Περί λόγων και διαλόγων

Η συζήτηση στο 'Οι παίκτες και παίκτριες' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 26/11/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    πφφφ όλο δουλειές...
    ορίστε για το νερό
    [​IMG]
    γιατί είναι πολύτιμο και δεν το σπαταλάμε

    αλλά για την πρίζα
    [​IMG]
    άκρη δεν βρήκα :oops:
    Άλλη φορά να αφήνετε οδηγίες :mad:

     
    Τελευταία επεξεργασία: 26/11/15
    Αρέσει σε BlKY11, maria071966, GEPPO1 και 6 σε άλλους.
  2. Παυλής

    Παυλής Νέος ειδικός

    Καλημέρα !
    Καλή δύναμη ! Καλή πορεία !
    Καί μια και είπατε για πυροτεχνήματα !

    [​IMG]


    Καλή συνέχεια !
     
    Αρέσει σε skareleni, maria071966, GEPPO1 και 10 σε άλλους.
  3. ath

    ath Επίτροπος του φόρουμ

    Καλημέρα σε όλους σας. Τι ωραία έκπληξη ήταν αυτή; Από παλιούς παίκτες να βγάζουν από το σεντούκι τους παλιές όμορφες αναμνήσεις πως ήταν η φάρμα πριν και πως τώρα. Πολλά μπορώ να πω τα είχα ξεχάσει αλλά μου τα θυμίσατε με τις φωτογραφίες που ανεβάσατε. Για να πω την αλήθεια φωτογραφίες δεν έχω από τότε, τι κρίμα....
    ALCHEMIST όλα τα λεφτά ο δεινόσαυρος σου, τον εκπαίδευσες καλά βλέπω. Με χαρά κάνει αυτό που κάνει. Έτσι και εμείς οι δεινόσαυροι του 2010, είμαστε στην farmerama με πολύ αγάπη και ζωντάνια για αυτό το παιχνίδι.
    -Μaria 13- που την θυμήθηκες την βροχή; Δεν θέλω να την θυμάμαι, σαν να μην πέρασε ποτέ από την ζωή μου. Αυτές οι καθιζήσεις των χωραφιών ήταν ανυπόφορες. 8)
    Καλά αυτό με τα μίλια και το αεροπλανάκι; Πόσα μίλια μαζεύαμε για να πετάξουμε και να ανοίξουμε το bahamarama; Πόσο ανυπομονούσα να το ξεκλειδώσω και πόσο χαρούμενη ήμουν μόλις το πρωτοάνοιξα; Ανακουφίστηκα....
    Εύα ειλικρινά σου μιλάω, την πρώτη νύχτα της πανσελήνου , εσύ κοιμήθηκες έστω και 3 ώρες εγώ καθόλου!!!!!!Είχα γίνει και εγώ ένα με τα φαντάσματα
    ;).
    Κέλυ το έχω το χριστουγεννιάτικο φοίνικα όπως και πολλά άλλα διακοσμητικά που είναι στην φασολιά ή στην αποθήκη μου. Ανάρτησα φωτογραφία και μαζί με αυτά βρήκα και τότε τα πιο αγαπημένα μου για εκείνη την εποχή με την παγωμένη λίμνη. Αν θυμάμαι καλά δίνανε 30 ή 40 πε, πόσο ευτυχισμένη ήμουν για αυτά τα διακοσμητικά.
    [​IMG]

