Διαγωνισμός Ελληνικές Χριστουγεννιάτικες ιστορίες στο FARMERAMA

Η συζήτηση στο 'Επίσημοι διαγωνισμοί στο Forum' ξεκίνησε από τον/την -Snorkel-, 21/12/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες,


    Τα Χριστούγεννα έφτασαν και σας ετοιμάσαμε ενα διαγωνισμό με υπέροχα δώρα.


    Σε αυτό το θέμα θα περιμένουμε τις συμμετοχές σας!


    Ρίξτε μια ματιά στην Επίσημη ανακοίνωση

    ή σχολιάστε το διαγωνισμό στην επίσημη συζήτηση



    2016.png


    Σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση και καλή επιτυχία

    Η ομάδα του FARMERAMA
     
    Αρέσει στους lagoudaki και .*Hazel*..
  2. gtrullis

    gtrullis Βαρόνος του φόρουμ

    Ο Ποντικός και ο Λύκος.

    Ήταν Χριστούγεννα θαρρώ,κι ήταν πολύ το χιόνι,
    κι οι ποντικοί πεινάσανε,δεν φάγανε ακόμη.

    Είχαν κρατήσει μερικά,να φάνε τον χειμώνα,
    δυό μπισκοτάκια τραγανά και δυό γλυκά ακόμα.

    Μα ήρθε ο Λύκος ο κακός,και κλέβει τα μπισκότα,
    για να χορτάσει μόνο αυτός,πρίν φάει καμιά Κότα.

    Η Κουκουβάγια έβλεπε, ψηλά απ' το δενδρί της,
    κι αμέσωςτα εφώναξε να δώσει συμβουλή της.

    Αφήστε τον αυτόν παιδιά,κανείς δεν τον εθέλει,
    κάλλιο να φύγει μακρυά,να πάει σ'άλλα μέρη.

    Θα τα φωνάξω όλα εγώ,τα ζώα από την φάρμα,
    κάποιο να φέρει φαγητό,και πάψετε το κλάμα.

    Αμέσως μαζευτήκανε,της φάρμας τα ζωάκια,
    και φέραν όλα φαγητό,να φάν' τα ποντικάκια. Όταν ανάγκη έχουνε,φίλος μας ή και ξένος ,
    πρέπει να βοηθήσουμε έχουμε τέτοιο χρέος.

    Έφερε η Κότα τα Αυγά,το Πρόβατο το Γάλα,
    και οι Λαγοί εφτάσανε,στο Άλογο καβάλα.

    Ο Παπαγάλος έφερε,ένα τσαμπί Σταφύλι,
    και η Καμήλα έφτασε παρέα με το Φίδι.

    Ήρθε το Πάντα μ' Ανανά,η Γάτα με Χουρμάδες,
    κι ο Κόρακας με Λάχανα, να φιάξουνε ντολμάδες.

    Να στήσουνε γιορτή εδώ,δίπλα στον Αχυρώνα,
    μ'αγάπη να ζεστάνουνε,το κρύο ετούτο χώμα.

    Μόνο ο Λύκος μοναχός,κοιτούσε λυπημένος,
    πίσω από μιά Μανταρινιά,ζήλευε ο καυμένος.

    Ο Ποντικός λυπήθηκε,μόνο του σαν τον είδε,
    τον φώναξε παρέα τους,και ύστερα του είπε....

    Μην σε πριράζει τώρα πια,εγώ σε συγχωράω,
    τα άλλα ζώα μου΄δωσαν,εγώ πολύ να φάω.

    Όλοι να είμαστε καλά,με ελπίδες και αγάπη,
    να φύγουν από πάνω μας,τα μίση και τα πάθη.
     
  3. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    Τα δέντρα λικνίζονταν στο φύσημα του αγέρα κι άφηναν τον κύριο Χειμώνα να τα γδύσει από τα φύλλα τους.Το χιόνι είχε σκεπάσει όλη τη Φαρμεραμοχώρα και τα φαρμερόπουλα κρύβονταν στη ζεστασιά του σπιτιού τους.Μόνο ο Άκης Λαγουδάκης βρισκόταν έξω στο κρύο.Μα μεγαλύτερη ήταν η παγωνιά που υπήρχε στην ψυχή του.Μόλις είχε μάθει πως ο Άγιος Βασίλης ήταν ένα παραμύθι,μια ιστορία.Οι γονείς του αναγκάστηκαν να του αποκαλύψουν την αλήθεια,αφού δεν μπορούσαν να του αγοράσουν το δώρο που ζητούσε και δεν ήθελαν ο γιος τους να πιστεύει πως ο Άη Βασίλης δεν τον αγαπούσε.Οι σοδειές δεν πήγαιναν καλά,η αποθήκη ήταν άδεια από τα λιπάσματα.Ο Άκης όμως δεν αντέδρασε και τόσο καλά,το πήρε κατάκαρδα.Περπατοούσε για πολλή ώρα ώσπου κουράστηκε κι έκατσε στην κουφάλα ενός δέντρου για να ξεκουραστεί και να προφυλαχτεί από το κρύο.Κι έτσι αποκοιμήθηκε.Εν τω μεταξύ,στη φάρμα είχε σημάνει συναγερμός!Όλη μέρα έψαχναν να τον βρουν.Τελικά το βράδυ μαζεύτηκαν όλοι στο σπίτι του για να προσευχηθούν και να δουν τι θα έκαναν στη συνέχεια.Την ίδια ώρα ο Άκης,που είχε ξυπνήσει,έτρεχε προς το σπίτι του γιατί είχε πια νυχτώσει κι οι γονείς του θα ανησυχούσαν.Και ξαφνικά βλέπει στον ουρανό κάτι να πετάει και να προσγειώνεται πάνω στη σκεπή του σπιτιού του.Δεν μπορούσε να πιστέψει στα μάτια του: ήταν το έλκηθρο του Άη Βασίλη μαζί με τους ταράνδους και τον Ταρανδούλη!!Μπήκε μέσα τρέχοντας.Οι γονείς έτρεξαν να αγκαλιάσουν το παιδί τους.Οι υπόλοιποι χειροκροτούσαν,ώσπου ο Άη Βασίλης με τη στεντόρεια φωνή του επέβαλλε την ησυχία.<<Για ακούστε όλοι σας,σας παρακαλώ!Ήρθε η ώρα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γιατί βαρέθηκα κάθε χρόνο τέτοια εποχή να βλέπω δακρυσμένα μουτράκια!Ναι,είμαι ο αληθινός Άη Βασίλης!Αλλά όχι,δεν είναι δουλειά μου να μοιράζω δώρα στα φρόνιμα παιδιά και κάρβουνο στα άτακτα.Εμένα δουλειά και υποχρέωσή μου είναι κάθε χρόνο τέτοια εποχή να μοιράζω χαρά σε ολόκληρο τον κόσμο!Αντί για δώρα σκορπάω τη μαγική μου σκόνη κι εσείς νιώθετε ξανά,έστω και για λίγες μέρες,τη μαγεία των Χριστουγέννων,το ωόημα της ζωής.Όμως εσείς τα θνητά ζωάκια, μα τα χίλια ξωτικά, είστε πολύ ξαχασιάρικα πλάσματα!>>Και είπε κι άλλα πολλά ο Άη Βασίλης.Κι ύστερα έκατσαν όλοι γύρω γώρω σε ένα τεράστιο τραπέζι κι έφαγαν και ήπιαν και πέρασαν τα ομορφότερα Χριστούγεννα της ζωής τους.Αυτά είχα να σας πω...Για να θυμόμαστε όλοι μας πως σημασία δεν έχουν τα υλικά αγαθά και πως τα χορτοτάληρα και τα φιορίνια δεν είναι αυτά που φέρνουν την ευτυχία, αλλά η αγάπη και η αλληλεγγύη.Τα χαμό-γελα είναι αυτά που φωτίζουν κάθε μέρα τον κόσμο μας>>, είπε η σοφή κουκουβάγια του δέντρου της Σοφίας κι έπεσε σε ύπνο βαθύ....
     
