Διαφορες ιδεες

Η συζήτηση στο 'Ενημερώσεις & Ιδέες' ξεκίνησε από τον/την bilbo, 1/4/20.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. bilbo

    bilbo Ανερχόμενος

    Καλησπερα σε ολους , αρχικα βρηκα ενα ενδιαφερον στο παιχνιδι το οποιο ειναι δυσκολο να φτασει κανεις σε εκει χωρις καποια βηματα , αυτο ειναι τα ζωα τελευταιας γενιας και τα ροζ πολυποθητα εργοστασια , μιας και την λαικη ειναι ολα πανακριβα πχ ενα χρυσο κοτοπουλο 100εκ και πανω , για να παρεις 2 τετοια και να εχεις ενα εργοστασιο ροζ που δινει 2 αβγα , καλυτερα ενα αβγολουδεντρο , επισης στι δοκιμασιες να δωσεις 100εκ+ για ενα χρυσο κοτοπουλο για να σου δωσει η αποστολη πισω 400χιλιαρικα και 30000 ποντους εμπειριας ειναι ανωφελο για καποιον που δεν θελει να ολοκληρωσει ολες τις αποστολες! Επισης τα καινουργια ζωα εξαιτιας οτι ειναι λιγο καιρο στο παιχνιδι πωλουνται γυρω στα 20εκ και δεν συμφερει να τα πουλησει αυτος που τα εχει μιας και ισοδυναμουν με ενα ζωο 5 γενιας αντε 6ης γενιας , ειμαι της αποψης η να πωλουνται στην τιμη που αναγραφει και να τα αγοραζει ο αλλος οσα λεει αλλα αυτος που πουλαει να παιρνει τα διπλα χρηματα και να γινει σαν μικρο εβεντ ετσι ωστε να αποκτησει ενα αλλο ενδιαφερον η λαικη στην εκτροφη και να βγουν καποια χρηματα απο καποια λεβελ που δεν εχουν, πχ για οσους δεν καταλαβαν εννοω πουλαω ενα χρυσο γουρουνι 60εκ το παιρνει ο αλλος 60εκ και εγω λαμβανω 120εκ!
    Μετα ειμαι της αποψης να μπορει να γινει ανταλλαγη ζωων αναλογα με τις σκεψεις και προτιμησεις του καθενα γιατι εχεις μεσα μια γατα σιαμ( τελευταιας γενιας ) δεν την πουλας για 20εκ , δεν πουλαει κανεις γιατι κανει μονο 20εκ και δεν συμφερει και ουτε λεφτα βγαζεις ουτε εργαστηριο φτιαχνεις , ας υπαρχει κατι σαν δινω μια γατα σιαμ και ζηταω 2 χρυσα κοτοπουλα η 1 βατραχο ουρανιο τοξο , να γινει πιο ενδιαφερον , να μπορουν οσοι ασχολουνται με εκτροφες να βγαζουν χρηματα και να εχουν και ροζ εργαστηρια , δεν μιλαω να εισαι 60 λεβελ με 400εκ και 10 ροζ εργαστηρια να κοπιασεις μεν αλλα να υπαρχει και συνεχεια και οχι να μενουν τα ζωα τελευταιας γενιας στην αποθηκη!
    Τελος υπεροχα καλα κανετε και δινετε φιορινια αλλα το να μπαινουν στο τελος εξαναγκαζει τους παικτες να παιξουν και υπαρχει και η ανταμοιβη ως εδω καμια διαφωνια , το οτι εχουν περασουν 10χρονια απο το παιχνιδι που βγηκαν τα φιορινοδεντρα , τα δεντρα που δινουν σουπερ λιπασμα και αυτα της ζωζως , και τα εκμεταλλευτηκαν μονο οι παλιοι παικτες ενταξει νομιζω κατανταει αδικο , δεν λεω το αξιζουν αλλα να υπαρχει και για τους παιξτες που παιζουν ισως 8 χρονια αντι για 10 αυτη η γλυκα του να αποκτησουν κατι τοσο πολυτιμο , να το ζησουν ολοι πια οι τωρινοι παιτκες γιατι πολλοι απο τους παλιους παικτες που γνωρισαν την δυσκολια του να ανεβεις λεβελ και του να εχεις ενα ροζ εργαστηριο , που εβλεπες τα εβεντ ατελειωτα με κατι επαθλα να δινουν 2000 π.ε και ελεγες ουαου δινει τοσα πολλα και τωρα υπαρχουν δοκιμασιες που δινουν 45000 επι το επιπεδο του καθενος , πολυ σταματησαν να παιζουν και ξενερωσαν με το παιχνιδι που εγινε ενα χρυσωρυχειο και ολα διακινουνται με χρηματα , δεν διαφωνω με αυτην την τακτικη αλλα παλια ειχες το φιοιρινοδεντρο και βοηθουσε , ειχες το δεντρο που δινει σουπερ λιπασμα και τα αλλα και βοηθουσαν δεν χρειαζοταν να βαλεις καθε φορα το χερι στην τσεπη , τελος παντων ολα αυτα ειναι στο μυαλο μου που απλα ειπα να τα πω !! Η εταιρεια ειναι γενναιοδωρη και εδωσε και ροζ εργαστηριο (παπαγαλου) , ειναι πιο ωραιο να κοπιαζεις για να το φτιαξεις αλλα να εχεις την βαση δηλαδη τα παραπανω ( φιορινοδεντρα και σουπερ λιπασμα) που βοηθανε στο παιχνιδι γενικα!
    Επομενο ειναι να διορθωθουν οι αποστολες τουλαχιστον οι παλιες οχι ολες αλλα αυτες με τα ζωα εκτροφης για το παραδειγμα οπως εφερα και πανω , οι τιμες ειναι εξωφρενικες παντου σε σχεση με παλια θα μου πειτε το παιχνιδι αλλαζει δεκτο εδω αλλα η διαφορα στις τιμες ειναι τεραστιες και στα μεταξυ τους δηλαδη καινουργιο ζωο η γατα σιαμ σπανια στην ουσια κανει μονο 20εκ και το χρυσο κοτοπουλο παλιο και ανωφελο ( για λογους που εξηγησα επανω) αλλα δινετε για 160εκ στην λαικη μου τουλαχιστον , δηλαδη οι νεοι παικτες δεν μπορουν να ανταπεξελθουν με κατι τετοιες τιμες μιας και ενα τσατνι για ενα εβεντ που χρειαζεσαι κανει 600χιλιαρικα...
    Ευχαριστω για την υπομονη σας ελπιζω να βοηθησετε να υλοποιηθουν οι ιδεες μου και θα συμπληρωσω αλλη φορα γιατι ολο και κατι θα μου ερθει , αξιζει να το διαβασετε!
     
