Feedback Ξεφάντωμα πυγολαμπίδων

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 27/4/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    "Ξεφάντωμα Πυγολαμπίδων"


    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]


    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ξεφάντωμα-πυγολαμπίδων.17499/

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ξεφάντωμα-πυγολαμπίδων.17495/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση


    [​IMG]



    Η ομάδα του Farmerama
     
  2. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Καλημερα..:inlove:Ας καλοδεχτουμε το ωραιο αυτο δρωμενο..και ας πω την γνωμη μου πρωτος...Βασικα τρομαξα λιγο οταν ειδα τον βαθμο δυσκολιας ο οποιος οντος το χαρακτηριζει το δρωμενο...Εχει πολλα δωρα ειναι πολυ περιπλοκο και επειδη μου αρεσουν αυτα τα δρωμενακια θα το φαω ολο!:D:inlove:xDΚαλη επιτυχια στους συμμετεχοντες
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/4/16
    Αρέσει σε soyla74, βιβη.2003, markos5560 και 11 σε άλλους.
  3. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    καλησπέρα

    lazos95
    Ο παραπάνω πίνακας είναι απολύτως λάθος.
    Σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικά τις Σ.Ε
    Αν έχεις απορίες, σε παρακαλώ ρώτησε στις κατάλληλες ενότητες.


    Υ.Γ : Υπήρχε πίνακας ο οποίος και διαγράφτηκε απο τον παίκτη κατόπιν της ανάρτησης μου
     
    Τελευταία επεξεργασία: 27/4/16
  4. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλό Πάσχα σε όλους και καλή Ανάσταση
    σοκ και δέος , τι είναι τούτο , τίποτα δεν κατάλαβα ούτε πως πρέπει να πάρω την φασολιά
    καλά ντοκτορά θα αποκτήσουμε
    όσοι το κατάλαβαν ας μας το εξηγήσουν !!!!!!!!!!!!
    με ένα πρόχειρο υπολογισμό για τα φυτά θέλουμε 36.000 το τετράωρο και 18.000 το οχτάωρο
    καλά εκεί στας Ευρώπας δεν ξέρουν ότι έχουμε Πάσχα ,και δεν είναι μόνο η Ελλάδα ,πολλές ορθόδοξες χώρες έχουν Πάσχα , μάλλον θέλουν να μας ξεκάνουν , δεν εξηγείτε αλλιώς !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    δεν λέω άλλα γιατί θα ξεφύγω και δεν θέλω Άγιες μέρες που είναι !!!!!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε mama1234, kolokythopitas, nana και 26 σε άλλους.
  5. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR


    Αν έχετε απορίες, μπορείτε να ρωτήσετε στις κατάλληλες ενότητες.
    Δεν μπορείς να βασίζεσαι στις απαντήσεις των παικτών γιατι υπάρχει η πιθανότητα να στο εξηγήσει λάθος.
    Οι συντονιστές είναι πρόθυμοι να απαντήσουν σε όλες τις ερωτήσεις σας αν τις κάνετε στις σωστές ενότητες και όχι στην κουβεντούλα. :)


    Ο υπολογισμός σου είναι λάθος
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, markos5560, fisherman65 και 3 σε άλλους.
  6. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Καλησπέρα σε όλους
    Λυπάμαι που η εταιρία αγνόησε ένα τόσο σημαντικό γεγονός (η μεγαλύτερη Θρησκευτική εορτή των Όρθοδοξων) για να φέρει ένα τόσο απαιτητικό ιβέντ . Προφανώς και αγνοήθηκε ή παραβλέφθηκε
    Με μια μεγάλη δόση απογοήτευσης και δυσφορίας θα δω τι θα κάνω με αυτό το ιβέντ , μιας και δε σκοπεύω να χαλάσω τη χαρά και την ξεκούραση αυτών των Άγιων ημερών , αγνοώντας γιορτές φίλους και συγγενείς για ένα ιβεντ.
    Πολύ μεγάλο σφάλμα και αδικία απο πλευράς εταιρίας για μια μεγάλη μερίδα πληθυσμού -παικτών Ευρωπαϊκών χωρών.
    Καλή Ανάσταση και Χρόνια Πολλά σε όλους.
     
