Δημιουργία νέου Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε"

Η συζήτηση στο 'Γωνία ομιλητών' ξεκίνησε από τον/την AMSakis, 28/8/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα,
    καθώς βλέπω ότι στους διαγωνισμούς που διοργανώνω - Διαγωνισμός Puzzle και Μπαουλοσεντουκοκιβωτίων - συμμετοχή υπάρχει αλλά από πλευράς μου το μόνο που μπορώ να δώσω ως ανταμοιβή, είναι βιοτεχνικά, αποφάσισα να κάνω κάτι διαφορετικό και παραπάνω.

    Σκέφτομαι να Διοργανώσω έναν Διαγωνισμό του "Πάρε-Δώσε" του οποίου τα δωράκια θα είναι τα παρακάτω...

    1η θέση
    1 Στάβλος Κοκκινολαίμη + 1 Στάβλος Κίουι + 1 Γαλατόδεντρο Κατσίκας + 1 Αυγουλόδεντρο + 1 Αρωματόδεντρο

    2η θέση
    1 Στάβλος Κίουι + 1 Γαλατόδεντρο Κατσίκας + 1 Αυγουλόδεντρο + 1 Αρωματόδεντρο

    3η θέση
    1 Γαλατόδεντρο Αγελάδος + 1 Αυγουλόδεντρο + 1 Αρωματόδεντρο

    Τι και πως θα παίζεται;;;
    Δεν θα χρειαστεί να κάνετε κάτι παραπάνω από αυτό που κάνετε και τώρα. Παίρνοντας μέρος στους δύο άλλους διαγωνισμούς θα κερδίζετε έναν πόντο και από εκεί και πέρα ανάλογα την/τις επιτυχίες στον κάθε διαγωνισμό επιπλέον πόντους.
    Π.χ.
    Δύο παίκτες παίρνουν μέρος στους δύο διαγωνισμός, αυτομάτως κερδίζουν από έναν πόντο. Στο διαγωνισμό Μπαουλοσεντουκοκιβωτίων ο πρώτος κερδίζει σε τρεις κατηγορίες και ο δεύτερος σε μία. Ο πρώτος παίρνει τρεις πόντους (+ 1 που είχε σύνολο 4 πόντους) και ο δεύτερος έναν πόντο (+ 1 που είχε σύνολο 2 πόντους). Στον διαγωνισμό Puzzle o πρώτος παίκτης παίρνει την δεύτερη θέση και ο δεύτερος παίκτης την πρώτη θέση.
    (Στον διαγωνισμό Puzzle οι πόντοι πάνε αντίστροφα με τις θέσεις που κερδίζουν δηλαδή αν κερδίζουν οι πέντε πρώτες θέσεις, η πρώτη θέση παίρνει πέντε πόντους, η δεύτερη θέση παίρνει τέσσερις πόντους, η τρίτη θέση παίρνει τρεις πόντους, η τέταρτη θέση παίρνει δύο πόντους και η πέμπτη θέση έναν πόντο.)

    Οπότε οι πόντοι των δύο παικτών είναι... πρώτος παίκτης τέσσερις πόντοι (+ 4 που είχε, σύνολο 8 πόντοι) και ο δεύτερος παίκτης πέντε πόντοι (+ 2 πόντους που είχε σύνολο 7 πόντοι). Αυτό θα γίνετε μέχρι την ημέρα που θα τρέξει το δρώμενο Πάρε-Δώσε, θα συγκεντρώνονται δηλαδή όλοι οι πόντοι του κάθε διαγωνισμού συν τους πόντους συμμετοχής και οι παίκτες με τους περισσότερους πόντους κερδίζουν τα παραπάνω δωράκια.

    Κάθε παίκτης μπορεί να λάβει μέρος όποτε θέλει, ακόμη και μετά την λήξη των πρώτων διαγωνισμών απλά όπως καταλαβαίνετε θα έχει χάσει κάποιους πόντους αλλά θα κερδίζει τουλάχιστον τον πόντο της συμμετοχής.


    Όπως καταλαβαίνετε, επειδή το δρώμενο Πάρε-Δώσε δεν έρχεται τόσο συχνα, περίπου κάθε τρεις με τέσσερις μήνες, με την λήξη κάθε διαγωνισμού (Puzzle ή Μπαουλοσεντουκοκιβωτίων) θα υπάρχει ενημέρωση με μορφή ταμπέλας σε xls για την κατάταξη των παικτών που παίρνουν μέρος στον διαγωνισμό αυτό του "Πάρε-Δώσε".

