Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. kostis_kar

    kostis_kar Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλημέρα, τη βοήθεια σας όσον αφορά τον ζωντανό θρύλο που δινει μέχρι 30% παραπάνω στα αναδυόμενα.

    Διαπίστωσα με το τρέχον event τα αναδυόμενα βγαιναν στον τραγικό αριθμό 2-3 ανά έκταση και επιπλέον ότι τα δρακοαυγά, τα βιοτεχνικά, τα σύννεφα και δεν ξέρω τι άλλο έβαζα που υποτίθεται ανέβαζαν τα Π.Ε, αποδείχτηκαν μύθος.

    Να ξοδέψω τα 300 αστεράκια για τον ζωντανό θρύλο προκειμένου να έχω εως 30% αυξηση ή θα την πατήσω ??

    ευχαριστώ
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  2. kolokythopitas

    kolokythopitas Έμπειρος

    καλημέρα σε όλους και καλό μήνα,αυτές οι χήνες που στο καλό είναι, δίχως τροφή,δίχως σπίτι,θα χαθούν θα πεινάσουν,άντε να έρθουν να τις αναθρέφουμε και αυτές με θαλπωρή και αγάπη,να είστε όλοι καλά.(όσο για τον ζωντανό θρύλο να ανοίξεις την ρούνα)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/6/15
    Αρέσει σε Stefoulini, GEPPO1, heavymetal7 και 8 σε άλλους.
  3. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημερα και καλο μηνα. θα πρεπει να την ανοιξεις την ρουνα και να κανεις τις αποστολες. ειναι μεγαλη η διαφορά στα αναδυομενα με τον ζωντανο θρυλο. αυτη βεβαια ειναι η δικη μου γνωμη και παιζω 5 χρονια. αν θες παρε και αλλες γνωμες. καλη συνεχεια
     
    Αρέσει στους kostis_kar και kolokythopitas.
  4. alexandrosa

    alexandrosa Ενεργός συντάκτης

    δεν ειναι μονο τα 300 αστερακια ξερεις ποσα εκατομυρια χτ σε προιοντα και ζωα ζητα για να φτασεις εκει;Αυτο θελει μεθοδευση,δε ξυπνας ενα πρωι και λες το ξεκινω και το τελειωνω. Η αληθεια ειναι οτι αυξανεις το ποσοστο των πιθανοτητων,αλλα μη χανεσαι απο το εξευγενισμενο φυτο, αν εχεις βεβαια τη δυνατοτητα να ανταπεξελθεις στις αναγκες του εξευγενισμου.
     
    Αρέσει σε toylaaaaa, traxhla, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  5. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Και το εξευγενισμένο τριαντάφυλλο βοηθά πάάάρα πολύ και ο Θρύλος, ακόμη κι αν δεν έχεις ολοκληρώσει τα τρόπαια που όντως ζητάνε πάρα πολλά.Καλό είναι πάντως να τα προχωρήσεις όσο μπορείς.Ένας πιο οικονομικός τρόπος είναι με τριαντάφυλλα ή τρομπέτες αγγέλων και άλλους καρπούς για την έκθεση και με κούκους για το διαγωνισμό.
     
    Αρέσει σε Gulit1, kolokythopitas, toylaaaaa και 3 σε άλλους.
  6. kostis_kar

    kostis_kar Ανερχόμενος συντάκτης

    τι εννοείς, βοηθάει πολύ στα αναδυόμενα ?........ +11,5 % ΠΕ δίνει και αυτο το ποσοστό βοηθάει τόσο όσο λες ? ...ή κάτι δεν λέω σωστά ?
     