  4. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Ήταν μια χειμωνιάτικη ηλιόλουστη μέρα τα ζωάκια κατέβηκαν στην πόλη. και πήραν το τρενάκι "Ρούντολφ" που οδηγούσε ο ίδιος ο ταρανδούλης! και τα έκανε μια ξενάγηση...στην Φαρμερούπολη! Στο ενδιάμεσο ο Ρούντολφ...σταμάτησε στο δάσος. Είχε φτιαχτεί ένας μικρός μπουφές. Έτσι τα ζωάκια έφαγαν και ήπιαν στην υγειά του Ρούντολφ.
    Την παραμονή των Χριστουγέννων τα μικρά ζωάκια πήγαν από χωριατόσπιτο σε χωριατόσπιτο και λέγαν τα κάλαντα, εντωμεταξύ τα μεγάλα ζωάκια έκαναν παρέλαση με τις άμαξες και τα άρματα τους! με τεχνητό χιόνι να τα ακολουθεί. Το βράδυ πήγαν να ακούσουν να τραγουδάει η μαθήτρια καμήλα και να ακούσουν τη συναυλία "ξέφρενο κοινό" με τον Σγουρομάλλη το πρόβατο. Και το κοινό από κάτω να τους αποθεώνει.
    Ανήμερα τα Χριστούγεννα μαζεύτηκαν για γεύμα στο χωριατόσπιτο της Γκόλφω και του Τάσου τους είχαν καλέσει για γεύμα. Φάγανε, ήπιαν και νηστικοί κοιμήθηκαν.
    Την παραμονή της πρωτοχρονιάς! λίγο πριν την έναρξη του νέου έτους! εμφανίστηκε ο Άη βασίλης και άρχισαν όλοι μαζί την αντίστροφη μέτρηση του νέου έτους 10, 9, 8, 7, 6, 5 , 4, 3, 2, 1, 0. "καλη χρονιά, Ευτυχισμένο το 2016" φώναξαν με μια φωνή όλα τα ζώα. Ο Άη Βασίλης μόλις μπήκε το Νέο έτος! Μοίρασε σε όλα τα ζώα μικρά μεγάλα! μουστοκούλουρα, κουραμπιέδες, και την νέα συνταγή μελομακάρονα. Και καθώς έφευγε είπε: "Η δουλειά μου εδώ τελείωσε, Θα τα ξαναπούμε του χρόνου. Καλή χρονιά και ευτυχισμένο το νέο έτος".
     
  5. mara_libra

    mara_libra Στρατηγός του φόρουμ

    Είναι παραμονή Χριστουγέννων, η ατμόσφαιρα μυρίζει κανέλα και μέλι. Ο καπνός από τα τζάκια ανεβαίνει ψηλά στον ουρανό και μια γλυκιά θαλπωρή γεμίζει την καρδιά του μικρού Λύκου. Νιώθει πραγματικά ευτυχισμένος καθώς σκέφτεται τη μητέρα του σκυμμένη πάνω από τα μπισκότα, τους κουραμπιέδες και τις μαρμελάδες της. Φέτος θα γίνει μια μεγάλη γιορτή στο ξέφωτο του δάσους και θα έρθουν όλα τα ζωάκια, ακόμα κι αυτά από το κοντινό, εξωτικό νησί. Η καρδιά του είναι γεμάτη ανυπομονησία! Ξέρει καλά πόσο δύσκολα περνούν ορισμένα από αυτά και ελπίζει, σήμερα τουλάχιστον, να νιώσουν ευτυχία και πληρότητα.
    Τρέχει για να θαυμάσει ακόμη μια φορά το γιορτινά στρωμένο τραπέζι κάτω από το δέντρο της σοφίας. Όλα λάμπουν με φως και χρώματα, οι πιατέλες με το φαγητό αχνίζουν και όμορφη μουσική ακούγεται από τη μαγική φασολιά! Οι καλεσμένοι έχουν αρχίσει να μαζεύονται σε παρεούλες και γέλια ακούγονται παντού... Τι περισσότερο να ζητήσει κανείς για μια τέτοια βραδιά;
    Όταν έχουν μαζευτεί πια όλοι και έχουν πάρει τις θέσεις τους στο τραπέζι, ο μικρός μας πρωταγωνιστής είναι ο πρώτος που σηκώνει το ποτήρι του και κάνει ευχή..."Ας είναι η χρονιά που έρχεται τόσο χαρούμενη, όσο νιώθω εγώ σήμερα! Ας είμαστε έτσι αγαπημένοι και γελαστοί ολόκληρο το 2016!"
    Έντονη επιδοκιμασία και ζητωκραυγές ακολουθούν τα λόγια του και σύντομα όλοι ανταλλάσσουν ευχές και αγκαλιές!
    Τι είναι άραγε τα Χριστούγεννα αν όχι μια γιορτή αγάπης, συντροφικότητας και προσφοράς;
    Ευτυχισμένο το 2016!! Καλή Χρονιά σε όλους!!
     
  6. ΒΗΜΑΣΩΤΑ

    ΒΗΜΑΣΩΤΑ Αναλυτής του παιχνιδιού

    'Ηταν απόγευμα παραμονής και ήδη το δάσος της Φαρμερούπολης, μεταμορφωμένο σε ένα τεράστιο χριστουγεννιάτικο πολυχώρο,είχε αρχίσει να αδειάζει. Εκείνος παρακολουθούσε από το πρωί γελαστά πρόσωπα τυλιγμένα σε βαριά, χειμωνιάτικα ρούχα, που τώρα πια,
    γεμάτα πολύχρωμα πακέτα, επέστρεφαν βιαστικά στη θαλπωρή των σπιτιών τους για να απολαύσουν τη μεγαλύτερη γιορτή του χρόνου.
    Θεωρώντας πως αυτή ήταν η κατάλληλη στιγμή για να τα θαυμάσει και ο ίδιος από κοντά και ακολουθώντας αντίθετη κατεύθυνση από
    εκατοντάδες ζευγάρια πόδια, πέρασε τελικά μέσα απαρατήρητος.
    Πρώτα συνάντησε τον άδειο Πάγκο των βιολογικών προϊόντων, δίπλα στο Ζαχαρόσπιτο και το Μπισκοτένιο σπιτάκι του Αλέκου Φουρναράκη. "Τα Χριστούγεννα είναι σίγουρα μυρωδιές και μοναδικές γεύσεις" σκέφτηκε. Προχώρησε προς τα Γλυκά Αγγελάκια και τους Τραγουδιστές που έψελναν τα κάλαντα καθώς το Καρουζέλ, ο Μονόκερος και η Μπαλαρίνα χόρευαν σε μια ιδιαίτερη μελωδία. Μετά θαμπωμένος έτρεξε στις δραστηριότητες. Ελατοπαιχνίδι, Σκοινάκι λίμνης, Κούνια, Τραμπολίνο, Τσουλήθρα, Κλικ φλιπ σε ράμπα, μέχρι και παγοδρόμιο είχε στηθεί! Σκιάχτρα χοροπηδηχτούληδες τον καλούσαν να διαλέξει ανάμεσα σε Παγοσέρφ, Παγοτσουλήθρα ή Πατινάρισμα. Ο Παγκόσμιος Ταξιδευτής ετοίμαζε αποσκευές για τη Χειμερινή Πυραμίδα και Τάρανδοι Ταχυδρόμοι θα μετέφεραν έλκηθρα γεμάτα γράμματα στο συνέδριο των Άη Βασίληδων. Εκεί θα τα επεξεργάζονταν οι Βοηθοί του με τον Αυτόματο Δωροπεριτυλιχτή πριν αναλάβει δράση ο Απρόσμενος Επισκέπτης. "Τα Χριστούγεννα είναι επίσης μουσική, διασκέδαση, παιχνίδια, δώρα, εκπλήξεις, ταξίδια, ελπίδα, προσμονή, πραγματοποίηση ευχών και ... μαγεία!" Προσπερνώντας μια Κρυστάλλινη γυάλα, γαντζώθηκε σε ένα στολισμένο έλατο για να φτάσει τα λαμπιόνια, όταν ξαφνικά βρέθηκε στον αέρα και δυο χέρια τον έσφιξαν με αγάπη σε μια ζεστή αγκαλιά.
    - Τι κάνεις εσύ εδώ γατούλη; Είσαι προσφορά μαζί με το δέντρο στους πελάτες της τελευταίας στιγμής;
    - Είναι ο Τενεκές!!! εξήγησε το κοριτσάκι στους γονείς του. Οι συμμαθητές μου έτσι τον φωνάζουν, γιατί στα διαλείμματα τον βλέπουμε να τρώει από τον κάδο των σκουπιδιών και να κοιμάται από κάτω. Σας παρακαλώ, μπορούμε να τον πάρουμε μαζί μας;
    Έτσι λοιπόν, το επόμενο πρωινό ο Τενεκές ξύπνησε σαν κατοικίδιο πλέον με ολοκαίνουργιο καλαθάκι και όνομα (Claus ή Claws). Πάντα θα θυμάται όμως εκείνη την παραμονή, όταν ανακάλυψε όλα όσα σημαίνουν Χριστούγεννα! Χρόνια Πολλά!

