Μπόνους στον εξευγενισμός φυτών

Η συζήτηση στο 'Βοήθεια για αρχάριους' ξεκίνησε από τον/την -sia1971-, 30/3/19.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα.
    1. Στον θερμοκήπιο , απέκτησα το μπόνους Πρώιμο δηλαδή την μείωση κατά 12% του χρόνου του γαρύφαλλου. Μπορώ να το ξανακερδίσω αυτό το μπόνους παίζοντας με το ίδιο φυτό ή γίνεται μια φορά μόνο? Αν ναι προστίθεται στην θέση που έχω ήδη για τον εξευγενισμό, δηλαδη απο 12% να γίνει 24% ή πρέπει να το βάλω σε νέα θέση?
    2. Έχω επίσης κερδίσει και την πράσινη αγάπη αύξηση 8% του νερού και 10% του λιπάσματος. Την έβαλα στη θέση του εξευγενισμένου φυτού. Το γαρύφαλλο που φύτεψα δεν άλλαξε το χρόνο ολοκλήρωσης. Θα φανεί κατά τη διάρκεια η μείωση του χρόνου? Δηλαδή ενώ περιμένω να ολοκληρωθεί στις 8 το απόγευμα θα γίνει στις 6?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
     
  2. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Καλημέρα. Κάθε μπόνους το κερδίζεις μια φορά. Κάθε μπόνους που κερδίζεις και το χρειάζεσαι, θα πρέπει να το τοποθετήσεις στη θέση εξευγενισμού για να έχει επίδραση στο φυτό που έχεις εξευγενίσει. Δεν αρκεί μόνο να το κερδίσεις, πρέπει και να το τοποθετήσεις.
     
  3. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Τα έχω τοποθετήσει ήδη. Απλά δεν καταλαβαίνω την αύξηση κατα 8% της αποτελεσματικότητας του νερού, και την αύξηση κατά 10% της αποτελεσματικότητας του λιπάσματος πως επιδρά στην παραγωγή του φυτού μου.
     
  4. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Αν έχεις τα μπόνους αυτά τοποθετημένα στις θέσεις εξευγενισμού και φυτέψεις γαρύφαλλο και το ποτίσεις θα έχεις μείωση χρόνου 8% επιπλέον του κανονικου και αν βάλεις και λίπασμα θα έχεις μείωση χρόνου κατά 10%
     
  5. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Πόση είναι η μείωση του χρόνου με το νερό και πόση με το λίπασμα χωρίς το μπόνους?
     
  6. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Η μείωση νερού είναι 20% και της κοπριά 10%. Μπορείς να κάνεις μαθηματικά και να βρεις πόσο ειναι η επιπλέον μείωση.

    Συνολικά θα έχεις 21. 6% για το νερό και 11% για την κοπριά.
     
  7. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Η μείωση δεν πάει στον αρχικό χρόνο του φυτού 18,54΄ αλλά στον χρόνο μαζί με το μπόνους 12% γρηγορότερης ανάπτυξης που έχω 16,37΄αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για την άμεση εξυπηρέτηση.
     
  8. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Όλα τα bonus ισχύουν στο αρχικό χρόνο.
     
  9. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Μετά από τη χρήσιμη βοήθεια σας κατάφερα και έβγαλα τα αποτελέσματα.
    Φυτεύοντας γαρύφαλλο 18,54΄= 1134 λεπτά με το
    μπόνους 12% είχα μείωση χρόνου 136,08΄ και τα λεπτά που απομείνανε για την ολοκλήρωση έγιναν 997 δηλαδή 16,37 ώρες τα οποία προκύψανε από τον αρχικό χρόνο 1134' = 18,54 ώρες
    με το μπόνους 21% νερό είχα μείωση 215΄και μου απομείνανε 13,02 ώρες=782΄, τα οποία προκύψανε από τον χρόνο 997΄= 16,37 ώρες και όχι από τον αρχικό χρόνο 1134΄=18,54 ώρες
    από το μπόνους 11% κοπριά είχα μείωση 86' και μου απομείνανε 11,36 ώρες τα οποία προκύψανε από τον χρόνο 782'=13,02 ώρες και όχι από τον αρχικό χρόνο 1134'=18,54 ώρες ούτε από τον δεύτερο χρόνο που προέκυψε από το μπόνους των 12%.
    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα με τους μαθηματικούς μου υπολογισμούς αλλά τα έκανα και τα ξαναέκανα και αυτά μου βγαίνουν οπότε δεν προκύπτουν από τον αρχικό χρόνο του φυτού αλλά από αυτόν που μένει κάθε φορά μετά τη χρήση των μπόνους.
     
  10. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Οι χρόνοι συνυπολογίζονται και επιδρούν στον αρχικό χρόνο. Για παράδειγμα είναι 12% και 21% και 11% μας κάνει 44% το οποίο υπολογίζεται στον αρχικό χρόνο. Έχεις κάποια άλλα ερώτηση;
     
  11. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    44% στον αρχικό χρόνο μένει 10,34 ώρες και όχι 11,36 που μου βγάζει στο τέλος. Που κάνω λάθος?
     
  12. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Θα ρωτήσουμε τους Game designers και θα σε ενημερώσουμε.
     
  13. -sia1971-

    -sia1971- Γνώστης του φόρουμ

    Ευχαριστώ πολύ