    Αρέσει σε mama1234, omar45, kolokythopitas και 44 σε άλλους.
  7. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    κ.-Snorkel- θα ξαναδιαβάσω τις Σ.Ε και ότι απορία έχω θα σας ρωτήσω
    ευχαριστώ και καλό Πάσχα σας εύχομαι
    θα ήθελα να μεταφέρετε τα παράπονά μας
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, rixainrempite, soyla74 και 18 σε άλλους.
  8. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    καλησπέρα

    Περίπλοκο δρώμενο με πάρα πάρα πάρα πολλούς υπολογισμούς και θα πρέπει να προχωρήσουμε με μεγάλη προσοχή.
    Το άναμμα ενός λάθος φαναριού θα μας κοστίσει κάτι εκατοντάδες φυτά και αναυδόμενα.
    Καμιά απαιτούμενη ποσότητα φυτών, αναδυόμενων δεν είναι δεδομένη.
    Θα διαφέρει σε κάθε παίκτη ανάλογα το τρόπο παιξίματος που θα ακολουθήσει.

    Προσωπικά, θα προσπαθήσω να βρω τους συνδυασμούς σε κάθε πίνακα με τα λιγότερα φυτά,αναδυόμενα ανεξαρτήτως τα έπαθλα.
    Κάνοντας 3 γραμμές ανα πίνακα, θα χρειαστούμε να φτάσουμε στο 10ο επίπεδο για να κερδίζουμε 80 αστερονομίσματα και να πάρουμε την σειρά και τα 4 διακοσμητικά.
    Απο εκεί και πέρα συνεχίζουμε χαλαρά για περισσότερα αστερονομίσματα και να πάρουμε οτι άλλο θα μπορέσουμε.
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, βιβη.2003, markos5560 και 19 σε άλλους.
  9. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και εκφράζω και εγω την μεγάλη μου δυσαρέσκεια για τέτοιου είδους event εν μέσω της μεγαλύτερης γιορτής της Ορθοδοξίας. Ασε που όσο και αν διάβασα τις Σ.Ε δεν κατάλαβα τπτ οι οποίες είναι γρίφος άλυτος. Και επειδή και εγω δεν θέλω να ξεφύγω μέρες που είναι και ουτε να χαλάσω τη διάθεση μου με αυτά που βλέπω, να ευχηθώ καλή ανάσταση σε όσους ασχοληθούν.
     
    Αρέσει σε mama1234, nana, kolokythopitas και 28 σε άλλους.
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Μπορείς να ρωτήσεις στις κατάλληλες ενότητες οτι δεν έχεις καταλάβει και θα λάβεις απάντηση απο τις συντονίστριες. ;)
     
    Αρέσει σε kolokythopitas, markos5560, jimixatz και 2 σε άλλους.
  11. Φριφρί

    Φριφρί Νέος ειδικός

    Καλησπέρα σας καλησπέρα σας.

    Φόρεσα την αθλητική μου περιβολή και ήρθα! :p

    Λοιπόν θα σας πω την τακτική που θα ακολουθήσω εγώ.
    Το ιβεντ αυτό έχει 10 οθόνες θα τις πω. Μετά το τέλος της 10της οθόνης, οι οθόνες επαναλαμβάνονται. Η 11 είναι ίδια με την 1 η 12 ίδια με τη 2 κτλ.
    Οπότε ξέρουμε τι ζητάνε όλες οι οθόνες που θα συναντήσουμε μπροστά μας.

    Πάμε παρακάτω, η σειρά φασολιάς και τα διακοσμητικά θέλουν 80 νομισματάκια. Σκοπός μας είναι στις 10 πρώτες οθόνες να κάνουμε 3 τρίλιζες για να πάρουμε το μάξιμουμ των νομισμάτων ( 8 ) στην κάθε οθόνη, επί 10 οθόνες = 80. Οσες χρειαζόμαστε όπως είπα πιο πάνω για τη φασολια και διακοσμητικά του ιβεντ.