  2. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Αγαπητη συμπαικτρια bilbo,
    διαβασα με προσοχη ολα αυτα που εγραψες, συμφωνω κατ αρχην με ολα.
    Εγω ξεκινησα στη μεση του 2012 (κι εχασα και περιπου 1 χρονο ενδιαμεσα για προσωπικους λογους).
    Φιορινοδεντρο ουτε που το συναντησα, ειχε ηδη δοθει απο πιο πριν μαλλον. Οταν βγηκαν τα τζαμποδεντρα , αγορασα μερικα και πετυχα μονο 1 σ.λιπασματος, μετα δεν ξαναειδα τζαμποδεντρα. Ομως μεχρι πριν λιγο καιρο ειχα μαζεψει κατι λιγοτερα σ.λιπασματα απο 1000, με τα τελευταια δρωμενα εγιναν 4000 περιπου, ομως κυνηγουσα το σ.λιπασμα και οχι τους ποντους ή τα χορτοταλιρα.
    Ταμποδεντρα υπαρχουν σε μερικες αποστολες μεγαλων επιπεδων , που ναι μεν ζητουν χιλιαδες φυτα αλλα υπαρχουν.
    Εως πριν 3 μηνες σπανιοτατα αγοραζα βοηθους. Προσπαθουσα να τα βγαλω περα ειτε χειροκινητα ειτε με λιγα κουπονια που κερδιζα απο τα δρωμενα. Επισης με 7 φιορινια καθε μηνα βγαινουν 48ωρων ο καθε βοηθος. Κυριως χρειαζομαστε φυτευτηρι και θεριστικη. Για ενα μηνα θελουμε 210 φιορινια. Δεν ειναι λιγα ασφαλως ομως εντελως δωρεαν δε νομιζω οτι υπαρχει τιποτα πια στον κοσμο που ζουμε κι εγω πολυ δυσκολα τα δινω. Επιλεγω μαλιστα 1 μηνα να αγοραζω κι ενα μηνα να προσπαθω μονη μου.
    Το παιχνιδι αυτο παιζοντας τοσα χρονια μου εμαθε να εχω υπομονη και ολα ερχονται και πετυχαινονται με τον καιρο.
    Εχω διαπιστωσει οτι πολλοι δεν διαβαζουν καθολου στο φορουμ, εγω οτι εμαθα ηταν απο το "ξεψαχνισμα" που εκανα στο φορουμ, και συνεχιζω να το κανω, διαβαζοντας ακομη και τις απλες αποριες συμπαικτων.
    Επισης πολλοι εχουν εγκαταλειψει ή απαξιωσει τις βιοτεχνιες, κι ομως το τσατνυ ειναι στο 4ο επιπεδο του μαρμελαδοποιου, δεν ειναι παρα πολυ δυσκολο να το φτασει καποιος και με 100φιορινια στις εκπτωσεις να παρει και τη συνταγη και να μη χαλαει τα χιλιαδες χτ.
    Καθε φορα βαζουμε ενα στοχο και τον κυνηγαμε, οπως και στην αληθινη ζωη. Αν ολα ηταν ευκολα δεν θα ειχε νοημα η καθε επιτευξη στοχου.
    Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομη, αλλα πιστευω οτι εγραψα ηδη πολλα.
    Ολοι οσοι με πολυ κοπο και πολλα χρονια παιζουν δεν απεκτησαν τιποτα χαριστικα.
    Φιλικα αμφιθεα :inlove:
     
