Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    μετά απο αυτήν την ανακοίνωση
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Αλλαγές-στο-όριο-αποθήκευσης-κοπριάς.12883/
    η συμβουλή μου είναι να αγοράστε τώρα που είναι φθηνή η κοπριά 15-17 χτ
    γιατι αργότερα κάτι μου λέει οτι και δεν θα βρίσκουμε και θα είναι πανάκριβη
    εγώ έχω κατασκηνώσει στην λαϊκή όπου γίνεται ανάρπαστη
    δεν προλαβαίνω λέμε
    [​IMG]
    ποιος θα το περίμενε τόσο αγώνα για την κοπριά
    xD
    και μην ξεχνάτε το κόλπο
    αν δεν έχει προσφορες μπείτε απο τα αυγά πηγαίνετε στην κοπριά με το βελάκι
    και μετά πατάτε ανανέωση απο το Συνολικά
    [​IMG]
    έτσι είσαστε δίπλα μόλις εμφανιστεί η προσφορά να την πάρετε
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/2/15
    Αρέσει σε skareleni, jimixatz, .FARMERAMA010. και 7 σε άλλους.
  2. mayromatis

    mayromatis Ανερχόμενος συντάκτης

    μεγάλο λάθος να ελευθερώθη η ποσότητα της κοπριάς .ορισμένη κέρδιζαν χαρτοταλιρα από αυτό και μας πρόσφεραν την κοπριά. σε λίγο δεν θα την βρίσκουμε πουθενά και θα είναι δύσκολα για όλους μας

    [​IMG]

    πάρτε την πρώτη εικόνα και ακόμα το ιβετ δεν έχει αρχιση σκέψου μετά τι θα κάνουμε χωρίς κοπριά ?

    συγχώνευση ποστ απο διπλοποστάρισμα
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 12/2/15
  3. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    να πω όσο πιο ευγενικά μπορώ τι πιστεύω εγώ
    η στοίβα με την κοπριά δεν θα έχει πια καφέ χρώμα
    αλλά ...



    για αυτό λέω όσοι μπορούν και έχουν χρόνο και υπομονή
    να αγοράσουν τώρα

    [​IMG]
    8)
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 13/2/15
    Αρέσει σε [stsimpouklis], katerina14450, *mava* και 7 σε άλλους.
  4. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    εγω λέω μάλλον καλύτερα αλλα απλα θα πιεστουμε πολύ μεχρι να βρούμε!!!

    υ.γ. ευα ακολουθω την συμβουλη σου αλλα υπομονή δεν έχω! αλλα δοκιμάζω τα όρια
    μου!!!

    Edit καλα το αστειο της υπόθεσης ότι υπάρχει ενας τύπος που βάζει 1 κοπρια και το καλύτερο! όλο αυτόν πετυχαίνω να αγοράζω της 1 xD μάλλον ο τυπος ξύπνησε και άρχισε το 10αράκι χαχα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/2/15
  5. elenigri

    elenigri Εξαιρετικό ταλέντο

    καλημέρα!!
    καλε τι ειναι τούτο με την κοπριά????
    misirli και εγω μόνο το 1-1 προλαβαίνω ολοι ταχυδακτυλουργοί γίνανε η ο πυρετός με άφησε κουσούρι στα χέρια και δεν προλαβαίνω:p
    ουτε που το φανταζόμουν οτι θα κυνηγούσα την κοπριά με τόση μανία:oops:
     
  6. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    να σας πω οτι δεν κατάλαβα μεχρι ποσο ειναι το οριο στην κοπρια....... αυτη τη στιγμη η δικη μου ελεγε 300 .. τωρα θα παει 600??
     
