Feedback Δεντροπαραλήρημα

Η συζήτηση στο 'Συζητήσεις σχετικά με το παιχνίδι' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 28/4/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. -*thumbelina*-

    -*thumbelina*- Board Administrator Team Farmerama GR

    Γεια χαραντάν αγρότες και αγρότισσες!

    Εδώ μπορείτε να συζητάτε και να λέτε τις απόψεις για το δρώμενο

    "Δεντροπαραλήρημα"


    [​IMG]


    Στις συζητήσεις θα πρέπει να δημοσιεύετε μόνο τα σχόλια, τις παρατηρήσεις και τα ενδεχόμενα παράπονά σας, μέσα στα όρια των κανόνων. Ερωτήσεις, απορίες ή τεχνικά προβλήματα στο θέμα αυτό, θα διαγράφονται.



    Μπορείτε να διαβάσετε την επίσημη ανακοίνωση εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Δεντροπαραλήρημα.17511

    Μπορείτε να διαβάσετε τις Συχνές ερωτήσεις εδώ:
    https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Δεντροπαραλήρημα.17510/

    Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και σας ευχόμαστε καλή διασκέδαση



    Η ομάδα του Farmerama
     
    Αρέσει στον/ην jimixatz.
  2. buenakias

    buenakias Νέος ειδικός

    Μεγάλη αποτυχία.
    "Οι πιθανότητες να πάρεις ένα συνηθισμένο δέντρο είναι μεγαλύτερες αλλά ποτέ δεν ξέρεις πότε μπορεί να σου τύχει ένα σπάνιο!"
    Τουλάχιστον το λένε εξαρχής, οπότε -λογικά- δε θα έχουμε παρατράγουδα του στυλ "μου τυχαίνει συνέχεια κορομηλιά"
    Κι αν κρίνουμε από το screenshot των Σ.Ε. όπου στα 10 μαξ αγορασμένα δέντρα (50 ΦΙ) ΜΟΝΟ το 1 παρακαλώ είναι "σπάνιο" (και τα 3 "ασυνήθιστα") τότε μιλάμε για απογοητευτικά τα αποτελέσματα.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, LILA413, maria071966 και 5 σε άλλους.
  3. pepi1973

    pepi1973 Προχωρημένος

    μια διαφορετικη εκδοχη κατα τη γνωμη μου των μυστηριωδων δεντριλιων δεν νομιζω να παρω
     
    Αρέσει σε ioanna6929, dafro123, anastz και 5 σε άλλους.
  4. elenι_

    elenι_ Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ποσο σπανια κ για ποσο θα παραμεινουν σπανια .....ιδου το ερωτημα μου....8)
     
    Αρέσει σε ioanna6929, *As*, misirli και 6 σε άλλους.
  5. βιβη.2003

    βιβη.2003 Αναλυτής του παιχνιδιού

    επιεικώς απαραδεκτο!!!
     
    Αρέσει σε RARANIARO, picantinio2012, ioanna6929 και 7 σε άλλους.
  6. ESABA

    ESABA Ενεργός συντάκτης

    Αδιάφορο
     
  7. xristos-ale3andros

    xristos-ale3andros Επίτροπος του φόρουμ

    Καλή η προσπάθεια αλλά νομίζω οτι κάπου χάθηκε στο δρόμο ο δόκτορ κατιφές.

    Η πρώτη μου παρατήρηση είναι οτι δε βλέπω τα αναμενόμενα σπάνια δέντρα.
    Δε βλέπω κατσικόδεντρα, γαλατόδεντρα, αυγουλόδεντρα, ζαχαρόδεντρα. Δέντρα που δε βρίσκονται εύκολα σε ανταλλαγές.
    Το Κίτρινο λαπάχο, Κρανιά και Σόρβος δεν είναι σπάνια δέντρα, είναι νέα και σε δύο τρείς μήνες θα είναι συνηθισμένα.

    Η δεύτερη μου παρατήρηση είναι η εξής:
    Απο τη στιγμή που στα μυστηριώδη δεντρύλια, επίσης για 5 φιορίνια, μπορώ να τύχω XXL δέντρα γιατί να δώσω τα ίδια φιορίνια για να πάρω με απόλυτη σιγουριά απλά δέντρα? Αισθάνομαι οτι κάτι δεν ταιριάζει.

