Πρόταση Βροχή και άλλα καιρικά φαινόμενα

Η συζήτηση στο 'Γενικό αρχείο' ξεκίνησε από τον/την pan15200188, 10/1/15.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.
  1. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    Γεια σας!Είχα μια ιδέα και σκέφτηκα να την μοιραστώ μαζί σας προκειμένου να ακούσω τη γνώμη σας. Δεν θα ήταν τέλειο να υπάρχουν καιρικά φαινόμενα στο φαρμεράμα δηλαδή που και που να βρέχει, να ρίχνει καμιά φορά χαλάζι. Ξέρω πως ήδη υπάρχει το χιόνι και κάτι πήρε το μάτι μου στα Dev Blogs περί ακύρωσης προτάσεως καιρού. Επίσης θα ήθελα να πω πως κάθε καιρικό φαινόμενο θα ήταν καλό να έχει επίπτωση στην παραγωγή των φυτών κτλ. ,π.χ. όταν βρέχει τα φυτά να γίνονται πιο γρήγορα(π.χ. 10% μείωση του χρόνου άσχετα απο βιοτεχνικά,φασολιές και οτιδήποτε μπόνους) η με χαλάζι να καθυστερεί ολίγον τι. Ε;Τι λέτε;
     
    Αρέσει σε Louisa, ariadnim, .ATHENA. και 2 σε άλλους.
  2. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    Θα συμφωνουσα μαζι σου, μονο με την προυποθεση, οτι καποια καιρικα φαινο φαινομενα να δρουν θετικα προς το παιχνιδι και κανενα απο αυτα να μην δρα αρνητικα. εχω χασει πολλες σπορες πριν απο 5 χρονια και δεν θα ηθελα να το ξαναζησω, αρκετες δυσκολιες υπαρχουν, ας μην προσθεσουμε κι αλλες!!!
     
    Αρέσει σε mpap1970, psipsi1978, soyla74 και 14 σε άλλους.
  3. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    έχεις δίκιο απλά το ανέφερα ως παράδειγμα σκέφτηκα επίσης για να και να προγραματίζουμε τις σπορές μας να μας λέει ο σγουρομάλλης πρόγνωση καιρου τι λέτε;
    Υ.Γ.αλλο ένα καιρικό φαινόμενο μπορεί να είναι και η ηλιοφάνεια η ο άνεμος το μόνο που με προβληματίζει είναι μήπως τα γραφικά θα είανι πολλά και δημιουργηθεί πρόβλημα στο παιχνίδι
     
    Τελευταία επεξεργασία: 12/1/15
    Αρέσει στους ariadnim, psipsi1978, GEPPO1 και σε ακόμα ένα άτομο.
  4. evieva

    evieva Αυτοκράτορας του φόρουμ

    Θυμάμαι τις βροχές το 2010 που αν δεν είχες ρίξει κοπριά στα χωράφια σου και έπιανε βροχή σου χαλούσανε μερικά.
    Τότε ήμουν μικρό επίπεδο και δεν είχα λεφτά για κοπριά και φυσικά δεν έβαζα.
    Δεν θα ξεχάσω οτι όταν άνοιγα την φάρμα και έβρεχε την έκλεινα κατευθείαν για να έχω μικρότερη ζημιά πχ μόνο ένα χωράφι χαλασμένο
    και περίμενα μισή ώρα για να ξαναμπώ γιατί τόσο κρατούσε η βροχή
    Δεν είμαι και σίγουρη αλλά νομίζω πληρώναμε για να ξαναφτιάξουμε το χωράφι, καλά τότε πληρώναμε τα πάνταxD

    Όχι ομολογώ ότι και τώρα που είμαι σε μεγάλο επίπεδο δεν θα ήθελα κάτι παρόμοιο
    άσε που η κοπριά θα πάει στα ύψη και δεν θα βρίσκουμε να αγοράσουμε στην λαϊκή ;)

     
    Αρέσει σε sofia, ariadnim, sofouladim και 13 σε άλλους.
  5. GEPPO1

    GEPPO1 Παθιασμένος του φόρουμ

    αυτα θυμαμαι και εγω evieva μου, και τρεμει η ψυχη μου μην τους ερθει τετοια ιδεα. καναμε αμαν να σταματηση αυτη η συμφορα.
    ετσι φιλε μου pan... η ιδεα σου δεν ειναι κακη , ειναι θεαματικη, αρκει να μην περιπλεξει και αλλο τα πραγματα και παμε για μαλλι και βγουμε κουρεμενοι. οσο πιο απλα τοσο πιο καλα μερικες φορες. ωραια η ιδεα σου με τον σγουρομαλλη, αρκει ολα αυτα να ειναι μονο υπερ μας!!
     
