Feedback Κατάργηση Premium συνδρομής

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 2/11/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. jimisraf1

    jimisraf1 Επαγγελματίας του φόρουμ

    Καλημερα σε ολους...Δεν συνηθιζω να γραφω στο φορουμ...Σπανια οταν εχω καμια σοβαρη απορια...Μπερδευτηκα ομως με τα γραφομενα των συναγροτων...Ειμαι επιπεδο 127,εχω αδαμαντινο πακετο,που παιρνω παντα,μεχρι 25/10/17...Ειμαι στη φαρμα,περιπου,10 ωρες το 24ωρο και πληρωνω αρκετα ευρο...Επιλογη μου...Γιατι τα εχω και γιατι το χαιρομαι το παιχνιδι...Εγω ,απ οτι ξερω,μολις μπω στη φαρμα μου,τοτε γινεται το αυτοματο μαζεμα των καρπων...Δεν εχω καταλαβει κατι,ισως λογω ηλικιας...Απ οτι διαβαζω,αν κλεισω τη φαρμα,πχ μια εβδομαδα και την γεμισω με δεντρα,οταν ξαναμπω,θα εχω ανεβει επιπεδα?????Χανω κατι απο το αδαμαντινο πακετο που δεν το ξερω?Θα παρακαλουσα να απαντησει η Χαρα...Οχι οτι δεν εχω εμπιστοσυνη στους υπολοιπους συνονιστες...Προς Θεου...Ειναι ολοι εξαιρετικοι...Και κυριολεχτω οταν λεω εξαιρετικοι...Απλα η Χαρα ,ειναι πιο εμπειρη και ισως,ξερει καλυτερα...Συγνωμη Χαρα μου που σε βαζω σε κοπο ν απαντησεις...Απλα,ειμαι μπερδεμενος.....
     
  2. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Θα σε παρακαλούσα όπως και όλους τους συμπαίκτες μας , οι ερωτήσεις στις οποίες θέλετε απάντηση από συντονιστή να γίνονται στις κατάλληλες ενότητες
    Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση
     