    [​IMG]
     
  7. MrJohn

    MrJohn Ανερχόμενος συντάκτης

    Μια φορά και έναν καιρό,σ'ένα μέρος μαγικό,πλησίαζαν Χριστούγεννα...
    Όλοι ετοιμαζόντουσαν να δούνε τα δωράκια
    μα ο άι Βασίλης τελικά,κράταγε μουτράκια
    δεν ήθελε έλεγε πολύ,να δώσει φέτος δώρα
    γιατί τον επιέσανε οι τάρανδοι κι η ώρα
    <<μα έλα βρε Βασίλη μου,και τα μικρά ζητάνε
    δώρα από τον άγιο που τόσο αγαπάνε>>
    μ'αυτά τα λόγια ξαφνικά,τον έπεισε η Βασίλω
    και ο άι Βασίλης τελικά έριξε τον κλήρο
    ποιος να ναι άραγε αυτός,που έλκηθρο θα σέρνει
    και θε να πάει στα παιδιά χωρίς πια να κουτσαίνει ;
    Και εν κατακλείδι κέρδισε,ο Ρούντολφ το ελαφάκι
    που όλοι κοροιδευανε ως φωτεινό μυτάκι.
    Αγάπη ξέρει να σκορπά,αγάπη και να σπέρνει
    χαμόγελα την πρωτοχρονιά,το νόημα μαθαίνει !
    Έτσι τελειώνει κάπου εδώ,ετούτη η ιστορία
    αρκεί να θυμηθείς τι είναι η ευτυχία,
    δεν είναι δώρα και λεφτά,δεν είναι όλα φράγκα
    μήτε την πρωτοχρονιά να πιεις,να γίνεις λιάρδα
    να βρίσκεσαι με άτομα είναι η ευτυχία,που την καρδιά σου ευφραίνουν
    και τη ψυχή σου με χαρές συνέχεια τη ζεσταίνουν.
    Καλή επιτυχία και καλά Χριστούγεννα από καρδιάς σε όλους!
     
  8. vaso1963

    vaso1963 Αναλυτής του παιχνιδιού

    Αρχές Δεκεμβρίου του 2009 ήταν θαρρώ,έγινα μάρτυρας μιας ιστορίας βγαλμένη σαν μέσα από παραμύθι.
    Θα σας την διηγηθώ για να μοιραστώ μαζί σας την ευτυχία που έζησαν οι πρωταγωνιστές ενός Φαρμεροχωριού.
    Μια ηλιόλουστη μέρα ο Αλέξανδρος έκανε βόλτα με το ποδήλατο στην φάρμα που ζούσε μαζί με τους γονείς του.Χαρούμενος με ένα τεράστιο χαμόγελο στα χείλια,ξαφνικά ακούει κλάματα από την δυτική πλευρά της φάρμας,πλησίασε όσο αθόρυβα μπορούσε και προσπάθησε να δει τι συμβαίνει.Άκουσε το προβατάκι να λέει σ΄όλα τα ζώα
    -Είναι σκληρό,είναι άδικο δεν έχω λόγια να πω για την μεγάλη αδικία που δεχόμαστε εμείς τα ζώα,γιατί οι άνθρωποι να έχουν άγιο Βασίλη και εμείς όχι?μήπως δεν προσφέρουμε σ΄αυτή την γη?Εγώ προσφέρω το
    μαλλί μου το γάλα μου, οι κότες τα αβγά τους, ο σκύλος παρέχει τις υπηρεσίες του για την φύλαξη της φάρμας....
    Όλα τα ζώα κλαίγοντας γοερά έλεγαν με μια φωνή-Είναι άδικο,είναι σκληρό!!!
    Ο Αλέξανδρος πήγε τρέχοντας στο σπίτι και έγραψε γράμμα στον Άη Βασίλη.
    Άγιε μου Βασίλη εσύ που αγαπάς και προστατεύεις όλα τα παιδιά του κόσμου, σε παρακαλώ κάνε ευτυχισμένα
    τα ζωάκια μου.Θέλουν και αυτά να παίρνουν χαρά όπως εγώ, βοήθησε τα σε παρακαλώ.Με αγάπη ταπεινά σε ευχαριστώ ο πάντα πιστός σου Αλέξανδρος.
    Ο άγιος Βασίλης μόλις διάβασε το γράμμα του Αλέξανδρου φώναξε αμέσως τα ξωτικά.
    -Γρήγορα φέρτε μου το λιοντάρι θέλω να του μιλήσω,πράγματι του έφεραν το λιοντάρι μπροστά του,ένα λιοντάρι ντροπαλό και χαρούμενο που έβλεπε τον άγιο.
    -Άγιε μου Βασίλη εγώ ο ταπεινός δούλος σου πως μπορώ να φανώ χρήσιμος στην αγιότητα σου,είπε ντροπαλά με χαμηλωμένο το βλέμμα του.
    -Από σήμερα και για πάντα θα είσαι ο Βοηθός μου θα μοιράζεις δώρα παραμονή Πρωτοχρονιάς σε όλα τα ζώα της γης,σε ονομάζω λιονταροβασιλιά.
    Παραμονή Πρωτοχρονιάς ο Αλέξανδρος έμεινε ξύπνιος γεμάτος αγωνία περίμενε τον άγιο Βασίλη,άκουσε καμπανάκια από το έλκηθρο και μαζί έναν άλλο διαφορετικό ήχο σαν χαρούμενο βρυχηθμό τι να δει?
    Τον άγιο Βασίλη να του κλείνει το μάτι και να τον παίρνει αγκαλιά για να δουν μαζί την δυτική πλευρά της φάρμας εκεί που ήταν όλα τα ζώα.Έβλεπαν ένα μεγαλοπρεπές λιοντάρι να είναι πάνω σε μια άμαξα γεμάτη δώρα.
    Μια λασπολίμνη φουσκωτή για τα γουρουνάκια,παιχνίδια σε σχήμα κόκαλου για τα σκυλάκια......
    Τρέχαν όλα τα ζώα από χαρά να υποδεχθούν τον λιονταροβασιλιά,έτρεχαν και τα μάτια του Αλέξανδρου από χαρά και ο άγιος Βασίλης με βροντερά χο χο χο να φιλάει στα μάγουλα τον Αλέξανδρο δίνοντας του την φυσαρμόνικα που λαχταρούσε.
    Από τότε κάθε Πρωτοχρονιά ακούμε όλοι μας βροντερά χο χο χο , χαρούμενο βρυχηθμό και βλέπουμε χαρούμενες ευτυχισμένες παιδικές φάτσες και χαρούμενα ζωάκια να χοροπηδάνε......
    Χρόνια πολλά, χρόνια καλά, χρόνια ευτυχισμένα,γεμάτα με χαμόγελα όπως του Αλέξανδρου......
     
