Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. bmanolos

    bmanolos Νέος ειδικός

    Καλημέρα, σήμερα μπήκα στο σινεμά και είδα 4 βιντεάκια....και 3 φιορινάκια στη μπάρα. Για ελέγξτε το κι εσείς....
     
    Αρέσει σε soyla74, powerranger91, xristos-ale3andros και 6 σε άλλους.
  2. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    εμφανίστηκαν 4 καινούρια ζωάκια στην λαϊκή και οι τροφές τους! ξέρει κάποιος κάτι ? πότε και με ποιο τρόπο θα τ αποκτήσουμε?
     
  3. Boy_salonica88

    Boy_salonica88 Ανερχόμενος συντάκτης

    ρε παιδια γιατι δεν μπαινει πλεον μονιμη αποστολη με φυτα,ζωα,καρπους που ηδη υπαρχουν στο παιχνιδι???
    ποσα χρονια εχουν να βαλουν κατι τετοιο?
    βγαζουν νεα δεντρα και ζωα μπαινει κατ ευθειαν μια μονιμη αποστολη μ αυτα και οσοι δεν βαζουμε φιορινια περιμενουμε ποοοοοσο καιρο μπας και τα βρουμε δεξια κι αριστερα για να ολοκληρωσουμε την αποστολη
    παιζεις στα ιβεντ και μετα??? που και αυτα τωρα τελευταια ειναι οτι να ναι.....
    5-6 χρονια παιζω και εχω αρχισει να βαριεμαι γτ δεν ξερω τι να κανω στην φαρμα
    μαζευω καρπους και ζωα που στην τελικη ειναι αχρηστα
    εσεις οι παλιοι αν θελετε δωστε καμια απαντηση
    ευχαριστω!!!
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, soyla74, skareleni και 5 σε άλλους.
  4. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    ισχύει. Αυτό το κομμάτι το έχουν παρατήσει τελείως.
    Εμένα αυτό που μου έχει λείψει περισσότερο είναι οι αποστολές με χρονόμετρο, όπως είναι το εστιατόριο κτλ (παρόλο που δεν είχαν σπουδαίες ανταμοιβές)
    και δε μπαίνει και κανένα event με αυτή τη λογική
    το τελευταίο που θυμάμαι ήταν με τους ολυμπιακούς αγώνες πριν κάποια χρόνια
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, soyla74, skareleni και 2 σε άλλους.
  5. smacsyl

    smacsyl Άρχων του φόρουμ

    Καλα εγω που ειχα να μπω σχεδον 3 χρονια , εχουν μαζευτει απειρες αποστολες να κανω :music:
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, soyla74, skareleni και 2 σε άλλους.
  6. maroula

    maroula Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους σας συναγροτες. Επιτελους ειδα το Ζεπελιν στη φαρμα μου, και χαρηκα πολυ.
    Εμφανιζεται οταν κουρδιστει το διακοσμητικο -Αερας κοπανιστος- με ανοιχτα τα γραφικα χωραφιου.
     
    Αρέσει σε xristos-ale3andros, soyla74, voula48 και 4 σε άλλους.
  7. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    τελειωσα αυτη την αποστολη....[​IMG] μα η χαρα μου δεν λεγεται που τελειωσα αυτη.....επρεπε καπου να το πω:D:D:inlove:
    [​IMG] ουφφφφφφ.... επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!:music::D:inlove::inlove:
     
    Αρέσει σε gtrullis, heavymetal7, maroula και 15 σε άλλους.
  8. SotosKoufokostas

    SotosKoufokostas Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Eγω θα θελα να πω συγχαρητήρια στην εταιρια για την ενταξη των νεων δωρων στους παρτι γυρους. Τους κανουν ποιο ελκυστικους και σίγουρα οι αγορες παρτι γυρων θα αυξηθουν.
     
