Λύση για την έλλειψη χώρου-αστεριών

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την SofiaXnd, 9/5/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. SofiaXnd

    SofiaXnd Ανερχόμενος

    Καλημέρα συναγρότες και συναγρότισσες!! Σήμερα μου ήρθε.μια πολύ ωραία πιστεύω,ιδέα..Έχουμε όλοι μας πρόβλημα λόγω έλλειψης χώρου ως γνωστόν...ήρθα και εγώ τώρα να σας δώσω λύση,και αν σας αρέσει να προωθηθεί στην ομάδα του Farmerama..Θα μπορούσε να προστεθεί στον χάρτη σε αυτό το σημείο:
    [​IMG]
    Ανοιγοντάς το, θα έχει 5 επίπεδα..το 1 από αυτά θα είναι δωρεάν σε όλους τους παίκτες άνω του 50 επιπέδου ας πούμε,στο περίπου..Θα έχει ελεύθερο το 1 επίπεδο χώρου που θα έχει χωριτικότητα όσο η βασική φάρμα μας! Θα υπάρχει στα δεξιά ένας δεύτερος χάρτης που θα δείχνει τα επίπεδα χώρου,εκεί θα επιλέξουμε το 2ο για να το ξεκλειδώσουμε με αστεράκια..Και αναλόγως το 3ο,4ο,κτλ...Με αυτό τον τρόπο λύνεται και το θέμα έλλειψης χωριτηκότητας που ΟΛΟΙ μας λέμε τόσο καιρό,αλλά και το πρόβλημα που έχουν οι αγρότες/ισσες με τα πάρα πολλά αστεράκια τους...αυτό θα ήταν δέλεαρ για να συνεχίσουν να συλλέγουν αστεράκια και από τις μόνιμες αποστολές (όσες δεν έχουν ολοκληρώσει) αλλά και να φανούν χρήσιμα όσα κερδίζουν από δρώμενα ή τον σγουρομάλλη ή γενικά όσα τους απέμειναν....Αυτά είχα να πω,ελπίζω η ιδέα μου να σας ικανοποιεί για να μπορέσει να προωθηθεί και να υλοποιηθεί αν το θέλει και η ομάδα φυσικά...Καλή σας συνέχεια! :)
     
    Αρέσει σε nina2004x, krosakias, αμφιθεα και 16 σε άλλους.
  2. mimara

    mimara Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    πολλη καλη ιδεα
     
    Αρέσει στους krosakias, SofiaXnd και GEPPO1.
  3. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    Εξαιρετική ιδέα!!!!!Αν και το πρόβλημα είναι κυρίως με το νησί που είναι μικρο η φάρμα χρειάζεται και αυτή μια ενίσχυσή. Εξ άλλου για το νησί έρχεται ο ύφαλος και επίσης μάλλον θα θέλει μπανάνες οπότε ας το αφήσουμε προς το παρόν.
     
    Αρέσει στους psipsi1978 και SofiaXnd.
  4. *Kirki*

    *Kirki* Forum Moderator Team Farmerama GR

    pan15200188

    Θα σε παρακαλέσω να μικρύνεις σε ύψος την υπογραφή σου άμεσα.
     
    Αρέσει στον/ην SofiaXnd.
  5. patatina

    patatina Ανερχόμενος συντάκτης

    Πολύ καλή η ιδέα γιατί δεν υπάρχει χώρος να φυτέψουμε εάν βάλουμε όλα τα δέντρα και τα ζώα που έχουμε.Σε κάθε έβεντ είμαστε αναγκασμένοι να ξηλώνουμε οτι έχουμε και αυτό είναι κουραστικό επειδή γίνονται πολλά και τα ζώα και τα δέντρα μένουν ανεκμετάλευτα.Εγώ θα πρότεινα και μια άλλη ιδέα σε περίπτωση που δεν μπορεί να υλοποιηθεί η προηγούμενη.Να γίνει μια αποθήκη
    για ζώα,μία για φυτά και μία για τα διακοσμητικά με τον ανάλογο σχεδιασμό με διάφορα επίπεδα.Το πρώτο επίπεδο πχ 20 δέντρα ,20 φυτά,20 διακοσμητικά να είναι δωρεάν.Τα υπόλοιπα για να τα ανοίξεις να δίνεις κάποια πράγματα.Τα πράγματα που θα μπαίνουν σε αυτές
    τις αποθήκες να μπορούν να μαζεύονται όπως οταν τα έχεις στη φάρμα.Με τον τρόπο αυτό σιγά-σιγά θα προσπαθούμε να τα βάλουμε όλα
    στις αποθήκες.'Ετσι δεν θα πιάνουν χώρο στη φάρμα και θα μαζεύουμε τα ζώα και τους καρπούς που μας είναι απαραίτητα και τους ΠΕ
    φυσικά από τα διακοσμητικά.Με τον τρόπο αυτό πιστεύω ότι θα είμαστε ικανοποιημένοι διότι τα ζώα και τα δέντρα που έχουμε δεν θα
    είναι άχρηστα οπως τώρα και θα έχουμε χωράφια να σπέρνουμε.Αυτό θα είναι και κίνητρο να αγοράζουμε μυστηριώδη δενδρύλια και
    σταυλάρχες γιατί έτσι θα μπορούμε να τους αξιοποιήσουμε. Ελπίζω να σας αρέσει η ιδέα μου και να την εξετάσετε.
     