  9. ALCHEMIST.

    ALCHEMIST. Μόνιμος στο φόρουμ

    [​IMG]
    Η Ρόζα και η Λούλα ,οι πουά γαλοπούλες σταμάτησαν ξαφνικά να χορεύουν,γιατί έμαθαν οτι γίνεται διαγωνισμός για καινούργιες χριστουγεννιάτικες συνταγές,με υλικά που θα παράγουν οι αγρότες.Η εκστατική επιτροπή θα τις δοκιμάσει ,και αρκετές απ'αυτές θα ξεκινησουν να κατασκευάζονται στη βιοτεχνική περιοχή. Ωραία,που βλέπεις το πρόβλημα Λούλα?ολοι λενε οτι χρειάζονται καινούργιες συνταγές.Οχιιιι,δε χρειάζονται συνταγές που μπορεί να οδηγήσουν σε αφανισμό το είδος μας,οπως γεμιστή πουά γαλοπούλα,γι΄αυτο μας τάισαν σούπερ τροφή,και μας πότισαν,γι΄αυτο φύτεψε μεχρι καστανιές,κουκουναριές, και αλατόδεντρα. Πρέπει να κάνουμε οτι πρέπει ωστε να αποτύχει η συνταγή γι΄αυτο θα εξαφανιστούμε μεχρι να λήξει ο διαγωνισμός,χωρίς το κύριο υλικό συνταγή δεν γίνεται.
    Μπραβο Λούλα ,εμείς δεν είμαστε κότες να κάτσουμε υπομονετικά,να περιμένουμε τον αγρότη νάρθει,πάμε γρήγορα στον αχυρώνα.Αχχχ Ρόζα ,Ροζαλία ,δεν πάμε σε συναυλία σαν τις μύγες μεσ' το γάλα θάμαστε εκεί,ασε που κάνει απογραφή καθε μέρα,παμε δίπλα στο φροντιστήριο,κατω απο τα θρανία είπε η Λούλα.Τρελάθηκες?αυτο το φροντιστήριο δεν κλεινει ποτέ για διακοπές ,κι΄αυτός ο δάσκαλος πρωτα θα μας μαδήσει ζωντανές ,για να ρίξει και τα πουπουλάκια μας στον κουβά και μετά ...πάμε στο μύλο καλύτερα ειπε η Ρόζα.Στο μύλο που ολα τα αλέθει θέλεις να κρυφτούμε??μπιφτέκια θα βγούμε απ΄εκει,καλέ χάζεψες εντελώς είπε η Λούλα ,στο σπιτάκι εκτροφών τρέχα ,στο σπιτάκι εκτροφών, δε θα μας βρεί κανείς εκεί. Μπήκαν τρέχοντας ,με κομμένη την ανάσα στο σπιτάκι,κι΄αφου ηρέμησαν λίγο ,η Ρόζα τόλμησε να ρωτήσει ,γιατι εδω είμαστε ασφαλείς? Γιατί την τελευταία φορά που εκανε εκτροφές ,τα αποτελέσματα ηταν τοσο χάλια ,που φώναζε οτι δεν θα ξαναπατήσει ,είπε η Λούλα. Μπορεί να αφήσαμε το πολυτελές σπίτι μας τη ανετη ζωή μας,μπορει να ψιλοπεινάμε και να κρυώνουμε ,αλλα είμαστε μαζί και είμαστε καλά ,κι΄αυτό μονο μετράει ..Εδώ θα περάσουμε τα καλύτερα Χριστούγεννα!!​
     
  10. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Η Καμήλα η μικρή, καθόταν μόνη της και έκλαιγε πολύ…
    Ζήλευε που η φάρμα στα άσπρα είχε ντυθεί, ήθελε κι αυτή χιόνι να δει.
    Σκέφτηκε, σκέφτηκε πάρα πολύ και στο τίκι μπαρ πήγε να πιεί.
    Παρήγγειλε σμούθι με πολλά παγάκια και τότε της άναψαν τα λαμπάκια.
    Ιδέα της ήρθε φοβερή και κάλεσε τον ελέφαντα μαζί της να πιεί.
    Τα είπανε, τα συμφωνήσανε και την μαϊμού στο τίκι μπαρ την πείσανε.
    Θα παραγγείλει τόνους παγάκια με το πρωινό το πλοίο και θα πληρωθεί με γέλιο και με μπρίο.
    Η καμήλα το αποφάσισε θα μάθει πατινάζ, όσο ο ελέφαντας παγάκια θα πετάει, χορεύοντας τζαζ.
    Ως άλλο χιονοσυντριβάνι η προβοσκίδα του ελέφαντα άσπρο το νησί το κάνει.
    Φοράει η καμήλα τα γιορτινά, ψεύτικα κέρατα βάζει στα αυτιά,
    παίρνει φόρα και ορμά καιιι μπράφ πέφτει και σκορπά.
    Σκάει στα γέλια η μαϊμού, τέτοιο σόου δεν θα το έβλεπε αλλού.
    Ζωάκια μαζευτήκανε πολλά, της καμήλας τα πεσίματα να δουν από κοντά.
    Τέτοια Χριστούγεννα θα κάνανε πρώτη φορά, μέσα στα γέλια και την χαρά.
    xD
    [​IMG]




     
    Αρέσει στον/ην rouniaggel.
  11. 2014chr

    2014chr Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    Μια ιστορία θα σας πω, για το δικό μας φαρμεροχωριό!
    Κι έχει να κάνει με ένα ζωάκι,για την Ζωζώ την...Τζαμποτζάκη
    Με τ΄αεροπλάνο της τριγυρνούσε-Χριστούγεννα μόνη- μελαγχολούσε.
    Μια πεταλούδα την πλησιάζει: - "Φρί με λένε" και την πειράζει!
    - "Καλέ τi μούτρα είναι αυτά;; Κάνε παρέα μαζί με μας!
    Απ΄εδώ το "πρόβατο" και η "γκαμήλα" , η Persa , η Selia κι η thumbelina,
    Το "λαγουδάκι "που όλο τρέχει, και για το φόρουμ την έγνοια έχει!
    Κοίτα η Angelina κι η mara libra , ο giannis super με την bibina,
    παίζουν και γίναμε όλοι φίλοι, μια οικογένεια μες το παιγνίδι!
    Έλα λοιπόν κυρα Ζωζώ μας, παίξε χαρούμενα κι εσύ στο χωριό μας
    πάμε ταξίδι στο Μπαχαράμα , Χριστούγεννα είναι -μπές στη χαρά μας ! "

