Με Έμπνευση και Λόγο

Η συζήτηση στο 'Άσχετες και γενικές αναρτήσεις' ξεκίνησε από τον/την mara_libra, 31/8/14.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Όμορφες εικόνες από τα παλιά, τα παιδιά παίζουν στην ακροθαλασσιά. Φιλιά σκορπίζουν στον αέρα, πρόσωπα χαμογελαστά, οι στιγμές έρχονται και φεύγουν, τα χαμόγελα μένουν, οι αναμνήσεις ζουν. Έφυγες νωρίς, μα έμεινα πίσω να κοιτώ τον χρόνο που φεύγει, σαν τα πουλιά που ταξιδεύουν σε άλλες χώρες να βρουν ζεστασιά, έψαξα να βρω το βλέμμα σου, απομακρύνθηκες.... Χάθηκες κι εσυ, όπως όλα τα όμορφα σ αυτή την ζωή....

    Επόμενες λέξεις: Εικόνες, ακροθαλασσιά, πρόσωπα, χαμόγελα, αναμνήσεις


    *** Ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος, είναι και βράδυ, δείξτε λίγο κατανόηση.. Η έμπνευσή μου πάει για ύπνο :)
     
    Αρέσει σε Gulit1, LILA413, graganta και 6 σε άλλους.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Οταν καποιος φεύγει απρόσμενα, τα χαμόγελα σβύνουν ξαφνικά απο τα πρόσωπα όλων!!! ο άδικος χαμός φερνει στο μυαλό όλων που μένουν πίσω μυριάδες αναμνήσεις που πονάνε βαθιά!!! ενα βράδυ στην ακροθαλασσιά, ενα πρωινό λουσμένο στον ήλιο, ενα τραγούδι που άκουσες στην αγκαλία του, μια εκδρομή στο βουνο και.. και... και χιλιάδες εικόνες που έρχονται και φεύγουν με την ταχύτητα του φωτός!!! αναρωτιέσαι το γιατί και το πως αλλα δεν υπάρχει απάντηση!! οι απαντήσεις τελειώνουν με την...αναχώρηση του αγαπημένου σου προσώπου!! Δεν υπάρχει απάντηση και σύντομα το καταλαβαίνεις!! και συνεχίζεις την ζωή σου και θυμάσαι στιγμές, που σύντομα ανακαλύπτεις οτι δίνουν σάρκα και οστά στον άνθρωπό σου, στην αγάπη σου και ετσι πορεύεσαι μαζί του εως το τέλος!! Παρέα με τον Φύλακα Αγγελό σου και τις χιλιάδες αναμνήσεις σου!!! Καλό Ταξίδι σε όποιον φεύγει και Καλό Δρόμο σε όποιον μένει και θυμάται!!!
    [​IMG]
    αφιερωμένο στον Toontje2 και όλους τους αδικοχαμένους!!!

    επομενες λεξεις, βραδυ, πρωινό, τραγούδι, απάντηση, αγάπη.
     
    Αρέσει σε Gulit1, graganta, sofouladim και 7 σε άλλους.
  3. Louisa

    Louisa Κόμης

    Και ήταν το τραγούδι σου, απάντηση στις προσευχές μου
    και ήταν το γέλιο σου, που γέμισε την καρδιά μου
    και ήταν τα μάτια σου τόσο φωτεινά και καθαρά που
    κοίταζα τον κόσμο με άλλα μάτια, τα δικά σου.
    Αγάπη. Πρωί, βράδυ, κάθε ώρα και στιγμή αγάπη.
    Να ζεις τη στιγμή και αυτή να κρατάει αιώνες.
    Πληρότητα. Ελευθερία. Ομορφιά και ομόνοια.
    Αγάπη.

