Αλλαγή συστήματος παραγγελιών στο χωριατόσπιτο

Η συζήτηση στο 'Ενημερώσεις & Ιδέες' ξεκίνησε από τον/την 1savvina, 17/4/16.

Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! „ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!“
  1. 1savvina

    1savvina Αρχάριος στο φόρουμ

    Καλησπέρα, το τωρινό σύστημα παρελλιών έχει πολλά αρνητικά και αναρωτιώμουν αν γίνεται να αντικατασταθεί με το παλαιότερο. Το σημερινό είναι ασύμφορο για έναν παίκτη καθώς:

    1) Απαιτούνται ποσότητες αγαθών (φυτά, ζώα, προιόντα κλπ.) για ελάχιστη ή και καθόλου αμοιβή
    (σε χτ.).

    2) Aν δοθεί αμοιβή (χτ.) θα είναι πάντα μικρότερη της αξίας των αγαθών που απαιτεί.

    3) Μπορείς να έχεις μόνο συγκεκριμένο αριθμό παραγγελιών κάθε μέρα (παλαιότερα μπορούσες να έχεις και είκοσι παραγγελίες να περιμένουν ταυτόχρονα).

    4) Δεν υπάρχει η δυνατότητα απόρριψης μιας παραγγελίας (όταν δεν είναι συμφέρουσα).

    5) Υπάρχει χρονικό όριο εικοσιτεσσάρων ωρών για την ολοκληρωσή τους (πριν μπορούσες να ολοκληρώσεις μια παραγγελία και σε τρεις μέρες αν ήθελες).

    6) Τώρα ο μοναδικός τρόπος παραλλαβής άλλων παραγγελιών σε ένα εικοσιτετράωρο είναι μέσω φιορινών (πράγμα που κάποιοι παίκτες δεν έχουν την οικονομικη δυνατότητα να κάνουν).

    7) Οι πελάτες του Bahamarama έχουν μειωθεί ενώ προηγουμένως ήταν πολλοί και δεν χρειαζόταν να τους "ξεκλειδώσεις" από κάπου.

    8 ) Προκειμένου ένας παίκτης να πάρει μια σχετικά καλη αμοιβή πρέπει οι σχέσεις του με τους πελάτες να είναι στο επίπεδο πέντε ΚΑΙ να μπαίνει κάθε μέρα και να ασχολείται/ολκληρώνει τις παραγγελίες (πράγμα εξωπραγματικό) ενώ αν τύχει να χάσει κάποια οι σχέσεις (και συνεπώς η αμοιβή του) πέφτουν.
     
    Τελευταία επεξεργασία: 17/4/16
    Αρέσει στους graganta, jimixatz και figbis13.
  2. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    στο θεμα της αμοιβης συμφωνω, παρολα αυτα εχουν προσθεσει τους πε κι μαλιστα σε μεγαλους αριθμους
    τωρα μπορεις να εχεις πολυ περισσοτερες πραγγελιες απο 20, αρκει να ασχοληθεις λιγο μεχρι να φτασεις τον μεγιστο αριθμο ανα πελατη
    το χρονικο οριο το θεωρω καλο, γιατι σε περιοριζει να μην καθεσαι ολη μερα πανω απο τις παραγγελιες του χωριατοσπιτου, οπως εχει γινει και με την αγορα φυτων απο τον διακοσμητη
    και αυτο που γραφεις, οτι οι σχεσεις πεφτουν αν δεν παραδιδεις παραγγελιες, δεν ξερω αν ισχυει....εγω εχω φτασει την ναομι καμηλα στο 5ο και ενω δεν παραδιδω ολες τις παραγγελιες της και ουτε καθε μερα δεν εχει μειωθει καθολου

    ισως ομως θα ηταν καλη ιδεα να μπορουμε να απορριψουμε καποιες παραγγελιες, οι οποιες θα αντιακαθιστωνται απο νεες :)
     