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  12. beliza

    beliza Νέος ειδικός

    Στη φαρμα υπηρχε αναστατωση,παντου τρεχαματα κι ετοιμασιες. Τα μεγαλυτερα ζωα γνωριζαν τον λογο μα τα μικροτερα κεινα που γεννηθηκαν λιγες μερες πριν στα γεννητουρια με την σεσουλα γεματα αποριες εδειχναν εντονη ανησυχια και φοβο, ετρεχαν εδω κι εκει μπερδευονταν στα ποδια των ανθρωπων και προκαλουσαν εκνευρισμο με τις αταξιες τους. Η σοφη κουκουβαγια ανελαβε να τα ηρεμησει, πεταξε προς την βελανιδια καθησε στο πιο ψηλο κλαδι και τα καλεσε ολα για να τους μιλησει.Τους εξηγησε οτι, την επομενη μερα ηταν η ανθρωπινη γιορτη των Χριστουγεννων και πως ολα επρεπε να ειναι καθαρα και λαμπερα την μερα αυτη.Ζητησε να βοηθησουν και κεινα με τον τροπο τους.Η ιδεα της καθαριοτητας δεν αρεσε καθολου στα γουρουνακια ομως τα επεισε να σταματησουν να πετουν λασπες παντου
    δειχνοντας, τους λευκους κυκνους και λεγοντας με απολυτη σιγουρια πως δεν κινδυνευουν να αρρωστησουν αν μεινουν καθαρα.Εβαλε τα κοτοπουλακια να υποσχεθουν πως δεν θα κανουν φασαρια με τα κακαρισματα τους για να ακουστουν καλυτερα τα καλαντα των παιδιων και εξηγησε στις μελισσουλες πως οι μαμαδες τους δουλευουν σκληρα αυτες τις μερες γιατι χρειαζεται το μελι στα γλυκα των ανθρωπων κι ετσι δεν εχουν χρονο για ζουζουνισματα μαζι τους, συμβουλευσε τα ποντικακια να σταματησουν να κανουν τρυπες στα μελομακαρονα ψαχνοντας τυρι και κρεμασε τα παγοπεδιλα των λαγων στην μεγαλη ροδακινια για να μη τρεχουν πανω κατω στο χιονι,η ροδακινια εμοιαζε με χριστουγεννιατικο δεντρο και κεινα ευτυχως ενθουσιαστηκαν με το θεαμα. Τελος τους ειπε πως αν κανουν υπομονη σαν τα υπακουα γαιδουρακια θα τα αφηνε να δουν την γιορτη των Χριστουγεννων στο σπιτι των ανθρωπων.Τα καληνυχτισε και πηγαν για υπνο.Το επομενο πρωι παιδικες φωνες ξυπνησαν τα ζωακια,οι κοτουλες θυμηθηκαν πως τα παιδια ελεγαν τα καλαντα κι εκαναν απολυτη ησυχια κι ετσι με ησυχια και χωρις αταξιες κυλησε η μερα.Το βραδυ μαζευτηκαν εξω απο τα παραθυρα του ανθρωπινου σπιτιου για να δουν την μεγαλη γιορτη, ηταν ολοι εκει μαζεμενοι γυρω απο το τραπεζι χαρουμενοι και γελαστοι, χαμογελασαν και κεινα, τα ειχαν καταφερει καλα ολη την μερα, καληνυχτισαν την κουκουβαγια και πηγαν για υπνο στις ζεστες αγκαλιες των γονιων τους.Η κουκουβαγια χαμογελασε ικανοποιημενη πεταξε ψηλα την ωρα ακριβως που οι ανθρωποι αρχισαν να τραγουδουν..... αγια νυχτα..... σε προσμενει.....
     
  13. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    Ηταν απογευμα,ολα τα ζωα της φαρμας μαζευτηκαν διπλα στο τζακι,για να πιουν ζεστη σοκολατα και να συζητησουν μεταξυ τους.<Τι φαγητο θα φαμε σημερα?>Ρωτησε η μαρθα η αγελαδιτσα..<Σκεφτομαι να μαγειρεψω καστανοσαλατα>ειπε η ρουλα η φραγκοκοτα και ετρεξε αμεσως στην κουζινα και ψαχουλουσε τα πιθαρια με τα τροφημα<Εχουμε ολα τα υλικα?>ρωτησε ο γκρινιαρης του γουρουνακι<Ναι ειπε ολα τα εχουμε...ααα για κατσε ωχ που πηγαν τα καστανα καλε καστανα δεν εχουμε καθολου αχχ τι θα μαγειρεψω τωραα ααα>ειπε αναστεναζοντας η ρουλα και καθισε στην καρεκλα.Το μικρο σκατζοχοιρακι ο σνιπι ειχε τοσο πολυ θαρος που αποφασισε να παει να αγορασει αυτο τα καστανα απο το μαναβικο μες τον καλο χειμωνα.Σαφως τα αλλα ζωα δεν εφεραν αντιρρηση, και το σκατζοχοιρακι εβαλε τις γαλοτσες του φορεσε, την σκουφια του και ειπε<Ποιος θα ερθει μαζι μου για παρεα?>Τοτε ολοι εμειναν αμιλητοι,διοτι ηξεραν πως ειχε πολυ κρυο και δυνατο ανεμο και προτιμησαν να καθισουν στο τζακι.<Καλα θα παω μονος μου>ειπε μισοθυμωμενος κουμπωθηκε καλα και εφυγε...Καθως περπατουσε μεσα στον κρυο χειμωνα, ο ανεμος του παγωσε την μυτη και το μαναβικο ηταν αρκετα μακρια απο το σπιτι γιαυτο και προτιμησε να παει διπλα στο δασος οπου ειχε φυτεψει ο φιλος του ο ντονκι το γαϊδουράκι 4 καστανιες πελωριες.Πηγε λοιπον εκει επιασε την σκαλα απο την αποθηκη του ντονκι και ανεβηκε στο δεντρο...Το κρυο ηταν τοσο πολυ που με δυσκολια καταφερε και μαζεψε ισα ισα ενα πουγκι για την σαλατα.Πεταξε την σκαλα οπως ηταν και εφυγε τρεχοντας για το σπιτι.Στον δρομο για την επιστροφη ο ανεμος φουντωσε και μολις εφτασε στο σπιτι και χτυπησε το κουδουνι απεβιωσε απο το κρυο πανω στο χαλι που εγραφε ..<merry crhistmas>..Ανοιξε την πορτα η ρουλα και βλεπει το σνιπι παγωμενο στο χαλι και το πουγκι στα ποδια του γεματο<ΑΑΑΑΑΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ>ειπε η ρουλα οταν διαπιστωσε πως το σκατζοχοιρακι ειχε πια πεθανει.Ολα τα ζωα θρηνουσαν καθως η νταρκνεσα η νεκροθαφτης του επερνε μετρα για το φερετρο...Ξαφνικα αστραφτει ολος ο ουρανος και μια λαμψη φωτεινη κατευθυνόταν προς την φαρμα..ηταν ο Αι βασιλης!!Τα ζωα βγηκαν εξω και του εκαναν σινιαλο να ερθει γρηγορα μεσα στο σπιτι,μηπως και καταφερει να σωσει τον μικρο σνιπι.<Μπορειτε να τον σωσετε>ειπε λυπημενη η μαρθα και σκουπισε τα δακρυα της.Ο Αι βασιλις ακουμπησε τον σνιπι και ειπε<Καημενο σκατζοχοιρακι το θαρος σου ειναι μεγαλυτερο απο τον θανατο..θα ΖΗΣΕΙΣ!!>και ξαφνικα ανοιξε τα ματια του ο σνιπι.Τοτε ο Αι βασιλης ειπε<ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΕΛΙΚΑ..>και εξαφανιστηκε μπροστσ στον μικρο σνιπι....!
     