  3. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Αν και κινδυνεύω να χαρακτηριστώ γραφικός, για μια ακόμα φορά θα σας πω ότι το φαρμεράμα εδώ και πάρα πολύ καιρό μεταλλάχθηκε. Δεν είναι το παιχνίδι που γνωρίσαμε στο ξεκίνημά του, όταν υπήρχε όραμα, συνέπεια, εκτίμηση, ρομαντισμός, φιλότιμο και σεβασμός προς τους παίκτες. Το φαρμεράμα μας φίλες και φίλοι, δυστυχώς πέθανε. Την σκυτάλη του την πήρε ένα άλλο παιχνίδι, που από σύμπτωση αποκαλείται φαρμεράμα.
    Αν και τα προεόρτια της μετάλλαξης είχαν ξεκινήσει πολύ πιο πριν, το όλο σκηνικό άρχισε να κάνει αισθητή την εμφάνισή του από την παρουσίαση των νέων αποθηκευτικών χώρων. (Ζωοκομείο, δενδροκομείο, κλπ). Από εκεί και πέρα, τα άσχημα μαντάτα άρχισαν να διαδέχονται το ένα το άλλο και σε πολύ γρήγορους ρυθμούς. Από τα δρώμενα και τα έπαθλά τους, (χειρότερα από ποτέ), μέχρι το πρίμιουμ και ποιος ξέρει τι άλλο ακόμα μας περιμένει.
    Οι κύριοι της εταιρείας μας έχουν δείξει πλέον καθαρά και ξάστερα που πραγματικά στοχεύουν. Αυτό που στοχεύουν δεν είναι τίποτε άλλο από το πορτοφόλι μας και η απόδειξη είναι ότι τα πάντα πλέον πωλούνται. Έχουν γεμίσει το ημερολόγιο με προσφορές, (25 ημέρες τον μήνα έχουν προσφορές σε ότι μπορείς να φανταστείς) και ότι καλό κι αν υπήρχε για τον παίκτη, ή το κατάργησαν (δένδρα Χ5, τζαμπόδενδρα, χιούι, κα), ή αραίωσαν κατά πολύ την εμφάνισή του (σημαντικές σειρές μαγικής φασολιάς από δρώμενα, πάρε-δώσε, ζώα εκτροφής σε μεγάλη βαθμίδα, κα), ή το αντικατέστησαν (ροδάνι, πρίμιουμ), με απώτερο στόχο να μεγαλώσουν τις εισπράξεις τους, μειώνοντας αισθητά την όποια δύναμη είχαμε αποκτήσει ως παίκτες με την πάροδο του χρόνου, ψάχνοντας σε βάθος το παιχνίδι αναζητώντας εργαλεία που θα μας πήγαιναν μπροστά, ή ρωτώντας άλλους παίκτες, ψαγμένους παίκτες, που ήταν πάντα πρόθυμοι να μας διαφωτίσουν και χωρίς κανένα απολύτως προσωπικό όφελος.
    Είμαι κι εγώ κάτοχος πρίμιουμ πακέτου, (διαμαντένιο 12μηνης διάρκειας), που από καθαρή τύχη δεν έχει λήξει. Το αγόρασα 2 μήνες πριν την ανακοίνωση της κατάργησής τους. Ήταν η πρώτη φορά (και η τελευταία κατά πως φαίνεται) που προμηθεύτηκα πακέτο πρίμιουμ και πραγματικά είδα τις τεράστιες δυνατότητες που μου δίνει. Αν και δεν το έχω δουλέψει στο έπακρο, λόγω του ότι οι γνώσεις μου ακόμα είναι περιορισμένες, διαπίστωσα πως έχω στα χέρια μου ένα πολύ δυνατό εργαλείο. Αυτό το εργαλείο θέλουν να μας στερήσουν, δίνοντάς μας κάτι άλλο, πολύ πιο ακριβό και χαμηλότερων δυνατοτήτων. Πόσο λογικό ακούγεται αυτό?
    Διάβασα παραπάνω κάποια ποστ από παίκτες, αυτούς που αποκαλώ ψαγμένους παίκτες και έτοιμους να σε βοηθήσουν αρκεί να τους το ζητήσεις, γεμάτα αγανάκτηση και πικρία προς την απόφαση της εταιρείας να υποβαθμίσει το συγκεκριμένο εργαλείο κι ως γνώστης πλέον του θέματος, ταυτίζομαι μαζί τους απόλυτα.
    Κύριοι της εταιρείας. Δεν έχετε να κερδίσετε τίποτα αν επιμείνετε σε αυτήν την τακτική σας. Αντιθέτως θα χάσετε πολλά. Ανακαλέστε. Ο κόμπος έφθασε στο χτένι.

    ΥΓ. Αν πιστεύετε, ότι με όλα αυτά τα ιδιόμορφα καμώματά σας, θα με αναγκάσετε να εγκαταλείψω τον χώρο πετώντας στο καλάθι των αχρήστων τα τόσα ευρώ που σας έχω ακουμπήσει, όπως και τον χρόνο που έχω σπαταλήσει για το παιχνίδι σας, κάνετε μέγα λάθος. Εδώ θα παραμείνω, χωρίς να σας παραχωρήσω από εδώ και στο εξής ούτε ένα σεντς, μέχρι να ανακαλέσετε και να επαναφέρετε το παιχνίδι στην αρχική του μορφή, ή να σας δω να βάζετε λουκέτο!! Η επιλογή είναι δική σας.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 29/3/17
    Αρέσει σε dinaspyro, NOTHS58, moira και 6 σε άλλους.
  4. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Περίμενα να δω κάτι από την εταιρία , να βγει και να πει δυό λόγια , να δικαιολογήσει την απόφασή της για το πρίμιουμ
    Να απαντήσει στα ερωτήματα των πελατών της.... να πει το σκεπτικό και τους λόγους της κίνησης της...
    Να πει οτιδήποτε τελος πάντων , αερολογίες και ασάφειες απλά να δηλώσει "παρών"... Να πει "εδώ είμαι"...
    Αλλά καμιά φορά η σιωπή λέει τις πιο ηχηρές κουβέντες... τα λέει όλα.
    Αύριο έρχεται αυτό το εφεύρημα της εταιρίας που το ονομάζει πρίμιουμ...
    Η αγανάκτησή μου είναι μεγάλη - πέρα απο το κατασκεύασμα της - για την σιωπή της εταιρίας.
    Είναι η τελευταία φορά που γράφω εδώ. Οι άλλες που έγραψα πήγαν χαμένες ,αυτή ίσως είναι η πιο ουσιαστική γιατί πω άλλα πράγματα.
    Όχι οτι τώρα θα γίνει κάτι αλλά να γνωρίζουν οι κύριοι εκεί στα γραφεία τους πως δεν μπορούν να μας ξεγελάσουν , πως το ποτήρι ξεχείλησε και η υπομονή έχει εξαντληθεί , τουλάχιστον η δικιά μου.
    Δίχως περιστροφές και υπονοούμενα κύριοι της εταιρίας...

