Οι πειρατες της Bahamoθαλλασας

Η συζήτηση στο 'Ενημερώσεις & Ιδέες' ξεκίνησε από τον/την Stefoulini, 6/2/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    Καλημερα! Μολις μου ηρθε μια ιδεα κι ηθελα να τη μοιραστω μαζι σας. Θα εχετε παρατηρησει ολοι τη βαρκουλα και το καραβακι που φαινονται πανω στο νησι του θυσαυρου απο μακρια. Σκεφτηκα πως θα μπορουαμε να κανουμε ενα κλικ σε καποιο απο αυτα και αυτο το κλικ θα μας πηγαινε κατευθειαν σε μια αποστολη. Εγω καπως ετσι το σκεφτομαι: θα υπαρχουν τρεις αποστολες. Η πρωτη θα ξεκλειδωνει τη δευτερη, η δευτερη την τριτη και η τριτη τη βαρκουλα η το καραβακι. Οταν ολοκληρωνουμε μια αποστολη η βαρκουλα η το καραβι θα φαινονται ολο και πιο συναρμολογημενα. Επισης, για τις αποστολες θα χρειαζοματσε προιοντα, φυτα και ζωα απο τη φαρμα και απο το μπαχαμαραμα. Καθως επισης και εργαλεια. Ισως μαλιστα να πρεπει να φτιαχνουμε και κατι στον μυλο, καποιο εργαλειο για τη συναρμολοηση του σκαφους. Και μετα θα μπορουμε να το οδηγουμε. Για να μπορεσουμε να γινουμε οι καπετανιοι του προτεινω να μας ζητηθει ενα ποσο αστεριων η για καθε βολτα που θα κανουμε να πληρωνουμε με 2 ατερακια η μια μπανανα. Με τις βολτες που θα κανουμε θα μπρουμε να βρισκουμε διαφορους θυσαυρους η να σωζουμε ζωακια που το καραβι τους καταστραφηκε απο καποια καταιγιδα.
    Σκεφτομαι και αλλα αλλα ειναι δυσκολο να τα γραψω ολα εδω. Δεν ξερω ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να γινει κατι τετοιο ουτε κατα ποσο θα ενδιαφερει τους υπευθυνυς του παιχνιδιου. Ειναι παντως μια πολυ καλη και πρωτοτυπη ιδεα πιστευω.
    Τα προβληματα που θα λυθουν ειναι τα εξης:
    1) το προβλημα με τα αστερακια η τις μπανανες που περισσευουν σε πολλους παικτες.
    2) θα ξαναστησουμε τα εργαστηρια μας και θα γεμισει η λαικη απο διαφορα προιοντα.
    3) η κοινοτητα του φαρμεραμα, πιστευω ως επι το πλειστον, θα ενθουσιαστει με αυτη τη λειτουργια που θα ειναι σαν ενα παιχνιδι μεσα στο ιδιο το παιχνιδι και θα νιωσει δικαιωμενη μιας και εγινε ολο αυτο με τον υφαλο και τα τζαμποδεντρα, αφου οι θυσαυροι που θα βρισκουμε θα ποικιλλουν απο λιπασματα μεχρι και φιορινια, οποτε
    4) θα μετριαστει το προβλημα και η ελλειψη βιντεο στο σινεμα και
    5) θα αναζωπυρωσει το παθος μας για το παιχνιδι και θα ξανακερδισει το ενδιαφερον μας και την πολυωρη παρουσια μας στο παιχνιδι.
    Σημειωση: Θα επιτρεποντα περιορισμενες βολτες ανα ημερα.
    Η ισως θα μπορουσαμε να χρειαζομαστε εισιτηρια για να ανεβαινουμε στο καραβι, τα οποια θα τα παρασκευαζουμε η θα μπορουσαμε να τα αγορασουμε απο το διακοσμητη της φαρμας, αρα θα εχει καπια εσοδα και η εταιρεια και εμμεσα και αμεσα.
    Ξερω πως ειναι πολλα αυτα που εγραψα, αλλα θα χαιρομουν πολυ αν τα διαβαζατε και ου λεγατε τη γνωμη σας. Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο που θα διαθεσετε! :)
     
    Αρέσει σε eeelenaki, bmanolos, sofaki-xara και 22 σε άλλους.
  2. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Ένα τέτοιο μίνι παιχνίδι είναι τέλεια ιδέα!! :D μπράβο Stefoulini!! θα μου άρεσε πολύ να δω την ιδέα σου να υλοποιείται!! :inlove:
     
    Αρέσει στους eeelenaki, jimixatz, kitsena και σε ακόμα ένα άτομο.
  3. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    ωραιο ακουγεται αλλα δυσκολα πιστευω θα κατασκευασουν ολα αυτα σαν μινι παιχνιδι, ποσο μαλιστα να μπορουμε να το χρησιμοποιουμε και συνεχεια...
    ισως θα ηταν καλυτερο να εχουμε προσβαση συγκεκριμενες μερες, οπως στο πανηγυρι κ την πανσελληνο, αφου, βεβαια, καταφερουμε να το "ανοιξουμε"
     
    Αρέσει σε eeelenaki, jimixatz, kitsena και 2 σε άλλους.
  4. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    ναι δικιο εχεις αλλιως θα το βαρεθουμε πολυ συντομα ;) και θα δημιουργει λογικα και προβληματα στο παιχνιδι...
     
