Feedback Γιορτή Σεπτεμβρίου 2015

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την -*thumbelina*-, 15/9/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. jim3215

    jim3215 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    θα σας γραψω και εγω τη σκεψη μου.....αν βαλουμε ανετα χωραφια και σημερα στις 3 φυτεψουμε και ποτισουμε φυτο που να γινεται σε 24 ωρες...αρα να μαζεψουμε με την εναρξη του ιβεντ μηπως μας βοηθησει;;;
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, ioanna6929, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  2. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    Ναι εγώ βάζω άνετα χωράφια με σουπερ λίπασμα και χρ.στόλεν για μείωση χρόνου.Παίρνω περίπου 180 αναδυόμενα.ΌΜΩΣ φυτεύω όλυρα και όχι φυτό που γίνεται σε 24 ώρες!
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, ioanna6929, xristos-ale3andros και 3 σε άλλους.
  3. soyla74

    soyla74 Πρεσβευτής του φόρουμ

    καλημερα ηηη καλησπερα τετοια ωρα σε ολους!αφου διαβασα και θα διαβασω και τις επομενες σκεψεις ειπα να κανω το εξης θα δοκιμασω τα σουπερ χωραφια που προαναφερατε στη βασικη μου φαρμα (δεν το εχω κανει ποτε να ξεκινησω με σ.χ)γιατι και το σ.λιπασμα που διαθετω ειναι περιορισμενο,στα υπολοιπα μερη θα βαλω δεντρα και στο νησι ομολογω ειμαι απο τους τυχερους εχω ανοιξει και τον νεο χωρο οποτε εκει θα βαλω ολα τα δεντρα που διαθετω και στο αλλο χωραφι σ.χ με τζιντζερ ειπα να το δοκιμασω και να δω αν εχει διαφορα επισης επειδη απουσιαζω την μιση μερα ισως τα σ.χ με βοηθησουν καλυτερα!!!!και απο βιοτεχνικα θα χρησιμοποιησω πασχαλινη, ανοιξιατικο στεφανι,και ψωμι καροτου..ειναι ενας συνδιασμος που τον ειχα διαβασει απο την κελλι παλιοτερα και σε μενα τουλαχιστον λειτουργει για καλυτερα αναδυομενα!!!καλη επιτυχια σε ολους μας ευχομαι!!!!
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/9/15
    Αρέσει σε xaris68, rodaggelos70, βιβη.2003 και 4 σε άλλους.
  4. xarast1971

    xarast1971 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Εγώ πάλι σκέφτομαι να ξεκινήσω μαζεύοντας τα αναδυόμενα των δέντρων για αυτό γέμισα την φάρμα μου με όσα δέντρα διαθέτω. Μόλις ξεκινήσει το event θα τα μαζέψω και κατόπιν θα βάλω εξευγενισμένο τριαντάφυλλο με σούπερ λίπασμα ώστε να πάρω αρκετά και από τα αναδυόμενα των χωραφιών. Το βράδυ θα βάζω δέντρα και το απόγευμα φυτά. Ελπίζω να πάω καλά και να μαζέψω όλα τα δώρα του event. Καλή συνέχεια σε όλους.
     
    Αρέσει σε xaris68, rodaggelos70, βιβη.2003 και 5 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    soyla υπαρχει μια διαφορά σε αυτό το έβεντ, οτι δεν μετρουνε καθόλου οι πε, αλλα μόνο ο αρχικός χρόνος. συνεπώς δεν νομίζω απο οτι μας είπαν οι συντονιστές να βοηθήσουν τα βιοτεχνικά. το μόνο που κατα την γνώμη μου θα βοηθήσει ειναι το σουπερ λιπασμα για πιο πολλες συγκομιδές.
    μεχρι το 92 επιπεδο το μεγαλύτερο σε χρόνο φυτό, ειναι το γαρύφαλλο (18 και 54). με νερο και λιπασμα παει στις 13 και 36 ωρες και αν ειναι εξευγενισμενο 11 και 36 ( αν κανω λαθος διορθωστε με). οπότε και το βραδυ να φυτεψουμε προλαβαινουμε. εγω προσωπικα θα βαλω μεγαλα χωραφια με γαρυφαλλο σε ολη την φαρμα και δενδρα στο νησι (ταυτοχρονως). μετα θα δοκιμασω και με μικρα χωραφια και θα σας πω τα συμπερασματα αν και νομιζω οτι ολοι θα βρουμε σιγα σιγα τον καλυτερο τροπο για εμας.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/9/15
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, ioanna6929 και 5 σε άλλους.
  6. georgia469