    Αρέσει σε maria071966, μαρω69, -lousi-leon2001 και 2 σε άλλους.
  3. bilbo

    bilbo Ανερχόμενος

    Αγαπητη μ αμφιθεα , ειμαι αντρας , δεν πειραζει , το οτι απεκτησες ολα αυτα που λες το εκανες σιγουρα με πολλες ωρες παιχνιδιου σε αντιθεση με τα δεντρα που με ενα μαζεμα μες την ημερα προσφερουν εν τελει περισσοτερα , 210 φιορινια καθε μηνα ειναι πολλα εαν σκεφτουμε και τα πολλα εβεντ μυστηριωδης και μη στα οποια παιρνει καποιος μερος , οπως και να εχει , οι αποψεις μου κυριως θελω να "χτυπησουν" στα χαρτοταλιρα τις εκτροφες και εν τελει τις αποστολες γιατι ξερω οτι δεν θα ακουστω για φιορινοδεντρο η τα υπολοιπα δεντρα!
     
    Αρέσει στους μαρω69, GEPPO1 και Panagiotiis.
  4. αμφιθεα

    αμφιθεα Πρεσβευτής του φόρουμ

    Σου ζητω συγνωμη , που δε συμπληρωσα φιλη ή φιλο .
    Εχεις δικιο για τα ζωα εκτροφης ειδικα μεγαλης γενιας. Κι εγω δεν εχω καταφερει τιποτα τοσα χρονια. Ομως εχω πισμωσει , κι εχω επικεντρωθει σε ενα ζωο και δεν θα φτιαξω ροζ σταβλο η εργαστηριο, αλλα θα κανω καποιες αποστολες λαχαναγορας που στις τελευταιες εργασιες τους δινουν φιορινια. Ας μην αποκτησω ποτε εργαστηρια ροζ, θα πορευτω με αυτα που εχω.
    Τα 210 φιορινια ειναι οντως πολλα, ειδικα στους δυσκολους καιρους που ζουμε, αλλα ποτε ετσι ποτε αλλιως το παλευω κι αυτο. Φιορινιοδεντρο δεν θα δουμε, το ξερουμε ολοι πια.
    Κι το τζαμποδεντρο μη φανταστεις, δινει 2 λιπασματα σε περισσοτερο απο 24 ωρες, δηλ.1,5 λιπασμα τη μερα, αστειο κι αυτο. Πρεπει να εχεις τουλαχιστον καμια 10ρια για να πεις οτι κατι κανεις και πιανει χωρο 4 χωραφακια.
    Τωρα μαζευω τα χιλιαδες φυτα (στα ενδιαμεσα των αποστολων) για να παρω ενα ακομη απο μια αποστολη που θα μου εμφανιστει καπου στο 210 ; 215 ; επιπεδο.
    Ενα ενα στοχο οπως ειπα. Να εχω να περιμενω και κατι που θα κερδισω με τον κοπο μου μετα απο τοσα χρονια , χαχααα
    Καλη συνεχεια συνπαικτη!!!
     
    Αρέσει στους aggellll, μαρω69, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.