    Αρέσει στον/ην kolokythopitas.
  7. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Kostis_Kar το ίδιο αποτέλεσμα με το Ζωντανό Θρύλο έχεις αν μεταφέρεις τα έπαθλα από περιοχή σε περιοχή. Τα μεταφέρεις, κάνεις ανανέωση και μαζεύεις. Ο Θρύλος απλώς βοηθάει να γλυτώσεις όλη αυτή τη δουλειά, την οποία παρεπιμπτώντος εγώ ποτέ δεν έκανα, γιατί βαριόμουν. Αν όμως σου λείπουν τα αστέρια είναι κι αυτό μια λύση. Όταν τα έχεις σε έκταση μετρούν για εκεί που τα έχεις, ενώ στο Θρύλο μετρούν παντού.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/6/15
    Αρέσει σε kolokythopitas, Stefoulini, [stsimpouklis] και 4 σε άλλους.
  8. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Το τριαντάφυλλο έχει έτσι κι αλλιώς καλό συσχετισμό Π.Ε. και χρόνου.Με τον εξευγενισμό γίνεται ακόμα πιο γρήγορα, ειδικά αν βάλεις και σ.λ. Αν έχεις και τη γραμμή φασολιάς του κάστανου[ιβέντ θερισμού 2014] το πλήρες εξευγενισμένο τριαντάφυλλο σε σούπερ χωράφια με στόλεν και λευκή αγνότητα και σ. λίπασμα γίνεται σε μηδενικό χρόνο.Ο εξευγενισμός πάντως είναι διαδικασία για γερά νεύρα. Θέλει πολλή υπομονή και χιλιάδες φυτά.Μας ενδιαφέρουν τα μπόνους σε Π.Ε. και σε μείωση χρόνου.Πριν την έναρξη των ιβέντ βάζω πάντα μεγαλύτερα φυτά.Στο ενδιάμεσο όμως που ο χρόνος πιέζει, το τριαντάφυλλο είναι μια καλή λύση.Και υπάρχει και η τούρτα με ξυνή κρέμα που δίνει επιπλέον Π.Ε. μόνο στο τριαντάφυλλο και είναι πιο φθηνή απο τα βιοτεχνικά που χρησιμοποιούμε συνήθως στα ιβέντ.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 1/6/15
    Αρέσει σε koyrsaros, pan15200188, Gulit1 και 7 σε άλλους.
  9. traxhla

    traxhla Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπερα !
    Θα συμφωνησω με τη graganta για το εξευγενισμενο τριανταφυλλο!
    Ο εξευγενισμος μπορει να ειναι αποδωτικοτατος αν κανεις τους σωστους συνδιασμους!
    Πρεπει να εχεις τους εξευγενισμους....
    1.μειωση του χρονου
    2.περισσοτεροι π.ε
    3.αυξηση της αποτελεσματικοτητας του νερου
    4.αυξηση της αποτελεσματικοτητας λιπασματος κ σουπερ λιπασματος!
    Αυτοι ειναι οι πιο βασικοι κ μπορεις να τους εχεις ακομη κ αν δε ξεκλειδωσεις επιπλεον θεση εξευγενισμου!

    Αν εχεις τη δυνατοτητα να προσθεσεις σ.λ της ζωζως, κ να καταναλωσεις λευκη αγνοτητα, τουρτα με ξυνη κρεμα κ καροτοψωμο
    κ ολα αυτα με ανετα χωραφια, θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα στα αναδυομενα αλλα κ στο χρονο παραγωγης του τριανταφυλλου!
    Σε καθε ιβεντ, μαζευω τα φυτα κ μετα βαζω εξευγενισμενο φυτο, για να συγκεντρωσω τα αναδ. που μου λειπουν!
    Ακομη πιο μεγαλη αποδωση θα εχεις, αν εξευγενισεις κρεμμυδι κ γαρυφαλλο!
    Σε αυτα τα φυτα, δε χρειαζεται να καταναλωσεις τουρτα με ξυνη κρεμα! Αρκει μια πασχαλινη η μια κολοκυθομηλοπιτα!
    Για μενα, οι εξευγενισμοι κ τα τζαμποδεντρα, αλλαξαν τα παντα στο παιχνιδι!
    Οσο για το ζωντανο θρυλο, θα πρεπει να πω οτι δεν εχω προσεξει τη διαφορα, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχει!
    Γενικοτερα, πιστευω στους συνδιασμους που μπορεις να κανεις ωστε να αυξησεις τις πιθανοτητες για καλυτερο αποτελεσμα!
    Ελπιζω να βοηθησα! Καλη συνεχεια σε ολους!

    graganta.. μαζι μπηκαμε στο θεμα!
    Επαυξανω σε οσα γραφεις αν υπαρχει δυνατοτητα για αγορα στολεν!
    Δεν εχω τη γραμμη του καστανου κ ετσι δε μπορω να γνωριζω γι αυτην!
     
