαστήρια πρόσφατα και θαρρώ θα ακολουθήσουν κι άλλες , θα κάνουν ξανά "ενδιαφέροντα" τα εργαστήρια και τους σταύλους
    δε μπορεί φίλοι μου να φάω χιλιάδες τροφές να κάνω ένα χρυσο εργαστήριο , να κάνει αυτό να γίνει 24 ώρες , αναγκαστικά να το ξαναταϊζω σούπερ τροφή και να μου δίνει 640 ή 800 π.ε. , ενω ένα μέσο διακομητικό ή ένα ΧΧλ δέντρο δίνει (σε αναλογία 4 τεμ) περισσότερους π.ε. και δίχως σούπερ τροφη....
    είμαι πεπεισμένος πως δεν είναι μακριά η μέρα πως σταύλοι και εργαστήρια θα δίνουν σχεδόν 50% παραπάνω π,ε. σε μισό χρόνο !!!!
    θα γίνουν θελκτικοί και αποδοτικοί μέσω μπόνους και σειρές σύννεφων ,κατ επέκταση δεν θα μας νοιάζει καμιά κοπριά η οποία σήμερα ξεπρόβαλε σαν κορυφή παγόβουνου!!!
    αυτά είχα να πω , καλό βράδυ σε όλους!!!
     
    Αρέσει σε maria071966, soyla74, mayromatis και 12 σε άλλους.
  8. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Την αλήθεια αγαπητέ dalaveria όλοι την γνωρίζουμε, το "εύκολο" κέρδος ΧΤ από τη λαική σε κάθε ιβέντ καταπολεμάτε εδώ και 2 χρόνια (με φυτό ιβέντ και άρα ελάχιστα ζητούμενα αγαθά από την αποθήκη), η κοπριά θα έμενε? Σταθερή τιμή και εδώ, με μικρές διακιμάνσεις, 60-80 ΧΤ πχ, και τέλος. Δεν ασχολήθηκα ποτέ με αγοραπωλησίες κοπριάς για το κέρδος ... αλλά σίγουρα μόνο "παράνομο" δεν θα χαρακτήριζα όποιον καθόταν με τις ώρες στον πάγκο για ένα κομμάτι ψωμί :p.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, mayromatis, elenigri και 5 σε άλλους.
  9. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    καλημέρα
    το οτι θα απασχολούσε η κοπριά ολους ..αυτο δεν το περίμενα ποτέ:sleepy:
    τοσα σχόλια και απο την ετερια κουβέντα, κιχ δεν ακούγετε..
    τώρα εγω γιατί πιστεύω οτι κατι καλό θα βγει !! δεν ξέρω ..
    ας περιμένουμε και που ξέρετε ισως να μας αρέσει αυτο που θέλουν να πετύχουν!!!
    θα σκάσω μέχρι να μάθω τι κρύβετε γιατι κάτι θα γίνει σίγουρα!!!:music:
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, eleniste, mayromatis και 2 σε άλλους.
  10. antzypet

    antzypet Νέος ειδικός

    καποιες φορες μπηκα στη λαικη μου,να αγορασω λιγη κοπρια για τα χωραφια μου,κ βρηκα εναν παιχτη με κατι χιλιαδες.. ασφαλως με ενοχλησε πολυ αυτο. συνεπως θα συμφωνησω με το συγκεκριμενο μετρο. ορθως κατα την ταπεινη μου αποψη ,κ μπραβο στην ομαδα που εδωσε ενα τελος στην..{απατη}! απλα οπως πολλοι αλλοι ετσι κι εγω,δεν θα ηθελα να πηγαινει χαμενη η δικια μου κοπρια.
     
  11. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Μα πριν Άντζυ δεν μπορούσε κσνείς να πουλήσει τόσο μεγάλες ποσότητες όπως τώρα.Τώρα μπορείς να αγοράσεις πραγματικά τεράστιες ποσότητες για να τις πουλήσεις όταν ανεβεί η τιμή.Τα περιθώρια κέρδους δε συγκρίνονται με πριν. Πάντως είναι όντως παράλογο η κοπριά που παράγουμε να μην αποθηκεύεται.Με ποιο σκοπό άραγε έγινε αυτή η διάκριση;Πάντως για το καλό των παικτών δε νομίζω ότι είναι.
     
    Αρέσει σε Gulit1, kolokythopitas, eleniste και 5 σε άλλους.
  12. βουλα38

    βουλα38 Ανερχόμενος

    Καλημέρα σε όλους!
    Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση,
    δεν σας ενοχλεί που το αποκριάτικο event το βάλανε καθαρά Δευτέρα που οι περισσότεροι θα ήμαστε με τις οικογένειες μας?
    εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να ξεκινήσει μερικές μέρες νωρίτερα, έστω μια μέρα!!!
     