    Αρέσει στους gurgu και jimixatz.
  3. 1savvina

    1savvina Αρχάριος στο φόρουμ

    Για μένα που είμαι στο επίπεδο 76 (βασική φάρμα) οι ΠΕ δεν μετράνε πλέον. Έχω την υπομονή να περιμένω μέχρι το άλλο επίπεδο. Όσον αφορά τον αριθμό παραγγελιών και τις σχέσεις με τους πελάτες η απαντησή σου είναι ακριβώς αυτό που εννοώ: Πρέπει να ασχολείσαι συστηματικά για να ελπίζεις σε πολλές παραγγελίες ταυτόχρονα με σχετικά καλές αμοιβές ενώ πριν και ένα μήνα να έλειπες οι 20+ παραγγελίες που είχες σε περίμεναν ίδιες και απαράλακτες για να τις ολοκληρώσεις χωρίς να βιάζεσαι. Με αυτό το σύστημα κάποιος που μπαίνει 1-2 φορές τη μέρα στο Farmerama είναι αδύνατον να ολοκληρώσει κάποιες παραγγελίες (πχ. 40 κρίνοι για 500 χτ. ενώ έχεις μόνο δέκα στον αχυρώνα και οι σποροι στο κατάστημα πωλούνται 275 περ. το τεμάχιο για να μην αναφερθώ στη λαική). Προσωπικά δεν το θεωρό κακό να κάθεσαι μέρες πάνω από τις παραγγελίες αν αυτές υπόσχονται γερή αμοιβή με μεγάλο περιθώριο κέρδους και ούτε έχεις το άγχος να τις προλάβεις. Βέβαια, όταν ίσχυε αυτό ίσχυε και το σύστημα απόρριψης παραγγελίας για όσους θεωρούσαν ότι κάποιες παραγγελίες ήταν υπερβολικά χρονοβόρες ακριβώς για να μην χαζολογούνε. Τώρα, σχετικά με το αν χαλάν οι σχέσεις, έχει συμβεί σε μένα που χρειαζόταν να λείπω καιρό και μετά ξεχάστηκα. Όταν γύρισα, το επίπεδο κάποιων πελατών μου (που τους είχα στο επ. 3) είχαν πέσει πάλι στο ένα οπότε φτου! και από την αρχή. Τώρα άμα το άλλαξαν ή άμα εφόσον τους φτάσεις σε ένα υψηλό επίπεδο και οι σχέσεις σταματούν να μειώνονται όταν λείπεις δεν το ξέρω.
     
    Αρέσει στους jimixatz και -smart97-.
  4. misirli

    misirli Ημίθεος του φόρουμ

    κι όμως ισχύει!!! κι εγω είχα φτάσει τους πελάτες στο επίπεδο 5 αλλά φαίνεται το παρα-πήγα και εγω ποιο πάνω (όπως μάλλον και εσύ) και έτσι δεν έπεφτε!!! τώρα όμως μετα απο πολύ καιρό κάποιοι έχουν αρχίσει και πέφτουν!!!
     
    Αρέσει στους jimixatz και xristos-ale3andros.
  5. -smart97-

    -smart97- Ενεργός συντάκτης

    μολις εφτασα εναν ακομη πελατη στο 5ο επιπεδο και πηγε κατευθειαν στο μεγιστο, απο οτι φαινεται οταν τους φτανουμε στο 5ο μενουν εκει... δε μπορω να το πω με βεβαιοτητα, αλλα ετσι δειχνει να λειτουργει...
    συμπερασμα? θελει αρκετη δουλιτσα να τους ανεβασουμε στο 5ο επιπεδο, αλλα μετα εχει αρκετα καλες αμοιβες, και σε χορτοταλιρα (σημερα μονο απο κει εβγαλα περιπου 30.000) και πολυ μεγαλυτερο αριθμο παραγελιων σε σχεση με το παλιο συστημα, δηλαδη επιβραβευεται οποιος ασχολειται, ακτι που ειναι πιο σωστο σε σχεση με το προηγουμενο.
    παρ' ολα αυτα, θα συμφωνησω οτι πρεπει να προστεθει δυνατοτητα αποριψης παραγγελιας που να επιτρεπει να ερθει μια νεα στη θεση της
    αυτα απο μενα
     
  6. pdiamandis

    pdiamandis Τακτικός στο φόρουμ

    Πρέπει πραγματικά να κρατάς τους πελάτες στο 5ο επίπεδο. Γενικά, όταν φτάνεις σε ένα επίπεδο, δεν πέφτεις με την πρώτη "άρνηση" εκτέλεσης παραγγελίας, μπορεί να μείνεις 1-2 μέρες, μετά όμως θα πέσεις. Δεν είναι δύσκολη η παραμονή στο επίπεδο 5, προσωπικά φροντίζω να διατηρώ 230 περίπου φυτά από κάθε είδος, μόλις παραδώσω παραγγελία (100 κομμάτια), φυτεύω για να τα αντικαταστήσω. Επίσης, για να μένουμε στο επίπεδο 5, δε χρειάζεται να παραδίνουμε όλες τις παραγγελίες, μία μόνο αρκεί, εφόσον γίνεται σε καθημερινή βάση.
     
    Αρέσει στους misirli και sofiapao76.