    Απλά...Ήταν παλιές καλές εποχές ....Και τώρα είναι ακόμα καλύτερη...
    Εμένα ξέρετε πραγματικά τι μου έλειψε; Εκείνος ο γλυκός βραδύποδας που πηγαινοερχότανε μπροστά στην φάρμα μας. Και όταν θέλαμε να φυτέψουμε, τον καημενούλη τον ξυπνάγαμε για να πάει πιο πέρα. Τότε ήταν που μας δίνανε και πολλούς bonus κωδικούς, γιατί κόλλαγε το σύστημα.
    Και αυτό που θυμάμαι (μετεγενέστερα) και γκρίνιαζα ήταν όταν πρωτοβγήκε ο νέος τρόπος φυτεύματος που μου είχε φανεί τόσο δύσκολο που τελικά εξελίχθηκε σε έναν εύκολο τρόπο φυτεύματος.
    Με τον βραδύποδα ή το νέο φυτευτήρι έχει κρατήσει κανείς φωτογραφίες;
    Σας μιλάω ειλικρινά θα περιμένω να σχολάσω από την δεύτερη δουλειά για να ξανά μπω να σας διαβάσω και να αναπολήσω τις παλιές καλές εποχές.
    Και κλείνω με το τελευταίο. Αναρωτιέμαι.... αν τώρα αναπολούμε τα 6 χρόνια φάρμας, στα 10 και στα 15 χρόνια, πόσα θα έχουμε να δείξουμε; Ας είμαστε όλοι καλά μέχρι τότε να τα λέμε και τα επόμενα χρόνια, με αγάπη και νοσταλγία. Γιατί σε αυτή την ζωή μόνο αυτό μένει : Οι καλές αναμνήσεις.
    Το είχα πει και σε μια παλιότερη ανάρτηση μου και το πιστεύω ακόμα, πως η farmerama είναι το παιχνίδι που έγινε λατρεία

    Σας φιλώ, σας χαιρετώ και ανυπομονώ για το βραδινό ραντεβού μου να σας διαβάσω. Σας ευχαριστώ που ανοίξατε την καρδιά σας και καταθέσατε όλες τις προηγούμενες εμπειρίες που ζήσαμε μαζί. Να τις θυμόμαστε -αναπολούμε οι παλιοί και να τις μαθαίνουν οι νεότεροι. Άντε ελάτε όλοι από εδώ να ξανά γίνουμε μια όμορφη αγαπημένη παρέα!!!!
     
    Αρέσει σε skareleni, maria071966, GEPPO1 και 7 σε άλλους.
  4. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλημέρα, καλημέρα! Μου είπαν να βάλω στην μπρίζα την καφετιέρα να ζεσταθεί ο χθεσινός καφές αλλά βλέπετε κάτι που να μην μοιάζει με μπρίζα;

    [​IMG]

    Και να σας πω οτι κι εγώ είμαι απο τους δεινόσαυρους της φάρμας και παίζω απο το 2010! Έκανα μόνο ένα διάλειμμα ενός έτους γιατί ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου σαν.... νεράιδα στο Fantasyrama αλλά η αγροτική ζωή με τράβηξε πάλι πίσω! Λέτε να έχει δίκιο η... ξυνουλίτσα που λέει πως ποτέ δεν ήμουν νεράιδα αλλα... τρολ;;;
     
    Αρέσει σε skareleni, ath, VeraNikol και 8 σε άλλους.
  5. marili_tav

    marili_tav Μόνιμος στο φόρουμ

    Καλημέρα σε παλιούς και νέους !!!!

    Καλορίζικο και καλοδιάβαστο, με πολύ αγάπη !!!

    [​IMG]
    Έφερα λίγα λουλούδια για το καλωσόρισμα και... μια ομπρελίτσα λόγω καιρού!!!

    Παυλή μου πόσο χάρηκα που σε είδα!!! Θυμάμαι παλιά στον ΑΣΦ και αργότερα στην

    λοτζέντα με όλους τους παλιούς φίλους...τον Μιχάλη, τον Μάριο, την Κατερίνα,
    τον Θωμά, την Γεσθημανή και πόσους άλλους...
    Τι κουβέντες κάναμε!!! Μιλούσαμε για το παιχνίδι (λίγο), για την καθημερινότητά

    μας, τα παιδιά μας, τις βόλτες μας ,τι θα μαγειρέψουμε (αλλάζαμε και συνταγές... ),
    για ότι μας απασχολούσε !!
    Θυμάμαι τα πολύχρωμα σεντονάκια μου!!! Εκεί να δείτε κατεβατά σε μια ανάρτηση!!!!


