Συζήτηση - Αναβάθμιση Bahamarama

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την .*Hazel*., 15/4/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR


    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!
    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για την

    Αναβάθμιση Bahamarama

    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων.
    Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Νέο-περιεχόμενο-στο-bahamarama.17391/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις για τα Προϊόντα Bahamarama εδώ
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Περιεχόμενο-bahamarama.17389/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις για τον Αρχαίο ναό των πιθήκων
    εδώ

    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Αρχαίος-Ναός-των-πιθηκών.17390/

    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση!


    [​IMG]

    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  2. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    πολλά και ωραία πράγματα προστέθηκαν στο νησι !!! δεν είναι κοραλλιογενής ύφαλος βέβαια. αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Οι απαιτούμενες χρ. μπανάνες αν τις μέτρησα καλά είναι 574, θέλει προσοχή και σκέψη που θα δώσουμε τις πολύτιμες μπανάνες μας. Προσωπικά θα ξεκινήσω από το τουκαν και μετά από τα φυτα που δεν είναι στην 10η κάμαρα. Ωραία θα ήταν πάντως να είχαμε και έναν ακόμη χώρο να στριμώξουμε τα καινούρια μας αποκτήματα. ;)
     
    Αρέσει σε Mahi_tr, maria071966, LILA413 και 14 σε άλλους.
  3. billoulakos

    billoulakos Ανερχόμενος συντάκτης

    'Αντε λίγο να ζωντανεύουμε :)8):)
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, kitsena, skareleni και 5 σε άλλους.
  4. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Επιτέλους και κάτι νεο, χάρηκα πολύ μ αυτά που διάβασα. ;)
     
    Αρέσει σε Gulit1, βιβη.2003, skareleni και 6 σε άλλους.
  5. ΒΗΜΑΣΩΤΑ

    ΒΗΜΑΣΩΤΑ Επίτροπος του φόρουμ

    Καλησπέρα!
    Μπορεί τελικά όλα όσα είχε προαναγγείλει η Γυάλινη Σφαίρα να μην ξεκλειδώνονται από τον Ξυλοπόδαρο (κατσικοπόδαρο; ) Γάτο στο Ναό των Πυλών αλλά στο Ναό των Πιθήκων, όμως επιτέλους η ανανέωση του Μπαχαμαράμα είναι προ των πυλών. Είναι ριζική, γενναία, πλούσια, αλλάζει όψη στο νησί χωρίς άλλα μυστηριώδη δενδρύλλια, αξιοποιεί άμεσα τους καρπούς των δέντρων στις τελευταίες κάμαρες, δίνει έμμεσα ώθηση στα προϊόντα του νησιού γενικά, νέα προοπτική στο επάγγελμα του Αλχημιστή και ίσως οι δύο ασημένιες πλάκες στο ημερολόγιο Τίκι να κρύβουν τα καινούργια δέντρα. Από την άλλη, κάποιοι συναγρότες θα δυσκολευτούν με το μεγάλο αριθμό των χρυσών μπανανών που συνολικά απαιτούνται και βέβαια, τώρα πια επιβάλλεται ένας ακόμη χώρος για να φιλοξενήσει όλες αυτές τις ομορφιές.
    Άβε ανανέωση, οι [​IMG] σε χαιρετούν!
     
    Αρέσει σε maria071966, LILA413, Gulit1 και 15 σε άλλους.
  6. kikijimy

    kikijimy Ενεργός συντάκτης

    χωραφακια θα παρουμε για να βαλουμε τα καινουρια καλουδια η θα τα στιβαζουμε στα υπαρχοντα!!
     