  14. skareleni

    skareleni Ειδικός του φόρουμ

    Ήταν παραμονή Χριστουγέννων και τα ζώα της φάρμας έτρεχαν εδώ και εκεί αλαφιασμένα. Άλλα θέλανε να κρυφτούν από τον αγρότη για να μην καταλήξουν μεζές στο χριστουγεννιάτικο τραπέζι (οι γαλοπούλες, τα γουρούνια ακόμη και οι λαγοί που κάτι είχε πάρει το αυτί τους για νέο μενού φέτος). Άλλα ζώα είχαν βγει για ψώνια στην αγορά ''θέλω καινούργια γούνα φέτος'' είχε δηλώσει η αλεπού. Άλλα πάλι, τα πιο προκομένα κάναν γλυκά και φαγητά για το βράδυ της παραμονής. Τα παιδάκια φώναζαν ''μαμά γιατί δεν με προσέχεις'' , ''μαμά κουράστηκα'' , ''μαμά πεινάω'', ''μπαμπά έλα να παίξουμε''. ''Σε λίγο'' απαντούσαν όλοι οι γονείς με ένα στόμα ''κάνε λίγο υπομονή παιδάκι μου''. Μέσα στις φωνές και τη φασαρία ένας θόρυβος ακούστηκε. Ήταν η Ζωζώ με το αεροπλάνο της. ''Μη φοβάστε'' είπε στα ζώα. ''ο αγρότης φέτος δεν θα κάνει Χριστούγεννα στη φάρμα. Τον κάλεσε ένας ξάδερφός του και θα κάνει διακοπές στο νησί. Για αυτό ζήτησε από την πάπια και του έφτιαξε βαλίτσες στο εργαστήριό της. Έβαλε μέσα τα μαγιό και το μπικίνι που του έφτιαξαν για την αγρότισσα γυναίκα του οι μαϊμούδες και σε λίγο θα φύγει με το ιπτάμενο χαλί ειδική παραγγελία στην καμήλα''. Φωνές χαράς ακούστηκαν από παντού. ''Τέλεια νέα Ζωζώ. Μείνε μαζί μας να γιορτάσουμε''. Σε λίγο όλοι ήταν έτοιμοι ,καθαροί και συμμαζαμένοι. Φάγανε, ήπιαν, γιορτάσαν, πήραν αγκαλιά τα παιδάκια τους και είδανε μαζί την πανσέληνο. ''Γι αυτό δεν μπήκε δρώμενο πανσελήνου'' είπανε ''για να χαρούμε με τις οικογένειές μας ήρεμα και ευτυχισμένα Χριστούγεννα''. Πολύ αργά τη νύχτα όταν όλα τα παιδιά είχαν κοιμηθεί οι μεγάλοι κάθισαν να χαλαρώσουν στην ησυχία της νύχτας με ένα ποτό στο χέρι. Τότε ο κόκορας είπε: ''Τώρα άντε πάλι να δούμε ποιοι θα τρέχουν να κρυφτούν για την παραμονή Πρωτοχρονιάς'' και τα γέλια αντήχησαν στο ξέφωτο της φάρμας.
     
  15. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    [​IMG]

    Χριστουγεννα αγκαλια στην χωρα του Φαρμεραμα


    Τα ζωακια τα Χριστουγεννα τα γιορταζουν διαφορετικα απ τους ανθρωπους,
    μαλιστα εχουν τοση εμπνευση που καθε χρονο εφευρισκουν νεους τροπους.

    Φετος σκεφτηκαν στο ξεφωτο του δασους ολα μαζι να συγκεντρωθουν
    κι ολα τα δωρα που τους εφερε ο αι-Αρκουδοβασιλης εκει να ανοιχθουν.

    Κατω απ την μεγαλη μηλια μαζευτηκαν ολα της φαρμας τα ζωακια
    κι εκει τον χωρο στολισαν με ομορφα κοκκινα τριανταφυλλακια.

    Ολοι τους εμοιαζαν σαν να ειναι μια πολυ ευτυχισμενη οικογενεια,
    στην πολυθρονα καθισε ο αι-Αρκουδοβασιλης με τα ασπρα γενια.

    Τα δωρα ητανε υπεροχα,μεταξυ αυτων ενας στοχος με δυο βελη,
    ολων τα μουτρακια πλημμυρισαν απο χαρα.Τι αλλο κανεις να θελει;

    Ολα κυλουσαν ροδινα,παιζανε και τα καλαντα τραγουδουσαν,
    τιποτα δεν προμηνυε αυτο που ολοι στην συνεχεια θα ζουσαν!

    Στην μηλια ανεβηκε με το κουβαρι της να παιξει η καφετια γατουλα,
    μα στο κλαδι επανω μπλεχτηκε με το μαλλι η Ανκ η καημενουλα.

    Ευθυς απο τους φιλους της εσπευσε τρομαγμενη να ζητησει βοηθεια,
    καθως αυτην την φορα η ζωηρη γατουλα κινδυνευε στ αληθεια!

    Επι ματαιω πασχιζαν για καμποση ωρα να δωσουν μια λυση ολοι στην παρεα,
    μεχρι που η Γλου-τεν, η γαλοπουλα καλλιτεχνης,σκαρφιστηκε μια φαεινη ιδεα!

    Το τραμπολινο της θα επιστρατευσει και μ ενα σαλτο της κου-κου πανκ
    θα γαντζωθει απ τα τρουκς της για να σωθει η μικρη γατουλα μας η Ανκ.

    Ετσι κι εγινε!Κι οι δυο στο τελος προσγειωθηκαν ευτυχως με επιτυχια κι ηταν ολων η χαρα τοσο μεγαλη
    που αρχισαν να λικνιζουν μανιωδως τα κορμια τους χορευοντας ζειμπεκικο,τσιφτετελι και πεντοζαλι!

    Ωρες αργοτερα αγκαλιασμενοι σφυζοντας απο υγεια κι αγαπη εκαναν ολοι μιαν ευχη: ''Και του χρονου παλι ανταμα.
    Να μου ζησεις,Φαρμεραμα!!!''
     
  16. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Χριστούγεννα στο Φαρμαχωριό

    Μια ακόμη χρονιά έφτασε στο τέλος της. Οι αγρότες αποφάσισαν να κάνουν τον απολογισμό τους .Σηκώθηκαν πρωί πρωί και άνοιξαν τις αποθήκες τους και διαπίστωσαν ότι είχαν αρκετά προϊόντα και πως κάπως έπρεπε να τα διαθέσουν γιατί αλλιώς θα σάπιζαν και θα τα πετούσαν. Έκαναν μια μικρή σύσκεψη για να δουν τι θα κάνουν. Αποφάσισαν λοιπόν να διαθέσουν τα προϊόντα τους στους φτωχούς και στους πεινασμένους. Χρονιάρες μέρες είναι ,είπαν, δεν πρέπει κανείς να μείνει χωρίς φαγητό τούτες τις Άγιες Μέρες . Σαν ξημέρωσε λοιπόν , φόρτωσαν τα γαϊδουράκια τους με όλα τα καλούδια και ξεκίνησαν για την λαϊκή .

    Και τι δεν έφεραν οι αγρότες από τις φάρμες τους ..... κοτοπουλάκια , γαλοπούλες , πατάτες, μαρούλια ,γάλα φρέσκο από τις αγελάδας τους , αυγουλάκια, γλυκά , κουραμπιέδες και του πουλιού το γάλα ... Αφού έστησαν τους πάγκους άρχισαν να δίνουν την πραμάτεια τους σε όλους τους φτωχούς και άπορους . Στην αρχή όλοι ήταν δύσπιστοι και δεν μπορούσαν να πιστέψουν την καλή τους τύχη .
    - ελάτε να πάρετε ότι θέλετε για να κάνετε γιορτές ,να ταϊσετε την φαμίλια σας , φώναζαν οι χωρικοί και σιγά-σιγά άρχισαν να αδειάζουν οι πάγκοι τους

    Κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε , ούτε η συνήθεις ύποπτη, η γαλοπούλα που πήγε σε ένα σπίτι με πέντε παιδιά. Ούτε ο κόκορας που ξεφώνιζε τους πάντες . Λουκούμι έγινε το γουρουνάκι με τις πατατούλες στο φούρνο . Και να σου οι κουραμπιέδες και να τα μελομακάρονα και οι δίπλες, πόσο χαρούμενοι ήταν όλοι τους ....... μικροί μεγάλοι έστησαν μεγάλο πανηγύρι , γέλια χαρές και τραγούδια ακούγονταν από παντού .....οι πιο χαρούμενες γιορτές που πέρασαν ποτέ !!!!!!!!!!!!!!!!!
    Και του χρόνου !!!!!!!!!!!! και του χρόνου .....φώναζαν όλοι !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Εύχομαι η νέα χρονιά να κάνει τα όνειρα όλου του κόσμου πραγματικότητα και να ξεπεράσουμε όλες τις δυσκολίες ενωμένοι και δυνατοί !!!!!!!!!!!!!!!!!