    Επόμενες λέξεις : καθαρά, φωτεινά, μάτια, στιγμή, αιώνες,
     
    Αρέσει σε tsarouxis, Gulit1, graganta και 8 σε άλλους.
  4. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    κρατουσε ο παππους το εγγονι απαλα και σφιχτα μαζι σαν πουλι σαν αηδονι
    ο μικρος σηκωνει το κεφαλι με ματια φωτεινα και του λεει καθαρα και δυνατα
    παππου σημερα μου ειπανε πως η ζωη ειναι σκακι και πρεπει λενε να 'χω καλες κινησεις στο τσεπακι
    μα εγω παππου καλε σκακι δεν γνωριζω πρεπει να γινω γνωστης γρηγορα τη ζωη να μαθω ν'αντικριζω
    η επομενη στιγμη εμεινε ετσι σιωπηλη και σαν να περασαν αιωνες μεχρι να ακουστει μια φωνη
    υπαρχουν ανθρωποι πολλοι που τη ζωη σαν σκακι τηνε 'βλεπουν απ'αυτους μακρια να κρατηθεις την αγαπη δεν αντεχουν
    την νικη θελουν παντοτε με οποιο κοστος και να πληρωσουν και δε τους νοιαζει αν ψυχες γυρω τους θα πληγωσουν
    εσυ καρδια μου μεινε παντοτε διχως να ξερεις σκακι,θ'αγαπηθεις, θα πληγωθεις ,θα λυπηθεις μα θα'χεις την ψυχη γεματη!!!!!!!!!!

    [​IMG]

    επομενες λεξεις,πουλι-αντικριζω-καρδια-αγαπηθεις-γεματη
     
    Αρέσει σε ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ, tsarouxis, Gulit1 και 9 σε άλλους.
  5. Louisa

    Louisa Κόμης

    Πετάει η καρδιά μου σαν πουλί,
    την ζωή ποθώντας ν' αντικρίσει,
    στον ήλιο και στα σύννεφα μέσα να σεργιανίσει.
    Κι ύστερα πάλι με χαρά, μες στης νυχτιάς την αγκαλιά
    να γείρει, ν' ακουμπήσει,
    να κλείσει μάτια και δειλά να σιγοτραγουδήσει
    πως ειν' η αγάπη όνειρο κι αξίζει να το ζήσει
    ν' αγαπηθεί, να πληγωθεί κι έτσι να συνεχίσει
    να μεγαλώσει, ν' αντρειωθεί κι έτσι να έχει ζήσει
    ζωή γεμάτη κι όμορφη μέχρι να χαιρετήσει.

    Επόμενες λέξεις: αγκαλιά, όνειρο, ακουμπήσει, αξίζει, χαιρετήσει
     
    Τελευταία επεξεργασία: 18/11/15
    Αρέσει σε ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ, tsarouxis, Gulit1 και 8 σε άλλους.
  6. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    αγκαλιά,όνειρο,ακουμπήσει,αξίζει,χαιρετήσει

    Ονειρεύεσαι το σήμερα,το αύριο,σχηματίζεις τον κόσμο με τις δικές σου
    εικόνες,αγκαλιάζεις το συναίσθημα,ταξιδεύεις σ'ένα βλέμμα,ένα χαμόγελο,σ'ένα καλό λόγο.
    Η φαντασία σου φτιάχνει μαγικούς ήρωες,απλώνεις τα χέρια σου και νιώθεις να ακουμπάς τα
    σύννεφα.
    Προσπαθείς να βρεις
    διέξοδο από κάθε τι που σε πονάει,σε κάνει ευάλωτο.
    Παίρνεις ανάσες ζωής και ελπίδας,χαιρετίζεις αυτή τη μικρή
    σπίθα που θα φωτίσει τη ψυχή σου,θα σε ηρεμήσει,θα σε ενθαρρύνει,θα σε ζωντανέψει.
    Κι αν σε ρωτήσουν...<<αξίζει να
    ζεις για ένα όνειρο???>>...τι θα απαντήσεις???

    [​IMG]

