Συζήτηση "Το εξπρές της φάρμας"

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την *Persa*, 12/5/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. μαρω69

    μαρω69 Έμπειρος

    Σε εμένα το τρενάκι στάθηκε πολύ γενναιόδωρο. Σε τέσσερα τρενάκια έλαβα 2 (ναι δυο) αρωματοπωλεία, ένα κόκκινο στάβλο αλόγων και ένα κίτρινο κουρείο λαγών.Και σταματώ εδώ για να μην προκαλέσω άλλο την τύχη μου.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, verybadfarmer, GEPPO1 και 6 σε άλλους.
  2. psipsi1978

    psipsi1978 Αναλυτής του παιχνιδιού

    ειπα να μην συνεχισω αλλα φτιαχνω υφαντηρια και δινω..παντως εχει πεσει πολυ σκυλοκατασταση...μεχρι τωρα καστορας++,και 5 κυνοτροφεια συνολο..οποιος θελει σκυλι για κατοικιδιο να τον εχω στα υποψη...αμα συνεχισω να τα παιρνω θα τα ξαναβαζω πισω στο τρενο.αμαν!
     
    Αρέσει σε kitsena, kolokythopitas, verybadfarmer και 5 σε άλλους.
  3. dionmilia84

    dionmilia84 Προχωρημένος

    δεν με χαλασε καθολου!
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε ΒΗΜΑΣΩΤΑ, kolokythopitas, verybadfarmer και 8 σε άλλους.
  4. geoba

    geoba Ειδικός του φόρουμ

    λοιπον, αυτο με το τυχαιο καποιων δρωμενων εχει καταντησει εκνευριστικο. και καλα, με τους μυστ. σταβλους και τα μυστ. δεντρα, το πηραμε το μηνυμα. εφοσον πωλειται το ''πακετο'', να μην τυχαινεις τον νεο σταβλο ή το νεο δεντρο παρα μονο με παρα πολλες αγορες (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων - ετσι για να δικαιολογειται το ''τυχαιο''). αλλα η ιδια λογικη ομως βρε παιδια και σε δρωμενα που δεν απαιτουν αγορες (τουλαχιστον αμεσες), οπως το νεο εξπρες και που προυποθετουν προηγουμενες αγορες, νομιζω οτι ειναι παρα πολυ. θυμιζει τιμωρια!
    εχω φορτωσει το τρενακι 20!!! φορες και εχω ανοιξει μεχρι τωρα τα 16 φορτια και φυσικα αρωματοποιειο πουθενα. αντιθετως γεμισε η φαρμα μου (με φωτεινη εξαιρεση εναν ροζ σταβλο αλογων) με καστορες++ και ποντικια πασης φυσεως. και οχι μονο σε αυτο το δρωμενο. και στα δυο προηγουμενα τα ιδια ακριβως. στο τελος θα γεμισουν οι φαρμες μας με ξυλοφραγματα και θα παθουμε πανουκλα απ' τα πολλα ποντικια.
