Feedback Συζήτηση για τα πάντα σχετικά με το παιχνίδι

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 17/10/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. evellin

    evellin Μόνιμος στο φόρουμ

    καλημέρα. ξέρετε σκεφτόμουν ότι έχουν πολύ καιρο να μας δώσουν καινούρια πράγματα για να εξαργυρώσουμε τις χιλιάδες μπανάνες και αστεράκια που έχουμε. τουλάχιστον να τις ανταλλάζουμε με παρτι εισητηρια για να γίνεται παιχνίδι
     
    Αρέσει σε sirtakis, ΓΙΩΡΓΟΣ.Μ, nota.dim1802 και 6 σε άλλους.
  2. Megas_kokoriko

    Megas_kokoriko Δούκας του φόρουμ

    Τώρα συγγνώμη αλλά θα το πω... "βουρβουλίζει, πνίει με" που έλεγε και η γιαγιά μου. Όταν οι παίκτες σχεδιάζουν το πώς θα αντιμετωπίσουν ένα δρώμενο, λαμβάνουν υπόψη τους τη συνήθη πρακτική και πορεία του παιχνιδιού και δεν μπορούν να αντιληφθούν τι θα θεωρήσουν δίκαιο και άδικο κατόπιν οι υπεύθυνοι του παιχνιδιού. Αν τώρα ο σχεδιασμός ενός δρώμενου θεωρήθηκε κατόπιν άδικος όταν οι παίκτες ακολούθησαν τη συνήθη πρακτική, τότε μάλλον οι υπεύθυνοι θα πρέπει να ζητήσουν μια συγγνώμη από τους παίκτες για τον κακό σχεδιασμό και όχι να προσβάλλονται οι παίκτες... έτσι λέω εγώ τώρα...
     
    Αρέσει στους kat77 και aggellll.
  3. zoyzoyni1971

    zoyzoyni1971 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    καληαπερα μηπως μπορει καποιος να μου πει που θα βρω το διακοσμητικο χιονομαχια;
     
  4. iocaste1

    iocaste1 Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα
    Εάν κάνεις την ίδια ερώτηση στην ενότητα βοήθεια για αρχάριους και προσθέσεις και το id σου,θα σου πούμε εμείς που και εάν το έχεις.
     
  5. Boy_salonica88

    Boy_salonica88 Ανερχόμενος συντάκτης

    Πιάσαμε Φεβρουάριο του '22....Ένας χρόνος και κάτι χωρίς flash player
    Να ρωτήσω τους συν αγρότες αν ασχολείται κάποιος και έχει διάθεση
    Παίζετε το παιχνίδι χειροκίνητα???Χωρίς αγρ. βοηθούς???
    Τι έχει αλλάξει και αν μου έχει διαφύγει κάποια ρύθμιση μέχρι τώρα?

    Φασολιά? Εμένα θέλει καμιά 72 ώρες να φορτώσει...μαργαρίτα στο φουλ να γυρνάει.....Όοοοοταν φορτώσει πρώτο πάτημα με το ποντίκι πάνω στην φασολιά και γρήγορο έντερ.....Τίιιιιιιποτα,μην βιάζεσαι ξανά πάτα έντερ......
    Χωράφια,δέντρα,στάβλοι,διακοσμητικά?
    Πατάς να μαζέψεις και αλλού βγαίνει το κουτάκι και ξανά πατάς...για τις άκρες δεν το σχολιάζω καν...
    Πατάω και πολλές φορές δεν το πιάνει και ξανά μανά μπας και νοιώσει,άλλες φορές πατάω και βγάζει τον κίτρινο τον κύκλο χωρίς μέσα να έχει καμιά επιλογή
    Λαική? Μαργαρίτα και 17 ώρες να φορτώσει, τα ίδια και αν ανοίξεις καρτέλα να αγοράσεις από το κατάστημα σπόρων και τα ίδια αν ανοίξεις την αποθήκη σου

    Γενικά όλο το παιχνίδι αν δεν δίνεις λεφτά για βοηθούς μια μαργαρίτα και μια αναμονή και μια τρελή μα τρελή υπομονή που πλέον δεν διαθέτω....