    επόμενες λέξεις : εικόνες,σύννεφα,διέξοδο,σπίθα,ζεις
     
    Αρέσει σε GEPPO1, Gulit1, graganta και 5 σε άλλους.
  7. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Οι εικόνες έρχονται - φεύγουν, άλλες μένουν στο μυαλό, κι άλλες στην καρδιά. Όταν ζεις, απολαμβάνεις κάθε στιγμή που έρχεται. Όμως στην ζωή μας δεν είναι πάντα όμορφα και ρόδινα, έρχονται σύννεφα, καταιγίδες, δυσκολίες, όμως ο άνθρωπος γεννήθηκε για να παλεύει, από την πρώτη στιγμή της επαφής του με τον κόσμο, έως και την τελευταία. Και ίσως λέω ίσως οι τελευταίες μας στιγμές είναι δύσκολες και καμιά φορά αναρωτιόμαστε τι κάναμε, τι δεν κάναμε, τι θα θέλαμε να κάνουμε και δεν προλάβαμε. Η αγάπη είναι η σπίθα που δίνει την φλόγα για τα θέλω μας, για το κυνήγι της ζωής, είτε είναι σε επίπεδο επαγγελματικό, είτε σε ερωτικό, είτε σε κοινωνικό, είτε σε πολλά άλλα...
    Το διέξοδο που καμιά φορά ψάχνουμε είναι μπροστά μας, και δεν το βλέπουμε. Έχουμε τα μάτια μας κλειστά, δεν ακούμε, δεν προσέχουμε, και τότε γίνονται όλα μαύρα... Και πέφτουμε σε απελπισία μέχρι να έρθει το χέρι που θα μας βοηθήσει να σηκωθούμε... Και συμβαίνει, γίνεται... Και η ελπίδα είναι πάλι εκει, και μας περιμένει.. !!!!

    Επόμενες λέξεις... Μυαλό, δυσκολίες, φλόγα, απελπισία, μάτια

    *** Αν έχω κάποιο λάθος διορθώστε με.... για να μη ξεφεύγω από το κείμενο...
     
    Αρέσει σε GEPPO1, Gulit1, graganta και 6 σε άλλους.
  8. elena101960

    elena101960 Στρατηγός του φόρουμ

    μυαλό,δυσκολίες,φλόγα,απελπισία,μάτια

    Βαδίζεις στα χνάρια που χάραξες,περιφρουρείς τις αξίες,τα
    ιδανικά...κάνεις απολογισμό σε ότι ήθελες,ότι μπόρεσες,δυσκολεύεσαι να εστιάσεις σε ότι σε πόνεσε γιατί απλά θέλεις να το παρακάμψεις...είναι παρελθόν.
    Οι σκέψεις διαβαίνουν τα μονοπάτια του μυαλού σου προσπαθώντας να σχηματίσουν το παζλ που τόσα χρόνια παλεύεις να τελειώσεις,μια
    προσπάθεια απελπιστικά χρονοβόρα αλλά συγχρόνως ενδιαφέρουσα γιατί με τον τρόπο της εμπλουτίζει τον ψυχικό σου κόσμο με εκείνη την άσβεστη φλόγα της γνώσης,της ελπίδας γι'αυτό που με λαχτάρα θέλεις να κατανοήσεις.
    Τα μάτια της ψυχής σου είναι εκείνα που θα σε καθοδηγήσουν να δεις καθαρά αυτό που στην αρχή φαίνεται θαμπό,θα δώσουν
    χρώμα σε αυτό που αρχικά φαντάζει άχρωμο,θα γαληνέψει την φουρτουνιασμένη θάλασσα που κολυμπάς και θα σε οδηγήσει στο απάνεμο λιμάνι που πάντα ονειρευόσουν...τώρα η κάθε μέρα θα είναι ανατολή χωρίς δύση!!!

    [​IMG]

    επόμενες λέξεις :
    ιδανικά,προσπάθεια,ελπίδας,χρώμα,δύση
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/11/15
    Αρέσει σε GEPPO1, mara_libra, Gulit1 και 7 σε άλλους.
  9. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Τα ιδανικά μας σκορπίστηκαν στον άνεμο, ο ήλιος κοντεύει προς την δύση με τα χρώματά του, να σκορπίζουν όμορφες αποχρώσεις. Η ελπίδα έμεινε δίπλα μας, να μας προστατεύει απο το κακό. Η προσπάθειά μας να φτάσουμε στην άκρη του ουράνιου τόξου, στεύτηκε με επιτυχία. Το χαμόγελο ήρθε ξανά στην ζωή μας. Η χαρά φώτισε την ψυχή μας... Και η ζωή άρχισε πάλι απ την αρχή. Μάχη με τον χρόνο να προλάβουμε το φως... Να παλέψουμε για το φως. Η ευτυχία έμεινε και θα μείνει για να μας δίνει αυτό που περιμένουμε... Την αγάπη!!!!


