Feedback Ζώα σε τροφές ζώων

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 11/3/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
?

Θα ήταν επιτρεπτό κάποιες τροφές ζώων να περιλαμβάνουν άλλα ζωα;

Αυτή η ψηφοφορία έληξε στις 14/3/16.
  1. Ναι

    7.0%
  2. Οχι

    90.4%
  3. Δεν με ενδιαφέρει

    2.6%
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες

    Η ομάδα του Farmerama μας ανέθεσε να κάνουμε μια δημοσκόπηση για ένα αμφιλεγόμενο ζήτημα σχετικά με τις τροφές των ζώων.

    Πιστεύετε ότι είναι επιτρεπτό οι τροφές σαρκοφάγων ζώων να ζητούν ζώα για την παρασκευή τους;
    Για παράδειγμα, θα μπορούσε η τροφή λύκου να ήθελε μία κότα για την παραγωγή της;


    Θα σας παρακαλέσουμε να ψηφίσετε και αν θέλετε να δικαιολογήσετε την άποψη σας σε αυτό το θέμα.

    Η ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στους zaxaroula80, empotonaki και jimixatz.
  2. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Πιστευω πως εαν το παιχνιδι βασιζεται στην ρεαλιστικοτητα τοτε ναι πρεπει να υπαρχουν ειδικες τροφες για τα σκαρκοφαγα για να γινει πιο ρεαλιστικο το παιχνιδι και να απεχει απο την εικονικοτητα οσο το δυνατον περισσοτερο ;):pΑ και μην ξεχασω το παιχνιδι ειναι οντως φανταστικο αλλα οσο πλησιαζει στην πραγματικοτητα πιστευω οτι θα γινει πολυ καλυτερο πρεπει να υπαρχουν δυσκολιες για να αντιληφθουμε τα πραγματα απο διαφορετικη οπτικη γωνια δηλαδη οπως ειναι τωρα!Βεβαια αυτη ειναι καθαρα δικη μου γνωμη!:p
     
    Τελευταία επεξεργασία: 11/3/16
    Αρέσει στους surveyor81 και Louisa.
  3. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Οχι γιατι τότε οι τιμές των τροφών και των ζώων θα εκτιναχθούν στα ύψη
    και εφόσον δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε απόθεμα θα αναγκαζόμαστε να αγοράζουμε.
    Επίσης φοβάμαι να μην επεκταθεί και σε μυστήρια ζώα, οπότε σίγουρα οχι.
    >:(
     
    Αρέσει σε freaky658, heavymetal7, sofiapao76 και 14 σε άλλους.
  4. Louisa

    Louisa Κόμης

    Παρά το γεγονός ότι κάτι τέτοιο θα ήταν λογικό,όπως λέει και ο jimixatz, αφενός το βρίσκω αντιαισθητικό και αφετέρου αντιοικονομικό, όπως λέει και η evieva. Οπότε ένα ηχηρό ΟΧΙ από εμένα.
     
    Αρέσει σε freaky658, sofiapao76, Nantia123 και 10 σε άλλους.
  5. liontaraki__

    liontaraki__ Νέος ειδικός

    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γίνεται δημοσκοπηση για κάτι που ισχυει ηδη εδω και παρα πολυ καιρο! Τα ανακόντα απο τοτε που μπηκαν στο παιχνιδι τρωνε κοτες και λαγους. Γιατι να έχουμε προβλημα με τα αλλα ζωα και να μην εχουμε με τα ανακόντα??

    Για μενα αν θέλετε να ειναι ρεαλιστικο το παιχνιδι τοτε ναι θα επρεπε καποιες τροφες ζωων να περιλαμβανουν κ ζωα ανεξαρτητως τι συμφερει ή δε συμφερει εμας
     
    Αρέσει στους jimixatz και buenakias.
  6. jules3

    jules3 Αναλυτής του παιχνιδιού

    Χαίρετε και από μένα. Εκτός από τα ανακόντα, και οι αράχνες τρώνε πυγολαμπίδες. Τραγικό... :oops: Μιλάμε για ρεαλισμό σε ένα παιχνίδι που τα ψάρια πίνουν νερό; Για μένα δεν υπάρχει κανένας λόγος τα ζωάκια μας να είναι σαρκοβόρα. Ας φάνε μαρούλια. Δεν θα χαθεί κι ο κόσμος. ;)
     
    Αρέσει σε johnz, freaky658, graganta και 12 σε άλλους.
  7. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Εγώ δεν έχω τεραριουμ ανακόντα μόνο και μόνο επειδή τρώνε ζώα. Έχω ψηφήσει όχι και πάλι όχι.
    Ούτε αράχνη έχω για τον ίδιο λόγο.
     
