Γείτονες

Η συζήτηση στο 'Τεχνικά προβλήματα' ξεκίνησε από τον/την elenadtox, 27/4/18.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλησπέρα,
    Δύο ερωτήσεις :
    -Γιατί το εικονίδιό μου φαίνεται "θαμπό" στη λίστα γείτονά μου?
    -Γιατί δεν παίρνω τους bonus Π.Ε. όταν οι γείτονές μου ανεβαίνουν επίπεδο?
     
  2. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Καλησπέρα,

    Ο γείτονάς σου δεν σε έχει αποδεχτεί, γι'αυτό σε βλέπει θαμπό.

    Για του μπόνους ΠΕ, τι εννοείς δεν τους παίρνεις? Πατάς στο εικονίδιο για να τους λάβεις και δεν προστίθενται?
     
  3. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Ο υπ' όψη γείτονας είναι από τους πρώτους, εδώ και χρόνια, αλλά εν πάσει περιπτώσει, αν κάπως εκκρεμεί αποδοχή, τι πρέπει να κάνει, αφού δεν υπάρχει "αίτημα" για να κλικάρει "ναι"?
    Για τους Π.Ε., δεν εμφανίζεται το αστεράκι στο έμβλημα των γειτόνων όταν ανεβαίνουν επίπεδο και, φυσικά, όταν ανοίξω το layer τους, το εικονίδο που σου δίνει τους ΠΕ είναι ανενεργό.
     
  4. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Μπορείς να μας δώσεις το id σου, καθώς και το όνομα του γείτονα που σε βλέπει θαμπή?
     
  5. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ID 2267664
    Ο γείτονας είναι ο pdiamandis
     
  6. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Έχουμε προωθήσει το πρόβλημά σου και θα σε ενημερώσουμε.
     
  7. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    ΟΚ
     
  8. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Ο λογαριασμός σου αυτός είναι ανενεργός, γι'αυτό οι γείτονές σου ή οι άλλοι λογαριασμοί σου σε βλέπουν θαμπή, γιατί έχεις διαγραφεί στην ουσία από τη λίστα τους.
    Θα πρέπει να στείλεις νέο αίτημα για να σε δεχτούν.

    Όσον αφορά το ανέβασμα επιπέδου, δεν υπάρχει κάποιος γείτονας σου που να έχει ανέβει επίπεδο αυτή τη στιγμή ώστε να παραλάβεις τους πόντους.
     
  9. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Ελπίζοντας να μη σε ζαλίσω :
    1. Ο λογαριασμός μου είναι ο μόνος που έχω. Έχω επικοινωνήσει από παλιότερα με άλλους 2 γείτονες -με τους οποίους έχω και προσωπική γνωριμία- και στις λίστες τους το εικονίδιό μου δεν είναι καθόλου θαμπό.
    2. Ενώ προωθούσες το θέμα, σκέφτηκα και έστειλα νέο αίτημα στον pdiamandis και πήρα την απάντηση "είστε ήδη φίλοι με τον παίκτη αυτό". Το επανέλαβα μόλις τώρα, αποτέλεσμα το ίδιο.
    Άρα, σε κανενός τη λίστα δεν είμαι διαγραμμένη, είμαι "κανονική γείτονας" σε όλους.
    3. Μέσα στο τελευταίο 3μηνο-4μηνο του 2017 έκανα ερώτημα για το ίδιο θέμα και πήρα και τότε την απάντηση ότι είμαι ανενεργή, παρ' όλο που τη στιγμή εκείνη ήμουν τακτική στο παιχνίδι για κάποιους μήνες (?!). Ρώτησα τι χρειάζεται για να ξαναγίνω ενεργή και η απάντηση ήταν "συνέχισε να παίζεις και θα γίνεις" -όχι και τόσο διαφωτιστική, δε συμφωνείς? Τέλος πάντων, από τότε έχω απουσιάσει ελάχιστες ημέρες και όχι συνεχόμενες -το πολύ 3 στη σειρά-, αλλά παραμένω ανενεργή, όπως λες. Δηλαδή πόσος καιρός χρειάζεται τέλος πάντων? Ή μήπως απλά μ' έχετε ξεχάσει σε ανενεργή κατάσταση?
    4. Αυτή τη στιγμή κανένας γείτονας δεν έχει ανέβει επίπεδο, ο pdiamandis όμως ανέβηκε πριν λίγες μέρες. Επίσης άλλος ένας γείτονας (Haresia) ανέβηκε επίπεδο σήμερα ή χθες. Άλλωστε, αυτοί οι δύο γείτονες έχουν περάσει το επίπεδο 100 και ανεβαίνουν επίπεδα πιο γρήγορα από πριν, βλέπω λοιπόν την άνοδό τους, αλλά το αστεράκι στο εικονίδιό τους δεν εμφανίζεται.
     
  10. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Καλημέρα. Οι λογαριασμοί που αναφέρεις είναι δικοί σου. Αν δεν είναι δικοί σου όπως ισχυρίζεσαι, τότε αυτοί οι παίκτες έχουν πρόσβαση στο λογαριασμό σου κάτι που απαγορεύεται ρητά από τους κανόνες.