    Επόμενες λέξεις: Άνεμος, άκρη, αποχρώσεις, μάχη, ευτυχία
     
    Τελευταία επεξεργασία: 25/11/15
    Αρέσει σε GEPPO1, mara_libra, Gulit1 και 6 σε άλλους.
  10. Τζες

    Τζες Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Άνεμος, άκρη, αποχρώσεις, μάχη, ευτυχία

    Τα δεινά που με σκιάζουν είναι μέσα στο μυαλό μου. Κάθε μέρα προκαλώ τον εαυτό μου, θέτω νέους στόχους, πιο μακρινούς απ’ ό,τι έχω ήδη καταφέρει. Βάζω στόχο το φεγγάρι – όπως λέγεται, ακόμη κι αν αποτύχω, θα ‘μαι ανάμεσα στ’ αστέρια. Δεν είμαι εγώ ένας άλλος Δον Κιχώτης – κανείς δεν θα μου κλείσει το δρόμο, αν δεν το επιτρέψω εγώ. Γιατί απλούστατα, οι παρακάμψεις είναι αμέτρητες. Δε με παίρνει ο άνεμος γιατί όσο αυτός πηγαίνει αντίθετα στο διάβα μου, άλλο τόση αντίδραση του ασκώ κι εγώ. Δεν έχει άκρη το όνειρο, ούτε μέση, ούτε τέλος: έχει μόνο αρχή, τη μέρα της γέννησής μου. Οι αποχρώσεις του γαλάζιου δεν είναι πεπερασμένες: όλη τη θάλασσα κι αν διαπλεύσω, όλους τους αιθέρες κι αν σχίσω, δε θα βρω δροσιά να εγκατασταθώ, παρά μόνο να ξαποστάσω. Μάχομαι κάθε μέρα, μάχομαι με θεριά ανήμερα: μάχομαι ενάντια στην ίδια μου τη φύση και στα στεγανά μου. Δεν ξέρω αν τελικά θα κατακτήσω την ευτυχία, μα η βασική επιδίωξή μου είναι το κυνήγι αυτής. Άλλωστε, το ταξίδι δεν βαρύνει περισσότερο από τον προορισμό;

    Μυαλό, μέρα, πηγαίνει, θάλασσα, ίδια
     
    Αρέσει σε GEPPO1, Gulit1, mara_libra και 9 σε άλλους.
  11. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Το μυαλό μου ταξιδεύει, σε όμορφες παραλίες, σε μακρινά μέρη, εκεί οπου η μέρα είναι μεγάλη, και το σκοτάδι αργεί. Το σκοτάδι έρχεται πυκνό και σκεπάζει τα πάντα. Όταν ταξιδεύω σκέφτομαι τη θάλασσα, που είναι γαλάζια, που σε ηρεμεί, όταν όμως αγριεύει, τότε τα κύμματα γίνονται τεράστια και σε καταπίνουν, όπως το χώμα τη βροχή. Ίδια πράγματα, καθημερινά, που όταν τα σκέφτεσαι, τότε και συ αλλάζεις, γίνεσαι σκληρός σαν την πέτρα ή γίνεσαι μαλακός σαν το βαμβάκι. Το ταξίδι πάντα μου άρεσε, με γαλήνευε, με ηρεμούσε. Η Θάλασσα που αγκαλιάζει τα καράβια, που πάνω της πετούν όμορφα πουλιά, γλάροι... Η θάλασσα που γι αυτήν έχουν ξοδέψει άπειρα μελάνια οι στιχουργοί, και έχουν ντύσει με υπέροχες φωνές οι τραγουδιστές, που έχουν παίξει ρόλους οι ηθοποιοί, αυτή η θαλάσσα που σε πηγαίνει εκεί που θέλει αυτή, και που σε φέρνει εκεί που θες εσυ..