    Αρέσει σε sofiapao76, toylaaaaa, skareleni και 6 σε άλλους.
  8. Ανδριαννα63

    Ανδριαννα63 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    πιστευω οτι μιλαμε για φαρμες και οχι για ζουγκλα .οχι
     
    Αρέσει σε sofiapao76, toylaaaaa, kikijimy και 7 σε άλλους.
  9. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    "Οχι. Η ρεαλιστικότητα δεν είναι χαρακτηριστικό του παιχνιδιου. Εδώ το φουντούκι θεωρείται φυτό και όχι καρπός δέντρου που είναι η αλήθεια. Αναφέρω κάτι τρανταχτό, υπάρχουν κι άλλα. Από την άλλη πάλι, να βλέπεις ένα λιοντάρι - αν μπει ποτέ - να τρώει ... βρούβες, ε είναι κάπως..
     
    Αρέσει σε graganta, -foivos2000-, sofiapao76 και 5 σε άλλους.
  10. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Καλησπέρα!
    Όχι και πάλιν όχι!!!
    Και δεν το λέω για θέμα χτ ! Ούτως ή άλλως όλες οι τροφές σε κάτι θα μας κοστίσουν. Απλά το θεωρώ απάνθρωπο.'Όταν απόκτησα τον πρώτο μου στάβλο ανακόντα και πήγα με καμάρι να τον "ταΐσω" έπαθα σοκ. Μου ήταν αδιανόητο να βάλω στον μύλο τα ζωάκια μου και να τα "αλέσω" για να φάει το ανακόντα... Περιττό να σας πω πως οι στάβλοι ανακόντα που έχω, φυλάνε Θερμοπύλες στην μπάρα των υπαρχόντων μου.:(Το ίδιο και η μία και μοναδική μου αράχνη.
    Στην πραγματική ζωή υπάρχουν πολλά και σκληρά πράγματα που συμβαίνουν.Ας μείνει και κάτι έξω και μακρυά από την σκληρή πραγματικότητα...
    Τι πειράζει δλδ αν το ανακόντα τρώει πχ γρασίδι και γλυκοπατάτα;;
    Παιγνίδι είναι!!!!!!!!
     
    Αρέσει σε mpimpilas, heavymetal7, monolith2 και 11 σε άλλους.
  11. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Εγώ νιώθω οτι η φάρμα είναι ένας όμορφος φαντασικός και όμορφος κόσμος, όπου η γάτα, ο σκύλος και η αλεπού συνυπάρχουν αρμονικά. Σαν παραμύθι δηλαδή.. μακρυά απο την καθημερινότητα.

    Οπωσδήποτε οχι.
     
    Αρέσει σε heavymetal7, monolith2, graganta και 11 σε άλλους.
  12. bmanolos

    bmanolos Νέος ειδικός

    Καλησπέρα. θα ψηφίσω και εγώ ΄οχι΄. Αν θέλουμε να το δούμε ρεαλιστικά, δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να εκτέφει λύκους σε κάποια στάνη (ή ανακόντα) για εμπορικούς σκοπούς....οπότε....
     
    Αρέσει σε heavymetal7, graganta, sofiapao76 και 6 σε άλλους.
  13. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    [​IMG]
    δεν θέλω τα ζωάκια μου να τρώνε τα άλλα ζωάκια μου , είναι κρίμα γιατί είμαι ζωόφιλη , όπως στο σκυλάκι μου δεν θα το τάιζα ποτέ κοτοπουλάκι έτσι και εδώ στη φάρμα μου δεν το θέλω , ας είναι και εικονικό παιχνίδι
    θα ήθελα να προτείνω να αλλάξετε και τις τροφές στα ανακόντα και στις αράχνες, αφού μας δίνεται η δυνατότητα με την δημοσκόπηση αυτή είναι κρίμα για τις κοτούλες και τα λαγουδάκια
     
    Αρέσει σε graganta, sofiapao76, koyrsaros και 12 σε άλλους.
  14. pepi1973

    pepi1973 Προχωρημένος

    θα συμφωνησω μαζι σου εξαλλου υπαρχουν τοσα ψευτικα πραγματα(πχ αυγουλοδεντρο) οι τροφες μας πειραξαν οχι και παλι οχι
     