    Αρέσει σε tempelxanas, krosakias, .FARMERAMA010. και 4 σε άλλους.
  6. SofiaXnd

    SofiaXnd Ανερχόμενος

    Ευχαριστώ πολύ όλους σας..patatina καλή η ιδέα σου όμως πιστεύω δεν θα συμφέρει μόνο 20,και εξάλλου έχουμε 100άδες δέντρα,γιαυτό πρότεινα κάτι τέτοιο..:)
     
    Αρέσει στους αμφιθεα και psipsi1978.
  7. patatina

    patatina Ανερχόμενος συντάκτης

    SofiaXnd. Δεν θα είναι μόνο 20 θέσεις αλλά σε κάθε επίπεδο που θα ανοίγεις θα βάζεις και άλλα δέντρα μέχρι να μπουν όλα και να γίνουν χρήσιμα αφού από εκεί θα μπορείς να μαζεύεις τους καρπούς και να ταίζεις τα ζώα.
     
    Αρέσει στον/ην SofiaXnd.
  8. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Πληροφοριακά μόνο να σας θυμίσω το "Newsletter του παραγωγού - Μάρτιος 2015" https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/newsletter-του-παραγωγού-Μάρτιος-2015.13079/

    Εκει αναφέρει για πολλοστή φορά "...Τα ίδια σχέδια ισχύουν για τη θεριστική μηχανή της σειράς σύννεφων και τη λειτουργία αποθήκευσης που είχαμε αναφέρει μερικούς μήνες πριν..."

    Ας ελπίσουμε οτι σε κάποια στιγμή θα αρχίσει να υλοποιείται.
    Μάλλον όμως υπάρχουν άλλες προτεραιότητες πιο άμεσες αυτή τη στιγμή.

    Θα ήθελα πάντος η λειτουργία αυτή να είναι αποτέλεσμα αμφίδρομης επικοινωνίας και πληροφόρησης.
     
    Αρέσει σε tempelxanas, SofiaXnd, psipsi1978 και 3 σε άλλους.
  9. SofiaXnd

    SofiaXnd Ανερχόμενος

    Ναι,συμφωνώ αλλά θα ήταν πιο ωραία εικόνα κάθε επίπεδο να έχει και από όσα τετραγωνάκια έχει και η βασική φάρμα..ευκολότερο και δικαιότερο,θα έλεγα και για ομορφία θα είναι πιο ωραίο! Αλλιώς να βλέπεις 20 πορτοκαλιές κι αλλιώς όλες τις πορτοκαλιές,χρυσόφυλλα και μουριές μαζί!! :)
    Εδώ και καιρό φίλε μου το συζητούν..όσο όμως προσθέτουν στάβλους και δέντρα,το σχοινί τεντώνεται ακόμη περισσότερο και εμείς εκτός το άγχος μας να τα κερδίσουμε,έχουμε και το ζήτημα ότι αν τα κερδίσουμε,που θα τα βάλουμε;; :p
    Ελπίζω στο newsletter που θα γράψει ο παραγωγός,να είναι ακόμη πιο αισιόδοξο για αυτό το θέμα και ίσως περισσότερο,άμεσο..
     