    [​IMG]
     
  17. giannissuper

    giannissuper Έμπειρος

    Πλησίαζαν Χριστούγεννα στο ξέφωτο του δάσους.
    Τα ζώα είχαν αρχίσει να ετοιμάζονται σιγά σιγά για το στόλισμα του σπιτιού,
    Όλοι άρχισαν να στολίζουν δέντρα και να φτιάχνουν γλυκά,τα ζωάκια άρχισαν να γράφουν τα γράμματα για τον Αη-βασιλη και οι γονείς έτοιμοι να πραγματοποιήσουν αυτό που ήθελαν.
    Έπειτα αφού τελείωσαν οι προετοιμασίες για τα Χριστούγεννα, ξεκίνησαν για τα δώρα..
    Το πρόβατο από τη βίλα με αναρωτήθηκε τι θα ζητούσε η κόρη του φέτος, διαβάζει το γράμμα λοιπόν..
    "Αγαπημένε μου άγιε βασίλη αυτό που θα ήθελα φέτος θα ήταν ένα σκυλάκι.."
    Το πρόβατο με την προβατίνα άρχισαν την αναζήτηση στην πόλη,
    έψαξαν εδώ, έψαξαν εκεί δεν βρήκαν κάτι, θα πήγαιναν την επόμενη ημέρα..
    Γυρνώντας όμως πέρασαν από ένα χωριό και είδαν ένα ουγγρικό χωριατόσπιτο με πολλά ζώα αδέσποτα έξω στην αυλή να τα ταΐζει η δράκαινα, και σκέφτηκε η προβατινα ίσως είναι καλύτερα να πάρουν ένα αδέσποτο ζώο, πάρα να αγοράσουν.
    Πήγαν αμέσως την επόμενη ημέρα και βρήκαν τον Νικ Γατέρ όπου έμενα εκεί για να πάρουν ένα σκυλάκι για την μικρή προβατινα τους, ο Νικ Γατέρ δέχτηκε με χαρά να πάρουν το ζώο, διότι είχε πολλά εκεί και έψαχνε οικογένειες να υιοθετήσουν τα ζώα.
    Aφού το πείραν, αμέσως πήγαν να του πάρουν το σπιτάκι και διάφορα εργαλεία-παιχνίδια.
    25 Δεκεμβρίου επιτελούς έφτασαν Χριστούγεννα και η μικρή προβατινα βρήκε το ζωάκι που ήθελε κάτω από το δεντρό.
    [​IMG]
    Η ευχή μου για το νέο χρόνο είναι να μην υπάρχει κανένα αδέσποτο ζώο στο δρόμο.
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχουμε!!
     
    Αρέσει σε beroniki555, dentrokipos, spitokalybaki και 2 σε άλλους.
  18. ioanna6929

    ioanna6929 Βαρόνος του φόρουμ

    Κάποτε τα ζώα συνεδρίαζαν και συζητούσαν το νόημα των Χριστουγέννων, αλλά και τι δώρα θα μπορούσαν να χαρίσουν στο νεογέννητο Χριστούλη.
    Το λόγο παίρνει πρώτη η κυρ’ αλεπού λέγοντας: «Λογικό... μία ψητή γαλοπούλα, ποιος γιορτάζει σήμερα Χριστούγεννα χωρίς να έχει στο τραπέζι του ψητή γαλοπούλα;»
    Η γαλοπούλα από τα πλάγια την κοιτάζει και της λέει: «εκτός από πονηρή είσαι και αναίσθητη;»
    Το ελαφάκι από την απέναντι γωνιά με τη ψιλή του φωνούλα σκέφτεται ένα έλατο. «Χωρίς έλατο δε γιορτάζονται ποτέ τα Χριστούγεννα!».
    «Αλλά όχι με πολλά κεριά», συμπληρώνει κλαψιάρικα η κουκουβάγια. «Όχι πολλά φώτα και στολίδια, εμένα μ’ αρέσει η απλότητα, η σκοτεινιά, ένα έλατο στολισμένο με γ ούστο, πράσινο ζωντανό, δηλαδή φυσικό»!
    «Τι λες;» φωνάζει το παγόνι. «Και πως θα φανεί το καινούριο ρουχαλάκι και τα χρώματά του αν δεν έχουμε κεριά; Γιατί εγώ θέλω να του φτιάξω ένα χιτώνα από τα πολύχρωμα φτερά μου».
    «Μην ξεχνάς και τα κοσμήματα», στριγκλίζει το κοράκι. «Τα ωραιότερα Χριστούγεννα για μένα είναι όταν έχω κοσμήματα και φυσικά κόσμημα θα του χαρίσω».
    «Και τα γλυκίσματα που τ΄ αφήνεις;» φωνάζει η αρκούδα με τη χοντρή φωνή της. «Οι λιχουδιές και τα γλυκίσματα είναι το καλύτερο δώρο, χωρίς αυτά δε γιορτάζονται Χριστούγεννα».
    «Μη ξεχνάμε, πρώτα να πιει…», συμπληρώνει η αγελάδα. Ξαφνικά η αγελάδα μουγκρίζει δυνατά: «Ω, ω, ωχ»! Ο γάιδαρος της έριξε στα πισινά μία γερή κλωτσιά. «Ε, ε, αγελάδα, δε σκέφτεσαι λίγο; νεογέννητο παιδί είναι αυτό το ανθρώπινο πλάσμα;»...
    Η αγελάδα σηκώνει το κεφάλι και απαντά στο γάιδαρο: «Το νεογέννητο παιδί… γάλα χρειάζεται!»
    Το πρόβατο σκεφτικό διαπιστώνει και λέει «Ναι, καλά λες… “το νεογέννητο παιδί!!! ΑΥΤΟ είναι το κυρίως νόημα των Χριστουγέννων…” Πλην όμως…» απευθυνόμενο στα ζώα ρωτάει, «το γνωρίζουν αυτό και οι άνθρωποι;»
    Οι λαγοί, όλοι μαζί, ξεφωνίζουν από χαρά: «Αυτό θα είναι το δώρο μας στο Χριστούλη, να δείξουμε στους ανθρώπους το αληθινό νόημα των Χριστουγέννων!!!, το μεγαλείο της ΑΓΑΠΗΣ και της ΘΥΣΙΑΣ, πράγματα που οι άνθρωποι έχουν ξεχάσει ή μπερδέψει μέσα στην πλανεμένη πραγματικότητα που ζουν!!!»

    Η δική μου ευχή για το νέο έτος είναι να βρούμε όλοι μας το αληθινό νοημα των χριστουγέννων και να το εφαρμόσουμε στη ζωή μας.
    Χρόνια πολλά, καλή χρονιά με υγεία και αγάπη...
     