    Αρέσει σε graganta, sofiapao76, Louisa και 6 σε άλλους.
  15. ΒΗΜΑΣΩΤΑ

    ΒΗΜΑΣΩΤΑ Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα! Ψηφίζω ναι, γιατί πέρα από το ρεαλισμό του παιχνιδιού προτιμώ να ταϊζω το λύκο, όπως αναφέρθηκε στο παράδειγμα, με μια κότα παρά με τριών ειδών χρονοβόρα φυτά στα οποία δεν έχω συνήθως απόθεμα. Εξάλλου, ήδη χρησιμοποιούνται στις τροφές καρποί δέντρων και φυτά στα οποία δεν έχουν όλοι πρόσβαση (τάρανδος, κίουι) και συμβαίνει επίσης τροφές εύκολες στην παραγωγή τους και φθηνές (π.χ. με βάση το σιτάρι ή το καλαμπόκι) να γίνονται ασύμφορες όταν υπάρχει δρώμενο που επίσης ζητά τα ίδια φυτά (όπως το τωρινό). Αν για την τροφή των σαρκοφάγων μελλοντικά χρησιμοποιηθούν ζώα που αποκτώνται σε μικρά επίπεδα και έχουν μικρό χρόνο παραγωγής, αυτό επιπλέον θα ευνοήσει παίκτες που βρίσκονται σε μικρά επίπεδα να εξασφαλίζουν ΧΤ πουλώντας ζωοτροφές. Αν πάλι χρησιμοποιηθούν ζώα από το Μυστηριώδη Σταβλάρχη, από τη μια θα είναι πρόβλημα αλλά από την άλλη θα δώσει νέες δυνατότητες σε στάβλους καταδικασμένους σε ισόβια αποθήκευση και απαξιωμένους γενικότερα. Τέλος, στην ίδια τη φύση υπάρχει η τροφική αλυσίδα με τον άνθρωπο στην κορυφή της πυραμίδας και δεν έχω πρόβλημα να μεταφερθεί το ίδιο και στο παιχνίδι.
     
    Αρέσει σε icons1, maroula, graganta και 4 σε άλλους.
  16. skareleni

    skareleni Ειδικός του φόρουμ

    Τα ζωάκια μας που εκτρέφουμε με τόση αγάπη και κόπο τροφή για άλλα ζώα; Νομίζω πως δεν είναι καθόλου καλή ιδέα. Στην φύση κυνηγάνε την τροφή τους ενώ εδώ πρέπει να τους την αλέσουμε εμείς. Ας τους ταίσουμε τα αποφάγια μας. Φλούδες καρπών και κοκκαλάκια.
     
    Αρέσει σε heavymetal7, sofiapao76, LILA413 και 6 σε άλλους.
  17. gurgu

    gurgu Αρχάριος στο φόρουμ

    Oχι, οχι, οχι!!!
     
    Αρέσει σε sofiapao76, skareleni, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  18. afro1231

    afro1231 Μόνιμος στο φόρουμ

    Και εμένα μου κάθεται πολύ άσχημα. Συγκεκριμένα δε φτιάχνω ποτέ τροφή φιδιών. Και όσες (ελάχιστες-απολύτως απαραίτητες) φορές έχω κάνει αποστολές που ζητάν φίδια, έχω προτιμήσει να αγοράσω από τη λαϊκή.
    Όχι ότι αυτό είναι καλύτερο...
    Απλά δε μπορώ να αλέσω κότες και λαγούς, δε πάει το χέρι μου, παρόλο που ο μύλος στο νησί παραμένει πολλές ώρες αχρησιμοποίητος.

    όπως γράφει και η pepi1973 παραπάνω "υπαρχουν τοσα ψευτικα πραγματα(πχ αυγουλοδεντρο) οι τροφες μας πειραξαν "
    Δηλαδή ο Λύκος γιατί είναι χορτοφάγος και το φίδι να μην τρώει αυγουλάκια????
     
    Αρέσει σε sofiapao76, skareleni, xristos-ale3andros και 2 σε άλλους.
  19. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    εδω συμφωνούμε απόλυτα!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 11/3/16
    Αρέσει σε sofiapao76, skareleni, empotonaki και 3 σε άλλους.
  20. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Κατηγορηματικά ΟΧΙ !!
     
    Αρέσει σε sofiapao76, skareleni, empotonaki και 4 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.