Ελαιοτριβείο

Η συζήτηση στο 'Ενημερώσεις & Ιδέες' ξεκίνησε από τον/την rixainrempite, 30/8/17.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. rixainrempite

    rixainrempite Έμπειρος

    Καλημέρα.
    Επανέρχομαι με μία πρόταση - ιδέα, που είχα αναρτήσει στο παλιό φόρουμ, πριν από πολλά χρόνια. Τον σχεδιασμό ενός εργαστηρίου που θα παράγει ελαιόλαδο.
    Στα τόσα χρόνια που είμαι στον χώρο, (7 τον αριθμό), οι αρμόδιοι του παιχνιδιού έχουν σχεδιάσει πάρα πολλά εργαστήρια, που παράγουν διάφορα προϊόντα. Από αυτά, άλλα έχουν χρησιμότητα, άλλα όχι ακόμα.
    Μέχρι και σήμερα όμως, μου κάνει εντύπωση η μη κατασκευή του συγκεκριμένου εργαστηρίου. Το ελαιόλαδο είναι το πιο βασικό προϊόν σε όλο τον κόσμο και ως αγροτικής μορφής παιχνίδι που είμαστε, δεν επιτρέπεται να είναι εκτός. Ίσως επειδή έχουν συνηθίσει τα εργαστήρια να εξαρτώνται αποκλειστικά από τα ζώα του παιχνιδιού. Δεν είναι όμως έτσι.
    Θέλω να πιστεύω ότι αυτήν την φορά οι αρμόδιοι θα το λάβουν πολύ σοβαρά υπόψη τους και το λαδάκι του Θεού, θα το δούμε και στις φάρμες μας.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 30/8/17
    Αρέσει σε aggellll, μαμαβικη, αμφιθεα και 10 σε άλλους.
  2. fisherman65

    fisherman65 Βαρόνος του φόρουμ

    Πολύ σωστή η άποψή σου. Επικροτώ! Και φυσικά όλοι γνωρίζουν ότι το καλύτερο λάδι είναι από την Πελοπόνησο!
     
    Αρέσει στους μαμαβικη, αμφιθεα και rixainrempite.
  3. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Ωραία ιδέα, έχουμε και τα ελαιόδεντρα, ότι πρέπει.. ;)
     
    Αρέσει σε aggellll, αμφιθεα, ΣΑΒΒΑΣ_ΚΙΤΡΟΣ και 2 σε άλλους.
  4. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Πολύ ωραία ιδέα. Μάλιστα θα μπορούσαν να εισάγουν και ελαιόδενδρο ποικιλίας κατάλληλης για λάδι (με μικρότερο χρόνο παραγωγής) και να κρατήσουν το υπάρχον για βρώσιμες ελιές.
     
    Αρέσει στους μαμαβικη, αμφιθεα και rixainrempite.
  5. aggellll

    aggellll Αναλυτής του παιχνιδιού

    Μπορεί να είναι πολύ παλιό αλλά το ξεθάβω γιατί μου φάνηκε ωραία ιδέα ας το κάνουν και μέσω επαγγέλματος +1 και απο εμένα
     
    Αρέσει στους μαμαβικη και αμφιθεα.