    Άραγε εκεί στα κεντρικά ακόμα δουλεύουν σαν λιοντάρια(έτσι μας είχαν πει) για να λυθεί το πρόβλημα???? Υπάρχει μέλλον μέσα στο '21(έτσι μας είχαν πει) και έχουμε 2ο του '22 και φως δεν είδα...
    Φλας γύρνα πίσω ή έστω τηλεφώνα.........
     
    Αρέσει στον/ην BESSY40.
  6. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    1. Αφαίρεσε ΑΜΕΣΑ την εικόνα προφίλ σου. Αν δεν την αφαιρέσεις θα αποκλειστείς.
    2. Το παιχνίδι παίζει πάρα πολύ καλά και όλα τα προβλήματα έχουν διορθωθεί. Αν έχεις προβλήματα τότε σημαίνει οτι ο υπολογιστής σου είναι πάρα πολύ παλιός. Σε αυτή την περίπτωση, κατέβασε και χρησιμοποίησε το client.

    3.Μάλλον δεν διαβάζεις ανακοινώσεις και δεν παίζεις. Αν έπαιζες θα ήξερες πως έχει βελτιωθεί και θα ήξερες τι κάνει η ομάδα του Farmerama καθημερινά.
     
  7. Boy_salonica88

    Boy_salonica88 Ανερχόμενος συντάκτης

    1. Το πρόβλημα σου πιο είναι ακριβώς και κάνεις λογοκρισία τι εικόνα προφίλ θα έχω? Υπάρχει κάποιος κανόνας ή δικό σου αυθαίρετο γτ δεν σου άρεσε η ομάδα?
    2. Ρώτησα τους συν αγρότες αν διάβασες γτ παίζω από το '11-'12?? και ξέρω πάρα πολύ καλά τις απαντήσεις σου σε ανάλογα πόστ και δικά μου και συν αγρoτών....
    Από πριν τις ήξερα......Ο υπολογιστής σας,το ποντίκι φταίει,η σύνδεση στο ίντερνετ και το mousepad...Η εταιρεία φυσικά ΠΟΤΕ
    Τα παιχνίδια με τις απαιτήσεις που παίζω στο steam γελάνε αυτήν την στιγμή.......
    3. Ούτε καν απαντάω,όταν τρώμε καθημερινά πόσες ώρες και σχολίαζεις χωρίς να με ξέρεις και αν παίζω και πόσο παίζω
     
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Ειλικρινά ρωτάς? Όταν ένα παιδί δολοφονείται για ποδοσφαιρική ομάδα, νομίζεις οτι θα επιτρέψουμε εδώ οπαδούς οποιαδήποτε ομάδας?
    Αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτό το αβαταρ, να το κάνεις στο φόρουμ του ποδοσφαιρικού σου συνδέσμου. Φανατικοί οπαδοί οποιαδήποτε ομάδας δεν έχουν θέση στο φόρουμ μας!!!


    Εσυ ρώτησες και εγώ απάντησα. Θα μου απαγορέψεις και να απαντάω;

    Αφού τις ήξερες από πριν, τότε να μην ρώταγες. Απλά τα πράγματα!

    Όταν φτάει η εταιρία, το ανακοινώνουμε και το παραδεχόμαστε. Όταν όμως έρχεσαι εσύ μετά από 8 μήνες και ειρωνεύεσαι την ομάδα του Farmerama που έκανε τα αδύνατα δυνατά για να είναι το παιχνίδι σε αυτή την κατάσταστη, δεν θα το ανεχτούμε.

    Είμαι διαχειρήστρια, είμαι σε θέση να γνωρίζω ποιος παίζει, ποιος θέλει να παίξει και ποιος είναι απλά ταραξίας.
     