    ειναι τουλαχιστον εκνευριστικο να διαβαζω οτι με δυο φορτια καποιοι βρισκουν ενα ή και δυο αρωματοποιεια, σε τεσσερα αλλοι βρισκουν δυο κοκ και καποιοι να φορτωνουν 20 και 30 φορες το τρενο και 0. δεν εχω κατι με τους συμπαικτες μου. ισα-ισα να τα χαιρονται αυτα που ετυχαν και καλως τα ετυχαν. το ''τυχαιο'' στηλιτευω και απευθυνομενος στα παιδια που μας διαβαζουν και μεταφερουν τις αποψεις μας και τις γκρινιες μας στην εταιρεια, να προτεινουμε μηπως την απαναπαραμετροποιηση του ''τυχαιου''? δηλαδη αν η εταιρεια αποφασισε να ειναι η πιθανοτητα αποκτησης ενος αντικειμενου 0,10 τοτε καποιος που κανει 19 προσπαθειες να το παιρνει τουλαχιστον μια φορα, αυτος που θα κανει 20 να το παιρνει δυο φορες τουλαχιστον ενω αυτος που θα το κανει 3 φορες να εχει καποια πιθανοτητα να το βρει σε μια. ετσι τουλαχιστον αντιλαμβανομαι εγω (και οχι μονο- και τα μαθηματικα το ιδιο λενε) την συχνοτητα στις πιθανοτητες. ετσι για να μην δημιουργουνται ανισορροπιες στο παιγνιδι, περι των οποιων πολλοι κοπτονται και φειδωλως δικαιολογουν ακομη και εσφαλμενες αποφασεις της εταιρειας, που η ιδια αναγκαζεται να παρει πισω (η ιστορια με τα αστερακια). για να μην αναφερθω και στο αλλο τρενακι: την δενδροστοιχια, που δεν μας εχει επισκεφθει εδω και πανω απο χρονο, αν δεν με απατα η μνημη μου. ή μηπως αυτο δεν δημιουργει ανισορροπιες στο παιγνιδι, ιδιαιτερα στα μικρα επιπεδα? και για να προλαβω σχολια δεν παραπονιεμαι για τον εαυτο μου γι' αυτο. εχω περι τα 75 τζαμποδεντρα - αρκετα για να μην παραπονιεμαι προσωπικα (αν και μερικα ακομη δεν θα με χαλουσαν καθολου). αλλα μαλλον κι αυτο εχει καποια λογικη εξηγηση. επεσαν οι πωλησεις σε σλ, τλζ και σλζ? και λοιπον? αφου η εταιρεια και βρισκει τροπους και σιγουρα μπορει να βρει τροπους να μας/τους τα παιρνει. γιατι τοση αδικια λοιπον στα φρεσκα επιπεδα?
    αυτα χωρις να περιμενω και καποια απαντηση και αν υπερεβην τα εσκαμμενα και προσεβαλα εταιρειες, προσωπα και καταστασεις να με τιμωρησετε και εσεις σκληρα. ειτε ετσι ειτε αλλιως τιμωρω κι εγω τον εαυτο μου εδω και καιρο.
     