    Αρέσει σε Gulit1, βιβη.2003, -foivos2000- και 7 σε άλλους.
  7. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    καλησπέρα
    καταιγισμός από νέα είδη στο νησί , τα οποία σαφώς αλλάζουν την φιλοσοφία και τη στρατηγική μας
    8 νέα φυτά , το τουκάν και 5 δέντρα μας έρχονται και αναρωτιέμαι αν ήταν ανάγκη για τόσα πολλα ??
    δε θα σχολιάσω κάτι για τα φυτά και το τουκάν γιατί προσωπικά μου είναι αδιάφορα ως παίκτης.
    θα μείνω στα δέντρα τα οποία είναι η κινητήριος δύναμη του νησιού μου απο θέμα συγκομιδής καρπών και πόντων.
    εδώ έχουμε την εξής πρωτοτυπία (μετά το φελλόδρυ της βασικής ) .Και τα 5 νέα δέντρα δεν ακολουθούν το γνωστό χρονικό όριο των 20 - 18 και 12 ωρών .
    Ιδιαίτερη εντύπωση μου προκάλεσε το 6ωρο ΧΧΛ ταμαρίλλο και ακολούθως τα υπόλοιπα δέντρα τα οποία έχουν ενδιαφέρον απο άποψη αξίας καρπών και πόντων απο τα πιο πολλά μαζέματα που προκύπτει λόγω μειωμένου χρόνου ωρίμανσης.
    Από εδώ και μετά όμως αρχίζουν οι ενστάσεις μου.
    Για να κερδίσει ο παίκτης τα μέγιστα απ αυτά τα δέντρα πρέπει οπωσδήποτε να έχει πακέτο πρίμιουμ , αλλιώς είναι "δώρο - άδωρο" αν δεν μπορεί να μαζεύτει το δέντρο στην ώρα του .
    Η εταιρία -εμμέσως- αυτό στόχευε να πετύχει , την αύξηση πωλήσεων πακέτων πρίμιουμ.
    'Αλλη ένσταση μου είναι η ολοένα και μεγαλύτερη τιμή αγοράς των κορυφαίων ΧΧΛ δέντρων . 520- 570 φιορίνια το ένα είναι εξωφρενική τιμή , ακόμη και με έκπτωση 50% τα σχεδόν 300 φιορίνια δεν παύει να είναι 10 ευρώ πραγματικά χρήματα.
    Αυτό όμως από την άλλη κάνει πολύ ελκηστικά και φτηνά τα μυστηριώδη φυντάνια !!!
    Δηλαδή η εταιρία ανεβάζοντας συνεχώς τις τιμές δεν προσδοκά αύξηση πωλήσεων απο τα δέντρα αλλά από τα φυντάνια
    Παράλληλα ξεπερνά το βασανιστικό πρόβλημα χώρου που επικαλλείται ο παίκτης ο οποίος δεν αγοράζει φυντάνια
    Κάθε 2μηνο λοιπόν ο παίκτης θα έχει "κίνητρο" να τύχει ένα νέο συλλεκτικό δέντρο και πέντε ΧΧΛ απο τα νεοεισερχόμενα των 550 φιορινιών, με μόλις 5 φιορίνια . Θα ξεχάσουμε για λίγο το πρόβλημα του χώρου απ την επιθυμία μας να τα τύχουμε !!!
    Αλλη παρατήρηση μου έχει να κάνει με το δέντρο πλουμέρια στην ΧΧΛ εκδοχή του , το οποίο στον πίνακα αναγράφεται με 130 π.ε. ενώ θα έπρεπε να δίνει 230.
    Κλείνοντας τις πρώτες παρατηρήσεις μου θα έλεγα πως δεν ενθουσιάστηκα αλλά προβληματίστηκα πιο πολύ.
    Ο χώρος μας είναι περιορισμένος κι αυτό δεν άλλαξε ... τα 8 νέα φυτά δημιουργούν ακόμη πιο ασφυκτική κατάσταση σε όσους σπερνοφυτεύουν ( ισως αυξηθούν οι πωλήσεις βοηθών ) ... τα 5 νέα δέντρα έρχονται να ταράξουν την σειρά - τάξη στις ώρες που κάποιος προγραμμάτιζε μέσα στην ημέρα του να μπει στο παιχνίδι (αλλά το πρίμιουμ του λύνει αυτό το πρόβλημα) και όλα όσα ακόμη είπα με κάνουν επιφυλακτικό έως αρνητικό σε μια πρώτη εκτίμηση αυτού του "νέου περιεχομένου" του νησιού....
    Θα ήμουν ευχαριστημένος με 2-3 δέντρα ανώτερα του γκότζι σε πόντους και αξία καρπών , με 2-3 φυτά αξιοποιήσημα πολλαπλα και ελεγχόμενα και ολ αυτά μαζί με έναν νέο χώρο !!!!
    Ολα αυτά μαζί που ήρθαν(14) με αλλοπρόσαλο χρόνο ωρίμανσης τα δέντρα και δίχως νέο χώρο , άγχος και μεγαλύτερο πρόβλημα μου δημιουργούν παρά χαρά και ενθουσιασμό. δεν μου έλειπε δλδ κανένα απ αυτά τα 14...με 3-4 θα ήμασταν όλοι ok .
    Η καθημερινή τριβή και χρήση μ αυτά θα διαμορφώσει μια πιο ξεκάθαρη άποψη μου μετά απο λίγο χρόνο.
    Ως επίλογο θέλω να επισημάνω δυό πράγματα ακόμη...
    Η βασική φάρμα αφέθηκε στη μοίρα της , έχει να δει αλλαγές , νέο φυτό και δέντρο κάτι χρόνια
    Όπως στη μοίρα του αφέθηκε και ο φούρναρης , παλαιότερο και εξ αρχής αδικημένο επάγγελμα (με αφορμή τη νέα συνταγή αλχημιστή)
    Πολύ μεγάλη υπερβολή λοιπόν τα 14 νέα είδη του νησιού και μεγάλη αδικία για όλες τις άλλες πτυχές του παιχνιδιού.
    Καλή συνέχεια σε όλους
     