    Είμαι και γω από τους δεινόσαυρους, όχι με το σχοινάκι...αππαπα.. είμαστε για τέτοια
    σε ...τέτοια ηλικία;;;
    Παίζω από τον Μάρτιο του 2010, όταν το μαρούλι είχε... πόσο... 0,01 λεπτό και η
    κότα ... 0,10 ;;; χαχαχα!!!


    Και επίσης για το καλό... έφερα μερικούς λουκουμάδες, φτιαγμένους από τα.... άξια χεράκια μου!!!
    [​IMG]
    Την γλύκα τους να έχουμε!!!


    Καλή συνέχεια στην μέρα μας !!!!

    Με πολύ αγάπη Μαιρούλα
     
    Αρέσει σε maria071966, ath, Παυλής και 10 σε άλλους.
  6. LILA413

    LILA413 Διοικητής του φόρουμ

    [​IMG]
    Καλημέρα σας !!!
    Καλορίζικο το θέμα και εύχομαι να εχει χαλαρά και ασυνέφιαστα ταξίδια
    Να προσφέρω με χαρά και το πρώτο ζεστό καφεδάκι της μέρας μας!!!

    [​IMG]
    Πόσες όμορφες στιγμές θυμήθηκα...:inlove: από τον Οκτώβριο του 2010 είμαι στο παιχνίδι,
    στο φόρουμ ήρθα πολύυυ αργότερα, αλλά το διάβαζα και με είχε οδηγήσει σε πολλές δύσκολες στιγμές...:music:

     
    Αρέσει σε ath, VeraNikol, kollitoi και 6 σε άλλους.
  7. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ


    χμμμ!!![​IMG]
    σωστα Λιζυ μου.:D
    αλλα μαζι με το" κουρεμα";)
    νομιζω οτι ηρθε και η αποστολη ¨ωρα για σαλατα" που ζηταγε "ενα καρο "μαρουλια...:oops:


    και μιας και μολις τελειωσε το ιβεντ θερισμου του 2015......:p

    [​IMG]


    πρωτο ιβεντ θερισμου !! :D
    αγνωστο στους περισσοτερους απο μας!!:eek:
    με δωρο το σκιουρακι!!








     
    Αρέσει σε skareleni, ath, antonis και 7 σε άλλους.
  8. LILA413

    LILA413 Διοικητής του φόρουμ

    Αυτά είχα καταφέρει να κερδίσω τότε:inlove:
    [​IMG]

    και είχα μια χαρά που είχα φτάσει έως εκεί:music:
     
    Αρέσει σε skareleni, ath, VeraNikol και 4 σε άλλους.
  9. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    [​IMG]


    Καλημέρα στην παρέα, καλέ μαζέψτε τα καλώδια...Καλωδιοθήκαμε εδώ μέσα :p
     
    Αρέσει σε VeraNikol, .eugenaki., *mava* και 2 σε άλλους.
  10. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλημέρα σας καλημέρα σας! :D

    Αναμνήσεις.....τι καλά!
    Λοιπόν μιας και τα λέμε, εγώ απ το πρώτο θερισμού.....μόνο το σκιαχτράκι έχω!
    Καλέ δεν ένοιωθα λέμε τότε! Χχαχαχαχχχαα!
    Απ το δεύτερο και μετά όμωςςς..... πήρα το αίμα μου πίσω! 8)

    Ακούστε λοιπόν την δικιά μου πορεία.... μέχρι το 32 επίπεδο....δεν ήξερα για γείτονες και έπαιζα μόνη.
    Αγόραζα κάνα δύο ενοικιαζόμενους να με βοηθάνε με το λιβάδι. Τότε υπήρχε μόνο το λιβάδι.

    Όταν έβρεχε.... είχα μάθει το κόλπο και έκλεινα τη φάρμα! Και έτσι σταματούσα τις καθιζήσεις καλέ!

    Στον πρώτο "δρακουλιάρη" , βλέπε ιβεντ πανσελήνου..... δεν μπήκα γιατί σκιαζόμουν! Χαχαχαχααα.... και στο δεύτερο και στο τρίτο μη σας πω.... xD
    Τώρα τι σκιαζόμουν; Ξέρω εγώ; Να μην χάσω τα κανονικά μου χωράφια; Κάτι τέτοιο!