    georgia469 Διοικητής του φόρουμ

    Καλησπέρα
    ήδη έχω προετοιμάσει την φάρμα μου για το αυριανό ιβεντ
    έχω γεμίσει με σφενδάμια το ξέφωτο ( για να παίρνω και τους περισσότερους πόντους ) και πολλά άλλα στο άγριο
    λιβάδι, στη βασική έχω φυτέψει σε άνετα χωράφια γαρύφαλλο ( όχι εξευγενισμένο) με νερο ,κοπρια και σούπερ λίπασμα , θέλει κάπου 21 και κάτι ώρες . Στο νησί έχω γεμίσει με δέντρα το βασικό χωράφι και στο καινούριο χώρο έχω φυτέψει τζιντζερ και μερικά δέντρα ακόμη
    με την έναρξη αύριο θα δω πως θα πάνε τα αναδυόμενα και μετά θα δω πως θα συνεχίσω
    Μπράβο σε όλους για τις ιδέες και τις συμβουλές που μοιράζονται με όλους τους παίχτες
    καλή επιτυχία σε όλους
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, soyla74 και 6 σε άλλους.
  7. empotonaki

    empotonaki Δούκας του φόρουμ

    είμαι 93 επίπεδο αλλά δεν φυτεύω γαρύφαλο διότι μου δίνει λιγότερα αναδυόμενα από την όλυρα. Αν το έχει προσέξει και κάποιος άλλος ας το πει.
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, GEPPO1 και 3 σε άλλους.
  8. thena

    thena Μεγάλος δάσκαλος του φόρουμ

    γεια και απο μενα......ερωτηση......αν βαλουμε γαριφαλα με σ.λ. και οτι αλλο για να μειωθει ο χρονοσ τοτε δεν θα εχουμε λιγοτερεσ πιθανοτητεσ για αναδυομενα? δηλαδη οσο πιο πολλεσ ωρεσ κανει τοσο πιο πολλεσ πιθανοτητεσ δεν εχουμε η κατι δεν καταλαβα καλα?
    Σπαζοκεφαλια μου κανει το ιβεντ....o_O:wuerg:

    υ.γ. απο το τροπικο δασοσ θα βγαινουν αναδυομενα????
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/9/15
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, soyla74 και 3 σε άλλους.
  9. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    Διαβάζω πολύ προσεκτικά τα γραφόμενα καθώς και προσπαθώ να καταλάβω τον εξευγενισμό και επιπλέον απο ότι είδα τα αναδυόμενα που απαιτούνται είναι πάνω απο 3000. Και επειδή κοντεύω να σαλτάρω με αυτα που έγραψες, μπορει σε παρακαλω να μας πεις πως και με τι τρόπο θα βγάλεις τόσο άνετα όσο αναφέρεις 3500 αναδυόμενα ????
     
  10. Stefoulini

    Stefoulini Βαρόνος του φόρουμ

    ειχα κανει την ιδια ερωτηση και μου απαντησαν πως η χρηση σουπερ λιπασματος δεν επηρεαζει κατι, διοτι τη στιγμη που θα τα φυτεψεις θα σου δειχνει τον αρχικο χρονο και αυτος ειναι που θα μετραει. και νομιζω πως απο ολα τα μερη παιρνουμε αναδυομενα.

    εγω προσωπικα εβαλα οσα δεντρα ειχα αλλα εβγαλα ολες τις αναβαθμισεις τις οποιες θα βαλω τη δευτερη μερα του ηβεντ που θα εχω τη δυνατοτητα να τα μαζεψω δυο φορες, μιας και αν τα βαλω την πρωτη μερα θα πρεπει να περιμενω 12 ωρες δλδ μεχρι τις 3 το βραδυ! εχω βαλει και γαρυφαλλο σε ανετα απο εχθες. ελπιζω τα αναδυομενα να βγαινουν ευκολα! αρχικα θα προσπαθησω γιατις σ.τ. και τα μυστηρια μιας και μου λειπει η αλκυονα και η γαρκινια κι επειτα για τη διαμαντενια φασολια.
     
    Αρέσει σε βιβη.2003, soyla74, GEPPO1 και 2 σε άλλους.
  11. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Με εξευγενισμένο γαρύφαλλο και ενεργοποιημένη τη φασολιά και τα βιοτεχνικά που δίνουν μπόνους στο σούπερ λίπασμα, κάνεις παραγωγή σε μηδενικό χρόνο. Αισιοδοξώ ότι ξοδεύοντας και το ανάλογο σούπερ λίπασμα θα καταφέρω να μαζέψω ικανό αριθμό αναδυόμενων πολύ γρήγορα. Μετά θα εξαρτηθεί από το πόσο γρήγορα βγαίνουν τα αναδυόμενα των δέντρων.
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, soyla74 και 4 σε άλλους.
  12. koyrsaros

    koyrsaros Επαγγελματίας του φόρουμ

    σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα αν μπορεις να γίνεις πιο αναλυτικός στην διαδικασία διότι για πολλους είναι άγνωστος και γρίφος ο εξευγενισμός.
     
    Αρέσει στους rodaggelos70, βιβη.2003 και ioanna6929.
  13. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Δες εδώ: https://board-el.farmerama.com/index.php?threads/Ας-μιλήσουμε-για-τα-βιοτεχνικά-αγαθά.11019/page-4
    Το ποστ νούμερο 71 είναι ό,τι χρειάζεται να ξέρεις.
     