    Αρέσει σε jimixatz, soyla74, skareleni και 2 σε άλλους.
  9. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    χαχα!κι εγω σημερα την τελειωσα την πρωτη(την δευτερη πριν απο πολυ καιρο),γιατι ηθελα να εκμεταλλευτω σε δρωμενο με φυτα τους βοηθους του πρωτου βηματος.
    αναρωτιεμαι ποσοι συνειδητοποιησαν πως το δρωμενο με την βασιλισσα του καρναβαλιου εγινε για να παρουμε τις μπανανες των νεων φυτων και δεντρων του μπαχαμαραμα.ετσι μας τις πηραν ολες πισω.
    στεναχωριεμαι για οποιον δε μπορεσε να ασχοληθει με το δρωμενο εκεινο και τωρα τρεχει και δε φτανει να βρει μπανανες.
    αυτη ειναι η γνωμη μου.το να το μετανιωσαν ή να μην ειχαν συνειδητοποιησει οι υπευθυνοι της εταιρειας ποσες μπανανες εδινε το δρωμενο κι εκ των υστερων να βρηκαν τροπο να μας τις παρουν ολες πισω μεσω του νεου περιεχομενου του μπαχαμαραμα δεν το θεωρω πιθανο σεναριο.εικαζω πως ολα ηταν προμελετημενα.
    οπως και να'χει,εγω μονο κερδισμενος βγηκα.απο το δρωμενο εκεινο πηρα και πολλα λιπασματα και τροφες και πε και χτ.
    αφηστε που λογω της αποστολης <<οποια εκπληξις>> που μπηκε με την εισαγωγη του τουκαν και γενικοτερα του νεου περιεχομενου του μπαχαμαραμα,αποφασισα να ξεκλειδωσω το 5ο επιπεδο του αλχημιστη,που τον ειχα αφησει υπο διαλυση στο 4ο επιπεδο,ωστε να εκμεταλλευτω την νεα συνταγη που απεκτησα μεσω της εν λογω αποστολης.
    ποσα χρονια ειχα να ασχοληθω με αποστολη επαγγελματος;!
    ενιωσα υπεροχα!
    κατι ακομα.ποτε μου δεν καταλαβα γιατι δε μπηκε ποτε ουτε μια αποστολη μονιμη ή δρωμενου που να ζηταει βιοτεχνικα προιοντα.πολυ θα ηθελα μια εστω!να ξαναζωντανεψουν λιγο τα επαγγελματα!μπουχτισα να βλεπω αποστολες με μυστηριωδη πασης φυσεως!
    ακομη θυμαμαι με τι μανια και παθος ηθελα να ξεκλειδωσω ολα τα επαγγελματα και να τα φτασω στο 5ο επιπεδο!

    :inlove:
     
    Αρέσει σε GaTe987, Gulit1, LILA413 και 9 σε άλλους.
  10. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    παιδιά σήμερα πάρτε ποπ-κορν και απολαύστε σινεμαδάκι! :) έχει μπόλικο
     
    Αρέσει σε powerranger91, skareleni, sofiapao76 και 6 σε άλλους.
  11. Louisa

    Louisa Κόμης

    Σ' ευχαριστώ πολύ αλλά σ' εμένα παίζει ακόμα την ταινία "Δυστυχώς..." :cry:
     
  12. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    μπορει σε λίγες μέρες να είναι η σειρά σου! τότε σε εμάς θα έχει την ταινία δυστυχώς)

    υ.γ. προσφάτως έβλεπα σχεδόν 2 την ημέρα (το παιχνιδι-σκετς)
     
    Αρέσει σε ioanna6929, jimixatz, Louisa και 2 σε άλλους.
  13. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    καμια ροζ αναβαθμιση εχει δει κανεις σαν προτεινομενο επαθλο στο ροδανι;συμφωνα με την ανακοινωση υπαρχει τετοια πιθανοτητα στο ανανεωμενο ροδανι.εγω ακομα να δω κατι τετοιο εστω και μια φορα. o_O
     