    Επόμενες λέξεις: Μέρη, κύμματα, σκοτάδι, πέτρα, όμορφα
     
    Αρέσει σε GEPPO1, mara_libra, Gulit1 και 5 σε άλλους.
  12. Louisa

    Louisa Κόμης

    Μου αρέσουν τα βουνά, όπως υψώνονται περήφανα προσπαθώντας πάντα ν' αγγίξουνε τον ουρανό, μου αρέσουν τα βράχια που τα κύματα άλλοτε σκάνε πάνω τους με μανία και άλλοτε τα φιλάνε γλυκά, μου αρέσουν τα βότσαλα που τα στρογγυλεύει η επαφή τους με τη θάλασσα, οι πέτρες που κρύβουν από κάτω τους έναν άλλο κόσμο, ο ήλιος που βυθίζεται αργά στο πέλαγος δίνοντας χώρο στο σκοτάδι να ξεκουράσει τη γη από τον κάματο της ημέρας, τα σύννεφα που σεργιανάνε στον ουρανό και σε παίρνουν μαζί τους ν' αγγίξεις αν θες τ' αστέρια. Εικόνες όμορφες που γαληνεύουνε το νου και γεμίζουν τη ψυχή με άρωμα Θεού. Μέρη να σκέφτεσαι, να ονειρεύεσαι και να δημιουργείς.

    Επόμενες λέξεις: ουρανό, βράχια, αργά, ημέρας, άρωμα
     
    Αρέσει σε GEPPO1, Gulit1, LILA413 και 4 σε άλλους.
  13. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Ως τον ουρανό θα φτάσω, το σύννεφο να πιάσω, να στο φέρω στην αγκαλιά σου. Τα βράχια θα κοιτάξω, και θα ταξιδέψω, μακριά, θέλω να είμαι μακριά απλά να κοιτώ. Κι όταν έρθεις, έλα να με βρεις. Πιάσε μου το χέρι, και μέχρι αργά θα περπατήσουμε δίπλα στην θάλασσα.
    Της ημέρας τα χαμόγελα, τα βλέπει η νύχτα και ζηλεύει, μα όταν βγει το φεγγάρι όλα λαμπυρίζουν στο σκοτάδι. Άρωμα φεγγαριού σκορπάνε γύρω μας τα αστέρια, τα σύννεφα, τα πουλιά. Περπατώντας δίπλα στο κύμα, αγναντεύω το απέραντο γαλάζιο. Ο ουρανός έχει άκρη; έχει μέση; έχει τέλος; Απαντήσεις ψάχνουμε όλοι, μα κανείς δε θα μάθει ποτε....

    Επόμενες λέξεις: Αγκαλιά, μακριά, αστέρια, χέρι, τέλος
     
    Αρέσει σε GEPPO1, LILA413, Louisa και 5 σε άλλους.
  14. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    αγκαλιά, μακριά, αστέρια, χέρι, τέλος

    Από δω ως το τέλος του κόσμου, ως το τέλος του χρόνου...
    Μέχρι το πιο μακρινό αστέρι -που μου έδειξες με το χέρι- ή ως την άκρη του δρόμου.
    Μια αγκαλιά ήταν ο μεθυστικός πρόλογος και ένα φιλί ο θλιβερός επίλογος.
    [​IMG]
    από, μέχρι, χρόνου, πρόλογος, επίλογος

    *Καλώς ήρθατε νέοι, καλώς μας ξανάρθατε οι παλιοί!
    Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας και εύχομαι να έρχεστε όσο πιο συχνά θέλετε, μπορείτε και σας ευχαριστεί...*
     
    Αρέσει σε ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ, elena101960, GEPPO1 και 7 σε άλλους.
  15. Louisa

    Louisa Κόμης

    Αν ο πρόλογος είναι η αγάπη, αν δημιουργηθήκαμε και γεννηθήκαμε από αγάπη, αν από καταβολής κόσμου μέχρι σήμερα η δύναμη που συγκρατεί το σύμπαν είναι η αγάπη, αν το μάθημα που καλούμαστε να μάθουμε σε αυτή τη ζωή και που περικλείει όλα τα άλλα μαθήματα είναι η αγάπη, αν ο χρόνος είναι άχρονος, τότε ο επίλογος δεν μπορεί να είναι άλλος από την αγάπη. Η λαμπερή επιστροφή στην πηγή της αγάπης και η ένωση με τον Ένα και με όλους μας μαζί σε ένα τεράστιο φωτεινό ήλιο στον αέναο κύκλο της ζωής, της εμπειρίας, της αγάπης.