  19. tsarouxis

    tsarouxis Έμπειρος

    Ανήμερα Χριστουγέννων ένα νεογέννητο παπάκι μπάνιου μη μπορώντας να πετάξει ακόμα, βγήκε τρέχοντας από το εκτροφείο και με αναφιλητά φώναζε "Δε μπορεί να είναι αλήθεια! Δε σε πιστεύω!!" Φτάνοντας στη λαϊκή το σταμάτησε μία σοφή κατσίκα, η οποία, απούλητη επί μία εβδομάδα στον πάγκο, γύριζε στη φάρμα. "Τι συμβαίνει, μικρό μου;" "Ένα θεότρελο κοτόπουλο μου είπε πως ο κόσμος στον οποίο γεννήθηκα είναι ψεύτικος, ένα παιχνίδι που δημιούργησαν οι άνθρωποι. Μου είπε ότι ο στολισμός και τα λαμπιόνια είναι ψεύτικα. Πως δέντρα που να βγάζουν χριστουγεννιάτικες μπάλες δεν υπάρχουν. Πως εντελώς ξαφνικά εμφανίστηκαν χιόνια, όπως και ξαφνικά σε λίγο θα εξαφανιστούν". "Αχ, μικρό μου, το θεότρελο κοτόπουλο έχει τ’ όνομα μα έχει και τη χάρη. Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ανήκει στη φάρμα ενός παιδιού που μόλις του είπαν πως δεν υπάρχει ο Άι-Βασίλης οπότε... Μα ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μέσα στις γιορτές πολλά ζώα είχαν αυτή την υπόνοια. Ξεκίνησε λοιπόν μια ομάδα γενναίων και μεταπήδησε στη διπλανή σελίδα του φόρουμ για να ξεδιαλύνει την κατάσταση. Εκεί βρήκαν ένα ρακούν, άλογα και ένα δρακούλη για να τους βοηθήσουν κι άρχισαν ένα καταιγισμό ερωτήσεων για να μάθουν την αλήθεια, αλλά δέχτηκαν κάρτες για πολλαπλοποσταρίσματα κι επειδή σε κάθε ανάρτηση υπέβαλαν 43 ερωτήματα. Στο τέλος τους ήρθε και μία ειδοποίηση για μόνιμο αποκλεισμό από το φόρουμ και γύρισαν πίσω άπραγοι κι απογοητευμένοι. Λίγες ώρες μετά, όμως, έφτασε ένα γράμμα στο ταχυδρομείο μας που έγραφε "Μας συγχωρείτε που σας αποπήραμε έτσι, μα εάν έβλεπαν οι ιδιοκτήτες σας τα ζώα τους μέσα στο φόρουμ θα σοκάρονταν. Ναι, μπορεί να σας έφτιαξαν προγραμματιστές και σχεδιαστές, μα οι δημιουργοί σας, σας έχουν αναθέσει μία πολύ σημαντική αποστολή. Ακόμα και τώρα τα Χριστούγεννα σχεδόν καθημερινά μπαίνουν και φροντίζουν τη φάρμα σας δυο μάτια. Δυο μάτια ίσως χαρούμενα κι ενθουσιασμένα ίσως όμως κουρασμένα ή λυπημένα, δυο μάτια που προσπαθούν να ξεχάσουν για λίγο έννοιες και στενοχώριες στη ζωή έξω. Η αποστολή σας είναι αυτά τα δυο μάτια να φεύγουν χαμογελαστά έχοντας περάσει καλά στη φάρμα τους. Κι αφήστε τους να πιστεύουν ότι εσείς δεν πεινάτε κι ας κάνουν μια εβδομάδα να μπουν στη φάρμα (ξεχνάτε, πόσες διαδρομές κάνει η Ζωζώ πετώντας σας πακέτα με τροφές;) Για αυτό μπροστά τους κάντε τις επαναλαμβανόμενες κινήσεις για τις οποίες έχετε εκπαιδευτεί καλά κι αφήστε τους να ζουν στο παραμύθι της δικής τους πραγματικότητας. Απλά γίνετε το θαύμα των Χριστουγέννων, δώστε τους χαρά!" Το παπάκι συγκινημένο σαν τ’ άκουσε όλα αυτά, πήρε το δρόμο για την κόκκινη λιμνούλα! Ήθελε να εκπαιδευτεί καλά στις βουτιές…
     
  20. KATAPIOS4

    KATAPIOS4 Δούκας του φόρουμ

    Παραμονη Χριστουγεννων ετος 2015 μεγαλη αναταραχη επικρατει στην φαρμα. Ενας ψευτικος λαγος ανακοινωνει στους κατοικους τις φαρμας οτι δεν θα ερθει ο αγιος Βασιλης να φερει δωρα. Οι ταρανδοι του ηταν μεγαλοι πια σε ηλικια και δεν μπορουσαν να σηκωσουν ολο αυτο το βαρος του ταξιδιου. Μεγαλη στεναχωρια επικρατει .Ολοι αναρωτιονται αν αυτο ειναι αληθεια.Τοτε αποφασισαν να ρωτησουν καποιο σοφο.Ετσι απευθυνθηκαν στην σοφη κουκουβαγια.Πες μας κουκουβαγια μας αν αυτο ειναι αληθεια.Τοτε η σοφη κουκουβαγια ξυνωντας το κεφαλι της λεει, δεν μπορει να γινει αυτο καποιο θαυμα θα γινει και θα ερθει. Θα βοηθησουμε και εμεις για να επιτευχθει ο στοχος.Θα στειλουμε εμεις τους δικους μας ταρανδους να βοηθησουν την κατασταση.Μα σοφη μας κουκουβαγια οι δικοι μας ειναι αρρωστοι. Τοτε ας στειλουμε τους ταρανδουληδες .Οκ ειπαν τα ζωα και αμεσως εζεψαν 6 ταρανδουληδες και ξεκινησαν ολοι μαζι αμεσως για την μακρινη Λαπωνια. Φτανωντας στο Ροβανιεμι αντικρισαν τον αι Βασιλη να καθεται και να κλαιει επειδη δεν θα μπορουσε να εκπληρωσει τις επιθυμιες των μικρων του φιλων.Μην κλαις αι Βασιλη ειρθαμε εμεις η ομαδα του φαρμεραμα να σε βοηθησουμε. Δεν γινεται αυτο παιδια ειπε ο αγιος εχει χαθει πολιτιμος χρονος που δεν μπορει να αναπληρωθει. Μην στεναχωριεσαι εσυ και εμεις ειμαστε εδω ειπαν ολοι με μια φωνη. Τοτε τα μικρα κατσικακια αρχισαν να διαβαζουν τα γραμματα και οι αλλοι αρχισαν να τα ταχτοποιουν πανω στο ελκυθρο.Αργα αλλα σταθερα ολοι καταβαλαν μεγαλη προσπαθεια ολα να γινουν οπως και τα προηγουμενα χρονια. Παραμονη πρωτοχρονιας και ολα ηταν ετοιμα το ελκυθρο γεματο και ο αι Βασιλης ετοιμος να ξεκινησει το μακρινο του ταξιδι .Ανεβηκε στο ελκυθρο και ετοιμαστηκε να ξεκινησει .Ομως το ελκυθρο ηταν αρκετα βαρυ και οι ταρανδουληδες που δεν ηταν εκπαιδευμενοι να σηκωσουν τοσο φορτιο δεν μπορουσαν να ξεκινησουν.Τοτε ολα τα ζωα εβαλαν ενα χερακι για να σηκωθει το ελκυθρο. Οι γαιδαροι τα αλογα οι ελεφαντες αρχισαν να σπρωχνουν με ολη τους τη δυναμη. Σιγα σιγα το ελκυθρο βγηκε απο το χιονι και ξεκινησε το μακρινο του ταξιδι .Ο αι Βασιλης συγκινημενος με δακρυα στα ματια εστελνε φιλια και χαιρετουσε τους φιλους του .Αλλο ενα θαυμα ειχε γινει με την βοηθεια των κατοικων της φαρμας, αλλη μια φορα το θαυμα της ελευσης του αγιου για την εκπληρωση των επιθυμιων ολων μας ειχε γινει πραγματικοτητα. Καλα χριστουγεννα και ευτυχισμενος ο καινουριος χρονος να χαριζει αγαπη υγεια και ευτυχια σε ολους μας!!!!!!!!!!!!!!!
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.