    Αρέσει σε Panagiotiis, koyrsaros, pan15200188 και 9 σε άλλους.
  10. kostis_kar

    kostis_kar Ανερχόμενος συντάκτης

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύ καλές συμβουλές σας. Πιστεύω όμως και εγώ οτι δεν θα δω διαφορά, αφού όπως έγραψα και πιο πάνω, παρ ότι κατανάλωσα βιοτεχνικά+δρακοαυγά+κουκουβαγια+κοράκια+σύννεφα, το αποτέλεσμα ήταν στον τραγικό αριθμό 2-3 αναδυόμενα (στο τρέχον event) ανά έκταση.
     
  11. traxhla

    traxhla Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Σε συνεχεια των οσων ειπαμε, θα ηθελα να καταθεσω μια απορια, που μου δημιουργηθηκε απο τη κουβεντουλα μας!
    Τα τροπαια του ζωντανου θρυλου, αυξανουν τη πιθανοτητα των υλικων!
    Αναρωτιεμαι λοιπον αν αυτα τα υλικα ειναι...εργαλεια, βιοτεχνικα η αναδ. των ιβεντ!
    Θελω να πω, οτι δε ξερω σε ποιο απο ολα αυξανει τις πιθανοτητες!
    Η λεξη <υλικα> με παραπεμπει πιο πολυ σε βιοτεχνικες πρωτες υλες!
    Αν ξερει καποιος συμπαικτης ας μου απαντησει παρακαλω!
     
  12. toylaaaaa

    toylaaaaa Εξαιρετικό ταλέντο

    καλησπερα καλο μηνα ...η λεξη "υλικα" συμπεριλαμβανει τα παντα κ τα αναδυωμενα εργαλεια κ τα βιοτεχνικα .. κ τα ειδικα αναδυωμενα του εκαστοτε ιβεντ.. επισης νομιζω οτι δεν εχει σχεση με τα ΠΕ .. σε αυτο ομως δεν ειμαι σιγουρη .. μπορει να κανω κ λαθος!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, LILA413, traxhla και 2 σε άλλους.
  13. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Οπως αναφέρει η toylaaaaa παραπάνω τα τρόπαια αυξάνουν την πιθανότητα πτώσης όλων των αναδυομένων.
    Αναδυόμενα είναι και τα εργαλεία και τα βιοτεχνικά υλικά αλλά και τα αναδυόμενα των εβέντ.

    Ομως, όταν λέμε οτι τα τρόπαια του ζωντανού θρύλου αυξάνουν την πιθανότητα πτώσης υλικών, δε σημαίνει οτι θα πάρουμε διπλάσια ή τριπλάσια ποσότητα αναδυομένων. Αντί να πάρουμε 5-6 ανά έκταση θα πάρουμε πχ 6-7.
    Η διαφορά θα φανεί μετά απο αρκετά μαζέματα και ίσως να είναι μικρή αλλά πολλές φορές είναι ουσιαστική.

    Οσον αφορά τα βιοτεχνικά και τα κατοικίδια που δίνουν περισσότερους π.ε., δεν γνωρίζουμε οτι αυξάνουν την πιθανότητα πτώσης αναδυομένων. Το μόνο το οποίο γνωρίζουμε σίγουρα είναι οτι μας δίνουν περισσότερους π.ε.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, Stefoulini, LILA413 και 2 σε άλλους.
  14. traxhla

    traxhla Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
    Καλη συνεχεια σε ολους!!!
     
    Αρέσει σε Gulit1, kolokythopitas, Stefoulini και 2 σε άλλους.
  15. dimpap61

    dimpap61 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Τα βιοτεχνικά ελάχιστο ρόλο παίζουν στην αύξηση της πιθανότητας πτώσης των αναδυόμενων. Σημαντικοί παράγοντες είναι το επίπεδο τπυ παίκτη, το μεγάλο φυτό, τα τρόπαια και, φυσικά, τα μεγάλα χωράφια.
     
