Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα στην παρέα και σ εσένα.. κατ αρχήν θα σε συμβουλεύσω να μην βιάζεσαι.. κάναμε πάρα πολλά χρόνια να χτίσουμε τις φάρμες μας και να φθάσουμε να τελειώνουμε όλα τα δρώμενα.. προσωπικά παίζω απο το 2010 οπότε όπως καταλαβαίνεις έχουν γίνει προσπάθειες πολλών ετών... να διαβάζεις όλες τις αναρτήσεις για το κάθε δρώμενο, να διαβάσεις και να μάθεις την χρησιμότητα των βιοτεχνικών και του εξευγενισμού και να κάνεις ερωτήσεις στα δρώμενα που προβληματίζεσαι σχετικά με τον τρόπο που θα προχωρήσεις, για να σε βοηθούν οι παλαιότεροι αλλά και οι συντονιστές στην ενότητα βοήθεια για αρχάριους... επίσης να αγοράσεις όσα πιο πολλά ζωοκομεία και δενδροκομεία μπορείς για να εξοικονομίσεις χώρο ειδικά για του στάβλους και καλύτερα να τα τοποθετήσεις σε εκτάσεις που συνήθως δεν χρησιμοποιούντε για τα δρώμενα πχ ξέφωτο του δάσους και κρυστάλλινοι καταράκτες.. υπάρχουν εκατοντάδες ακόμα τιπ, αλλά αυτά θα τα μάθεις στην πορεία αν δεν βαριέσαι το διάβασμα.. επίσης προσπάθησε να διαβάσεις απο την αρχή αυτή την ενότητα <<συζήτηση για τα πάντα>> , θα βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές.. ζήτα βοήθεια απο τους παλαιότερους οταν έρχεται το <<πάρε δώσε>> να σου χαρίσουν στάβλους και δένδρα... και πολλά άλλα που ίσως βοηθήσει και κάποιος άλλος συμπαίκτης.. οπως και να έχει διασκέδασε το.. το παιχνίδι αυτό πρέπει να μας χαλαρώνει και όχι να μας αγχώνει μην τυχόν και χάσουμε κανένα δρώμενο, αν και προσωπικά είναι ελάχιστα αυτά που δεν ολοκλήρωσα στα χρόνια που πέρασαν.. καλή διασκέδαση...
     
    Αρέσει σε Marinaloren, -ΡΙΚΑ1985-, αμφιθεα και 2 σε άλλους.
  2. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Πολύ καλές οι τελευταίες προσθήκες του φαρμεράμα!!!!
    Το κυνοτροφείο Μπερνίζ, (με καταγωγή από το Μπενίζ;xD), πολύ όμορφο!!
    Εξαιρετικό και το εργαστήρι γουρούνι κουμμμπαρά!! (συνώνυμο μάλλον του κουμμμμπάρα τα κουμμμμπούρια σουxD)
    Για το εργαστήρι Χαλιναροδουλειές όμως, έχω κάποιες επιφυλάξεις :p Αυτό το.. ζέψιμο που θα παράγει, (????), δεν ξέρω... με προβληματίζει...
    Το ζέψιμο είναι ουσιαστικό και προέρχεται από το ρήμα ζεύω, που σημαίνει, δένω ένα ζώο σε άροτρο, ή άμαξα, ή στο μαγγανοπήγαδο. Έχει όμως και μεταφορική ερμηνεία, κι αυτή είναι που με ανησυχεί. Βάζω κάποιον να κάνει μια βαριά δουλειά, μια αγγαρεία, που θέλω να αποφύγω..;) Λέτε να το πηγαίνουν προς τα εκεί; xDxDxDxDxDxD

    Εντάξει, ας αφήσω τα αστεία.
    Τις νέες προσθήκες τις βρίσκω πάρα πολύ καλές και τις έχω ήδη ενσωματώσει στην φάρμα μου. Η σειρά των στάβλων, γουρούνι διαδηλωτής, άλογο σαιρ, πρόββατο χιθ, κλπ, είναι εντυπωσιακές και λόγω της αρκετά μεγάλης αξίας των ζώων που παράγουν, πολύ χρήσιμες για το παιχνίδι!!