    Αρέσει σε kitsena, fisherman65, monolith2 και 23 σε άλλους.
  5. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα από ακόμη μια παραπονεμένη αγρότισσα...
    κυνοτροφεία και πορτοκαλί γαλακτοκομείο κατσίκας!!!! Μα είναι δυνατόν;;;
    Δίνω εργαστήρια πορτοκαλί και στάβλους αγορασμένους με φιορίνια και μου δίνει αυτά;;; Έλεος!!
     
    Αρέσει σε eleniste, kitsena, kolokythopitas και 8 σε άλλους.
  6. geoba

    geoba Ειδικός του φόρουμ

    και προς επιβεβαιωση των παραπανω σχολιων μου, ενας ακομη καστορας++
    πως???
     
    Αρέσει σε kitsena, kolokythopitas, verybadfarmer και 4 σε άλλους.
  7. psipsi1978

    psipsi1978 Αναλυτής του παιχνιδιού

    εγω σας το ειπα.εχει πεσει επιδημια με τα κυνοτροφεια,κατι σαν ανεμοβλογιά..αρχιζω και εκνευριζομαι πολυ ομως..κι αλλο μου ηρθε
     
    Αρέσει σε kitsena, kolokythopitas, verybadfarmer και 7 σε άλλους.
  8. t.n.s

    t.n.s Προχωρημένος

    στα 6 που εκανα 2 πορτοκαλι σκυλια 1 κανονικο 1 κοσμηματοπωλει πορτοκαλι 1 σουξε και 1 εργαστηριο πεταλουδας! καθολου ασχημα!
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, gtrullis, ariadnim και 4 σε άλλους.
  9. ingridv

    ingridv Ενεργός συντάκτης

    Μετά από καμιά 10αριά δρομολόγια του τρένου και αφού χάλασα ένα σωρό τζαμπόσταυλους και μυστιριώδη σταύλους, κατέληξα να συμφωνήσω με τον ΑMSakis που λέει ότι δεν αξίζει να τα δίνουμε αυτά που έχουμε για να πάρουμε αναβαθμίσεις. Αλλά αφού επιμένουμε μήπως και πετύχουμε το αρωματοποιείο, ο πιο φτηνός τρόπος, είναι να φτιάξετε με τα λιγότερα υλικά 4 υφαντήρια χαλιών καμήλας (4x260) + 1 εκκολαπτήριο κότας (1x150) +1 σταύλο καμήλας (60) (αγορά) = 1250
    Καλή επιτυχία σε όσους επιμείνουν ...
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, verybadfarmer, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  10. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    καλησπερα παιδια. εχω δωσει μεχρι τωρα 3 φορτια και εχω παρει ενα πορτοκαλι κουρειο λαγων (ναι καλα ξετρελαθηκα) και μια πιστα ταρανδων (αρκετα καλο) και το τριτο το περιμενω. οπως σας ειχα πει και στην αρχη, εδωσα μονο κατι κιτρινους αραχνιασμενους και σταβλους+ απο το νησι. ουτε εργαστηρια, ουτε μυστηριωδη, ουτε φυσικα τσαμποσταβλους και φυσικα δεν προκειται να χαλαλισω ουτε εναν απο αυτους. και μαλλον εδω τελειωνει για μενα αυτο το εβεντ, το οποιο το επαιξα χωρις κεφι, μιας και οι απαιτησεις ηταν μεγαλες. για μενα προσωπικα καλυτερα να κανει χρονια για να ξαναρθει (οταν θα εχω φτασει στα 70, ειναι καλα νομιζω) με αυτες τις προυποθεσεις δηλ 1250 ποντους οταν οι σταβλοι οι κοινοι κανουν 10 και 20 ποντους. το αλλο εξπρες που παιζαμε εως τωρα, μαλιστα ειχε ενδιαφερον και ηταν και βατο σχεδον απο ολους. καλο ξημερωμα και καλη τυχη σε οσους συνεχιζουν!!
     
    Αρέσει σε kitsena, kolokythopitas, EarthQuake7 και 10 σε άλλους.
  11. stravoksilo69

    stravoksilo69 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα παιδιά. Από τα 5 φορτία που έχω δώσει πήρα κουρείο λαγών πορτοκαλί <----- δεν τρελάθηκα, πίστα ταράνδου ( τα άλλα 2 τα θυμάμαι ), όμως πήρα αρωματοπωλείο!!!! Φυσικά συνεχίζω το παιχνίδι γιατί έχω πόσους πολλούς σταύλους και προσπαθώ να τους ξεφορτωθώ.
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, kolokythopitas, verybadfarmer και 4 σε άλλους.
  12. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Αμα δεν έχεις πάρει κίτρινο κοτέτσι δεν έχεις πάρει τίποτα!!!!:wuerg:
    Μόνο του το βάζεις πίσω στο τρένο και τρελλαίνεται το κοντέρ.. στραβώνουν οι ράγες απο το φορτίο.

    Προσωπικά συμφωνώ με αυτά που λέει η GEPPO1 παραπάνω.
    Καλή τύχη σε αυτούς που συνεχίζουν.
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, kitsena, monolith2 και 5 σε άλλους.
  13. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Προσωπική μου γνώμη είναι να μην δώσεις ούτε τα υφαντήριά σου χαλιών καμήλας μιας και για να τα αποκτήσεις πρέπει να δώσεις εργαλεία και το σημαντικότερο... τα χρειάζεσαι ακόμη. Επιμένω σ' αυτό που είχα γράψει... καλύτερα να σπαταλήσετε χορτοτάλιρα αγοράζοντας στάβλους βραδύποδα και να συμπληρώσετε με εργαστήριο παραγωγής πούπουλων παπαγάλων που είναι πλέον άχρηστοι.