    Για το νησί που μαζεύαμε μίλια για να πάμε, αν στέλναμε μηνύματα με τη ζωζώ.... χάναμε μίλια! Τώρα τι να σας πω; Ότι είχα ανακαλύψει το αεροπλανάκι και έπαιζα; Πόσο πίσω με πήγε!!!!!! Χαχαχαχαα
    Εχω να θυμάμαι ένα σωρό .... τι να σας λέω..... :D


    ΥΓ. Να μην αναρωτιέσαι.... τρολ είσαι.
     
    Αρέσει σε skareleni, ath, Παυλής και 10 σε άλλους.
  11. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Τι θυμηθηκα τώρα... Είχα μια φάρμα μισή μισή με την αδελφή μου και μάλιστα είχαμε και αγορίστικο όνομα! Εκείνη φύτευε μαρούλια για να τα δώσει στην αποστολή κι εγώ τα πουλούσα στη λαική να μαζέψω χορτοτάλιρα! Επικές μάχες για το πως είναι καλύτερα να διαχειριστούμε την φάρμα! Μέχρι που έφτιαξε η κάθε μια την δικιά της και βρήκαμε την ησυχία μας! Πάντως όταν δεν είχα χορτοτάλιρα πουλούσα μήλα! Σίγουρη λύση να βγάλει κανείς χορτοτάλιρα!

    Και προσοχή στα καλώδια! Κάποιο δικάμπουρο έχωσε την μουσούδα του χθες το βράδυ και τα ανακάτωσε όλα! Για καλό όμως το έκανε!

    [​IMG]
     
    Αρέσει σε skareleni, maria071966, ath και 11 σε άλλους.
  12. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Αχ! βρε 13 (μου το κόλλησαν χαχα) αυτη η εικόνα θα κατασχεθεί!
    Ήταν το 1ο ιβεντ που δόκιμασα τις αντοχές μου ναι είχε πέσει και λίγο ξενύχτι άλλα κατάφερα και το ολοκλήρωσα! Επίσης θέλω να πω ότι τότε δεν ήταν όλα τα διακοσμιτικα μόνιμα...εξου και τα καταναλωτικα αγαθα δηλ. περιορισμένης χρήσης διακοσμιτικα. αλλά ήταν πρωτοφανές ότι μπορουσαμε να τα μαζέψουμε π.χ τον χαρταετό καμια 300αριά φορές και όχι με 5 φορές όπως συνηθίζεται, ακόμη και τώρα όπως η χειμερία αρκούδα.

    υ.γ. εντάξει δεν θυμάμαι ακριβως τα νουμεράκια, ας το πάρουν σαν παράδειγμα οι καινούριοι

    υ.γ2. Α! ναι καλά καταλάβατε και εγω απο τους δεινόσαυρους είμαι του 2010 ποιο μήνα! Ε! δεν ξέρω! χαχα
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/11/15
    Αρέσει στον/ην kollitoi.
  13. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    καλημέρα σας !!!!
    προσοχή στα καλώδια , θα πάθουμε κανένα βραχυκύκλωμα και θα ανατιναχτούμε όλοι
    και με τέτοια βροχή όλα είναι πιθανά και τα έχετε και εκτεθειμένα !!!!!!!!!!!!!
    καλά *Kirki* εσύ σκιάχτηκες , εγώ που έπαιζα 5 μήνες και δεν είχα πάρει χαμπάρι την πανσέληνο !!!!!!
    και ναι το χαλάκι που έστρωσα κάτω από το δέντρο το πήρα από την -*thumbelina*- λίγο όμως ,από την άκρη
    δεν πιστεύω να κατάλαβε τίποτα!!!!!!!
     