    Το μόνο που δεν κατάλαβα, είναι η σημερινή άνευ λόγου και αιτίας γενναιοδωρία τους. Δεν με έχουν συνηθίσει σε τέτοιου είδους κινήσεις. Όπως και να'χει, οφείλω ως ευγενής άνθρωπος που είμαι, να πω ένα ευχαριστώ στην ομάδα του φαρμεράμα, αν και θα με ευχαριστούσε πολύ περισσότερο, το να αρχίσουν να λαμβάνουν πολύ σοβαρά υπόψη τους τις διαμαρτυρίες μας ;)
     
    Αρέσει στον/ην αμφιθεα.
  3. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Ξαπλωμένος, κανείς δεν σκοντάφτει.
     
    Αρέσει σε Hecuba, αμφιθεα, *Kirki* και 2 σε άλλους.
  4. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Όποιος δεν εργάζεται, περιεργάζεται.
    Και τα αστεία συνεχίζονται...
     
    Αρέσει στους αμφιθεα, -*Hermes*- και -Snorkel-.
  5. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, ο χαρακτήρας ενός ανθρώπου φαίνεται απ’ αυτό που θεωρεί αστείο. ;)

    Βόλφγκανγκ Γκαίτε
     
    Αρέσει στους toylaaaaa, -*Hermes*- και *Kirki*.
  6. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Το να αναλωθείς σε χαρακτήρες που αδυνατούν να αντιληφθούν το χιούμορ σου, είναι σαν να προσπαθείς να μάθεις μαθηματικά σε μια κότα ;)

    Σεν Χλάιν
     
    Αρέσει στον/ην αμφιθεα.
  7. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Αλλά... όποιος ανακατεύεται με τα πίτουρα, τον τρώνε οι κότες!!!


    [​IMG]

    Και εδώ κάπου τελειώνουν οι εκτός του θέματος αναρτήσεις.
     
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    rixainrempite
    Διέγραψα την ανάρτηση σου για να σε προστατέψω.

    Υπάρχουν άτομα σε αυτό το φορουμ που πάντα προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν. Ασχετα αν έχουν προσωπικές υποθέσεις και προβλήματα, άσχετα αν είναι διακοπές, αν είναι άρρωστοι, αν αν αν..... είναι πάντα είναι εδώ για να βοηθήσουν εσένα προσφέροντας σου επίσημες ανακοινώσεις και συχνές ερωτήσεις.

    Το να βγαίνεις εσύ και να τους λοιδορείς επειδή ήταν λάθος ένας τόνος στην επίσημη ανακοίνωση ή υπήρχε ένα περίσσιο μ, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω ή μπορεί να ξέρω αλλά δεν θέλω να το γράψω.
    Είναι ντροπή σου να γελάς εις βάρους τους και λυπάμαι για το χιούμορ σου.

    Μάθε λοιπόν να εκτιμάς όταν κάποιος σου προσφέρει βοήθεια και σταμάτα επιτέλους να τον προσβάλεις.
    Δεν καλύπτουμε τα κενά μας από μια θέση εξουσίας αλλά εσύ προσπαθείς να γεμίσεις τα κενά σου λοιδορώντας στους εθελοντές επειδή δεν έχεις το σθένος να το κάνεις και εσύ το ίδιο και να προσφέρεις στους συμπαίκτες σου /συνανθρώπους σου.