    Αρέσει σε maria071966, kolokythopitas, psipsi1978 και 4 σε άλλους.
  13. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    δείτε τι γίνεται στην λαϊκή
    [​IMG][​IMG]
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, psipsi1978, graganta και 3 σε άλλους.
  14. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Πάντως στη δική μου λαϊκή, γι αυτά τα προϊόντα έχει από 129 και 169 προσφορές αντίστοιχα και τιμές από 3500 με 4500 χορτοτάλιρα. Τι έγινε ή κάποιος ξέρει πολλά ή πολλοι δεν διαβάζουν τη γυάλινη σφαίρα;). Επίσης και από μάσκες -που το άκουσα σε κάποια από τις συζητήσεις, υπάρχουν πάρα πολλές.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, psipsi1978, pan15200188 και 2 σε άλλους.
  15. mayromatis

    mayromatis Ανερχόμενος συντάκτης

    kalispera.den ksero an eimai sto sosto meros gia tin erotisi poy akoloythi..thelo na matho me pia syxnotita pyknotita diatithonte ta nea dentrilia soforas+amerstias ? diladi posa tis 100 exeis pithanotites na kerdisis ena neo dentro agorazontas ayrio ?
     
  16. verybadfarmer

    verybadfarmer Ενεργός συντάκτης

    ναi,εύλογο το ερώτημα του mauromatis,γιατί μας βάζει σε προβληματισμό το πακέτο προσφοράς δενδρυλλίων που έχει 30 μέσα κ 1 στάνταρτ από τα νέα δέντρα αλλά πληρώνεις πολύ παραπάνω απο την αξία τους τεμαχιακά,αλλά προκύπτει το εξής ερώτημα αν δεν θέλεις να πάρεις το πακέτο αλλά να πάρεις όσα δέντρα θέλεις σε τι συχνότητα θα εμφανιστει το νέο μην πάρεις 50τμχ κ είναι άφαντο κ τα κλαίς,αλλά απο την άλλη να το χρυσοπληρώσεις το νέο,ιδού η απορία............
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, 1esko1, giannissuper και 4 σε άλλους.
  17. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Τι ανακούφιση
    Τέλεια η νέα αποστολή, μέσα σε 10 λεπτά κέρδισα 1000000χτ , αφού έδωσα ότι ζητούσε η αποστολή μέχρι το πρωτελευταίο βήμα, πούλησα κυρίως κουκουνάρες και κάρυο οξιάς και συνεχίζω να πουλάω .........1000χτ έφτασαν οι κουκουνάρες στη λαϊκή μου
     
    Αρέσει σε maria071966, soyla74, psipsi1978 και 4 σε άλλους.
  18. *TZOULIOS*

    *TZOULIOS* Προχωρημένος

    Παιδιά συνιστώ σε όλους όσους κάθονται στο παιχνίδι χωρίς να κάνουν κάτι συγκεκριμένα, να πάνε στην λαϊκή και να αγοράζουν τις προσφορές σοφόρας και αμερστίας τώρα που πουλιούνται στην αρχή σε χαμηλές τιμές γιατί μετά θα ακριβύνουν.
     
    Αρέσει στους OnionSlicer και graganta.
  19. ariadnim

    ariadnim Μόνιμος στο φόρουμ

    καλησπερα σε ολους! μπηκα πριν λιγο στη λιστα καταταξης του νησιου και ειδα οτι ενω μιλαμε για πολυ μεγαλα επιπεδα οτι τα περνατε τακα τακα και εμεινα αφωνη! Πραγματικα μπραβο γιατι εμενα μου φαινεται αθλος! Υπαρχει καποιο μυστικο? Αν ναι μηπως θελετε να το μοιραστειτε?:p εγω με το ζορι εχω φτασει στο 40...... Δεν μπορει κατι κανω λαθος..:oops:
     
    Αρέσει στους pan15200188, graganta, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  20. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    τωρα που ανεβαίνω κι εγω τάκα τάκα το κυριότερο μυστικό είναι τα bonus από την φασολια, τα οποία προήρθαν από τα δρώμενα! 2ον) δεν ξέρω αν έχεις καμια βιοτεχνία** γιατι σε βλέπω καινουριο υπάρχουν καποια βιοτεχνικά αγαθά που τα καταναλώνεις και σου δείνουν πε*
    και το πιο ευκολο για σένα αν είσαι στην πολη αρχή αρκει να έχεις "χρήμα" γεμίσε το με δέντρα

    *πριν μίλησα για βιοτεχνικά που δείνουν πε, εδω θα κάνω μια παρένθεση, και να πω πως υπάρχουν και άλλα βιοτεχνικά που δείνουν πε για την φάρμα!

    ** αν δεν έχεις βιοτεχνία, αυτο για να το ξεκλειδώσει είναι στο 40 επίπεδο φαρμας!