    1 Νοεβρίου λοιπόν μπαίνουν σε εφαρμογή οι νέοι Γ.Ο.Χ. και την επομένη αποσύρετε άρων - άρων το πρίμιουμ. Πολλοί αδρανείς λογαριασμοί , διπλές και πολλαπλές φάρμες βάσει των νέων όρων χρήσης απο 1 Νοεβρίου είναι νόμιμες...
    Κάποιοι εξ αυτών των λογαριασμών έσπευσαν να αποκτήσουν αμέσως πρίμιουμ για να κάνουν δύο πράγματα . Να μαζέψουν τις παρατημένες επί χρόνια με δέντρα φάρμες τους ή να τις προετοιμάσουν γι' αυτό το σκοπό...

    Οι φάρμες αυτές απαλλαγμένες απο το πρόβλημα του παρελθόντος και νόμιμες πλέον , με ένα πακέτο πρίμιουμ το χρόνο και δίχως άλλο έξοδο , θα μαζεύονταν 3-4 φορές με πλεονέκτημα 100% σοδειάς απο ημερολόγια ή απο ιβεντ ροδανιού με λίγες προσπάθειες...
    Οι διπλάσιοι καρποί θα απέφεραν όλο το κέρδος τους στη βασική φάρμα νόμιμα είτε με μεταφορά -αν ήταν στην ίδια λαϊκή - είτε με άλλες μορφές όπως με στεφάνια - πασχαλινές ή οτιδήποτε άλλο .Σε κάθε περίπτωση αυτό θα δυνάμωνε πολύ τη βασική φάρμα με ελάχιστο κόστος.
    Οι πολλαπλές φάρμες δεν χρειάζονται ούτε βοηθούς αφού το πρίμιουμ μάζευε αυτόματα όποτε το θέλαμε - παρελθόντας χρόνος...
    Δηλαδή ... ενώ το παιχνίδι το στρώσατε , το κάνατε να τρέχει με τρελούς ρυθμούς , τα πάντα να είναι πανάκριβα στις λαϊκές δυσκολεύοντας τους πάντες στην απόκτηση αγαθών και σπρώχνοντας τους παίκτες κατά κάποιο τρόπο στο να βάζουν χρήματα στο παιχνίδι , το να έχει κάποιος 2-3 φάρμες με πρίμιουμ όπως προανέφερα , με 150 ευρώ το χρόνο θα είχε νόμιμα παραγωγή ή αξία παραγωγής 4-6 φαρμών !!! Σοβαρότατο πρόβλημα για τα ταμεία της εταιρίας...
    Και αφού πια οι πολλαπλές φάρμες είναι νόμιμες και δεν μπορείτε να τις κλείσετε , σταματάτε ακαριαία το πρίμιουμ ως πρώτο μέτρο δράσης στην τάση που πάει να δημιουργηθεί , μη έχοντας έτοιμο νέο πριμιουμ...
    Αρκεί να μη το πάρουν χαμπάρι περισσότεροι παίκτες...
    Ας μην έχετε να πουλήσετε για ένα διάστημα αλλά να μην χαθούν περισσότερα χρήματα στην πορεία... Ιδίως απο παίκτες που γέμισαν τις φάρμες τους με δέντρα πριν τις παρατήσουν...