    Αρέσει στον/ην skareleni.
  9. Boy_salonica88

    Boy_salonica88 Ανερχόμενος συντάκτης

    1. Μάθε την διαφορά οπαδού,φίλαθλου που αναφέρεις με έναν δολοφόνο και τότε ίιισως καταλάβεις
    2. Δεν ρώτησα εσένα... Πουθενά δεν αναφέρει ''προς τους διαχειριστές'' αλλά συν αγρότες
    Παίζεις δεν παίζεις δεν μ ενδιαφέρει είσαι διαχειρίστρια και το ξανα λέω εδώ και πολλά χρόνια ίδιες απαντήσεις,ίδιου στυλ και απαντάς πάντα σαν διαχειρίστρια,οπότε θέλω απλό συν αγρότη
    3. Τι ακριβώς απάντησες? λογοκρισία,σε πείραξε το άβαταρ,η αντίθετη άποψη και όλα είναι τέλεια...έχεις αγρ. βοηθούς ή παίζεις χειροκίνητα?
    Η φασολιά πάει καλά δλδ?Ο παλιός υπολογιστής που ΔΕΝ έχω φταίει ότι πατάω να μαζέψω το χωράφι και εμφανίζει ένα κίτρινο κύκλο χωρίς καμιά απολύτως επιλογή μέσα...ΟΚ
    4. Εξηγησέ μου λοιπόν να καταλάβω πως τα γνωρίζεις? από πότε παίζω το παιχνίδι? από το επίπεδο? από τι?και πόσο παίζω δλδ.....ο ταραξίας θα μπει να παίξει λίγο ,θα κάνει τον σαματά και θα σταματήσει.....θελείς id να μπεις να δεις ή το βλέπεις και αλλίως?

    Πολύ το τραβήξαμε,περιμένω αν απαντήσει κανα απλό αγροτόπουλο
     
    Αρέσει στον/ην martha72.
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Σε ξέρω χρόνια όπως και ξέρω την συμπεριφορά σου. Μονίμως το Farmerama ήταν προβληματικό για εσένα.
    Σου είπα αν έχεις πρόβλημα, να κατεβάσεις το Client. Δεν θέλεις, δικό σου πρόβλημα τότε και όχι δικό μας!

    Για να δώσουμε ένα τέλος. Είτε θα μάθεις να εκφράζεσαι κόσμια και με ευγένεια, είτε θα πρέπει να σε αποκλείσω.
    Δεν έχω να πω κάτι άλλο. Δεν θα λάβεις καμία άλλη απάντηση από εμένα, αλλά την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις αυτό το ύφος, θα διαγραφεί η ανάρτηση σου.

    Ας σου απαντήσουν οι συμπαίκτες σου λοιπόν....
     
  11. peponofloudas

    peponofloudas Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Φιλε σαλονικα
    παιξε με το κλιεντ αν εχεις μαργαριτες. εμενα παιζει τελεια εκει.
     