    Αρέσει σε billgab, rodaggelos70, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  14. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    Από μένα θα πάρετε μόνο μια συμβουλή! έχω ήδη κάποια τζαμπόδεντρα έτοιμα! Ε! δεν τα μάζεψα ;) θα περιμένω αύριο εκείνη την ώρα για να τα μαζέψω και είμαι και τυχερή τα υπόλοιπα θα είναι έτοιμα αύριο :)

    Όσοι δεν καταλαβατε αν έχετε έτοιμα τζαμπόδεντρα μην τα μαζέψετε τώρα, αλλα αύριο όταν αρχίσει το ιβεντ! ;)
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, LILA413 και 3 σε άλλους.
  15. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ

    Το έχω προσέξει κι εγώ, και βάζω όλυρα. Γαρύφαλλο βάζω μόνο εξευγενισμένο εν μέσω ιβέντ, για λιγότερο χρόνο.
    Τουλάχιστον μετά απο τόσα χρόνια μάθαμε ότι μετράει ο χρόνος και όχι οι π.ε. που πίστεύαμε μέχρι τώρα. Αν και όπως είδαμε στο παράδειγμα που ανέφερες [ γαρύφαλλο , όλυρα], ούτε αυτό είναι στάνταρ. Έβαλα και γω όλα μου τα απλά δέντρα, και όλυρα και περιμένω. Μόνο που λόγω δουλειάς θα το αρχίσω στις 11 το βράδυ. τουλάχιστον δεν έχει φυτά να πολλαπλασιάσουμε. Καλή επιτυχία σε όλους.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 16/9/15
    Αρέσει σε rodaggelos70, βιβη.2003, LILA413 και 7 σε άλλους.
  16. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    να σου πω την αλήθεια, νομίζω πως το γαρύφαλλο μου δίνει πιο πολλα. όμως πιθανών να ειναι και όπως τα λες. μόνο κάποιος τρίτος μπορεί να μας βοηθήσει.
    αυτο ισχύει μόνο για αυτό το έβεντ. δεν μας έχουν πει κάτι παρόμοιο σε άλλο έβεντ, κάνω λάθος??
    στο μυαλο μου ΄σουν, το ίδιο έκανα και εγω.
    αντε να δούμε αύριο τι θα γίνει!! πολύ ανάλυση βρε παιδιά τον τελευταίο καιρό!! ούτε οικονομικοι αναλυτές να είμασταν!!
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, Stefoulini, βιβη.2003 και 7 σε άλλους.
  17. SemK

    SemK Επαγγελματίας του φόρουμ

    Geppo, έτσι όπως πάμε, μάλλον βγάζουμε τη χώρα από την κρίση εμείς...:p όσον αφορά το event, θα δούμε τι θα δούμε αύριο... για τις ποσότητες που λέτε πάντως, μπορεί άλλα event να θέλουν 1000 και να βγαίνουν με το ζόρι, αλλά προφανώς για να ζητάει περίπου 3000 αυτή τη φορά, θα βγαίνουν και με τον ανάλογο ρυθμό... δεν νομίζω να θέλει να μας αδικήσει τόσο πολύ πια η εταιρία... αν ήταν έτσι, τα event θα ήταν απείρως δυσκολότερα από ότι είναι και θα τα κατάφερναν μόνο όσοι βάζουν χρήματα... εγώ χωρίς χρήματα, μια χαρά τα πάω...;)
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, Stefoulini, βιβη.2003 και 6 σε άλλους.
  18. zoyzoyni1971

    zoyzoyni1971 Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ωραιο και διαφορετικο μου αρεσει σαν ιδεα για να δουμε πως θα παει
     
    Αρέσει σε Stefoulini, βιβη.2003, ioanna6929 και 2 σε άλλους.
  19. graganta

    graganta Επιβλέπων του φόρουμ


    Κέλλι, στα γενικά προβλήματα σε σχετική ερώτηση, απάντησαν ότι για τα αναδυόμενα ισχύει ότι σε κάθε ιβέντ. Και στα φυτά μετράει ο χρόνος και όχι οι π.ε. Άρα και τα βιοτεχνικά που χρησιμοποιούσαμε τόσο καιρό και τα ακριβοπληρώναμε στα ιβέντ, δε βοηθούσαν. Και νομίζω ότι είχε γίνει και παλαιότερα σχετική ερώτηση αν βοηθούν τα βιοτεχνικά που δίνουν π.ε. , και δεν είχε δωθεί σαφής απάντηση.
    Και το ότι οι περισσότεροι νομίζαμε ότι βλέπουμε περισσότερα αναδυόμενα όταν βάζαμε βιοτεχνικά είναι τυχαίο, ή απλά επειδή το πιστεύαμε, το βλέπαμε;
     
    Αρέσει σε rodaggelos70, Stefoulini, βιβη.2003 και 3 σε άλλους.
  20. GeorgeK76

    GeorgeK76 Προχωρημένος

    Σε γενικές γραμμές πάντως, οι ΠΕ που δίνει ένα φυτό είναι ανάλογοι του χρόνου που χρειάζεται για να ολοκληρωθεί. Εξαίρεση αποτελεί το τριαντάφυλλο. Το γαρύφαλλο δίνει τους περισσότερους ΠΕ και απαιτεί τον περισσότερο χρόνο.
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.