    Αρέσει στους marketoysa και mayromatis.
  7. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα σε ολους
    μολίς ειδα και εγω την ανακοινωση σχετικα με την κοπρια και ομολογω οτι ηταν οτι χειροτερο εχω δει τον τελευταιο καιρο, κατα την γνωμη μου παντα. αυτη η απελευθερωση της αγορας κοπριας χωρις οριο, ενεχει εναν κινδυνο πολυ μεγαλο, να αγοραζουν καποιοι επιτηδειοι ολη την διαθεσιμη κοπρια, να προκαλουν τεχνιτη ελλειψη και στην πορεια, να πουλουν σε υψηλες τιμες. αλλωστε το ιδιο συμβαινει και στην πραγματικη ζωη. ακομα δεν εφαρμοστηκε το μετρο και ηδη δεν υπαρχει κοπρια και πρεπει να στησεις καραουλι για να αγορασεις. αυτη η απελευθερωση θα ηταν πολυ ωφελιμη, μονο αν απελευθερωνοταν και το οριο αποθηκευσης κοπριας απο ιδια παραγωγη, οποτε δεν θα υπηρχε περιθωριο υπεραξιας. νομιζω οτι πρεπει να το ξαναδουν οι υπευθυνοι.

    σιγουρα δεν ειναι κατασταση αυτη 9.30 το πρωι
    [​IMG]
     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/2/15
    Αρέσει σε psipsi1978, marketoysa, antigonis_farm και 10 σε άλλους.
  8. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλημερα συναγροτες. βρισκω εντελως βαρετο να καθομαι να περιμενω ποτε θα βγει κοπρια στην αγορα, να προσπαθησω να την αγορασω. επισης πιστευω πως οποιος βαζει 1 προς 1 τα κομματια στη λαικη το κανει για να ανεβασει την τιμη. οποτε, ο χ ι, δεν θα παρω. ωστοσο οταν θα'χω μπορει να πουλησω.8)
     
    Αρέσει σε Stefoulini, psipsi1978, elenigri και 4 σε άλλους.
  9. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Εγω πιστεύω οτι η αλλαγή αυτή έγινε γιατί η τιμή του λιπάσματος κυμαινόταν απο 2χτ μέχρι και 200χτ κατά τη διάρκεια εβέντ.
    Πολλοί αγόραζαν χαμηλά και πουλούσαν όσο πιο ακριβά γινόταν με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν κατακόρυφα οι τιμές.
    Και για να μην παρεξηγηθώ οτι κατηγορώ άδικα.. και εγώ το ίδιο έκανα στην αρχή των εβέντ.

    Υπήρχε και το θέμα οτι έβγαιναν και πολλές προσφορές με 600 τεμάχια, πράγμα που δυσκόλευε πάρα πολλούς παίκτες γιατί είχαν όριο στοίβας κοπριάς 300 τεμάχια. Υπήρχαν παράπονα, θυμάστε?

    Τώρα φυσικά θα ανέβει η τιμή του λιπάσματος αλλά μετά απο 1-2-3 εβδομάδες θα σταθεροποιηθεί όπου θα αποφασίσει η αγορά.
    Και επιπλέον κατά τη διάρκεια των εβέντ η τιμή θα εμφανίζει πολύ μικρότερες διακυμάνσεις.

    Ισως τελικά η κίνηση αυτή να είναι προς όφελος των περισσοτέρων?
    Αφήστε λίγο το χρόνο να κυλήσει και θα το ξανασυζητήσουμε.
     
    Αρέσει σε psipsi1978, elenigri, marketoysa και 2 σε άλλους.
  10. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλημέρα συναγρότες
    σωστά όσα λέτε με την προυπόθεση να υπήρχε και κοπριά να αγοράσουμε
    στην δική μου λαϊκή από χθες δεν υπάρχει ούτε για δείγμα