    Το πρόβλημα τώρα ήταν η διαχείρηση όλων αυτών... τι θα γίνει απο δω και πέρα μέσα στο νέο περιβάλλον που δημιουργήθηκε...
    Πως να υπάρχει πρίμιουμ , να μην είναι εύκολα όσα είπα πιο πάνω , να μην είναι εκμεταλεύσημο όπως το παλιό και να είναι ελκηστικό ουτως ώστε να πουλάει όπως το παλιό ή και ακόμη καλύτερα...

    Να μια πρώτη αντιμετώπιση των νέων αγοραστών , των νέων πελατών με πολλαπλούς λογαριασμούς...
    Θέλεις 2-3 φάρμες με πρίμιουμ φίλε μου να "κανεις παιχνίδι" ??? Θα πληρώσεις διπλάσια τιμή
    Δεν ξέρεις αν θα μπορέσεις να τις κρατήσεις ??? Πάει πλέον με το μήνα το "νοίκι" και όχι με το εξάμηνο, δοκίμασε...
    Δεν σου αρέσει όπως είναι πια ??? Πάρε και σ.λ. και σ.τ. πάρε και την αυτόματη επαναφορά αφού δεν αγοράζεις βοηθούς !!!
    Είναι ακριβότερο απο πριν ??? Σου έδωσα νομιμότητα , σου έδωσα και τόσα άλλα , μην παραπονιέσαι !!!
    Δεν επαρκεί η μια βδομάδα για τα δέντρα ?? Μια χαρά επαρκεί αφού πριν δεν έπαιζες καν και δεν είχες τίποτε !!!


    Απ' όποια πλευρά κι αν το δει ένας έμπειρος παίκτης το νέο πρίμιουμ με βάση αυτά που είπα θα συμφωνήσει πως σχεδιάστηκε για να εξυπηρετήσει την κατάσταση που διαμορφώθηκε με τους νέους Γ.Ο.Χ. και τους νέους υποψήφιους αγοραστές...την νέα - μάλλον τεράστια αγορά που προφανώς έχει "αγοραστικό ενδιαφέρον" απο πλευράς εταιρίας , ενδεχομένως μεγαλύτερο απο την ήδη υπάρχουσα των συνδρομητών παλαιού πρίμιουμ...
    Η εταιρία έσπευσε να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα της πρωτίστως - να μην πλημμυρίσουν οι φάρμες και οι λαϊκές με καρπούς , να μην είναι πολύ αποδοτικό σε καρπούς όπως το προηγούμενο για να μη υπάρχει εύκολος "πλουτισμός", να είναι δελεαστικό σε πολλούς νέους αγοραστές για να πουλήσει και να γεμίσει τα ταμεία , να μην διαφέρει πολύ απ το παλιό για να συγκρατήσει τους παλιούς πελάτες...
    Και αν θέλει να το κάνει κάποιος αποδοτικότερο , να έχει μια φορά τη βδομάδα ένα τουλάχιστον 200% πε... τι επιλογές έχει ???
    Να πάει στο ροδάνι κάθε βδομάδα... την άλλη βδομάδα θα έχει ενα 200% απο αγορά φιορινιών με mega πε... την επόμενη πάλι ροδάνι

    Μαεστρικά φτιαγμένο λοιπόν το νέο πρίμιουμ... άριστη σύλληψη στοχευμένη να διαχειριστεί προβλήματα και να γεμίσει τα ταμεία.
    Ξεχάσατε όμως το κυριότερο αδέρφια μας εκεί βόρεια... το ίδιο το παιχνίδι και εμάς που το παίζουμε...
    Όλα δεν είναι "ταμείο" εδώ... η τσέπη σας δεν είναι η αρχή και τέλος των πάντων ...
    Η διαχείρηση του παιχνιδιού προσανατολισμένη μόνο στο κέρδος σας , έχει εξαντλήσει τις αντοχές μας
    Και στο τέλος τέλος πόσα χρήματα να δώσουμε πιά ??? Να υπήρχε σοβαρός λόγος ή να μου ανταπέδιδε κάτι το παιχνίδι....
    Μ αυτά και αυτά όμως , οι περισσότεροι παλιοί παίκτες βαρεθήκαμε το παιχνίδι και μας κουράσατε όλοι σας...
    Η αποχώρηση φαντάζει σαν σωτηρία πιά , προσωπικά και για μένα. Λες και κάνετε τα πάντα να μας διώξετε...
    Ακούστε κι αυτό λοιπόν , πλέον δεν είναι μακριά αυτή η μέρα... Συγχαρητήρια , σχεδόν το καταφέρατε... άλλη μια αλλαγή να κάνετε και δε θα μείνει κανείς μας.
     