    Καλή η προσπάθεια αλλά μάλλον θα περιμένω το Δεντροπαραλήρημα 2, μήπως και φέρει κάτι πιο δελεαστικό ο δόκτορ κατιφές.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Nantia123, ath και 17 σε άλλους.
  8. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Ωραίο σαν σκέψη, καθόλου πρωτότυπο σαν εκτέλεση, και αρκετά τζογαδόρικο για εκείνους που θα το επιχειρήσουν τελικά γιατί μπορεί να τύχουν από χριστουγεννιάτικο δέντρο 2011 και σόρβον που έχουν κάποια αξία οι καρποί τους έως τώρα, μέχρι γιαπωνέζικο σφενδάμι οξιά, σουρβιά κτλ... που δεν έχουν απολύτως καμία αξία.

    Δε βρίσκω το λόγο να δώσω 5 φιορίνια για 1 δέντρο που μετά από 2-3 μήνες (και πολλούς λέω) θα βρίσκω τους καρπούς του στη λαϊκή σε εξευτελιστικές τιμές παρότι άρχισαν με καλές προοπτικές.
    Τα παραδείγματα είναι πολλά:
    Το γκρέιπφρουτ που το πλήρωσα χρυσό για να τελειώσω την αποστολή (βιάζομαι και εγώ βλέπετε) από 10.000+ χτ έφτασε στα 310 και θα πέσει κάτω από 200 τώρα που το έχει αποκτήσει και καλά έκανε ο κάθε παίκτης.
    Το κίτρινο λάπαχο από 10.000+ χτ έφτασε τώρα 600 χτ και συνεχίζει να πέφτει.
    Το λουλούδι κρανιάς το έφτασε τα 3.000 χτ και συνεχίζει την ελεύθερη πτώση.
    Το μανγκοστίν φρούτο το ίδιο.
    Ενώ το ραγοστρόβιλο έπεσε κάτω από 100 χτ, που στην αρχή και για αρκετό καιρό μετά κυμαίνονταν σταθερά πάνω από τα 5.000 χτ.
    Εννοείται πως δε περιμέναμε να βρίσκονται πάντα σε τόσο υψηλές τιμές οι καρποί των σπάνιων δέντρων αλλά είπαμε όχι και έτσι. Χάνουν τη σημασία της λέξης "σπάνιο"...

    Καλή τύχη σε όποιον αποφασίσει να συμμετέχει, εγώ θα απέχω και θα πάω στα σίγουρα περιμένοντας να πέσουν οι τιμές σε λίγο καιρό.
     
    Αρέσει σε *Chelsea*, ioanna6929, LILA413 και 10 σε άλλους.
  9. lagoudaki

    lagoudaki Γνώστης του φόρουμ

    Καλημέρα

    Αν δεν τα επιλέξεις , δεν θα τα κερδίσεις.
    Στην πρώτη καρτέλα μπορείς να επιλέξεις τα πιο παλιά δέντρα και έτσι δεν θα έχεις καμία πιθανότητα να κερδίσεις κάποια από τα δέντρα που ανέφερες. ;)
    Είναι θέμα επιλογής τι θέλεις να κερδίσεις.

    [​IMG]

    Αν δεις, στο κατάστημα, τα παραπάνω δέντρα είναι πάρα πολύ ακριβά, ενώ τώρα μπορείς να αποκτήσεις ένα απο αυτό με 5 Φιορίνια.
    Προσωπικά θα παίξω λίγο διαλέγοντας δέντρα που έχουν αποσυρθεί από τα μυστηριώδη δενδρύλια και είναι δύσκολο να τα βρεις πλέον στο πάρε-δώσε.
     
  10. lazos95

    lazos95 Γνώστης του φόρουμ

    Το ξέρω ότι αν δε τα επιλέξω ότι δε θα τα κερδίσω, μα ότι και να επιλέξω το ίδιο αποτέλεσμα θα έχουν στο τέλος, η τιμή τους θα πέσει κατακόρυφα στη λαϊκή.

    Από όλα όσα διάλεξες μόνο το χριστουγεννιάτικο δέντρο αξίζει.
    Το χρυσόφυλλο εκτός του ότι δίνει αστείους πόντους εμπειρίας για τα μεγάλα επίπεδα, κοστίζει μόλις 110 χτ στη λαϊκή.
    Το γκίγκο 220 χτ.
    Τα κάστανα 170 χτ.
    Ο καρπός φιλύρας 75 χτ.
    Δε χρειάζεται να αναφέρω και τα υπόλοιπα, μια από τα ίδια είναι.