    Επόμενες λέξεις: επιστροφή, κύκλο, πηγή, κόσμου, εμπειρίας

    * Ευχαριστούμε για το ζεστό καλωσόρισμα και την φιλοξενία στην όμορφη γωνιά που έφτιαξες και που μας κάνει να αισθανόμαστε ότι προχωράμε ένα βήμα πιο μπροστά κάθε φορά που συναναστρεφόμαστε αλλήλοις*
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/12/15
    Αρέσει σε elena101960, GEPPO1, soyla74 και 5 σε άλλους.
  16. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Η πηγή του κόσμου, το νερό, η γη, η θάλασσα, ο αέρας, τα σύννεφα, ο ουρανός!! Μας αγκαλιάζει το φως, και ζωντανεύουμε όπως τα λουλούδια, όταν πέφτει η βροχή και ξεδιψούν. Ο άνθρωπος είναι αυτός που τα κάνει όλα, απο την αρχή ως το τέλος. Το τέλος είναι αυτό που δίνουμε σε όλα τα θέλω μας. Σε όλα τα πρέπει μας, σε όλα τα μπορώ. Ο κύκλος της ζωής βοηθάει να τα βλέπουμε όλα με αισιοδοξία, με ελπίδα, με χαρά. Η χαρά έρχεται και φεύγει στην ζωή μας, οι εμπειρίες μας, είναι αυτές που μας δίνουν μαθήματα ζωής. Το ταξίδι έχει αρχή και τέλος, η επιστροφή είναι αυτή που δεν μας αρέσει ποτέ, όμως πρέπει να την ζήσουμε...

    *** Ευχαριστούμε γι αυτή την μικρή γωνιά, που μπορούμε και καταθέτουμε τις σκέψεις μας, τις χαρές μας, τις λύπες μας και όλα αυτά που θέλουμε να εκφράσουμε και δεν μπορούμε....;):inlove:

    Επόμενες λέξεις: Αέρας, βροχή, πρέπει, χαρά, μαθήματα
     
    Αρέσει σε elena101960, GEPPO1, Gulit1 και 5 σε άλλους.
  17. Louisa

    Louisa Κόμης

    Τον αέρα ποτέ δεν τον αγαπούσα. Η βροχή όμως ήταν ένα τελείως άλλο θέμα!!! Όταν ήμουνα μικρή μου άρεσε πολύ να περπατάω, να τραγουδάω, να γελάω και να χορεύω στη βροχή. Η μαμά μου όμως είχε αντίθετη γνώμη...
    Μια φορά όμως φάνηκε ότι η τύχη ήταν μαζί μου!!! Γυρνώντας απ' το σχολείο, πιάνει μια ξαφνική νεροποντή, απ' αυτές που κάνουν τους δρόμους ποτάμια σε δευτερόλεπτα. Εγώ φυσικά δεν είχα μαζί μου ούτε ομπρέλα, ούτε αδιάβροχο! Ω τι χαρά... θα τσαλαβουτούσα ανελέητα, θα γινόμουνα παπί και κανείς δεν θα έλεγε ότι έφταιγα εγώ. Με αυτή τη σιγουριά και τα μαθήματα ανά χείρας, αρχίζω να χοροπηδάω μες τη μέση του δρόμου, να τσαλαβουτάω, να χορεύω και να τραγουδάω πανευτυχής το singing in the rain...
    Φτάνω σπίτι μου πανευτυχής και με χαμόγελο που πρέπει να έφτανε μέχρι την πλάτη. Ώσπου με βλέπει η μαμά μου. Ώσπου τη βλέπω και εγώ. Ε, δε με πίστεψε ότι δεν έφταιγα εγώ...