    Αρέσει σε jimixatz, ioanna6929, moira και 13 σε άλλους.
  5. -Μαρια13-

    -Μαρια13- Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    καλημερα!!

    θα τα κανω λιγο "λιανα" για να καταλαβει η εταιρια τι χανει εχοντας ετσι το πριμιουμ και γιατι φωναζουμε και ξαναφωναζουμε να αφησει ως εχει την ενεργοποιηση της αυτοματης συγκομιδης.

    με κλεισμενη σχεδον ολη την φαρμα εχοντας μονο το μπροστινο κοματι ανοιχτο καποιος που ηθελε να τελειωνει τα ιβεντ αναγκαζοταν να παιρνει και σουπερ λιπασματα και ζωζως αλλα και καλαθια του εκαστοτε ιβεντ για να μπορεσει να το τελειωσει.αυτα τωρα δεν τα χρειαζεται.θα μπορει οποιαδηποτε στιγμη να χρησιμοποιησει ολες τις εκτασεις για να βγαλει το καθε ιβεντ χωρις ανχος και χωρις να δωσει ουτε ενα ευρω.
    θα σταματησει να παιρνει παρτυ γυρους η θα παιρνει παρα πολυ λιγους.
    τι να τους κανει τους γυρους αν τον αναγκαζουν να μαζευει καθε βδομαδα? για να παιρνει τα διακοσμητικα ?
    δεν νομιζω να χρειαζεται να παιρνει τα πακετα των 200 γυρων για ενα διακοσμητικο η ακομη και για ενα σταυλο. ο μονος λογος που αγοραζαμε ηταν για να πετυχουμε ειτε το 200% στα πε η το 100% στους καρπους και να μπορεσουμε εχοντας κλειστα τα δεντρα μας για μεγαλο διαστημα να παρουμε ειτε διπλασια πε ειτε διπλασιους καρπους.

    πιστευω οτι για να φτασουν σε αυτο το σημειο να μειωσουν τον χρονο της αυτοματης ενεργοποιησης ειτε δεν εχουν παιξει ποτε τους το παιχνιδι αρα και δεν ηξεραν τον λογο που ο καθε παιχτης εδινε 50 ευρω τον χρονο για το ως τωρα πριμιουμ ειτε μας θεωρουν χαζους και πιστευουν οτι θα βγαλουν περισσοτερα δινοντας ενα "τιποτε"

    ενα πριμιουμ που ειχε αυτο το μεγαλο πλεονεκτημα ( γιατι ηταν πλεονεκτημα) εγινε ενα πριμιουμ με ενα μεγαλο μειονεκτημα!

    ειλικρινα ελπιζω να αλλαξουν το πριμιουμ στην πορεια.πρεπει να υπαρχει το "δουναι και λαβειν". οτι αν δεν δωσεις δεν θα παρεις.αν δεν δωσεις κατι να ευχαριστησεις τον κοσμο δεν θα παρεις τιποτε!!

