Συζήτηση για " Άνοιξη 2015"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Persa*, 1/4/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Παρόλο που δεν διαφωνώ σε όσα λές θα σου αντιπαραβάλω και μια διαφορετική άποψη

    1. Πανσέληνος. Ναι έχεις δίκιο. Θα πρέπει να επιλέξουμε ποιό απο τα δύο θα ακολουθήσουμε
    2. Η σειρά συννεφών δίνει σε μένα περισσότερους πόντους την ημέρα απ'ότι μπορώ να πάρω φυτεύοντας στο νησί. Επιπλέον θα μου δίνει πόντους χωρίς να δεσμεύσω πολύτιμο χωρο. Εγώ θα φυτεψω και στο νησί για να κερδίσω μακροπρόθεσμα πολλαπλάσια.
    3. Ο μύλος χρειάζεται να δουλέψει 30 ώρες και κάτι για το εβέντ. Ελπίζω να κερδίσω όμως πολλαπλάσιες σούπερ τροφές. Επιπλέον τώρα με την αλλαγή του μύλου είναι πιο εύκολο να προγραμματίσουμε διαδοχικές παραγωγές = μικρότερες απώλειες.
    4. Ναι, πάντα κυνηγάμε τα αναδυόμενα.....
    5. Εμένα μου αρέσει το τυχαίο δώρο.... να κάνω μούτρα στα χτ και χαρά στις χρυσές μπανάνες.... κι'άς μην είμαι ιδιαίτερα τυχερός (που συνήθως δεν είμαι).
    6. Θα προτιμούσα και εγώ κουπόνια

    Είμαστε όλοι ίδιοι και ταυτόχρονα διαφορετικοί. Μακάρι να μπορούσαν να μας ικανοποιήσουν όλους στον ίδιο βαθμό.
     
    Αρέσει σε *mava*, GEPPO1, ioanna6929 και 10 σε άλλους.
  2. ariadnim

    ariadnim Μόνιμος στο φόρουμ

    Πολυ πολυ ωραιο δρωμενο! Πρωτοτυπο πολυ γι αυτο ας μην ειμαστε αχαριστοι! Η προσπαθεια για να μας ευχαριστησουν οσο μπορουν νομιζω ειναι φανερη! Δε γινονται ολα και με τη μια! Ανυπομονω να αρχισει! Καλη αχρη σε ολους με πολλα βαζακια!
     
    Αρέσει σε GEPPO1, kolokythopitas, antigonis_farm και 7 σε άλλους.
  3. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Και τους δύο μύλους μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για το εβέντ!!
    Και της φάρμας και του νησιού:)
    Υπάρχει επίσημη ανακοίνωση8)
    Νάτο και το επιπλέον δωράκι
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, *mava*, GEPPO1 και 8 σε άλλους.
  4. mpap1970

    mpap1970 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Εβαλα σε ανετα χωραφια τριανταφυλλο, εβαλα κολοκυθομηλοπιτα. πασχαλινη μαρμελαδα και ψωμι καροτου, αφησα σταυλους και σουπερ/ τουρμπο δεντρα (παντα ετσι ξεκινω) και πηρα 100 αναδυομενα. Αλλες φορες με το ζορι 80. Πιστευω πως ξεκινησε καλα. Για να δουμε
     
    Αρέσει σε GEPPO1, kolokythopitas, pan15200188 και 3 σε άλλους.
  5. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλησπέρα
    Πολύ καλό που θα φτιάχνουμε και στους 2 μύλους
    ο χρόνος μειώνεται αν έχουμε ανοίξει την ρούνα, θα μειωθεί κι άλλο αν έχουμε την γραμμή φασολιάς
     
    Αρέσει σε GEPPO1, nana, psipsi1978 και 6 σε άλλους.
  6. billoulakos

    billoulakos Ανερχόμενος συντάκτης

    πολλα συγχαρητηρια για το δρωμενο. Μπραβο για την πρωτοτυπια. Παντα τετοια :):):)
     