    Αρέσει σε soyla74, Gulit1, ioanna6929 και 11 σε άλλους.
  14. elpidoforos1961

    elpidoforos1961 Ενεργός συντάκτης

    Δημήτρη, σε σχετική χθεσινή μου ερώτηση (γενικές ερωτήσεις), πήρα την απάντηση ότι οι ροζ αναβαθμίσεις έχουν μεν προστεθεί στο χωριατοροδάνι, αλλά είναι πολύ μικρές οι πιθανότητες να αποκτηθούν από τους παίχτες. απ΄ότι διαπίστωσα όμως, πολύ μικρές είναι και οι πιθανότητες εμφάνισης τους. άλλο πράγμα όμως είναι η απόκτηση και άλλο η εμφάνιση. σε 80 περίπου γυρίσματα δεν μου εμφανίστηκε ούτε μία. μεγάλο μυστήριο καλύπτει την υπόθεση.
     
    Αρέσει σε soyla74, ioanna6929, jimixatz και 6 σε άλλους.
  15. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    μεγαλο δε λες τιποτα,γειτονα!ας εμφανιζοταν να πειστω,κι ας μην την κερδιζα.ελπιδα να υπαρχει.
     
    Αρέσει σε graganta, Gulit1, jimixatz και 5 σε άλλους.
  16. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    παιδια βαριόμουν, και δεν ήξερα τι να κάνω και έβλεπα τον μαρμελαδοποιοιο να κοντεύει στο 3ο επίπεδο το προχώρησα. Έκανα την αρχάρια αποστολή. Έκανα και μια ανανέωση...και να που άνοιξε και το ανθοπωλείο... ;) Ναι αυτός ήταν ο στόχος να ανοίξω κάποια στιγμή όλα τα επαγγέλματα εν μέρη έγινε!!!
    [​IMG]

    Για τους παλιούς καταλαβαίνετε ότι οι 2 βιοτεχνίες* που έπρεπε να ήταν στο 3ο επίπεδο τις είχα για αυτό μου άνοιξε και το ανθοπωλείο

    * για τους νέους καλύτερα να ρωτήσετε ότι θέλετε τους συντονιστές ποιες βιοτεχνίες πρέπει να είναι στο 3ο επίπεδο και ποια βιοτεχνία μπορείτε να ανοίξετε μετά!!!
     
    Αρέσει σε Gulit1, -smart97-, ESABA και 7 σε άλλους.
  17. flyla78

    flyla78 Μόνιμος στο φόρουμ

    Με έκπληξη και μεγάλη απογοήτευση διάβασα την λιτή ανακοίνωση με την οποία η εταιρεία μας ανακοίνωσε την αλλαγή κατηγορίας στο καλαμπόκι. Το ακόμη πιο απίστευτο είναι οτι στην ανακοίνωση αυτή διαβάζουμε οτι η εταιρεία αποφάσισε την αλλαγή αυτή καθώς ζητήθηκε απο παίκτες άλλων χωρών και έγινε δεκτή. Η πραγματικότητα αυτή την φορά ξεπέρασε την φαντασία μου, δεν ξέρω ποιός παίκτης θα ήθελε να αλλάξει κατηγορία το καλαμπόκι οταν μαζί με το βιοτεχνικό σου δίνει σύνολο 1 συν 3 ( 4 σε απλό χωράφι). Να υπενθυμίσω την εταιρεία οτι για να πάρουμε αυτην την φασολία (που δίνει συν1 στα λαχανικά), πολλοί παίκτες αγοράσαμε εισιτήρια στο χωριατοροδάνι για να την αποκτήσουμε. Τώρα μας λέτε οτι αλλάζει κατηγορία ενώ είναι σε αναμονή να βγεί φασολία για σιτηρά. Μετά απο αυτήν την ανακοίνωση εμένα ποιος μου λέει οτι δεν θα ξαναλλάξει κατηγορία, "γιατί κάποιοι παίκτες απο άλλες χώρες το ζήτησαν" οταν βγεί και φασολία για "άλλα φυτά"; Δεν ξέρω τι μπακαλίστικη λογική είναι αυτή αλλά σίγουρα δεν τιμά την εταιρεία μια τέτοια λογική!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 9/6/16
    Αρέσει σε lazaros_23, empotonaki, jimixatz και 6 σε άλλους.
  18. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Η "λιτή" ανακοίνωση ανέφερε οτι ακριβώς χρειαζόταν να αναφερθεί. Δεν υπάρχει λόγος να γράφουμε ανούσια και άσκοπα πράγματα για να καταλήξουμε στο αποτέλεσμα της αλλαγής.