     
    Αρέσει σε *As*, evieva, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  6. *As*

    *As* Ενεργός συντάκτης

    Γειτόνισσα πολύ σωστά τα λες … μακάρι πραγματικά να αλλάξει κάτι …. αλλά τα άτομα που παίζατε με αυτή τη στρατηγική (και καλά κάνατε φυσικά) πόσοι πιστεύεις ότι είστε? 50? 100? Παραπάνω δύσκολα γιατί ο 100ος στου θερισμού έδωσε περίπου 500 εκατομύρια σε αξία, τίποτα πραγματικά ιδιαίτερο. Ας πούμε ότι παίζεται να χάσει το πολύ 100 πρίμιουμ … κάποια όμως από αυτά θα κερδίσει για την αποθήκευση φάρμας και μόνο, ίσως και από πελάτες που θα αγοράσουν πρίμιουμ πρώτη φορά. Και πάμε τώρα στο ζουμί … τον λόγο που κατά τη γνώμη μου έγινε η αλλαγή … γιατί σίγουρα δεν ξύπνησε κάποιος μια μέρα και αποφάσισε να παγώσει το πρίμιουμ (χωρίς αιτία και χωρίς καν να γνωρίζει πως θα επανέλθει) και να μειωθούν τα έσοδα της εταιρίας και κάποιοι άλλοι απλά συμφώνησαν δημιουργώντας ένα μπάχαλο τόσους μήνες … οι καρποί θα εξαφανιστούν … ήδη μέσα σε 2,5 μήνες βλέπουμε κεράσια, πορτοκάλια κλπ στα 500 ΧΤ , ας πάει και το σφενδάμι στα 500ΧΤ ή και στα 1000 ΧΤ π.χ. (θα τους ενοχλήσει? Τυχαία είδαμε φέτος 2-3 ιβέντ με μεγάλες ποσότητες καρπών όταν τόσα χρόνια δεν βλέπαμε ούτε 1?) να πάνε και οι καρποί των παλιών τυχερών δενδρύλλιων στα 1000ΧΤ … που σημαίνει ότι οι καρποί των καινούργιων δενδρύλλιων όχι μόνο θα αυξηθούν αλλά και δεν θα πέφτουν εύκολα … εκεί είναι το ζουμί … εκεί είναι το χρήμα … όλο το παιχνίδι στα δενδρύλλια στηρίζετε πιο πρίμιουμ και στρατηγικές … Και δεν είναι τυχαίο που το πρίμιουμ σταμάτησε λίγες ημέρες πριν το ιβέντ θερισμού … εμείς μπορεί να μην ξέραμε ότι ο 1ος μπορούσε να παραδώσει 8,3 δις αλλά η εταιρία το ήξερε … 8,3 δις σε αξία αποθήκης που φέτος ήταν και πραγματική αξία όμως … με 200 ευρώ? 300 ευρώ? (σε πρίμουμ και πάρτι γύρους έχοντας πιθανότατα μάλιστα δέντρα μόνο στο νησί?) Μάζεψε 8,3 δις όταν ο πρώτος στη λίστα των ΧΤ είχε περίπου 14 δις τότε και ο τελευταίος της λίστας πρέπει να ήταν περίπου στα 5 δις … και αυτοί (ειδικά οι πρώτοι) για να φτάσουν εκεί πέρα δίνουν εκατοντάδες ευρώ όχι τον χρόνο αλλά τον μήνα για δενδρύλλια … οι δεκάδες προσφορές των 100 καινούργιων καρπών δεν μπαίνουν τζάμπα … αυτή η στρατηγική θα προστατευτεί, η δική σας στρατηγική πιθανότατα όχι, όπως δεν προστατεύτηκε και η δική μου που μάζευα καρπούς μετά το κυνήγι των bot πιστεύοντας ότι οι καρποί θα εκτοξευτούν γιατί απλά κάτι άλλο έφερνε περισσότερα χρήματα στα ταμεία (πρίμιουμ+ ροδάνι) … φιλανθρωπικό ίδρυμα δεν είναι βέβαια και κανείς δεν λέει ότι και οι Κινέζοι έδωσαν πέρυσι 80 εκατομμύρια ευρώ (ή πόσα όντως έδωσαν) για να παίζουμε όλοι μας τζάμπα … το καταλαβαίνω αυτό … όπως ξέρω ότι ο ρομαντισμός του παιχνιδιού και το τζάμπα έφυγε πολύ πιο πριν, από την άφιξη της βιοτεχνικής περιοχής καθώς το τσάτνι από μόνο του την έκανε τη δουλειά να βάζουν το χέρι οι περισσότεροι παίκτες στην τσεπούλα (για βοηθούς) … αλλά ακόμη εδώ βρίσκομαι και ας νιώθω κάθε λίγο και λιγάκι ότι παίζω ένα παιχνίδι που μοιάζει με το σκάκι αλλά κάθε λίγο οι ρόλοι των πιονιών αλλάζουν μεταξύ τους … πόσες βασίλισσες έχω δει να γίνονται στρατιωτάκια …