    Αρέσει σε skareleni, GEPPO1, 2014chr και 6 σε άλλους.
  14. beliza

    beliza Νέος ειδικός

    αμα σου λεω οτι αν δεν ταιριαζαμε δεν θα συμπεθεριαζαμε χαχαχ κιρκη εγω ηξερα για τους γειτονες αλλα ηθελα να παιζω αρχικα μονη

    (το χειροτερο μου ηταν να ποσταρω στο φορουμ τοτε για να αναζητησω) και νοικιαζα κι εγω,

    τρεις μηνες αν θυμαμαι καλα μεχρι να μπω φορουμ αναγκαστικα σε κατι αλλαγες που εγιναν,
    ααα! τοτε το συστημα σου εστελνε και συγχαρητηρια για την ανοδο του επιπεδου, ειπατε οτι εστειλα ευχαριστω σε ολους τους γειτονες? νομιζα αυτοι μου τα στελναν
    και μη γελατε πληζ, αμαθο κοριτσακι ημουν!!

    καλημερα σας!!!
     
    Αρέσει σε skareleni, ath, Παυλής και 3 σε άλλους.
  15. bibina.2

    bibina.2 Προχωρημένος

    ουφφφφ!!!!! τα

    κατάφερα!!!!xD
    [​IMG] Το γυάλισα, κ σας το εφερα, βεβαια άδειο ειναι ακόμα, αλλά θα το γεμίσουμε,...δεν μπορούσα να το φέρω, γεμάτο.Ολοι οι του chat θα θυμούντε τον καζανίσιο!!xD
     
    Αρέσει σε ath, GEPPO1, LILA413 και 4 σε άλλους.
  16. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    καταρχην το ονομα μου ειναι Μαρια!!
    και εφοσον οπως λες το εχεις τελειωσει αυτο το ιβεντ μπορεις να μου πεις τι δινει ο σκιουρακος ?
    εγω τοτε μολις ειχα μπει στο παιχνιδι και δυστυχως ουτε καν ηξερα τι ειναι.o_O
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/11/15
    Αρέσει στους ath, antonis, LILA413 και σε ακόμα ένα άτομο.
  17. Kodessa

    Kodessa Δούκας του φόρουμ

    μια ομορφη καλημερα σε ολους και οπου να ειστε να χαμογελατε .[​IMG]
    απο τον απριλιο του 2010 το παιχνιδι μου εχει δωσει χαρες και λυπες αλλα ετσι εχει νοημα η ζωη με τα πανω της και τα κατω της
     
    Αρέσει σε ath, GEPPO1, LILA413 και 2 σε άλλους.
  18. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    έλα βρε μαρία το όνομα το ξέρω! Απλά διάβασα λίγο νωρίτερα ότι σε φώναζαν στο τσατ έτσι! ;)
    Ωστόσο τι θες να θυμάμαι μετά από 5 χρόνια; και επίσης που τον βλέπεις τον σκίουρο;
    αυτόν που κάνει τραμπάλα με την κολοκύθα λες; δυστυχώς τίποτα δεν έδεινε ναι υπήρχαν και τέτοια διακοσμητικά...
     
    Αρέσει στον/ην LILA413.
  19. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    Φανταζομαι.... λέω εγώ τώρα...ότι τελείωσε το ιβεντ η συμπαίκτρια μας απλά και δεν ερίξε στο κουβά να πάρει το σκίουρο.
    Φαντάζομαι ξαναλέω.... δεν γνωρίζω. Ο σκίουρος ήταν το έπαθλο για τους τοπ 500 και δίνει 50% πε, κάτι σαν τον φουρναράκο.
    Μη δίνει και 100% πε δεν ξέρω. Ειλικρινά δεν τον ξέρω καθόλου τον κύριο σκίουρα....
     
    Αρέσει σε ath, 2014chr, LILA413 και 4 σε άλλους.
  20. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    ο φουρναρακος...[​IMG]8)

    τοτε ειχα ριξει στον κουβα ολο μου το βιος για να ειμαι μεσα στους 500 αλλα φυσικα χωρις αποτελεσμα!!xD

    δεν ειχα ομως πολυ σχεση με την λαικη!!
    την λαικη την εμαθα απο ενα σπορακι που ειναι αστερι στην λαικη και την γνωρισα στο τσατ!!
    την πεταλουδα μας!!!:D


     
    Αρέσει σε ath, 2014chr, antonis και 4 σε άλλους.