    Από εκεί και μετά κάθε τρίλιζα είναι κέρδος νομισμάτων για να πάρουμε και όλα τα έξτρα, ότι επιθυμούμε, κουπόνι, αυτοκόλλητο διακοσμητικά παλιά και νέα.

    Το μυστικό είναι να προσέξουμε ποιες σειρές θα ανοίξουμε στη κάθε οθόνη, καθώς το κάθε φαναράκι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ένα άναμα. Αφήστε το φαναράκι που είναι κοινό σε πολλές σειρές - τρίλιζες, τελευταίο για άναμα, έτσι ώστε με το που θα το ανάψετε να συμπληρωθούν 2 ή στην καλύτερη 3 σειρές, που οι 3 σειρές είναι το μάξιμουμ των νομισμάτων δηλαδή 8.

    Αυτά από μένα, καλή επιτυχία σε όλους μας.

    ( Εβαλα τα δυνατά μου η έρμη, ελπιζω να βοήθησα. )
     
    Αρέσει σε soyla74, kolokythopitas, dimitra.s και 38 σε άλλους.
  12. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    Kαλησπέρα σας :)
    Σε λάθος χρονική στιγμή ερχεται ενα αρκετά ενδιαφέρον ,αλλα και δύσκολο δρώμενο οπως αναφερεται στις Σ.Ε .
    Ο αριθμός των φυτων και των αναδυόμενων που θα χρειαστουν ,εξαρταται απο τον τροπο που θα αποφασίσουμε να κινηθούμε σε κάθε επίπεδο.Η επιλογη του τριπλου συνδιασμού δινει 8 αστερονομίσματα ,και επειδη υπάρχουν αρκετοι ,ας επιλέξουμε προσεκτικά αυτον που μας συμφερει,αναλογως τι ζητάει ,τι δίνει ,και τι εχουμε .
    πχ.
    [​IMG]
     
    Αρέσει σε ESABA, kolokythopitas, dimitra.s και 36 σε άλλους.
  13. ste007

    ste007 Επαγγελματίας του φόρουμ

    το δρώμενο μου αρέσει πάρα πολύ
    το δύσκολο ελπίζω να αναφέρεται στον τρόπο παιξίματος και όχι στην ποσότητα
    μου αρέσει γιατί είναι κάπως πρωτότυπο
    θέλει προετοιμασία να διαλέξεις ποια μονοπάτια θες τι θες να πάρεις απ ολα αυτά
    οπότε ανάλογα με τον δρόμο που θα πάρει ο καθένας θα υπάρχουν και διαφοροποιησεις στις ποσότητες
    καλή επιτυχία και προσοχή τι φώτα ανάβετε :p
     
    Αρέσει σε SemK, soyla74, kolokythopitas και 12 σε άλλους.
  14. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Πραγματικά πολύ ωραίο δρώμενο σε εντελώς ακατάλληλο χρόνο! Αν δεν κάνω λάθος αρχίζει και μία μέρα νωρίτερα απ ότι λέει το ημερολόγιο, ανατρέποντας τον προγραμματισμό μας. Οι συχνές ερωτήσεις πάρα πολύ, μπορώ να πω άριστα, αναλυτικές και σαφείς. Πάντα τέτοιες να είναι!
    Το δρώμενο αυτό είναι κυρίως "προσωπικό", με την έννοια ότι δεν θα χρειαστούν όλοι το ίδιο αριθμό φυτών και αναδυομένων. Ο κάθε παίκτης πρέπει να υπολογίσει με βάση την εμπειρία του:
    1. πόσα αναδυόμενα βγάζει ανά δρώμενο
    2. πόσα φυτά βγάζει ανά δρώμενο
    Μετά να σχεδιάσει σε ένα τετράδιο 16 κουκίδες σε διάταξη 4χ4, σαν την τρίλιζα (όπως έδειξε ο alchemist παραπάνω αλλά με τελείες αντί φαναράκια). Να πάει σε κάθε επίπεδο και να κυκλώσει στο σχέδιό του - με βάση τον αντίστοιχο πίνακα των σ.ε. - ποια έπαθλα τον ενδιαφέρουν. Επειτα να ενώσει τις τελείες που διάλεξε με τρεις γραμμές - αν γίνεται βέβαια - και να γράψει τι φυτά και αναδυόμενα χρειάζεται να παραδώσει για τις γραμμές που επέλεξε. Αν δεν μπορεί τότε αλλάζει κουκίδα ή/και γραμμή. Αυτό πρέπει να το κάνει και για τα 10 επίπεδα και στο τέλος να αθροίσει τα αποτελέσματά του. Ετσι θα ξέρει πόσα φυτά και αναδυόμενα θα χρειαστεί και τι αμοιβές ακριβώς θα πάρει αν τα παραδώσει. Αν τον συμφέρει, το παίζει. Π.χ. κάποιος που βγάζει αναδυόμενα σε μηδενικό χρόνο, συμφέρει να επιλέξει κουκίδες με πολλά αναδυόμενα και να αφιερώσει τον χώρο της φάρμας του στα φυτά.
    (οι υπολογισμοί γίνονται και στο excel, στον υπολογιστή)
    Καλή Ανάσταση αγαπητοί φίλοι και συμπαίκτες!
     