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε psipsi1978, elenigri, marketoysa και 4 σε άλλους.
  11. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλημέρα σας
    Mε αιφνιδιαστικές αλλαγές που απλά κοινοποιούνται θα ξεκινήσει με τις καλύτερες προοπτικές το 2015?
    Με αλλαγές που υπονομεύουν τα premium πλεονεκτήματα και τις ρούνες?
    Πότε εγιναν "παράνομες" οι προσφορές μεγάλων ποσοτήτων λιπάσματος στη λαική ,οταν πολλάκις απαντήθηκε στις γενικές ερωτήσεις οτι ειναι συνήθης πρακτική?
    Με ποιά λογική η χωρητικότητα της στοίβας διαφοροποείται για το ιδιο προιόν ?
    Επιδοτείται το εμπόριο του λιπάσματος κι' οχι η παραγωγή του?
    Οι ερωτήσεις μου ειναι εντελώς ρητορικές ,δεν περιμένω απάντηση, εκφραζω ετσι τον προβληματισμό μου .Δεν διορθώνεται ετσι μια αστοχία , κι' επειδή εγινε μια προσπάθεια ,ολοκληρώστε τη .
    Η χωρητικότητα της στοίβας να ειναι απεριόριστη ανεξαρτήτως προέλευσης του προιόντος ...να ειναι αυτο ακριβώς που περιγράφει η λέξη!!!!
    Επιστρέψτε τα αστέρια που δώσαμε για τη ρούνα ,που αχρηστεύτηκε εμμέσως πλην σαφώς ,δεν την χρειαζόμαστε πιά, αφου αργά η γρήγορα η λαική θα βρει τις ισορροπίες της .​
     
    Αρέσει σε ath, psipsi1978, elenigri και 20 σε άλλους.
  12. toylaaaaa

    toylaaaaa Εξαιρετικό ταλέντο

    καλημερα σας .. θα ηθελα με την σειρα μου να δηλωσω την δυσαρεσκεια μου .. γι αυτην την αλλαγη στην κοπρια .. συμφωνω σε ολα με τον ALCHEMIST. κ θα συμπληρωσω οτι το κανατε εν μεσω ιβεντ .. που ειναι απαραιτητη η κοπρια .. κ φυσικα επωφεληθηκαν ορισμενοι αγροτες -παικτες που κατα την στιγμη της ανακοινωσης ηταν μεσα στην φαρμα μπορεσαν κ εκαναν αποθεμα κ καλα εκαναν ... κ για τους υπολοιπους περα βρεχει .. αλλοι στις δουλειες τους αλλοι στα μαθηματα αλλοι για αλλους λογους μειναμε ξεκρεμαστοι ..δεν ειναι ο καθενας διατεθημενος να στησει καρτερι στην λαικη να βρει λιγη κοπρια κ για να βρει η λαικη τις ισορροπιες της θα αργησει πολυ .. ενω η κοπρια θα στοιχιζει μια περιουσια .. κ καλα για τα μεγαλα επιπεδα ας πουμε οτι θα τα καταφερουν τα μικρα τα σκεφτηκε κανεις? ελπιζω τα παραπονα να φτασουν στα αυτια που πρεπει .. σας ευχαριστω!
     
    Αρέσει σε psipsi1978, elenigri, marketoysa και 18 σε άλλους.
  13. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Να ξεκαθαρίσω και εγώ λιγάκι τη θέση μου μετά απο τα σχόλια και άλλων παικτών.
    - Ναι, η αλλαγή ήταν αιφνιδιαστική και με έπιασε και εμένα απροετοίμαστο, όπως και τους περισσότερους.
    - ΑΝ οι αλλαγές είναι προς το καλύτερο, τότε ας τις καλοδεχτούμε. Για τη ρούνα δε νομίζω οτι τρέχει και κάτι εφόσον όλοι οι μέσοι και μεγάλοι παίκτες την έχουν ενεργοποιήσει πλήρως. Θα ωφεληθούν άμεσα οι πολύ νέοι παίκτες.
    - Δεν ήταν ποτέ "παράνομες" οι προσφορές μεγάλων ποσοτήτων λιπάσματος. Ηταν με τις ευλογίες και σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού. Απλά "δυσκόλευαν" αρκετούς. Ισως γι' αυτό έπρεπε κάτι να αλλάξει (συμφωνώ.. προς το καλύτερο).

    - Και τώρα το καυτό θέμα διαφοροποίησης της χωρητικότητας της στοίβας σε παραγωγή και σε εμπόριο.
    Πραγματικά δεν έχει λογική. Μας εξαναγκάζει ή να γίνουμε παραγωγοί αλλά να μή διαθέτουμε απόθεμα ή να γίνουμε έμποροι και οτι παράγουμε να πηγαίνει χαμένο.
    Η απελευθέρωση της χωρητικότητας θα πρέπει να είναι ολική, όπως και στα υπόλοιπα προιόντα της φάρμας.
    Ας αποφασίσει η αγορά που θα ισορροπήσει.
     