    Οπως ανέφερε και η επίσημη ανακοίνωση, υπήρξε αναφορά από παίκτες οτι το καλαμπόκι ανήκει στην κατηγορία των σιτηρών και όχι στα λαχανικά, το οποίο και είναι σωστό.



    Συνεπώς το καλαμπόκι άνηκε σε λάθος κατηγορία και έτσι η ομάδα του farmerama μετέφερε το καλαμπόκι στην κατηγορία που ανήκει.
    Κατανοούμε απόλυτα οτι αυτό είναι εις βάρος του παιχνιδιού καθώς υπάρχουν πολλά bonus για την κατηγορία των λαχανικών που πλέον δεν μπορείτε να χρησιμοποιείτε στα καλαμπόκι και έχουμε ήδη προωθήσει την δυσαρέσκεια σας.

    Επίσης ανέφερες την σειρά σύννεφων από τα πάρτι εισιτήρια. Κανένας δεν σας υποσχέθηκε οτι θα λαμβάνεται +1 στο καλαμπόκι. Η σειρά δίνει +1 σε όλα τα λαχανικά και όχι μόνο στο καλαμπόκι.

    Τέλος δεν γνωρίζω από που έχεις συμπεράνει οτι θα υπάρχει σειρά σύννεφων για τα σιτηρά ή τα άλλα φυτά. Δεν νομίζω να έχει ειπωθεί πουθενά κάτι τέτοιο.

    Οπως προείπα έχουμε προωθήσει την δυσαρέσκεια σας σχετικά με την αλλαγή αλλά να ξέρετε οτι ήταν επιθυμία της κοινότητα και όχι της ομάδας του farmerama
     
    Αρέσει στους empotonaki και jimixatz.
  19. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλησπέρα.
    Δεν θα έδινα άδικο στις υποψίες της συναγρότισσας, αφού είναι γνωστό ότι επιδίωξη της εταιρίας είναι η μεγιστοποίηση του κέρδους.
    Συχνά - πυκνά βλέπουμε τέτοιες κινήσεις από την εταιρία, όπως π.χ. η σταδιακή εγκατάλειψη της δυνατότητας νέων δένδρων, στάβλων και φυτών από την απλή άνοδο επιπέδου ΠΕ και η αντικατάσταση της με τη δυνατότητα να έχεις νέα δένδρα και στάβλους μέσω των ευρώ.
    Από την άλλη το καλαμπόκι από την αρχή είχε ενταχθεί σε λάθος κατηγορία, αφού όντως είναι σιτηρό, δημητριακό.
    Ελπίζω μόνο τέτοιες διορθώσεις να δούμε και αλλού, όπως π.χ. στο τι τρώει ένας κόκορας σε σχέση με την κότα.
    Θέλουμε ρεαλισμό στο παιχνίδι, έστω και αν και λίγα φανταστικά στοιχεία δίνουν μια ευπρόσδεκτη ποικιλία.
    Θέλουμε και προσοχή στη μεγιστοποίηση του κέρδους: με μέτρο, διαφορετικά θα μας χάσετε...
     
    Αρέσει σε graganta, .FARMERAMA010., skareleni και 11 σε άλλους.
  20. Louisa

    Louisa Κόμης

    Παρότι η προηγούμενη ανάρτηση μου για το καλαμπόκι διαγράφηκε ως υβριστική, η τιμή μου επιβάλλει να ευχαριστήσω τους έλληνες συντονιστές που μεταφέραν την δυσαρέσκειά μας στα κεντρικά και εισακούστηκαν άμεσα και το θέμα του καλαμποκιού έληξε αίσια.
     
    Αρέσει σε kikijimy, powerranger91, skareleni και 6 σε άλλους.