    Αρέσει σε soyla74, kolokythopitas, kikijimy και 17 σε άλλους.
  15. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Βλέποντας τους συνδυασμούς του Αλχημιστή να το κάνω πιο χειροπιαστά για να δούμε τι μας συμφέρει
    Πρώτος συνδυασμός
    [​IMG]
    θα χρειαστούμε : 1200 υάκινθους, 1200 φωτεινά μούρα. 40 σκηνές 80 παγούρια, 1 σακιδιο,1 αυγό,3 κότες, 5 μήλα

    Δεύτερος συνδυασμός
    [​IMG]
    Θα χρειαστούμε: 2400 υάκινθους, 600 φωτεινά μούρα, 80 σκηνές,2 σακίδια, 5 μήλα, 1 αυγό, 1 καφέ κότα.

    Τρίτος συνδυασμός
    [​IMG]
    Θα χρειαστούμε: 3600 υάκινθους, 1200 φωτεινό μούρα, 40 παγούρια, 3 μήλα, 3 κότες,1 αυγό, 1 σακίδιο.

    Βλέποντας τα λοιπόν έτσι καταλήγω ότι δεν συμφέρει ο τρίτος συνδυασμός που θέλει πολλά φυτά και μάλλον ο καλύτερος είναι ο πρώτος που έχει τα λιγότερα φυτά και τα ίδια αναδυόμενα με τον δεύτερο (υπολογίζω και το σακίδιο να φτιαχτεί)
    Στην τελική θα παίξει ξεχωριστό ρόλο στον καθέναν μας τι τον συμφέρει αναλογα αν έχει χρόνο να φυτέψει πολλά φυτά, αν έχει πολλα αναδυόμενα ή αν του λείπουν.
    Και δεν ξεχνάμε το κόκκινο τετράγωνο το ανοίγουμε τελευταίο.
    πφφφ πολύ μελέτη, κουράστηκα -.-

     
    Αρέσει σε kolokythopitas, ολγα1112, dimitra.s και 54 σε άλλους.
  16. vagelis1968

    vagelis1968 Επιφανής του φόρουμ

    Ευχαριστούμε τους συμπαίχτες για τις αναλύσεις κ τις επεξηγήσεις, θα συμφωνήσω μαζί τους πως το δρώμενο είναι ενδιαφέρον κ με αρκετά καλές ανταμοιβές κ ως προς τη χρονική η οποία είναι λίαν επιεικώς παράκαιρη. Καλή Ανάσταση σε όλους!!!!
     
    Αρέσει σε mama1234, soyla74, βιβη.2003 και 12 σε άλλους.
  17. -athena123-

    -athena123- Ενεργός συντάκτης

    evieva εισαι τελεια σευχαριστουμε για τη πολλη καλη επεξηγηση που μας κανεις.Καλη ανασταση σε ολους και καλο μαζεμα :inlove:
     