    Αρέσει σε *mava*, GEPPO1, ioanna6929 και 4 σε άλλους.
  7. MrJohn

    MrJohn Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα σε όλους..Ένα μικρό tip: Εφόσον η παραγωγή του μπουκέτου γίνεται και στον μύλο του νησιού,κάντε το εκεί. Έτσι θα μπορείτε να παράγετε μπουκέτα για το δρώμενο και παράλληλα σούπερ τροφές οι οποίες θα μας χρειαστούν για το δρώμενο στο τέλος του μήνα ;)
    Υ.Γ.: Κακά τα ψέματα,δε παράγουμε και πολλά πράγματα στο μύλο του νησιού !
    Υ.Γ.2: Βρε παιδιά,σταματήστε την γκρίνια..Το δρώμενο είναι πρωτότυπο και εκτός αυτού,πάσχα είναι και έρχονται διακοπές για όλους,κοιτάξτε να περάσετε καλά !
     
    Αρέσει σε ioanna6929, nana, kolokythopitas και 13 σε άλλους.
  8. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    αυτό που μ' αρέσει ιδιαίτερα είναι μια λεπτομέρεια, αλλά για μένα αρκετά σημαντική και αναφέρομαι στο γεγονός ότι τα λαγουδάκια εμφανίζονται στο ιδιο σημείο κάθε φορά. Εκεινο το μαρτύριο περασμένων πασχαλινών ιβεντς που ψάχναμε τα αυγά στην πόλη και μας έβγαιναν τα μάτια στην προσπάθεια, αξέχαστο μού είχε μείνει.
     
    Αρέσει σε GEPPO1, kolokythopitas, tempelxanas και 5 σε άλλους.
  9. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Έβαλα άνετα χωράφια ΜΟΝΟ με τσάτνι χωρίς άλλα βιοτεχνικά και μάζεψα με τη μία 157! (με 'ολυρα)
     
  10. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    1ον) για 24 ώρες δεν είναι τίποτα υπάρχουν και χειρότερα
    3ον) μόλις είδα ακριβώς απο κάτω ότι τα μπουκέτα φτιάχνονται και στο μύλο του νησιού!!! άρα ο μύλος της φάρμα ελευθερος για σούπερ τροφές ή να φτιάχνεις και στους 2 μύλους συγχρόνως μπουκέτα και λιγοστεύει ο χρόνος! xD
    4ον) δεν ενεργοποίησα ουτε βιοτεχνικά ούτε φασολιά αλλα είχα βάλει φυτα μεγάλης χρονικής διάρκειας και μάζεψα γύρω στα 90 αναδυόμενα και απ'ότι υπολόγισα 75 ανά ημέρα καλά είναι ;)
     
    Αρέσει σε GEPPO1, ioanna6929, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  11. dwragiannis

    dwragiannis Αρχάριος στο φόρουμ

    βρε παιδια εγω που ειμαι στο 31 επιπεδο δεν μπορω να παιξω???μεγαλη αδικια
     
    Αρέσει σε *mava*, GEPPO1, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  12. ariadnim

    ariadnim Μόνιμος στο φόρουμ

    συμφωνω οτι ειναι αδικια ομως ουδεν κακο αμιγες καλου! μπορεις να παιξεις με τη λαικη και μεχρι το τελος του δρωμενου να εχεις βγαλει μια μικρη περιουσια! ;)
     
    Αρέσει σε *mava*, GEPPO1, kolokythopitas και 8 σε άλλους.
  13. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλησπέρα κι από μένα και καλό μήνα.
    Το δρώμενο είναι πάρα πολύ καλό, με έπαθλα εξαιρετικά και σίγουρα θα το προσπαθήσω. Τα 15.000 ανοιξιάτικα κρίνα, δεν νομίζω να μας δημιουργήσουν πρόβλημα. Τις ορχιδέες και τις τουλίπες κλασσικά από την λαϊκή, ασχέτως κόστους. Τα 100 μπουκέτα και με τους 2 μύλους σε λειτουργία, το πολύ σε 20 ώρες θα είναι έτοιμα. Με ενεργοποιημένη την ρούνα του μύλου θέλουμε 15 ώρες. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος).
    Το πρόβλημα που θα πρέπει όμως να λύσουμε, είναι τα αναδυόμενα. Με δεδομένο ότι χρειαζόμαστε 15.000 φυτά, με 58 ΠΕ ανά μεγάλο χωράφι, τα 600 αναδυόμενα που ζητάει, ίσως αποδειχθούν πολλά.