    Επόμενες λέξεις: χορεύω, σιγουριά, σχολείο, χαμόγελο, πίστεψε
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/12/15
    Αρέσει σε elena101960, GEPPO1, megakanoni και 6 σε άλλους.
  18. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Έφτασαν και αυτά τα Χριστούγεννα!! χορεύω μόνη γύρω απο το μικρό μου δενδράκι και θυμάμαι!! θυμάμαι τότε που ημουν μικρή και πήγαινα ακόμα σχολείο και είχα την σιγουριά, οτι ποτέ δεν θα ξαναγιορτάσω τα Χριστούγεννα!! ηταν τότε που μου στέρησαν την μαγεία των Χριστουγέννων και παρακαλούσα να μην έρθουν ποτέ!! όμως οταν μπήκε το χαμόγελό σου στην ζωή μου και η ψυχή μου πίστεψε οτι υπάρχει Αγάπη και μαγεία, τα Χριστούγεννα έγιναν για μένα η απόδειξη οτι υπάρχει ελπίδα και ευτυχία και οτι μπορώ να την ζήσω και εγώ!! Τώρα ομως χορεύω πάλι μόνη μου γύρω απο το δενδράκι μου!! όλα τα <<μας>> βλέπεις έγιναν <<μου>>!! ομως οταν η Αγάπη, η ελπίδα και η μαγεία μπουν για μια φορά στην ψυχή σου, τότε ριζώνουν για τα καλά και δεν φευγουν ποτέ!! Ναι λέω υπάρχει η μαγεία των Χριστουγέννων!! την έζησα κάποτε και θα την ξαναζήσω, γιατι όλοι μας έχουμε δικαίωμα στην Αγάπη και στο όνειρο!! Καλά Χριστούγεννα αγαπημένοι μου φίλοι!!
    [​IMG]
    επόμενες λέξεις
    θυμάμαι, υπάρχει, ψυχή, όνειρο
     
    Αρέσει σε ΣΤΑΘΗΣΟΛΕ, mara_libra, sofouladim και 7 σε άλλους.
  19. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Μ' ένα ποτήρι στο χέρι και μισό χαμόγελο στα χείλη υποδέχτηκα τη νέα χρονιά...
    Ανάμεικτα συναισθήματα, ακόμα και φόβος...
    Θυμήθηκα περασμένες χρονιές, ξεχασμένες από καιρό... Για λίγο η ψυχή μου βούλιαξε, μετά και πάλι αναθάρρησα.
    Η ελπίδα βλέπετε... Πάντα εκεί να μας ανακουφίσει, να σκουπίσει τα δάκρυα, να αναπτερώσει το πεσμένο ηθικό.
    Το άφθαρτο πνεύμα και τα όνειρα για κάτι καλύτερο μας βοηθούν να συνεχίζουμε.
    Υπάρχει πάντα λίγο φως, λίγο χρώμα, υπάρχει πάντα ένας λόγος, ένας σκοπός.
    Ας είναι... Το 2016 είναι εδώ. Ας κάνουμε ό,τι περνάει από το χέρι μας να αφήσει μόνο γλυκιά γεύση στο στόμα μας!
    [​IMG]
    Εύχομαι μια χρονιά σοκολατένια, μια χρονιά ευνοϊκή σε όλους τους τομείς!

    επόμενες λέξεις: νέα, πνεύμα, φως, χρώμα, γεύση
     
    Αρέσει σε elena101960, tsarouxis, LILA413 και 4 σε άλλους.
  20. Louisa

    Louisa Κόμης

    Σε εμένα πάλι η νέα χρονιά ήρθε όμορφα και ζωηρά όπως κυλάει το νερό της βουνίσιας πηγής. Με τη δροσιά του, την παγωμένη γεύση του και την άτακτη εννίοτε ροή του, που σε κάνει να γελάς και να ευχαριστείς το Θεό που είμαστε ζωντανοί και είμαστε καλά. Η οικογένειά μας μαζί, ενωμένη, όλοι αγαπημένοι με τα γέλια των παιδιών να σου τρυπούν τ' αυτιά και τις φωνές των μεγάλων να σου ζαλίζουν το κεφάλι. Και πότε πότε μια σφιχτή αγκαλιά γιατί ...κακώς χανόμαστε βρε παιδιά... Αυτό νομίζω ότι είναι και το πνεύμα των ελληνικών Χριστουγέννων. Οι μυρωδιές απ' τα γλυκά, οι αγκαλιές απ' τα παιδιά, τα χρώματα απ' τις μπάλες και τα δώρα κι όλα μαζί ανάκατα με κάλαντα και τρίγωνα και το γλυκό φως που ξεχύνεται απ' το προσωπάκι του Χριστού μας στη φάτνη...
    Χρόνια πολλά, Καλή χρονιά, πάντα Μαζί και πάντα Αγαπημένοι. Ευτυχείτε.

    επόμενες λέξεις: γελάς, μεγάλων, αγκαλιές, δώρα, τρίγωνα.
     
    Αρέσει σε elena101960, GaTe987, mara_libra και 3 σε άλλους.