    Δε με παρηγορεί που δε χρειάζεται να πάω στο κατάστημα για να δώσω 40 φιορίνια για μια ροδακινιά, 60 για μια καστανιά, 55 για ένα χρυσόφυλλο δέντρο κτλ... από το να δώσω 5 φιορίνια και να παίξω με την τύχη μου για ένα δέντρο που έχει χάσει την ουσία του "σπάνιου".
    Προτιμώ να δώσω τα φιορίνια (=πραγματικά ευρώ) σε αγροτικούς βοηθούς που είναι πολύ πιο χρήσιμοι και να αγοράσω τους καρπούς των παραπάνω δέντρων με χορτοτάλιρα (=ψεύτικο νόμισμα).
    Αν έδινε xxl δέντρα θα το σκεφτόμουν σοβαρά να συμμετέχω, αλλά αυτά κοστίζουν πάνω από 100-150 φιορίνια και δε συμφέρει βλέπεις να μπουν στο event, ίσως στο μέλλον μπουν, ποιος ξέρει.

    Ο καθένας επιλέγει τη δική του στρατηγική.
    Καλή τύχη και καλά αποτελέσματα λοιπόν στις επιλογές που θα κάνεις στο συγκεκριμένο event. ;)
     
    Αρέσει σε *Chelsea*, boykitsa68, ioanna6929 και 12 σε άλλους.
  11. maria071966

    maria071966 Δούκας του φόρουμ

    καλημερα σε ολους και καλη ανασταση !!!
    το οτι εχουμε οικονομικη κριση το ξερει κανεις απο τους υπευθυνους ???
    γιατι πρεπει καθε φορα να πληρωνουμε για να αποκτησουμε κατι σε ενα παιχνιδι που λεγεται οτι ειναι δωρεαν ??? λυπαμε που δεν μπορω να το παρακολουθησω οπως και το να αποκτησω κατι που δεν εχω .:(
     
    Αρέσει σε ioanna6929, Louisa, anastz και 13 σε άλλους.
  12. smacsyl

    smacsyl Άρχων του φόρουμ

    Συμφωνω με τα παραπανω σχολια...γενικα καθολου δελεαστικο..δε νομιζω να διαθετουν και πολλοι παιχτες FI για πεταμα.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, ath, βιβη.2003 και 6 σε άλλους.
  13. dalaveria.gr

    dalaveria.gr Ανερχόμενος

    Αυτή είναι η τρίτη προσπάθεια της εταιρίας σε λιγότερο από δύο μήνες , να "ανακατέψει την τράπουλα" των δεντριλίων.
    Η πρώτη ήταν το ειδικό χωριατοροδάνι δέντρων , η δεύτερη τα δεντρίλια plus και αυτή είναι η τρίτη ενέργεια της
    Αναρωτιέμαι λοιπόν προς τι αυτές οι κινήσεις ?? γιατί αυτή η συντονισμένη προσπάθεια στα μυστήρια και ποιός ο σκοπός της ??
    Η εταιρία προσπαθεί να κάνει ακριβότερη την απόκτηση του πιο hot συλλεκτικού δέντρου αφού βλέπει (όπως όλοι μας) ότι με ένα τέτοιο δέντρο στο πάρε-δώσε το ανταλλάσεις με -σχεδόν- ότι ζητήσεις !!! Χώρια οι εξωφρενικές τιμές των καρπών τους στις λαϊκές...
    Το καινούργιο συλλεκτικό δέντρο στο πάρε-δώσε αξίζει χρυσάφι κατά μία έννοια κι εκεί αποσκοπεί κάθε κίνησή της.
    Όποιος θέλει να έχει αρκετά συλλεκτικά για να παίζει δυνατά στο πάρε-δώσε θα πρέπει να πληρώσει 3πλα και 4πλα χρήματα!!!
    Ένα μόνο αν θέλεις να τύχεις , θα έχεις την ευκαιρία σου αλλά πληρωμένο με 10 φι αντί 5 (και αν έρθει) ή θα πάρεις το πακέτο των 210 φιορινιών , αλλά αν αισθάνεσαι τυχερός ορίστε το ροδάνι αλλά και το αυριανό "δεντροπαραλήρημα" !!!
    Σ αυτό το "ευρώ - παραλήρημα" της εταιρίας εγώ λέω να μην συμμετάσχω .
    8-10 Απριλίου ήρθαν τα φυντάνια και 20 μέρες μετά έρχεται το "δεντροπαραλήρημα" και νωρίτερα όλων το "ροδανοπαραλήρημα"!!!
    Σε κανα μήνα θα έρθει το επόμενο νέο συλλεκτικό δέντρο απ τα φυντάνια (όπως πάντα) και τέλος θα παραμιλήσει η τσέπη μου !!!
    Νομίζω λοιπόν πως η εταιρία το παρακάνει .... (Οι πρώτερες εργασιακές εμπειρίες του Varun-ως προς την τυχερή και επι πληρωμή φύση του αντικειμένου τους- είναι πια έκδηλες)
    Βέβαια μπορεί έτσι να γεμίζουν τα ταμεία της απο την περιέργεια και την επιθυμία των παικτών να τύχουν το hot δέντρο μέσω ενός νέου μηχανισμού "τύχης" , αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα γεμίζουν.
    Στην Ινδία τη λαϊκή μας ρήση μάλλον δεν την άκουσαν ποτέ, ότι "η φθήνια φέρνει τον παρά"!!! (για την Κίνα δεν είμαι σίγουρος!!)
    Το να καθιστούν ακριβότερα τα hot συλλεκτικά και κάθε τόσο να γίνεται λοταρία το farmerama σίγουρα είναι λάθος.
    Και πάλι Καλή Ανάσταση και Χρόνια Πολλά σε όλους.
     