    Συμπέρασμα ... με το πέρασμα του χρόνου που σημαίνει ότι αρκετοί παίκτες έχουν 100άδες καλά δεντράκια στη φάρμα τους, με τα καινούργια δέντρα που είναι ακόμη δυνατότερα σε ΠΕ και ΧΤ, το όπλο του πρίμιουμ που η ίδια η εταιρία βάζοντας όχι μόνο το +200% ΠΕ αλλά και το +100% αποθήκη στο ροδάνι το έκανε υπερόπλο ... μετατράπηκε σε μπούμεραγκ για την ίδια την εταιρία ... ίσως ο χρόνος μαζέματος να αυξηθεί μετά από φωνές αλλά μαζί με το ροδάνι ως είναι δυσκολούτσικο το βλέπω ... μακάρι να έχω λάθος όμως πραγματικά.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 4/4/17
    Αρέσει σε toylaaaaa, _Lisy_, sofiapao76 και 2 σε άλλους.
  7. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλημέρα και καλό Πάσχα.
    Διάβασα τα παραπάνω και συμφωνώ σε αρκετά παράπονα. Είχα στο παρελθόν αγοράσει για 1 χρόνο αν θυμάμαι καλά πρέμιουμ συνδρομή, αλλά τη σταμάτησα λόγω κόστους και κρίσης. Να σημειώσω επίσης ότι δεν είχα αντιληφθεί το πλεονέκτημα με τα δένδρα.
    Έχω ανοικτές τις ΣΕ για να βλέπω και να σχολιάσω το κάθε πλεονέκτημα.
    1) Πλούτος του αγρότη: Θα ήθελα την αύξηση όλων των παρεχομένων σε 120 σακιά και 5 πάρτυ εισητήρια το μήνα
    2) Επιπλέον φυτά δρώμενου: Θα ήταν καλύτερο να δίνετε ότι φυτά και αναδυόμενα δίνει ένα μικρό ή μεσαίο καλάθι
    3) Καλοί γείτονες: +8 γείτονες, δηλαδή σύνολο 15 νομίζω, δεν είναι κακή λύση, αλλλά καλύτερη θα ήταν 10 για τους απλούς παίκτες και 20 για τους πρέμιουμ αγρότες. Αυτό το 7 μου θυμίζει Βρεττανούς που επιμένουν σε μη δεκαδικά συστήματα.
    4) Νερό και κοπριά: Αφού το νερό είναι απεριόριστο το 300+200=500 νομίζω ότι είναι ΟΚ. Για την κοπριά θα πρότεινα να δίνονται στους πρέμιουμ το σύνολο των μικρών χωραφιών συν στρογγυλοποίηση σε 2 100άδες παραπάνω και στους απλούς τη μισή ποσότητα.
    5)+1 γύρος στο ροδάνι. Είναι ΟΚ, αλλά θα μπορούσε η εταιρία να είχε φανεί πιο γαλαντόμη και να έδινε +2
    6) Αυτόματη συγκομιδή δένδρων: Το θέμα προκάλεσε μεγάλες συζητήσεις ιδίως επειδή η απεριόριστη (αν κατάλαβα καλά) περιορίστηκε σε εβδομαδιαία και τα αναδυόμενα μόνο στο τελευταίο μάζεμα. Εδώ θα έπρπεπε η εταιρία να είχε δεχθεί εν μέρει τις ενστάσεις των παικτών και να είχε αυξήσει την εβδομάδα σε μήνα. Δεν είναι τόσο δύσκολο ακόμη και σε αυτούς που πρότειναν να μείνει η απεριόριστη, να μπαίνουν 12 φορές το χρόνο, ιδίως αφού και για να πάρουν τη συνδρομή 12 φορές θα μπαίνουν πλέον.
    Για τα αναδυόμενα θα πρέπει να τους δίνονται τα αναδυόμενα της διάρκειας του δρώμενου. Αν μπουν δηλαδή την 3η μέρα του δρώμενου να παίρνουν τόσα αναδυόμενα από τα δένδρα, όσα θα έπαιρναν και από την παλιά συνδρομή, τριών ημερών.
    6) Επαναφορά φάρμας. Καλό. Μου φαίνεται ότι χρειάζονται 4 αποθηκεύσεις και όχι 3...
    7) Χρειάζεται -νομίζω- ένα επιπλέον πλεονέκτημα, ένα ακόμη δέλεαρ για τους παίκτες. Αυτό θα μπορούσε να είναι οι δωρεάν βοηθοί συγκομιδής, επιπλέον χώρος για να μπουν τα μαγικά δένδρα και τα κατοικίδια καθώς και κάποια από τα ειδικά αντικείμενα ή κάτι αντίστοιχο.
    Αν γίνουν δεκτές οι προτάσεις μου, έστω και εν μέρει ευχαρίστως θα γίνω πρέμιουμ αγρότης.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 11/4/17
    Αρέσει στους jimixatz, heavymetal7 και Nantia123.
  8. vickymou