  12. bilbo

    bilbo Ανερχόμενος

    Μιας και εχω να γραψω πολυ καιρο και δεν γνωριζω περι κολληματων κλπ . Εγω θα παραθεσω το θεμα της λαικης , παιδια με νεα δεδομενα ο κοσμος σταματησε να παιζει σε σχεση με παλια , το βρισκω λογικο καθως η εταιρεια συμφωνα με δικια μου αποψη δεν προετοιμαστηκε καταλληλα , ομως κανει μια καλη προσπαθεια για αποκατασταση και μπραβο και σε τεχνικους και σε διαχειρστες και σε ολους οσο συμμετεχουν σε αυτη τη προσπαθεια!!Γιατι δεν ενωνεται ολες τις λαικες σε μια , δηλαδη στα ζωα εκτροφης εγω εχω δει καποια τα οποια δεν πωλουνται για χρονια , οπως και σε σχεση με πάλια λογω της μη συμμετοχης συναγρατων δεν αγοραζουν με αποτελεσμα μονο να χανω το δεκα τα εκατο , κατι που σημαινει οταν πουλαω μια παπια νυφη 5 φορες καηκα και εισπραττω μονο την μιση τιμη!Ενταξει δεν ασχολουμαι με εβεντ κλπ αλλα με την λαικη ασχολουμαι και μαρεσει να κανω αγορες και πωλησεις , δεν γινεται ετσι ομως! Πρεπει να κανετε κατι , τελος καντε καποια πραγματα να κρατησετε τους παικτες στο παιχνιδι σας οπως με την επαναφορα παλιων δεντων με σουπερ λιπασμα και φιορινια , ειμαι ενας παικτης που το ζηταει χρονια αλλα ματαια , ακομα οι ποντοι εμπειριας για καποιον που εχει τον μονο σκοπό να ανεβει λεβελ ειναι πολυ ικανοποιητικη ομως για καποιον που εχει διαφορετικους στοχους δεν βοηθαει , καθως ο καθενας θελει να μαζεψει χαρτοταλιρα αλλος θελει να εχει φασολιες αλλος απλα μαζευει διακοσμητικα , με το να δινετε βαση σε ενα και μονο σκοπο δεν γινεται επισης , αποψη μου παιδια , αν εθιξα καποιον ας με συγχωρεσει.
     
    Αρέσει σε vagelis1968, vickymou, 66romanou και 5 σε άλλους.
  13. Ανουνάκι2

    Ανουνάκι2 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους. Με αφορμή την ανάρτηση του/της bilbo (που τα είπε όλα εξαιρετικά), θέλω να μου επιτρέψετε να γράψω μερικές σκέψεις που έχω για το Φαρμεράμα.

    Είμαι ενεργός παίκτης από την εποχή που το Φαρμεράμα γιόρταζε μόλις τα 2α γενέθλιά του. Το παιχνίδι έχει αλλάξει ριζικά από τότε. Όταν απέχεις από αυτό λίγα χρόνια και επιστρέφεις (έλειψα 2018-2021), καταλαβαίνεις καλύτερα τις σημαντικές αλλαγές που έχουν γίνει στο παιχνίδι. Για αρχή θα αναφερθώ στα θετικά. Πλέον είναι πολλάκις πιο εύκολο να κερδίζεις Π.Ε., τουλάχιστον όσον αφορά τα μικρότερα επίπεδα. Υπάρχουν πολλά μπόνους και τα διακοσμητικά δίνουν γενικώς περισσότερους Π.Ε. από ό,τι στο παρελθόν. Μια ανασκόπηση να κάνετε στα διακοσμητικά των δρώμενων πριν 5-6 έτη, θα καταλάβετε απόλυτα τι εννοώ. Επίσης, η εταιρία πλέον δίνει και δωρεάν διακοσμητικά με διάφορες αφορμές (πχ Γιορτές, μπόνους κωδικοί) που δίνουν πολύ καλά δώρα. Για να καταλάβετε, έφτιαξα έναν δευτερεύοντα λογαριασμό τον Ιανουάριο του 2022 και κατάφερα να τον έχω σήμερα στο 80 επίπεδο λόγω των μπόνους!!! Αυτό τιμά την εταιρία η οποία αναγνώρισε ότι η ανάβαση στα επίπεδα γίνεται σκληρή από ένα σημείο κι έπειτα και μας έκανε την ζωή πιο εύκολη.