    Αρέσει σε heavymetal7, maria071966, graganta και 16 σε άλλους.
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    καλησπέρα,
    Υπήρχε τυπογραφικό λάθος στον πίνακα το οποίο και έχει διορθωθεί. Η xxl αναβάθμιση δίνει 230 ΤΠΕ
     
    Αρέσει στους kitsena, jimixatz, Louisa και σε ακόμα ένα άτομο.
  9. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Ενδιαφέροντα τα νέα του νησιού.
    Τα νέα φυτά που έρχονται είναι πολύωρα και έρχονται να καλύψουν τη διαφορά στους χρόνους ωρίμανσης ανάμεσα στα φυτά του νησιού και της φάρμας. Για αναδυόμενα σε εβέντ, σίγουρα θα βοηθήσουν.

    Το τουκάν φαίνεται αρκετά όμορφο στα γραφικά. Καιρό είχαμε να δούμε καινούργιο ζώο στο νησί. Θα δώσει νέο χρώμα.

    Τα νέα δέντρα ευπρόσδεκτα. Είναι, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, ενδιαφέρον οτι όλα έχουν διαφορετικούς χρόνους ωρίμανσης.
    Δυστυχώς δε θα μπορέσω να το εκμεταλλευτώ γιατί η φάρμα μου λειτουργεί στο 12ωρο.
    Πάντος το απλό δέντρο Ταμαριλλο είναι 10ωρο, οπότε ταιριάζει... και η Αννώνη σχεδόν.
    Η ευκαιρία είναι εδώ πάντος και όποιος μπορεί ας την εκμεταλλευτεί.

    Υπάρχει βέβαια και η έκφραση "ελάτε, όλοι οι καλοί χωράμε".
    Ισως σε κάποια στιγμή όμως να δώσουμε και λίγο χώρο για να μην είναι όλοι τόσο στριμωχτά.
    Δεν λέω κάτι, αλλά μην πατηθούν τα φρούτα και δε μπορούμε να τα πουλήσουμε.
     
    Αρέσει σε maria071966, Gulit1, graganta και 18 σε άλλους.
  10. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    ρε παιδια χαλαρωστε ενα παιχνιδι ειναι. οποιος θελει να πληρωσει ας πληρωσει αλλιως βηματακι βηματακι ολα θα ερθουν με την σειρα τους. ολοι δεν εχουμε τοσες μπανανες ωστε να τα ανοιξουμε ολα με την μια!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε Mahi_tr, maria071966, Gulit1 και 11 σε άλλους.
  11. monolith2

    monolith2 Επιφανής του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλη την παρέα. Ψειρίζουμε την ψείρα ώρες ώρες. Περνάμε την ώρα μας όμορφα και διασκεδαστικά. Απλά περνάμε την ώρα μας!!! Όσο πιο πολλά έρθουν στο νησί τόσο πιο ενδιαφέρον θα γίνει. Χώρος έχει ήδη προστεθεί εδώ και αρκετό καιρό. Ώρα να αυξήσουμε τα ζώα, τα φυτά και τους καρπούς του νησιού. Τόσες μπανάνες έχουμε!! Καλώς να έρθουν γιατί νομίζω ότι το νησί είναι αδυναμία αρκετών από εμάς. Καλή συνέχεια.:)
     