    Από αύριο Τετάρτη 29/08/2018 που θα τρέξει το δρώμενο γερο-Ναυτικού αρχίζει και ο 1ος Διαγωνισμός "Πάρε-Δώσε".
    Θα παρακαλούσα για σχόλια όσον αφορά τα παρακάτω...
    - τον διαγωνισμό
    - αν είναι κατανοητό πως θα μοιράζετε η βαθμολογία
    - για το αν είναι καλά τα δωράκια

    Όπως επίσης (αν και είναι πολύ νωρίς ακόμη)
    - προτάσεις για τον 2ο διαγωνισμό "Πάρε-Δώσε".

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όσους λάβουν μέρος.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/9/18
    Αρέσει στους skareleni και beroniki555.
  2. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    καλησπερα AMSakis.ηθελα καποιες διευκρινισεις. α.σχετικα με τον νεο διαγωνισμο, πρεπει υποχρεωτικα να λαμβανουμε μερος και στους δυο διαγωνισμους (μπαουλοσεντουκια και puzzle);;η μπορουμε να συμμετεχουμε και στο ενα απ αυτα;;και β. η ενημερωση με μορφη ταμπελας,στο διαγωνισμο ''δωσε παρε'',πως θα γινεται γινεται;; εξηγησε το μου απλα ,ρωταω γιατι δεν ξερω πως να το κανω.
     
  3. Dr.Kelly

    Dr.Kelly Δούκας του φόρουμ

    Καλησπέρα! Αρκετά κατανοητός ο καινούριος διαγωνισμός, μένει να δούμε πως θα εξελιχθεί στην πράξη. Όπως κατάλαβες μου αρέσει να παίρνω μέρος και εκτιμώ πολύ αυτά που προσφέρεις μιας και είμαι ακόμα σε χαμηλό επίπεδο. Για εμένα τα δωράκια είναι πολύ καλά αφού μερικά από αυτά δεν τα έχω καθόλου στην αποθήκη μου! Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να κάνω προτάσεις για τον επόμενο διαγωνισμό. Προσωπικά, ευχαριστώ για τα δώρα καθώς αποτελούν σημαντική βοήθεια για μένα. Αλλά έχω μια απορία, εσύ τι κερδίζεις από όλους αυτούς τους διαγωνισμούς? :p:music:
     
  4. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλησπέρα,

    φυσικά και δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να λάβει μέρος σε κανέναν διαγωνισμό εάν και εφόσον δεν θέλει, απλά από την συμμετοχή και μόνο θα παίρνεις πόντους εκτός αυτών που θα μπορεί να κερδίσει σε περίπτωση που είναι στην λίστα των νικητών.
    Όσο για την ταμπέλα / πίνακα σε μορφή xls θα την ανεβάζω εγώ εδώ όπως κάνω και τώρα με την λήξη κάθε διαγωνισμού, απλά εκείνη θα είναι ενημερωτική γιατί μέχρι να λήξει ο διαγωνισμός (μέχρι να ξανά 'ρθει το Πάρε-Δώσε δηλαδή) θα περάσει καιρός και έτσι θα ενημερώνεστε σε ποια θέση βρίσκεστε.


    Πολλοί παίκτες που έχουν φτάσει ένα επίπεδο και μετά (κυρίως), αλλά και πάρα πολλοί άλλοι είτε νέοι είτε παλιοί, ο καθένας με τον τρόπο του, προσπαθεί και βοηθάει άλλους παίκτες που το έχουν ανάγκη. Ο δικός μου τρόπος είναι αυτός μέσω των διαγωνισμών. Φυσικά και θα μπορούσα να στέλνω απλά δωράκια αλλά έτσι δεν θα υπήρχε ούτε η αγωνία αλλά ούτε και διασκέδαση... Ουσιαστικά δεν έχω κάποιο κέρδος από την ικανοποίηση ότι όσοι παίζουν το διασκεδάζουν και το λαμβάνω αυτό από τα διάφορα πμ που μου στέλνετε.

    Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε άλλη απορία.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/8/18
    Αρέσει στους skareleni, Dr.Kelly και skias10.
  5. skias10

    skias10 Αυτοκράτορας του φόρουμ

    ευχαριστω πολυ AMSakis .ησουνα πολυ κατατοπιστικος.καλη συνεχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 28/8/18
  6. AMSakis

    AMSakis Αναλυτής του παιχνιδιού

    Καλημέρα και καλό μήνα... :music::):):music:

    Όπως έχω αναφέρει και από πριν, ο καινούργιος - 1ος Διαγωνισμός "Πάρε-Δώσε" έχει ξεκινήσει, απλά επειδή ως διαγωνισμός δεν έχει κάτι το ξεχωριστό αποφάσισα να προσθέσω το κατιτίς του για να γίνει λίγο πιο ενδιαφέρον και απρόβλεπτος.