    Θα διαφυλάξω λοιπόν την ομάδα μου και δεν θα ανεχτώ ξανά τέτοιου είδους σχόλια. Ελπίζω να είναι κατανοητό και να μην χρειαστούν περαιτέρω ενέργειες.

    upload_2024-7-12_14-39-4.png

    @αμφιθεα Εύχομαι να έβαλες Like εκ παραδρομής και να μην συμφωνείς οτι πρέπει να γελάμε εις βάρος των συντονιστών για 2 ορθογραφικά λάθη.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/7/24
    Αρέσει στους xaidi, IRENE26, toylaaaaa και σε ακόμα ένα άτομο.
  9. Nightmare

    Nightmare Αρχάριος στο φόρουμ

    καλησπερα δεν ξερω αν εδω ειναι το σωστο για να κανω μια ερωτηση αλλα δεν βρηκα αλλου να ρωτησω , ανοιξα προσφατα τη φαρμα και εχω 63 αποστολες και μαλλον δεν ειναι ολες στην πορεια με τα επιπεδα θα βρω και αλλες χωρις να λεω για τις νεες αποστολες και ρωτω αυτο δινει σε νεο παικτη ωθηση η το αντιθετο ; εγω τρομαξα και απογοητευτηκα , σιγουρα δεν γινεται να φτασω τα παιδια που παιζουν χρονια αλλα το θεωρω λαθος να δινουν ολες αυτες τις αποστολες σε νεο παικτη λογικα πρεπει με το επιπεδο και αυτες που μπορει να κανει και οσο ανεβανει ο παικτης να ερχονται και οι αποστολες
     
    Αρέσει στον/ην icons1.
  10. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    καλησπερα
    μην τρομαζεις γιατι ειναι μονιμες δεν χανονται μεχρι να τις τελειωσεις εγω μεχρι σημερα εχω τελειωσει 511 απο τις μονιμες αποστολες γιατι εχω βαλει σκοπο να μην αφηνω αποστολες ατελειωτες
     
    Αρέσει σε misirli, Nightmare, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  11. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Μετά από 8 και κάτι χρόνια τελείωσα επιτέλους σήμερα την αποστολή: "Κάστρα στην Άμμο"... τι να πω... έχω και κάτι άλλες που με βασανίζουν χρόνια αλλά εκεί... να σκάσω να τις βγάλω.

    smaro94 κάθισες και τις μέτρησες βρε θηρίο;
     
    Τελευταία επεξεργασία: 21/7/24
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, stelios.kavala, Nightmare και 3 σε άλλους.
  12. smaro94

    smaro94 Δούκας του φόρουμ

    [​IMG] Μονο αυτες εχω ατελειωτες
     
    Αρέσει σε misirli, .FARMERAMA010., Megas_kokoriko και 2 σε άλλους.
  13. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλέ μου συμπαικτη υπομονη.. εγω παίζω 14 χρόνια και τις περισσότερες απο αυτες που έχεις εσυ τις εχω ατέλειωτες.. βασικά παίζω μόνο αυτές που έχουν αξιόλογα δώρα και δεν αναλώνω τον χρόνο μου σε δώρα που δεν μου ειναι απαραίτητα.. παίζε όποις αποστολές δεν είναι αγχωτικές για σενα και οσες έχουν καλά δωράκια.. στο μέλλον έχεις χρόνο για να ασχοληθείς και με τις άλλες.. καλώς ήρθες στην παρέα μας...
     
  14. χαρησπαοκαρα

    χαρησπαοκαρα Προχωρημένος

    καλησπερα
    εχουμε νυχτες πανσεληνου παιδια μαλλον ξεχασατε να το ανακοινωσετε
    ξαφνιαστηκα γιατι δεν περιμενα να μπει πανσεληνος


    και για να μην παρεξηγηθω απλα το αναφερω με καμια προθεση ειρωνειας
     
    Αρέσει στους SYLVART, Nantia123, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  15. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Η φάση είναι που είχα προδιαβάσει το ημερολογιο όταν έγραφε για την πανσέληνο, ετσι εγω περίμενα ότι θα μπει κάπως...σύντομα
    αλλά πάλι με έπιασε... και κάπως απροετοίμαστη!!!
     