    Καλή επιτυχία.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/4/15
    Αρέσει σε *mava*, GEPPO1, nana και 5 σε άλλους.
  14. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Νομίζω οτι θα βγούν τα αναδυόμενα. Μέχρι τώρα φαίνεται από'τι διαβάζω και παραπάνω να μην είναι τόσο τσιγκούνικα.
    Για εμένα το κύριο πρόβλημα που αναδυκνύεται είναι η τιμή του λιπάσματος.
    Εχει τιμή στη λαική ίση με την τουλίπα και διπλάσια της ορχιδέας.

    Εγώ προσωπικά θα βολευτώ και με σούπερ λίπασμα απο τα τζάμπο δέντρα.
    Αυτοί που δεν έχουν τη δυνατότητα όμως και χρειάζονται αυτό το 10% που δίνει το λίπασμα θα κλαψουν.
    Στη λαική μου έχει 200χτ και μάλλον θα ανέβει και άλλο.

    Αυτό βέβαια δεν έχει άμεση σχέση με το εβέντ το οποίο μου αρέσει πολύ, αλλά αναδυκνύεται μέσω αυτού.
     
  15. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Πολύ σωστό σε βρίσκω.
    Καλή επιτυχία στο δρώμενο.
     
    Αρέσει στους GEPPO1, kolokythopitas και xristos-ale3andros.
  16. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    1η ανθοδέσμη στο λαγουδάκι και 5000 ΧΤ
    τι να πω??
    τα καλύτερα έρχονται (?)
     
    Αρέσει σε yelander10, *mava*, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  17. ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ

    ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ Γνώστης του φόρουμ

    Καλησπέρα σε όλους!
    Πιστεύω και γω ότι είναι ένα πολύ ωραίο, συναρπαστικό και διαφορετικό event απ' ότι μας έχουν συνηθίσει μέχρι τώρα. Σε γενικές γραμμές, τα φυτά είναι σε λογική ποσότητα, το ρολόι δε μας κυνηγάει, ο μύλος είναι διπλός, τα λαγουδάκια φανταστικά με τα δωράκια τους, όσο για τη φασολιά που είναι και ο κύριος στόχος μας, ούτε λόγος. Βέβαια στη λαική γίνεται χαμός, αλλά αυτό είναι μες το πρόγραμμα.
    Η ποσότητα των αναδυόμενων δεν είναι μεγαλη και βλέπω πως βγαίνουν αρκετά σε κάθε χωράφι και όχι 3 με 5 που είχαμε στο προηγούμενο event.
    Εχω την αίσθηση, ότι όλη η φιλοσοφία αυτού του δρώμενου είναι ένα δωράκι απ'την εταιρία σε μας και θα είναι για όλους μας ευχάριστο και χαλαρό στο τέλος. Αρκεί να έχουμε τη "ματιά" και τη διάθεση για να το δούμε και μεις έτσι.
    Καλή επιτυχία σε όλους!
     
    Αρέσει σε *mava*, gtrullis, GEPPO1 και 11 σε άλλους.
  18. heavymetal7

    heavymetal7 Έμπειρος

    γεια σας παιδια νομιζω και πρεπει (αν μπορειτε) πως ολοι να μαζεψουμε 100 μπουκετα και να τα δωσουμε ολα μαζι ετσι θα τα παρουμε ολα και μετα αν εχουμε ωρα παιζουμε με τα λαγουδακια
     
    Αρέσει σε kostas350, mar, leyteris205 και 2 σε άλλους.
  19. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ενα μικρό τιπ για τους φτωχούς αγρότες...:cry:
    Στο κατάστημα σπόρων η ορχιδέα έχει 30χτ και η τουλίπα 82χτ και μπορείτε να αγοράζετε μέχρι 100 σπόρους απο το καθένα την ημέρα.
     
    Αρέσει σε *mava*, GEPPO1, dora196501 και 5 σε άλλους.
  20. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    Εγώ έχω καταλάβει ότι όσο δίνεις ανθοδέσμες στα λαγουδάκια (που για να λέμε και την αλήθεια είναι και το πιο ενδιαφέρον) τόσο προχωράει η μπάρα του καθενός.
    Εγώ μια ανθοδέσμη που έχω δώσει, φαίνεται και στην μπάρα.
     
    Αρέσει στους GEPPO1, nana και kolokythopitas.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.