    vickymou Κόμης

    λιγα!!!!!!!!!!!δεν ζητας και 10,20 φιορινια την ημερα!
     
    Αρέσει στους jimixatz και NOTHS58.
  9. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Καλή ιδέα. Ευχαριστώ
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  10. Nantia123

    Nantia123 Κόμης

    Αν δεν κάνω λάθος, αναδυόμενα πάντα έπαιρνες μόνο της τελευταίας συγκομιδής και όχι όλων. Οπότε εδώ δεν άλλαξε τίποτα. Και δε έμπαιναν λίγες φορές το χρόνο οι primium αγρότες, μια και κάναν και τα δρώμενα. Απλώς κάποιες εκτάσεις τις είχαν με δένδρα και τα μάζευαν μετά από μήνες προσπαθώντας να πετύχουν (με πολλά πάρτι εισητήρια) το 100 ή 200% ΠΕ και το 100% παραπάνω στη συγκομιδή. ΕΠίσης πιθανόν όταν είχε δρώμενο με φιορίνια που κερδίζεις άλλο 100% ΠΕ.
     
    Αρέσει στους jimixatz, heavymetal7 και NOTHS58.
  11. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Ευχαριστώ για τις διορθώσεις. Οπότε οι προτάσεις μου διορθώνονται αναλόγως.
     
    Αρέσει στους Nantia123 και heavymetal7.
  12. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Χθες μου τελείωσε το πρώτο και δυστυχώς τελευταίο πακέτο Premium που είχα αγοράσει.
    Για όσους είχαν την τύχη να μην το αγοράσουν ποτέ, λέω απλά "είστε τυχεροί" γιατί με τις αλλαγές του πακέτου - πολύ απλά δεν γνωρίζετε τι - αρνητικές - αλλαγές έγιναν σε αυτό με απώτερο φυσικά - και όπως είναι λογικό - σκοπό το κέρδος. (Μην γελιόμαστε, ο σκοπός όλων των εταιριών είναι το κέρδος. Δεν υπάρχουν αφιλοκερδής επιχειρήσεις και αυτές που υπάρχουν μέσω "νομικών παραθύρων" κερδίζουν υπέρδιπλα από και με άλλους τρόπους πχ. φοροαπαλλαγή κλπ.)

    Σε αυτό που ήθελα να καταλήξω είναι το εξής... δυστυχώς ή ευτυχώς όπως το δει κανείς με αυτές τις αλλαγές που έχουν κάνει στο Premeium πακέτο - ενώ αν δεν υπήρχαν αλλαγές θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να ξανα αγοράσω... τώρα δεν έχω σε καμία περίπτωση τέτοιο σκοπό.

    Με αυτά που κάνει - τις αλλαγές που κάνει η εταιρία δεν ξέρω αν τελικά θα βγει κερδισμένη ή χαμένη... θα δούμε...
     
    Αρέσει στον/ην Kodessa.