    Αρέσει σε mayromatis, *mava*, elenigri και 6 σε άλλους.
  14. chiquita

    chiquita Ανερχόμενος συντάκτης

    Παρατηρείται επίσης ένα "φαινόμενο" στη λαϊκή (τουλάχιστον στη δική μου) κατά το οποίο εμφανίζονται παίκτες με σχεδόν ίδιο όνομα (για την ακρίβεια παραλλαγές του ίδιου ονόματος) οι οποίοι πουλάνε λίπασμα για 1,00 τη στιγμή που η τιμή του έχει ξεπεράσει τα 73,00............ o_O
    Τυχαίο???
    Δε νομίζω........... -.-
     
  15. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    evieva σε περασα
    [​IMG] :p
    αννα οσο για την υπομονη εχεις δικαιο ειχα μαζεψει μονο καμια 4000 και ευτυχως μπαινουν 30 προσφορες με 300 και ανεβηκα λιγο !!!;)
    καιρο ειχα να δω την κοπρια πιο πολυ απο το σ.λ.​
     
  16. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    εγω έχω μόνο 1500 αλλα ήθελα να σου πω τώρα θα κάνουμε διαγωνισμο ποσότητας κοπριας; xD
     
    Αρέσει σε mayromatis, elenigri, marketoysa και 2 σε άλλους.
  17. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    οχι καλε, για πλακα το ανεβασα!xD

    υ.γ. παιδια η τιμη ανεβαινει [​IMG]
    μας βλεπω μετα να ξαναμπιανουν τα κοτετσια στην φαρμα!-.-
     
    Τελευταία επεξεργασία: 13/2/15
  18. gagalia

    gagalia Νέος ειδικός

    δηλαδη... το αποτελεσμα ειναι οτι αν θελω ποσοτητες κοπριας μπορω Μόνο να αγοραζω και η παραγωγη μου παει χαμενη. Απο ποιον θα αγοραζω οταν κανεις δεν θα πουλαει; Στη Λαική μου η κοπρια δειχνει 0
    Μας καταδικαζουν στο μαγικο 300. Αυτη η "Λογική" μου έκαψε τον εγκεφαλο.
    ...Και συμφωνω οτι η χωρητικοτητα πρεπει να ειναι απεριοριστη ΓενικωΣ
     
    Αρέσει σε mayromatis, elenigri, marketoysa και 4 σε άλλους.
  19. [stsimpouklis]

    [stsimpouklis] Γνώστης του φόρουμ

    Βασικα ετσι χωριζονται οι παικτες σε δυο μερη :
    1. αυτοι που δεν τους νοιαζει για το αν θα εχουν μεγαλο αποθεμα και ετσι με κοτεστια θα βγαζουν πολλα λεφτα πουλωντας τα σε αυτους που θελουν να κανουν αποθεμα.
    2. αυτοι που κανουν αποθεμα οι οποιοι ειναι "αναγκασμενοι" να αγοραζουν απο την λαικη κοπρια μιας και απο τα ζωα δεν θα λαμβανουν την κοπρια.
    αυτο δεν νομιζω να φερει καλυτερη ισσοροπια στο παιχνιδι ισα ισα ανισσοροπια,
    θα μου αρεσε η αλλαγη που εγινε μονο οταν μπορεις να εχεις απεριοριστη κοπρια και απο τα ζωα οχι μεχρι το οριο που εχεις απο το δεντρο της σοφιας ή το premium πακετο.
    Αυτη ειναι αποψη μου.
     
    Αρέσει σε mayromatis, gagalia, elenigri και 6 σε άλλους.
  20. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Για τα κοτετσια ασχολίαστο, αλλα εμένα πέτυχε το μάτι μου για μια στιγμή έιχε πέσει η τιμή από 67.97 -> 62,40 και τώρα αυτή την στιγμή έχει ανέβει στα 72,13 έχουμε μέλλον να φτάσουμε και την δικιά σου λαϊκη!
     
    Αρέσει σε mayromatis, elenigri, marketoysa και 2 σε άλλους.