    Αρέσει σε soyla74, βιβη.2003, xristos-ale3andros και 7 σε άλλους.
  18. tsarouxis

    tsarouxis Έμπειρος

    Καλησπέρα! Ξεφάντωμα νευρώνων!!!
    Πολύ ιδιαίτερο δρώμενο από την άποψη ότι σε βάζει να κάνεις βουτιά στους υπολογισμούς.
    Σε κάθε επίπεδο υπάρχουν 8 πιθανοί συνδυασμοί γραμμών, ανάλογα με το ποιο θα είναι το κοινό τετράγωνο που θα μείνει τελευταίο για άνοιγμα. Ένα από τα τέσσερα γωνιακά ή ένα από τα τέσσερα κεντρικά.
    Ο καθένας μας πολύ προσεκτικά θα πρέπει να προχωράει σε κάθε επίπεδο, κάνοντας τους υπολογισμούς για το τι συμφέρει τον ίδιο να παραδώσει.
    Συμφωνώ πως θα ήταν καλύτερο να γίνει κάποια άλλη χρονική στιγμή. Προσωπικά, λόγω των ημερών, δε μπορώ να διαθέσω τον απαιτούμενο χρόνο σε ένα δρώμενο που δεν ολοκληρώνεται, αν και θα ήθελα να πάρω πολλά δώρα. Ας το προχωρήσουμε όσο μπορεί ο καθένας, μη χάνοντας, όμως, τη σημαντικότητα των ημερών και όμορφες αναμνήσεις που έρχονται με τους δικούς μας ανθρώπους.
    Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!
     
    Αρέσει σε mama1234, soyla74, βιβη.2003 και 19 σε άλλους.
  19. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Η αλήθεια είναι οτι τρόμαξα βλέποντας το δρώμενο. Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους οτι εν μέσω τέτοιας μεγάλης εορτής όπως είναι το Πάσχα, και μέσω της Μεγάλης Εβδομάδας, τέτοιο δύσκολο δρώμενο ίσως δεν έπρεπε να μπει. Καταρχίν ευχαριστούμε πολύ όλους εσας που κάθε φορά μας βοηθάτε με τους υπολογισμούς, τα σχέδια, και όλα αυτά τα ωραία που μας δίνετε για να κάνουμε το δρώμενο πιο εύκολο. Πραγματικά δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ, διότι αυτές τις μέρες με τις δουλειές του σπιτιού και την εκκλησία, είναι λιγο δύσκολο. Ίσως το προσπαθήσω, όπως και να εχει. Καλή μας επιτυχία και να έχουμε μια όμορφη Ανάσταση και ενα γλυκό Πάσχα. :inlove:
     
    Αρέσει σε mama1234, soyla74, βιβη.2003 και 14 σε άλλους.
  20. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας αλλά επειδή ακριβώς έχω πολλές ερωτήσεις σκέφτηκα να μην ρωτήσω τόσα πολλά και γεμίσω το φόρουμ. Η αλήθεια είναι πώς το μόνο που κατάλαβα είναι ότι :

    - το event και σύμφωνα με τις Σ.Ε βασίζεται στην λέξη «έστω», άρα σε νόμο πιθανοτήτων και ευστοχίας διαγωνίων ή καθέτων ή οριζόντιων επιλογών ή δεν ξέρω ποιας άλλης ευθείας.

    - το event και σύμφωνα με τις Σ.Ε, «Το δρώμενο έχει απεριόριστα επίπεδα σε 10 διαφορετικά μοτίβα», άρα απαιτεί απεριόριστο και άγνωστο αριθμό φυτών και αναδυόμενων και όλο αυτό με παραπέμπει μόνο στην τύχη και αν θυμάστε στο τελευταίο event τύχης σχεδόν όλοι είχαν παράπονα με το θέμα αυτό.

    Και ναι μέν μπορεί να έχει ενδιαφέρον λόγω της δυσκολίας του,όπως κάποιοι συμπαίκτες μου λένε, πλην όμως κατά την ταπεινή μου άποψη θα έπρεπε οι αρμόδιοι να σεβαστούν την μεγαλύτερη γιορτή της Ορθοδοξίας και να μην μας βάλουν ένα τόσο δύσκολο event μέσα σε τέτοιου είδους λαμπρή περίοδο όπως είναι το Πάσχα.
     
    Αρέσει σε soyla74, αμφιθεα, -foivos2000- και 20 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.