    Αρέσει σε persa75, boykitsa68, picantinio2012 και 25 σε άλλους.
  14. SYLVART

    SYLVART Επιβλέπων του φόρουμ

    το νέο αυτό μινι ιβέντ θα ήταν πιο ενδιαφέρον αν στην κατηγορία " σπάνια " υπήρχαν πραγματικά χρήσιμα δέντρα όπως μαγικό, αρωματόδεντρο και φιορινόδεντρο. Αυτό θα αποτελούσε πραγματικό δέλεαρ για τους παίκτες. Θα δοκιμάσω μια, δυο φορες την τυχη μου
    μιά και το σινεμά υπήρξε γενναιόδωρο τελευταία, και βλέπουμε..
    Καλή Ανάσταση σε όλους !!!
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kitsena, teovolos19 και 10 σε άλλους.
  15. Gulit1

    Gulit1 Επιβλέπων του φόρουμ

    Καλησπέρα, πήγα στο πλανόδιο μικροπωλητή και πήρα 1 χρυσόφυλλο, 1 χριστουγεννιάτικο , 1 καστανιά, 2 κορομηλιές, 1 άρκευθο,
    1 σουρβιά, 1 μεσκουλιά και 1 κρανιά.:mad::oops:;)
     
    Αρέσει σε ioanna6929, kitsena, ath και 5 σε άλλους.
  16. smacsyl

    smacsyl Άρχων του φόρουμ

    Καλησπερα!! Ολα αυτα τα δεντρα απο τα απλα μεχρι τα πιο σπανια που υπαρχουν στον μικροπωλητη τα βρισκουμε καπου αλλου;ρωταω λιγο αυτονοητα αλλα εχω χρονια να μπω :oops:..Επισης 5 φιορινια δεν ειναι καπως πολλα για ενα τις πιθανοτητες που εχεις να κερδισεις ενα σπανιο δεντρο;
     
    Αρέσει σε ioanna6929, ath, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  17. GaTe987

    GaTe987 Παθιασμένος του φόρουμ

    Καλησπέρα αγροτόπουλα, λοιπόν απο τον πωλητή τον κο Κατιφέ, όλως περιέργως, απο τις επιλογές μου, μου ήρθαν 2 χριστουγεννιάτικα δέντρα, 2 κορομηλιές, 1 γκίκο, 1 αγριοκυδωνιά, 1 κρανιά, 2 χρυσά φύλλα και 1 καστανιά. Είμαι ικανοποιημένη, γιατί πήρα δέντρα που δεν είχα.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, ath, Gulit1 και 4 σε άλλους.
  18. pelekanos_xondros

    pelekanos_xondros Ανερχόμενος συντάκτης

    Καλησπέρα σας,
    εγώ πάλι βρίσκω την νέα λειτουργία εξαιρετική.
    Κέρδισα 2 Σόρβος!
    Καλό Πάσχα σε όλους
     
    Αρέσει σε ioanna6929, skareleni, ath και 3 σε άλλους.
  19. powerranger91

    powerranger91 Κόμης

    ειναι κριμα που για καποιον λογο δεν υπαρχουν στις επιλογες δεντρα οπως η φελλοδρυς,η μαγνολια,η λεμονια,το ιπποφαες και τοσα αλλα που παραγουν προιοντα,βιοτεχνικα υλικα κλπ.
     
    Αρέσει σε ioanna6929, LILA413, skareleni και 4 σε άλλους.
  20. jimixatz

    jimixatz Έμπειρος

    !Επρεπε να υπηρχε μια θεση αποκλειστικα στον παγκο του πωλητη και να διαλεγαμε το φιορινιοδεντρο!Οι πιθανοτητες να ηταν 1%o_O αλλα να το βλεπαμε εστω και στον παγκο!:inlove::sleepy:
     
    Τελευταία επεξεργασία: 30/4/16
    Αρέσει σε ioanna6929, kitsena, Louisa και 10 σε άλλους.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.