    Αρέσει σε toylaaaaa, kolokythopitas, Stefoulini και 2 σε άλλους.
  16. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Καλημέρα ή μάλλον καλησπέρα!
    Και κάτι φιλολογικό. Βλέπω πολλούς που γράφουν για πτώση αναδυομένων και ότι αυτά πίπτουν.
    Αλλά αφού είναι αναδυόμενα. Δεν είναι δυνατό να πέφτουν, μάλλον αναδύονται (ή ανεβαίνουν). Εξάλλου όλοι τα βλέπουμε να βγαίνουν-αναδύονται από τα χωράφια, δένδρα και στάβλους. Αν έπιπταν θα έπρεπε να έρχονται από τον ουρανό, σαν τη βροχή!
    Αυτά -αν και μάλλον τα μαθηματικά ήταν (κάποτε) το φόρτε μου και όχι τα φιλολογικά.;)
     
    Αρέσει σε αμφιθεα, kolokythopitas, Stefoulini και 5 σε άλλους.
  17. ste007

    ste007 Επαγγελματίας του φόρουμ

    λέμε ότι πέφτουν γτ θεωρείται ως ντροπ (ετσι αναφέρεται σε πολλα παιχνίδια) απλά εδώ έτυχε να είναι φάρμα
     
    Αρέσει στους kolokythopitas και Stefoulini.
  18. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    γεια σας , παρακολουθησα την συζητηση που ειχε η georgia469 (στα γενικα προβληματα) με συντονιστη, σχετικα με την γραμμη φασολιας που δινει 20% ΠΕ σε καθε συγκομιδη μυστηριωδων σταβλαρχων και δενδρυλιων και επαθα σοκ. δηλ οι παραπανω ΠΕ ισχυουν μονο κατα την πρωτη συγκομιδη γιατι συμφωνα με τον συντονιστη <<Οταν λέμε σταβλάρχες και δενδρύλια εννοούμε αυτά τα αντικείμενα που τα θερίζεις μία φορά και μετατρέπονται σε ζώα ή δέντρα αντίστοιχα. Snorkel>>. και εγω περιμενα να την ενεργοποιησω παντα πρωινη ωρα πριν μαζεψω τους σταβλους και τα δενδρυλλια που προερχονταν απο μυστηριωδεις, πιστευοντας πως παιρνω παραπανω ΠΕ. καλα που εγινε η συζητηση και διεκρινιστηκε. και εγω βιαστικα να τελειωσω την αποστολη, αν το ειχα καταλαβει δεν θα ειχα ασχοληθει καθολου.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/6/15
    Αρέσει σε Louisa, *mava*, Stefoulini και 6 σε άλλους.
  19. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Ακριβώς αυτό πίστευα και εγώ Κέλλη μου σκοτώθηκα να την κάνω για να
    διαπιστώσω μετά από τόσο καιρό που την χρησιμοποιώ τι ακριβώς
    δίνει η καλύτερα έδινε μια φορά και κάθε φορά από δω και πέρα όταν
    θα έχουμε Μ.Σ και Μ.Δ να την ενεργοποιούμε
    τελικά είχα δίκιο σ' αυτό που είπα πως πολλοί δεν είχαν καταλάβει σωστά
    καλη επιτυχία στο ιβέντ σε όλους
     
    Αρέσει σε Louisa, *mava*, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  20. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Παιδιά, αυτό το είχαν πει και τότε και μάλιστα θυμάμαι κάποιος είχε κάνει και σχετική ερώτηση. Είναι η πιο άχρηστη γραμμή της φασολιάς, μακάρι να έδινε και λίγους ΠΕ για να άξιζε. Εγώ την ενεργοποιώ μόνο σε event, όταν κερδίσουμε ή αγοράσω μυστηριώδη.. Γι αυτό κια τα βάζω στο τέλος όλα μαζί, να πάρω τους ΠΕ μια και έξω!
     
    Αρέσει σε LILA413, misirli, gtrullis και 3 σε άλλους.