    Αρέσει στους eeelenaki, jimixatz και Gulit1.
  5. natalia_prod72

    natalia_prod72 Στρατηγός του φόρουμ

    Τωρα το διαβασα, σαν ιδεα και σκεψη ειναι τελειο (σαν αποζημιωση για τον υφαλο και τα τζαμπο δεντρα), αλλα δυστυχως φοβαμαι οτι θα ειναι δυσκολο να το κανουν (αν θα το αντεξει το παιχνιδι).
    Μπραβο σου Στεφη ;)
     
    Αρέσει σε eeelenaki, jimixatz, kitsena και 3 σε άλλους.
  6. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    ευχαριστω πολυ ναταλια :)
    ειναι οντως ενα δυσκολο εγχειρημα αλλα μπορουν να τροποποιησουν την ιδεα μου πιστευω ετσι ωστε να ειναι δυνατο. ας ερθει εστω και σαν δρωμενο. μου αρεσουν πολυ οι πειρατες! :p
    ακομα θα μπορουσαν να το βαλουν στον επομενο αγ.βαλεντινο και οι πειρατες να ερωτευονται γοργονες xD
     
    Αρέσει σε eeelenaki, jimixatz, Louisa και 6 σε άλλους.
  7. nana

    nana Γνώστης του φόρουμ

    πολυ μου αρεσε η ιδεα σου Stefoulini Μακαρι να μπορουσε να υλοποιηθει για ολους τους λογους που ανεφερες παραπανω Μια φορα το μηνα ,θα ηταν οτι καλυτερο ,και θα εδινε αλλη ωθηση στο παιχνιδι!!
     
    Αρέσει στους jimixatz και Stefoulini.
  8. anet140

    anet140 Ανερχόμενος συντάκτης

    3 φορες επιασα το παιχνιδι και 3 φορες το παρατησα απο εντονη ανια να κανω τα ιδια και τα ιδια.
    οντως καποιες πρωτοτυπες ιδεες χρειαζοντε για να μας κρατανε αμειωτο το ενδιαφερον μας.
    φανταστειτε πως ειμαι λεβελ 82 και κοντευω 83 ενω απο το 2011 ουσιαστικα μια το πιανω μια το αφηνω
    α και νησι 125 λεβελ αν και το ειχα αφησει 18 λεβελ με το παλιο συστημα και το βρηκα 111.
    γλυκια μου ομως υπαρχει ενα προβλημα. δυσκολια στο να βαζουμε φιορινια λογω capital control.
    οποτε ειναι ζητημα χρονου ποτε θα υπαρξουν αποχωρησεις μαζικες λογω αδυναμιας αγορων.
    προσωπικα εχασα τα δεντρυλια φεβρουαριου και τους προσφατους μυστικους σταυλους και να
    πω δεν ειχα χρηματα; καρτα των 100 ευρω πηρα paysafe και τωρα την κοιταω σαν χαζη στο συρταρι
    που την εχω. τελεια ιδεα παντως ειναι.
     
  9. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    σε ευχαριστω :) εγω προσωπικα δυο φορες ειχα αγορασει τα πακετα αυτα αλλα το μετανιωσα στη συνεχεια... ετσι κι αλλιως ειναι για λιγο "στη μοδα" και δεν αξιζουν τα φιορινια τους! αλλα για να μη βγαινω εκτος θεματος... δε λεω ολα τα εισιτηρια να δινονται εναντι πληρωμης, αλλα να γινεται οπως στο πανηγυρι του ρεντζο. γιατι πολλοι ειναι αυτοι που δεν εχουν τη δυνατοτητα να πληρωσουν και θα ειναι κριμα να μην εχουν τις ιδιες δυνατοτητες με αυτους που μπορουν. :)
     
    Αρέσει σε eeelenaki, jimixatz, Louisa και 2 σε άλλους.
  10. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    αν οντως γινει, νομιζω ειναι βεβαιο οτι τα εισητηρια θα υπαρχει τροπος να τα αποκτησουν ολοι οι παικτες και χωρις να πληρωσουν...καπου διαβασα προσφατα οτι το παιχνιδι προσπαθει να διατηρησει τον χαρακτηρα του, οτι δηλαδη ολοι οι παικτες μπορουν να παιξουν χωρις να πληρωσουν, με τη διαφορα οτι αν πληρωσουν εχουν καποια εξτρα πλεονεκτηματα
     
    Αρέσει στους eeelenaki, jimixatz και Stefoulini.
  11. anet140

    anet140 Ανερχόμενος συντάκτης

    καλησπερα αυτο ισχυει γι αυτο εχει αποστολες και δρωμενα με μυστιριοδεις σταυλους και δεντριλια μα δεν αποφευγει καποιος την αγορα φιορινιων για 2 λογους. καλη η κολοκυθα για +1 και το ψωμι καροτου για +20% για φαντασου ομως ενα που εχει 7 κορακια και 7 κουκουβαγιες οτι δουλευει τα φυτα διακοσμιτικα και δεντρα απο +95% εως και 125%. μην πω για το χωριατοροδανι τι απογειωση κανει αν εχεις πολλα φιορινια.....8)
     
  12. efh-agaph07

    efh-agaph07 Αρχάριος στο φόρουμ

    φανταστική η ιδέα σου ειδικά με τους πειρατές και τις γοργόνες ;).θα μπορούσαμε επίσης να παίρνουμε τα εισιτήρια,κάθε μέρα,από το σγουρομάλλη.
     
    Αρέσει στους eeelenaki και Stefoulini.
  13. sofaki-xara

    sofaki-xara Ανερχόμενος συντάκτης

    Άψογη η ιδέα σου!!
    Την υποστηρίζω με όλη μου την καρδιά!!
    Θα ήταν καταπληκτικό αν εφαρμοστεί!!
    :inlove::inlove:
     
    Αρέσει στους eeelenaki και Stefoulini.