    Ο λογαριασμός σου είναι ανενεργός, σημαίνει ότι δεν τον χρησιμοποιείς συχνά. Δεν φυτεύεις, δεν κάνεις συγκομιδες και δεν συμμετέχεις σε δρώμενα. Επειδή κανείς log in δεν σημαίνει ότι είναι ενεργός.

    Τέλος θα χρειαστούμε ένα screenshot που φαίνεσαι θολή γιατί εμείς δεν βλέπουμε κανένα πρόβλημα.
     
  11. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Ένας λογ. είναι δικός μου, ο άλλος είναι του συζύγου μου, προφανώς φαίνονται να ανήκουν σε έναν, γιατί χρησιμοποιούμε τον ίδιο υπολογιστή.
    Γεγονός είναι ότι δε δραστηριοποιούμαι εξ ολοκλήρου, όχι όμως και καθόλου. Φυτεύω ελάχιστα και συμμετέχω μερικώς σε δρώμενα, αραιά και που, δεν κάνω μόνο login, αλλά μαζεύω λίγα δένδρα και στάβλους, λειτουργώ εν πάσει περιπτώσει περισσότερο "υποστηρικτικά". Αν με κάνει ανενεργή αυτή η "μικρή" συμμετοχή μου, εντάξει, κατανοητό. Η ουσία είναι ότι δε με αποκλείει
    Screenshot μπορεί να σταλεί από τον λογ του συζύγου μου (εκεί φαίνομαι θολή), αλλά... πώς βγαίνει screenshot και πώς προστίθεται στο μήνυμα? Δεν έχουμε ασχοληθεί ποτέ.
    Τέλος πάντων, αν έχει δύσκολη διαδικασία, ας κλείσει το θέμα καλύτερα, έτσι κι αλλοιώς η ουσία είναι ότι δεν αποκλείομαι από τίποτα (δρώμενα, ανταλλαγή δώρων κλπ), μόνο οι bonus πόντοι, οπότε μικρό το κακό.
     
  12. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Το τεχνικό τμήμα έκανε ένα λεπτομερή έλεγχο και πρόσεξε οτι:

    Ο λογαριασμός αυτός κάποια στιγμή ήταν ανενεργός και έχασε τους γείτονες του.

    Εφόσον οι δύο λογαριασμού είναι συνδεμένοι με γάμο, δεν χάθηκε η γειτονία αλλά εκκρεμεί από την πλευρά του pdiamandis.

    Συνεπώς θα πρέπει να διαγράψεις τον άλλο σου λογαριασμό από γείτονα, να τον προσκαλέσεις ξανά και να τον αποδεχθείς.

    Επίσης ένας λογαριασμός είναι ενεργος όταν χρησιμοποιείται συχνά και γίνονται ενέργειες σε αυτόν. Αν κάνεις Log in και θερίζεις ένα δέντρο και ένα στάβλο την ημέρα, παραμένει ανενεργός αλλά δεν έχει καμία επίπτωση παρά μόνο είναι χαμηλό το θερμόμετρο σου στους γείτονες. Όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες λειτουργούν κανονικά.
     
  13. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Εξήγησέ μου σε παρακαλώ αυτό με τους γείτονες. Τους έχω από τότε που ξεκίνησα, φαίνονται στη λίστα μου, ανταλλάσουμε δώρα κλπ. Πώς τους έχασα? Δε θυμάμαι να έγινε ποτέ κάτι τέτοιο
    Ποιον λογ να διαγράψω και να προσκαλέσω ξανά, του συζύγου? Μήπως πρέπει να το κάνει εκείνος, αφού σ' αυτόν φαίνομαι θολή?
     
  14. -Snorkel-

    -Snorkel- Global Team Leader Team Farmerama GR

    Εσύ θα τον διαγράψεις και θα στείλεις ξανά πρόσκληση την οποία θα πρέπει εκείνος να αποδεχθεί.

    Οπως σου είπα η πρόσκληση εκκρεμεί από την δική του πλευρά
     
  15. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Λοιπόν, τον διέγραψα, το εικονίδιό του χάθηκε από τη λίστα μου, έστειλα ξανά αίτημα γειτονίας, αλλά σ' εκείνον δεν έχει πάει ακόμα κανένα σχετικό μήνυμα. Να υποθέσω ότι χρειάζεται κάποιο χρονικό διάστημα για να δει και να δεχθεί το αίτημα?
     
  16. .selia.

    .selia. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Κάνε μία ανανέωση και προσπάθησε να ξαναστείλεις.
     
  17. elenadtox

    elenadtox Μαθητευόμενος στο φόρουμ

    Καλημέρα
    Δε χρειάζεται, ο Snorkel μάλλον ανάποδα μου τα είπε. Κάναμε το αντίθετο σήμερα, μου έστειλε πρόσκληση ο pdiamandis, την αποδέχθηκα και όλα εντάξει, έφυγε και η "θολούρα" από το εικονίδιό μου.
    Ευχαριστώ για το χρόνο και των δυο σας, ας κλείσει το θέμα.
     
  18. .*Hazel*.

    .*Hazel*. Forum Moderator Team Farmerama GR

    Δεν σου τα είπε ανάποδα, εσύ πιθανόν δεν κατάλαβες κάτι καλά.
    Παρακαλούμε, καλή συνέχεια
    Το πρόβλημα λύθηκε και το θέμα κλείνει
     
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.