Ρυθμίσεις λογαριασμού

Η συζήτηση στο 'Γενικά προβλήματα' ξεκίνησε από τον/την maria_palou, 27/9/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Όμορφο μεσημέρι Κυριακής!
    Στη προσπάθεια μου ,να αλλάξω password αντιμετώπισα πρόβλημα με το e-mail μου!
    Όπως είχα αναφέρει και παλαιότερα,ο λογαριασμός μου δημιουργήθηκε από τη διεύθυνση της Lazyland και το ιστότοπο του in.gr και δεν μου ζητήθηκε e-mail επιβεβαίωσης παρά μόνο password.Όταν μου είπατε οτι δεν έχω έγκυρη ηλεκτρονική διεύθυνση και είδα ,πράγματι είδα κάτι τέτοιο ***********.σας είχα ζητήσει να με βοηθήσετε να αλλάξω και να δηλώσω την διεύθυνση μου και το κατάφερα.Πίστευα λοιπόν οτι όλα είναι διορθωμένα..είχα επικοινωνήσει πολλές φορές με την υποστήριξη,όπως και είχα αλλάξει τον κωδικό μου...
    Σήμερα λοιπόν που προσπάθησα να αλλάξω κωδικό,διαπίστωσα οτι επανήλθε η παλιά άκυρη διεύθυνση και δεν μπορώ να αλλάξω και να βάλω την έγκυρη καθώς μου ζητάει κωδικό της άκυρης που δεν έχω!
    Πως μπορούμε να επαναφέρουμε το κανονικό μου e-mail?
    Σας ευχαριστώ γράψτε μου όποτε έχετε χρόνο.
     
    Η τελευταία επεξεργασία έγινε από συντονιστή: 27/9/20
  2. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλησπέρα

    Όπως έχεις λάβει απάντηση πολλάκις από την υποστήριξη, εφόσον έχεις κάνει εγγραφή μέσω άλλης σελίδας, δεν μπορεί να αλλαχθεί το email. Δεν άλλαξε κάτι. Ισχύει η απάντηση που έχεις λάβει ήδη αρκετές φορές.
     
  3. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Ναι απλά υπήρξε μια περίοδος που μου είχατε κάνει δεχτό το δικό μου e-mail και μπορούσα να επικοινωνώ με την υποστήριξη ,όπως και να να αλλάξω κωδικό. Αυτό έγινε με τη δική σας βοήθεια. Τώρα γιατί δεν μπορώ?
     
  4. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Μάλλον έχεις μπερδευτεί.
    Ποτέ δεν αλλάχθηκε το εμαιλ αφού έχεις κάνει εγραφή μέσω άλλης σελίδας.
     
  5. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Η οποία σελίδα έχει πάψει να υπάρχει και χρησιμοποιώ τη κεντρική σελίδα του farmerama πλέον.
    Γιατί όμως ενώ είχα επικοινωνία με την υποστήριξη με του δικού μου e-mail και μπορούσα να αλλάξω τον κωδικό μου,ξαφνικά μετά από καιρό που θέλω να τον αλλάξω δεν μπορώ?
    Θέλω να αλλάξω κωδικό στη φάρμα μου,και δε μου δίνει πλέον τη δυνατότητα αυτή.Γι'αυτό σας ρωτάω.
     
  6. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Επικοινώνησε με την υποστήριξη να το ελέγξει.
     
  7. maria_palou

    maria_palou Βετεράνος του παιχνιδιού

    Θα προσπαθήσω, ευχαριστώ καλό βράδυ
     
  8. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Παρακαλούμε.

    Το θέμα προωθήθηκε στην υποστήριξη και κλείνει.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.