    Εγώ αφού έχω ξοδέψει περίπου 3.οοο.οοο χορτοτάλιρα πήρα επιτέλους το πολυπόθητο εργαστήριο πεταλούδας, τρία εργαστήρια ταράνδου και όλα τα υπόλοιπα αναμενόμενα λιγότερα άξια δώρα. Όσο έχω χορτοτάλιρα θα συνεχίσω μιας και θα μπορέσω να τα αναπληρώσω σχετικά γρήγορα.

    Καλή επιτυχία και συνέχεια σε όλους... όσους συνεχίζουν.
     
  14. maniotis

    maniotis Ειδικός του φόρουμ

    σημερα το πρωι ανοιξα 6 φορτια(4 σκυλια 1κιτρινη ψαριων 1 καστορας++)στην αλλη μου φαρμα ανοιξα 3 φορτια(2 αρωματοποιια 1 πιστα ταρανδου)μηπως οι προγραματιστες του δρωμενου να δουν λιγο το θεμα των πιθανοτητων?καλημερα σε ολους τους αγροτες
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, kitsena, kolokythopitas και 5 σε άλλους.
  15. billoulakos

    billoulakos Ανερχόμενος συντάκτης

    Παντως πραγματικα, μερικες φορες οσο υπομονη και να εχεις στο τελος σου τη δινει... εχω φτιαξει στο τρενο καμια 15αρια σταυλους, και γεμισα σκυλια, κιτρινες και πορτοκαλι αναβαθμισεις... Συνεχιζω να δω που θα παει...
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, kitsena, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  16. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Λογικό να σε κυνηγούν τα σκυλιά αφού είσαι γατούλα psipsi μου!
    Εμένα έρχονται διάφορα άσχετα -ούτε που τα θυμάμαι- μόνο μια πίστα ταράνδου (που είχα ήδη 1) και νομίζω (αν δεν ήταν από σταβλάρχη) ροζ λαγοί, σε πολλά που έχω βάλλει. Φυσικά πήρα και 2-3 σκυλια, όπως και κάστορες ++ και ότι αναφέρετε παραπάνω, εκτός από το πολυπόθητο.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 15/5/15
    Αρέσει σε rodaggelos70, kitsena, kolokythopitas και 3 σε άλλους.
  17. rodaggelos70

    rodaggelos70 Ανερχόμενος

    και εγω πετυχα αρωματοποιειο και επειδη δεν ηξερα τι ειναι δεν εδωσα σημασια χαχαχαχαχ!!!!τωρα ομως ξερω και χαιρομαι ιδιαιτερα
     
    Αρέσει σε ΒΗΜΑΣΩΤΑ, kolokythopitas, ariadnim και 2 σε άλλους.
  18. FARMERLENA65

    FARMERLENA65 Διοικητής του φόρουμ

    κίτρινα έβαλα, κίτρινα πήρα! λιμνούλα κόι κίτρινη:wuerg:... έβαλα άλλο ένα φορτίο και βλέπουμε...
    Φύτεψα και λουλούδια στο δάσος μήπως και τραβήξω τις πεταλούδεςxD
     
  19. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    Δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι χαρούμενη ή όχι. 19 φορές έφυγε το τρένο αρωματοποιείο πουθενά, από την άλλη πάλι ήρθαν 2 ωραιότατοι ροζ στάβλοι αλόγων και προβάτων. Ευτυχώς εχει αρκετές ώρες διάρκειας ακόμη και θα το παλέψω.
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, kitsena και 5 σε άλλους.
  20. psipsi1978

    psipsi1978 Αναλυτής του παιχνιδιού

    καλημερα σημερα μου ηρθε μυλος υφασματων που δεν ειχα..κατι ειναι κι αυτο...
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, kolokythopitas και 5 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.