    Αρέσει στους Stefoulini, αμφιθεα και .FARMERAMA010..
  10. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ


    Σοφία μου, δεν νομίζω ότι η ομάδα του farmerama "σπάει το κεφάλι της" για να βρει το μέρος που θα τοποθετήσει τον νέο χώρο. Απλώς, δεν έχει έρθει η ώρα του ακόμα. Όταν με το καλό έρθει, τότε θα δεις και μόνη σου σε τι "ωραίο σημείο" θα μας τον παρουσιάσουν.
    Αγαπητή Σοφία, το θέμα δεν είναι αυτό.
    Το θέμα είναι αν έχουν υπόψη τους ότι με τα συνεχή δρώμενα και τα τόσα νέα ζώα και δένδρα που κατασκευάζουν και μας παρουσιάζουν συνέχεια και σε εξαιρετικά γρήγορους ρυθμούς, μας έχουν δημιουργήσει πρόβλημα χώρου, ώστε η επέκτασή του, που θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι δεν πρέπει να είναι μία, αλλά πολλαπλή, μας είναι άκρως απαραίτητη.
    Αν το έχουν, καλώς. Εμείς δεν έχουμε να πούμε τίποτα. Εκείνοι θα πρέπει να μας ενημερώσουν για το τι πρόκειται να κάνουν ώστε να λύσουν το πρόβλημα, που σημειωτέον, το έχουν κάνει ήδη. (Βλέπε ενημερώσεις από τον παραγωγό)
    Αν όχι, όσο και να το λέμε, να το φωνάζουμε αν θες, "φωνή βοώντων εν τη ερήμω". Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ μέσα από τα 5 χρόνια παρουσίας μου στο farmerama. (Ήμουνα νιος και γέρασα)
    Και Σοφία μου, μην ξεχνιέσαι. Δεν έχουν όλοι οι συμπαίκτες/ριες σου "πρόβλημα" με τα "τόόόσα" πολλά αστεράκια που έχουν στην κατοχή τους και δεν είναι όλοι τους από 50 επίπεδο και πάνω. Σωστά;
    Οπότε Σοφία μου μην αναφέρεσαι γενικά, παρά μόνο ειδικά. Άλλωστε η ιδέα δική σου είναι. Δική σου δεν είναι;
    Εκτός λοιπόν από εσένα και ίσως τους 20, 30, 50, 100, 200 φίλους/ες σου, δεν μπορείς να ξέρεις την κατάσταση των τόόόσο άλλων συμπαίκτων/ριων σου και να τους αποκλείεις από την ιδέα σου. Δεν είναι σωστό. Οι ιδέες μας θα πρέπει να έχουν στόχο το γενικό καλό. Δεν συμφωνείς;
    Όσο για τα αστεράκια, σίγουρα μπορούνε να βρούνε τρόπο πολύ πιο δελεαστικό για να τα αξιοποιήσουμε και να συνεχίσουμε να τα μαζεύουμε ανελλιπώς από τις διάφορες αποστολές, είτε ειδικές, είτε μόνιμες.
    Για παράδειγμα, σου παραθέτω μια παλιά μου πρόταση σχετικά με το πως θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε τα αστεράκια μας.
    Όλοι οι παίκτες και ανεξαρτήτως επιπέδου, έχουν έρθει στην δυσάρεστη θέση, για πολλούς και διάφορους λόγους, να μην μπορούν να ασχοληθούν με κάποιο δρώμενο ή ακόμα και να το ολοκληρώσουν στην ώρα του, με αποτέλεσμα να έχουν χάσει έπαθλα που δεν είναι σίγουρο ότι θα έχουν την δυνατότητα να τα διεκδικήσουν σε κάποιο επόμενο.
    Με βάση αυτή την ιδιαιτερότητα και την ανάγκη αναβάθμισης του δένδρου της σοφίας, η ιδέα που προτείνω είναι, τα δρώμενα μετά το πέρας του χρονικού διαστήματος που έχετε ορίσει, να μην χάνονται, αλλά να αποθηκεύονται σε μια "ρούνα αρχείο δρώμενων", που θα μπορούμε από εκεί να επιλέγουμε το δρώμενο που μας ενδιαφέρει, να το ξεκλειδώνουμε με κάποια αστεράκια και να διεκδικούμε την ολοκλήρωσή του, με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες και τα ίδια ακριβώς έπαθλα.
    Εννοείται βέβαια, ότι θα υπάρχει αποκλεισμός των παικτών που το έχουν ήδη ολοκληρώσει.


    Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 6/10/15
    Αρέσει σε rafaelos2011, Stefoulini, xristos-ale3andros και 2 σε άλλους.
  11. SofiaXnd

    SofiaXnd Ανερχόμενος

    Γεια σου φίλε μου tempelxana. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου και η ιδέα σου είναι υπέροχη! Όσο για τα αστεράκια,να φανταστείς ακόμη κι εγώ έχω μόλις 50. Δεν μαζεύω εύκολα όπως όλοι που αν είδες η έκταση, η νέα ,κοστίζει πολλάάάά αστεράκια και ήταν ότι καλύτερο για όσους είχαν τόσα πολλά...εγώ ακόμη δε την ξεκλείδωσα και ουτε πρόκειται με αυτούς τους ρυθμούς....Όπως και να έχει,θα μπορούσε με ένα γενικό αντίτιμο η εταιρία να μας δώσει νέους, και το τονίζω, ΝΈΟΥΣ όχι νέο χώρο,γιατί όλο και αυξάνονται τα διακοσμητικά,τα δέντρα και οι σταύλοι και πλέον δεν έχουμε χώρο για χωράφια και για εκτροφές (όσοι κάνουν) . :)
     
    Αρέσει στους rafaelos2011, tempelxanas και Stefoulini.
  12. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ


    Σοφία μου, καλησπέρα.
    Με κολακεύεις που βρίσκεις υπέροχη την ιδέα μου και σ΄ευχαριστώ, αν και οι αρμόδιοι προφανώς είχαν αντίθετη άποψη και αυτή είναι τελικά που μετράει.
    Να είσαι σίγουρη ότι δεν είσαι η μόνη που δεν έχει ξεκλειδώσει την νέα έκταση. Είναι πάρα πολλοί οι χρήστες που δεν μπόρεσαν να το κάνουν.
    Εγώ, δυστυχώς ή ευτυχώς, κατάφερα και την ξεκλείδωσα άμεσα. Επειδή όμως δεν είχα τα 250 αστεράκια που ζητούσε, ούτε καν τα 50, αναγκάστηκα να ξοδέψω πάνω από 15.000.000 χτ για να τα αποκτήσω.
    Η απόφασή τους να δώσουν την νέα έκταση με αστεράκια, για μένα ήταν λάθος και ήταν λάθος, γιατί πιστεύω, χωρίς φυσικά να είμαι σίγουρος, πως στηριζόταν αποκλειστικά στα "παράπονα" κάποιων συμπαικτών μας, δεν μπορώ να ξέρω πόσοι, που δήλωναν ότι έχουν μαζέψει πάρα πολλά αστεράκια, έχουν καλύψει το δένδρο της σοφίας και δεν ξέρουν πλέον τι να τα κάνουν. Να σου θυμίσω ότι έβγαλαν και δημοσκόπηση για το δένδρο της σοφίας, που ζητούσαν από τους παίκτες να τους υποδείξουν νέες ιδέες για την αναβάθμισή του.
    Όλο αυτό το σκηνικό, αν είναι σωστός ο συλλογισμός μου, που μάλλον είναι, με βρίσκει ιδεολογικά αντίθετο, γιατί όπως αναφέρω και στην προηγούμενη ανάρτησή μου, οι νέες ιδέες από εμάς προς την ομάδα του farmerama θα πρέπει να είναι με βάση το συμφέρον όλων των παικτών και όχι το προσωπικό του καθενός. Συγνώμη, αλλά έτσι σκέφτομαι και έτσι λειτουργώ.
    Στην πρώτη σου ανάρτηση αφήνεις να εννοηθεί ότι έχεις πολλά αστεράκια, ενώ στην δεύτερη λες ότι έχεις μόνο 50, λες επίσης ότι δεν έχεις ξεκλειδώσει την νέα έκταση γιατί σου λείπουν τα αστεράκια που απαιτούνται και παράλληλα, ζητάς τις νέες επεκτάσεις, αν και όποτε αποφασίσουν να τις δημιουργήσουν, να μας τις δίνουν κι αυτές με αστεράκια.
    Δηλαδή από την ιδέα σου αποκλείεις ακόμα και τον εαυτό σου;
    Αυτό ομολογώ ότι με ξαφνιάζει, το βρίσκω πολύ γενναίο εκ μέρους σου και μπράβο σου.
    Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 7/10/15
    Αρέσει στον/ην Stefoulini.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.