    Αρέσει στους GEPPO1, SYLVART και maria_palou.
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλημέρα σε όλους.. θα ήθελα να γράψω για ένα θέμα που με στεναχωρεί εδω και αρκετό καιρό και αφορά αποκλειστικά το παιχνίδι και τις λειτουργίες του και μάλλον θα απευθυνθώ στους συντονιστές μας για να το μεταφέρουν.. φυσικά είναι κάτι που σίγουρα το έχουν αντιληφθεί οι σχεδιαστές του παιχνιδιού, αλλά επειδή ξέρω οτι και πολλοί συμπαίκτες μας το έχουν διαπιστώσει, ισως θα έπρεπε οι σχεδιαστές να το ξαναδούν.. κατά την διάρκεια των τελευταίων χρόνων και ειδικά τον τελευταίο καιρό, βλέπω να μπαίνουν αρκετοί νέοι παίκτες, να επικοινωνούμε , να ξεκινάω να τους βοηθάω με διάφορα δώρα, και μετά ξαφνικά να τα παρατάνε.. κάποιοι γράψανε και διάφορα σχόλια στην συζήτηση γενικότερα και μετα εξαφανίστηκαν.. αυτό με λυπεί ιδιαίτερα γιατί το παιχνίδι πρέπει να ανανεώνεται, να μην ανακυκλωνόμαστε οι ίδιοι και οι ίδιοι παλαιολιθικοί, οχι οτι δεν υπάρχουν νέοι παίκτες που παρέμειναν εννοείται αυτό, άλλα δεν είναι η πλειονότητα νομίζω.. επειδή το παιχνίδι αυτό το αγαπάω, οχι πιο πολύ βέβαια απο τους συντονιστές μας που δουλεύουν εθελοντικά, πήρα το θάρρος να κάνω αυτή την επισήμανση με την ελπίδα να δοθούν παραπάνω κίνητρα και ευκολίες στους νέους παίκτες, για να συνεχίσουν.. καλή Κυριακή και συγνώμη αν σας κούρασα...
     
    Αρέσει σε toylaaaaa, poioths, Hecuba και 2 σε άλλους.
  17. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Η νέα λειτουργία "η Ζωή της φάρμας" είναι ειδικά για τα μικρά επίπεδα. ;)
    'Όπως επίσης και νέες λειτουργίες που θα έρθουν πάρα πολύ σύντομα. Μείνετε συντονισμένοι...
     
    Αρέσει σε Marinaloren, GEPPO1, toylaaaaa και 5 σε άλλους.
  18. alexbas

    alexbas Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλησπερα σε ολους....
    μηπως μπορει καποιος απ τους συμπαικτες να μου πει τι δινει το αναμνηστικο κουρσαρων?
    στο παιχνιδι μου δειχνει 2 φι. στις σ.ε. ως συνηθως .... ασε μη γραψω αυτο που θελω....
    καλη σας συνεχεια....
    υ.γ. ετσι κ αλλιως αυριο το ξηλωνω κ βλεπω στα σιγουρα, σωστα?????8)
     
    Τελευταία επεξεργασία: 5/8/24
  19. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Το αναμνηστικό κουρσάρων θα δίνει 2 φιορίνια μέχρι

    Λήξη περιόδου μετά την Γιορτή: 11/08/2024 15:00

    Γιατί να το ξΗλώσεις απο αύριο;
     
  20. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    "Μετά τη λήξη της γιορτής και για 7 μέρες θα δίνει 2100 π.ε./τ.π.ε., φιορίνια και 100% στα εργαστήρια για 1 ώρα."
    Καλησπέρα επί τη ευκαιρία, το εκατο τοις εκατό στα εργαστήρια αφορά τους πόντους,ή την παραγωγή? ​