    Εκτός από τους δύο διαγωνισμούς που θα επηρεάζουν την βαθμολογία (με συμμετοχή και κατάταξη στον κάθε διαγωνισμό) θα ανεβάζω, κάθε φορά που η σελίδα του Farmerama στο FB φορτώνει μία φωτογραφία, ένα επιπλέον Puzzle το οποίο θα είναι αποκλειστικά για τον διαγωνισμό αυτό και θα μοιράζει πόντους για συμμετοχή και κατάταξη.

    Όμως!!!
    Στα συγκεκριμένα Puzzle (και μόνο σε αυτά) δεν θα υπάρχει χρονικό όριο συμμετοχής... η λήξη τους ορίζετε μία ημέρα πριν την λήξη του Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε". Ο καθένας θα μπορεί να συμμετάσχει όποτε θέλει μέχρι μία ημέρα πριν την λήξη του Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε". Δηλαδή εάν κάποιος δει τον Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε" σε έναν μήνα από τώρα, θα μπορεί να κάνει όλα τα Puzzle όλων διαγωνισμός και να μαζέψει πόντους. Από τα Puzzle των διαγωνισμών που θα έχουν λήξει, θα λάβει μόνο τους πόντους της συμμετοχής και από τα Puzzle του Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε" θα πάρει τους πόντους συμμετοχής και θα διεκδικεί - ανάλογα την θέση που θα κατακτήσει και τους αντίστοιχους πόντους κατάταξης.

    Και θα υπάρξει ακόμη μία προσθήκη...

    Το Σαββατοκύριακο πριν την επίσημη λήξη του Διαγωνισμού "Πάρε-Δώσε", θα πρέπει να μαντέψετε το περιεχόμενο των παρακάτω Σεντουκιών που θα έχω στην αποθήκη μου...

    [​IMG]
    (Σεντούκι Ξαφνιασμάτων)

    Ενημερωτικά, το περιεχόμενο αυτών των σεντουκιών μπορεί να είναι...

    [​IMG]
    Εδώ η εκτίμησή σας θα έχει ως εξής...

    Χ Φασουλοφλουριά
    Χ Δωρεάν Γύροι
    Χ Σούπερ Λίπασμα
    Χ Σούπερ Λίπασμα της Ζωζώς
    Χ Τούρμπο Λίπασμα της Ζωζώς
    Χ Σούπερ Τροφές


    Πόντοι θα δίνονται για συμμετοχή και αντίστοιχα για τις εύστοχες απαντήσεις ανά κατηγορία - δηλαδή εάν κάποιος απαντήσει σωστά σε όλες τις κατηγορίες (6 το σύνολο) θα πάρει 6 πόντους + 1 πόντο για συμμετοχή.

    Οι πόντοι αυτοί θα διπλασιάζονται εάν ο παίκτης έχει "χάσει" τρεις και παραπάνω άλλους διαγωνισμούς, είτε Puzzle είτε Μπαουλοσεντουκοκιβωτίων.

    Κάτι πάρα πολύ σημαντικό το οποίο είναι και όρος για να μετράει μία "καθυστερημένη" συμμετοχή είναι - ότι θα πρέπει να γίνετε ανάρτηση του αποτελέσματος Puzzle εδώ στον διαγωνισμό "Πάρε-Δώσε" και όχι στων αντίστοιχων σελίδων.

    (Αυτό όπως καταλαβαίνετε έχει να κάνει την δυσκολία καταγραφής των πόντων από εμένα, εάν δεν υπάρχει ανάρτηση εδώ θα είναι αδύνατον να πρέπει να ελέγξω όλους τους διαγωνισμούς και να δω ποιος έχει κάνει καθυστερημένη καταχώρηση ώστε να δώσω πόντο συμμετοχής.)

    Όπως καταλαβαίνετε, μέχρι την λήξη του διαγωνισμού δεν θα είναι εφικτό να γνωρίζει κανείς ποιος θα είναι ο νικητής.



    Ενημερωτικά...

    Αυτήν την στιγμή τρέχουν οι παρακάτω διαγωνισμοί που επηρεάζουν του Διαγωνισμό "Πάρε-Δώσε"

    15ος Διαγωνισμός Μπαουλοσεντουκοκιβωτίων

    6ος Διαγωνισμός Puzzle - Το παιχνίδι του γέρο-Ναυτικού


    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε όλους...

    Αυτή τι στιγμή η κατάσταση της βαθμολογίας έχει ως εξής...

    [​IMG]


     
    Τελευταία επεξεργασία: 2/9/18