    Επίσης, δεν ξέρω αν όντως ισχύει, έχω την αίσθηση ότι πλέον αποκτάς ευκολότερα φιορίνια. Κάθε τόσο και λιγάκι έχουμε την δυνατότητα να κερδίσουμε πίκολο τα οποία δύναται να μεταμορφωθούν (αν και σπάνια) σε φιορινόδενδρα. Στις παλιές εποχές, το φιορινόδενδρο φάνταζε άπιαστο όνειρο καθώς δινόταν μόνο σε μερικά δρώμενα μυστηριώδων δενδρυλλίων. Μάλιστα, θυμάμαι ότι η εταιρία είχε δηλώσει ρητά, μόλις ανακοινώθηκε η εισαγωγή τους στο παιχνίδι, ότι δεν θα έχουμε την δυνατότητα να το αποκτήσουμε ξανά. Μια δήλωση που ευτυχώς αναθεώρησε. Τέλος, νομίζω ότι είναι επίσης πιο εύκολο να αποκτήσεις μυστηριώδη δενδρύλλια/στάβλους από δρώμενα. Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

    Και τώρα ερχόμαστε στα αρνητικά του θέματος, το όποιο είναι ένα και μοναδικό. Η λαϊκή. Θυμάμαι ότι η λαϊκή ήταν ένα μέρος που μπορούσες να βρεις τα πάντα και σε καλές τιμές, αν επρόκειτο για, σχετικά εύκολο στην παραγωγή, αγαθό. Αυτό συνέβαινε διότι υπήρχε ανταγωνισμός. Εν έτει 2022, είναι ξεκάθαρο ότι το Φαρμεράμα έχει λιγότερους ενεργούς χρήστες σε σχέση με το παρελθόν, ίσως αρκετά λιγότερους βάσει της καταστάσεως στην λαϊκή. Τα σπάνια προϊόντα είναι ανύπαρκτα ή έχουν 1-2 παράλογες προσφορές. Αλλά και στα πιο περιζήτητα αγαθά, οι τιμές έχουν εκτοξευθεί. Προσωπικά, δεν θεωρώ τον εαυτό μου πλούσιο στα χορτοτάληρα, και δεν μπορώ να δίνω 30.000 ΧΤ για έναν λαγό ή 415.000 ΧΤ για ένα τσάτνι καρότου μήλου!!! Ξανά, αν αυτό ήταν το καθεστώς των τιμών και πριν 5 χρόνια, παρακαλώ διορθώστε με και θα αναιρέσω τις παρατηρήσεις μου. Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα, μία είναι η λύση. Η συγχώνευση των λαϊκών. Σε μια ενιαία, ή έστω σε 2-3 λαϊκές. Ίσως θέλει χρόνο και κόπο. Αλλά αξίζει τον κόπο. Η λαϊκή γίνεται όλο και πιο δύσχρηστη με τον καιρό και αυτό μας ταλαιπωρεί όλους. Δυστυχώς, η έλλεψη παικτών συνεπάγεται και έλλειψη ανταγωνισμού. Και μέχρι το Φαρμεράμα να καταφέρει να προσελκύσει μεγάλο δυναμικό παικτών, η καταστάση θα αλλάξει μόνο με την συγχώνευση.

    Αυτά τα ολίγα είχα να πω. Καλή συνέχεια στο παιχνίδι. Και καλή πρόοδο στην καινούργια Γιορτή!:music:
     
    Αρέσει σε vagelis1968, 66romanou, dalfani και 4 σε άλλους.
  14. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    για όσους ασχολούνται με τον εξευγενισμό θα προτίνω ανεπιφύλακτα την βαλεριάνα... με αρχικό χρόνο 22.15 έφτασε στις 9.15 μόνο με νερό και λίπασμα χωρίς να χρησιμοποιήσω τα αντίστοιχα βιοτεχνικά μείωσης χρόνου, οπότε μειώνεται ακόμα πιο πολύ.. με ελιξήριο της ζωής και πηγή της ζωής ο χρόνος γίνεται 7 και 26 λεπτά, καταπληκτικό:)... θέλω να ευχαριστήσω την μαρω69 που το ανέφερε σε μια ανάρτηση της, γιατί ομολογώ πως δεν γνώριζα.. οπότε για αναδυόμενα βαλεριάνα και δεν θα το μετανιώσετε;)
     
    Αρέσει σε vickymou, nota.dim1802, yelander10 και 15 σε άλλους.
  15. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Οοοοο ουάου!! Ούτε το είχα συνειδητοποιήσει o_O