    Αρέσει σε heavymetal7, maria071966, Gulit1 και 12 σε άλλους.
  12. verybadfarmer

    verybadfarmer Ενεργός συντάκτης

    πολύ χάρηκα!!!!ανυπομονούσα!!!
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε heavymetal7, maria071966, ΒΗΜΑΣΩΤΑ και 13 σε άλλους.
  13. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Αραγε θα ανοίγουν τα δέντρα κατά την κρίση μας ή θα πρέπει για να ανοίξουμε κάποιο να έχουμε ανοίξει πρώτα τα προγούμενά του; Και φυσικά δεν είναι ανάγκη να τελειώσουμε με τη μία. Αυτά τα φυτά είναι μια κάποια λύση.
     
    Αρέσει σε maria071966, monolith2, skareleni και 4 σε άλλους.
  14. alexandrosa

    alexandrosa Ενεργός συντάκτης

    Καλησπερουδια σας!!!!!! τι να σας πω πολυ χαρηκα την αλλαγη αυτη στο νησι.Εκανα αυτο που λεμε στα ελληνικα shopping therapy επεφταν τα χαρτοταληρα συννεφο,οι μπανανες δε με χαλασαν εχω και περισευμα.τωρα βιαζομαι να δω τα χρωματα καρπων και φυτων. το φτερωτο μμμμμ γλυκα ελπιζω να ειναι μονο λιτοδιαιτο.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/4/16
    Αρέσει σε Nantia123, monolith2, dalaveri και 11 σε άλλους.
  15. xara2011

    xara2011 Εξαιρετικό ταλέντο


    καλησπερα χαλασα πολλες μπανανες και χτ για να τα αποκτησω και ηδη θερισα τα πρωτα φυτα !! .....πηρα λιγους σπορους απο ολα για να μου φτασουν τα χωραφια και περιμενω και τους καρπους των δεντρων ........fisherman65 στο δωματιο 10 πρεπει να τα ανοιξεις με σειρα τα δεντρα ....αφου φυσικα πληρωσεις των φορο (ειναι κλειδωμενο το δωματιο οπως θα διαπιστωσατε )
    Ας ειναι ,μου αρεσαν ολα πολυ χαιρομαι για αυτη την ανανεωση του νησιου ...ειχα βαρεθει ολο τα ιδια και τα ιδια !!!!xD
     
    Αρέσει σε Gulit1, ΒΗΜΑΣΩΤΑ, monolith2 και 7 σε άλλους.
  16. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα!
    Επιτέλους τα πολυπόθητα δέντρα και φυτά !! :inlove:
    Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί ζωντάνεψε το νησί και δεν με χαλάνε καθόλου οι διαφορές χρόνων των δέντρων. Άλλωστε μήπως δεν έχουν διαφορές χρόνων τα απλά , τα χλ και τα χχλ;;;
    Οσο για το τουκάν πανέμορφο!
    Να μαστε καλά να χαρούμε και αυτή την νέα αναβάθμιση του παιγνιδιού μας. Καλό βράδυ.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Gulit1, jimixatz και 7 σε άλλους.
  17. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    ευχαριστη αναβαθμιση του νησιου με καινουρια δεντρα φυτα σταυβλους καλα μαζεματα σε ολους!!!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε eleniste, Gulit1, jimixatz και 4 σε άλλους.
  18. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Ναι καλή ήταν η αναβάθμιση, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η σειρά στο Φυτευτήρι δεν ακολουθεί την πιο λογική οδό: από το συντομότερο στο πιο μακροχρόνιο...
     
    Αρέσει σε ioanna6929, graganta, jimixatz και 4 σε άλλους.
  19. jewel

    jewel Νέος ειδικός

    καλησπερα στους συναγροτες! παιδια θα ηθελα την γνωμη σας ειδικα των πιο εμπειρων....επειδη ειμαι 149 επιπεδο ακομα και οι μπανανες μου λιγοστες,τι μου προτεινετε να ξεκλειδωσω?φυτο?ζωο η δεντρο?
     
    Αρέσει στους jimixatz και skareleni.
  20. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Ε φυτά βέβαια για να μαζεύεις πόντους εμπειρίας και να αλλαζεις επίπεδα πιο γρήγορα!(298 επίπεδο είμαι)
     
    Αρέσει στους jimixatz και skareleni.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.