    Αρέσει σε sofia, psipsi1978, soyla74 και 4 σε άλλους.
  6. pan15200188

    pan15200188 Γνώστης του φόρουμ

    ααα αυτο δεν το ηξεραα :oops: και απο οτι καταλαβα δεν ηταν καθολου θετικο μμμμ δεν ειχα πληροφορθεί πληρως θα το ψαξω παντως εγωοπως ειδατε προτεινα να επιταχυνει τα φυτα μας αφου τους ριχνει νερο ;) τωρα ως αναφορα αλλα η ηλιοφανεια κατι μπορει να κανει ειδικα σε σχεση με το νησι
     
    Αρέσει στους soyla74 και GEPPO1.
  7. ath

    ath Επίτροπος του φόρουμ

    Συμφωνώ και εγώ με την evieva και τον Geppo1. Όταν είχε γίνει κάτι τέτοιο ήταν λίγο χάλια και αν θυμάμε καλά και δεν με απατάει η μνήμη μου, είχανε πει (ή η εταιρεία ή ήταν πρόταση κάποιου παίκτη, δεν θυμάμε ακριβώς)ότι τα καιρικά φαινόμενα θα άλλαζαν από περιοχή σε περιοχή, ανάλογα με τον καιρό. Και μπορεί εκείνη την στιγμή να έχω ήλιο εγώ και στο ίντερνετ να δείχνει βροχή, θα πρέπει να βρέχει σε εμένα δεν είναι λίγο άδικο; Τέλος πάντων για μένα η γνώμη μου και συγνώμη δεν θα ήθελα να ξανά γίνει κάτι τέτοιο. Καλή συνέχεια.
     
    Αρέσει σε sofia, sofouladim, natalia_prod72 και 5 σε άλλους.
  8. tempelxanas

    tempelxanas Μόνιμος στο φόρουμ

    Απ΄ότι θυμάμαι κι εγώ ath, είχε γίνει πριν πάρα πολύ καιρό, ίσως και 2 χρόνια, μια ανακοίνωση από την εταιρεία, για επαναφορά των καιρικών φαινομένων στην φάρμα, με την διαφορά ότι θα υπήρχε ποικιλία αρνητικών και θετικών καταστάσεων.
    Προφανώς το απέσυραν και καλά έκαναν. Δεν θα τις άντεχα πάλι εκείνες τις καθιζήσεις στα χωράφια. Καθιζήσεις δεν ήταν;
    Φαντάσου να έχεις δρώμενο, η κοπριά να είναι απλησίαστη, να έχεις βάλει και τα ανάλογα σούπερ λιπάσματα στα χωραφάκια σου και να αρχίσει να βρέχει καταρρακτωδώς, ή να ρίχνει χαλάζι.
    Εκεί πραγματικά αρχίζεις να μπαίνεις στο πετσί του ρόλου, γιατί αν το πάμε με την λογική, τα καιρικά φαινόμενα πάνε πακέτο με τις αγροτικές εργασίες. Όλοι οι αγρότες, στους πραγματικούς αναφέρομαι, ανάλογα με το τι καλλιεργούν, θέλουν και τον ανάλογο καιρό, πράγμα δύσκολο γι αυτούς.
    Για μας, ευτυχώς είναι απλά και να παραμείνουν απλά.

    Καλή συνέχεια.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 23/1/15
    Αρέσει σε sofia, GEPPO1, .ATHENA. και 5 σε άλλους.
  9. NOTHS58

    NOTHS58 Έμπειρος

    Δεν ξέρω αν το σηκώνει το πρόγραμμα (πολύ φοβάμαι πως όχι) αλλά θα ήταν ένα ωραίο εφέ να αναπαράγεται στη φάρμα ο καιρός που υπάρχει σε κάθε περιοχή σε σύνδεση με κάποιο μετεωρολογικό site. Χωρίς όμως επιπτώσεις στην παραγωγή...
     
    Αρέσει σε flyla78, .ATHENA., mimis64 και 2 σε άλλους.
  10. helgahaflpafl

    helgahaflpafl Ανερχόμενος συντάκτης

    Θα ήταν καλή ιδέα τα καιρικά φαινόμενα, καθώς και η πρόγνωσή τους απ' τον Σγουρομάλλη. Συμφωνώ όμως με όλα τα παραπάνω. Αν ποτέ συμβεί αυτό, καλό θα ήταν να μην υπάρχουν δυσάρεστες συνέπειες.
     
    Αρέσει στον/ην pan15200188.
  11. TOLLIS

    TOLLIS Ανερχόμενος συντάκτης

    δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη καποιων παικτων παραπανω να μπουνε καιρικα φαινομενα στην φαρμα προφανως δεν το εχουν δει τι ζημια προκαλει μια βροχη στην παραγωγη καιρος ειναι να σταματησουν να ζητανε να μπει η λειτουργια αυτη
    παντα φιλικα η παρατηρηση
     
    Αρέσει στους mpap1970 και sofouladim.
  12. elinoo

    elinoo Γνώστης του φόρουμ

    Τώρα πια έχει καταργηθεί και εμείς λέμε να ξαναμπεί χωρίς να υπάρχουν δυσάρεστες συνέπειες.Δεν είπε κανένας να γίνει ό,τι γινότανε πριν (δε ξέρω πόσα) χρόνια.
     
    Αρέσει στον/ην pan15200188.
Κατάσταση θέματος:
Δεν μπορείτε να υποβάλετε άλλες απαντήσεις.