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, Marinaloren, vickymou και 17 σε άλλους.
  16. sirtakis

    sirtakis Νέος ειδικός

    αξιότιμη συμπαίχτες
    , αυτό το παιχνίδι είναι , ότι μπορούμε να ( αρπάξουμε τώρα ) και να το αξιοποιήσουμε αργότερα . με αυτό το σκεφτικό το παίζω εγώ . για αυτό μπερδεύομαι με άποψεις . ότι αυτοί και εκείνη η φασολιά δεν μου κάνει . κάθε κριτική ευπρόσδεκτη !!!!
     
    Αρέσει στους georgios_2_, soyla74 και αμφιθεα.
  17. sirtakis

    sirtakis Νέος ειδικός

    ίσως να κάνω και λάθος , της τελευταίες δυο μέρες , το παιχνίδι ( σε έμενα σέρνεται ) . συμβαίνει σε έμενα η το αντιμετωπίζουν και άλλη αυτό ?
     
    Αρέσει στον/ην vagelis1968.
  18. BESSY40

    BESSY40 Αρχάριος στο φόρουμ

    Εγώ ως προς αυτό θα συμφωνήσω... Επί flash αυτό το lag δεν υπήρχε. Σίγουρα βελτιώθηκε από τις αρχές του το unity αλλά θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Στον browser δε μπορώ να παίξω με τίποτα, οι χρόνοι φόρτωσης είναι μισός αιώνας... Στο client είναι θεαματική η διαφορά, ωστόσο εξακολουθεί να είναι εκνευριστικό ώρες ώρες. Κάθε αλλαγή περιοχής παίρνει πολύ χρόνο, η λαϊκή κολλάει απίστευτα, στον κήπο μου κάποια αντικείμενα φαίνονται αόρατα και δε μπορώ να τα εμφανίσω με τίποτα. Γενικά έχει αρκετά θεματάκια και σίγουρα δεν φταίει ούτε ο 8ης γενιάς intel μου, ούτε η 16αρα μνήμη μου ούτε το λάπτοπ διετίας. Well done στην ομάδα που το προσπαθεί, αλλά χρειάζεται ακόμα δουλειά για να γίνει όπως ήταν.
     
    Αρέσει σε fisherman65, vagelis1968, anastz και 6 σε άλλους.
  19. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλους:DΗ χαρά μου απερίγραπτη....όλο άκουγα ότι υπάρχει και έβλεπα συναγρότες μου να το τυχαίνουν,μέσα απ'τα πίκολο,μα σε μένα άφαντο!!!!!Σήμερα μου ΄κανε την τιμή και ήρθε.Με έκανε ιδιαίτερα χαρούμενη....πετάω στα ουράνια:inlove:το φιορινόδεντρο:inlove:[​IMG] Κερδισμένο μέσα απ'το πίκολο .Ανυπομονώ να το βάλω στη θέση του μαζι με τ'αλλα!!:D:inlove:Ευχομαι και οσοι θέλετε να το αποκτήσετε να σταθείτε τυχεροί και να έρθει στα χέρια σας σύντομα:inlove::D
     
    Αρέσει σε nota.dim1802, jimthrilosgate7, ΝΕΦΕΛΗ9 και 22 σε άλλους.
  20. xaidi

    xaidi Ανερχόμενος

    Καλημέρα σε όλους!! διάβασα την ανάρτησή σου και ξεκίνησα κι εγώ μετά απο χρόνια να ξανακάνω εξευγενισμό!! έχω ήδη το τριαντάφυλλο και τώρα κάνω την πορτοκαλί ντάλια! μόλις πάρω και την δευτερη αγάπη νερού που αυξάνει την αποτελεσματικότητα του νερού 60% θα σας πω τον τελικό χρόνο!
     
    Αρέσει σε jimthrilosgate7, vagelis1968, Megas_kokoriko και 3 σε άλλους.